Skocz do zawartości

[54L] Debiutanckie


dudekd55
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Po jakim czasie najwcześniej opłaca się robić testy w celu kontroli parametrów?

2. Ponawiam moje (może i głupie) pytanie. Czy przy zalanym akwa szyby od środka mogę przetrzeć zwykłą szmatką?

3. Czy nadmiar potasu może zaszkodzić roślinom? Nawożę codziennie carbo i potasem serii Blue-Line.

4. Jeśli parametry wody docelowe będą dobre pod wyżej wymienione gatunki, to od których zacząć wpuszczanie do zbiornika?

5. Myślicie, że do akwa pasują zwykłe kamienie otoczaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po jakim czasie najwcześniej opłaca się robić testy w celu kontroli parametrów?

2. Ponawiam moje (może i głupie) pytanie. Czy przy zalanym akwa szyby od środka mogę przetrzeć zwykłą szmatką?

3. Czy nadmiar potasu może zaszkodzić roślinom? Nawożę codziennie carbo i potasem serii Blue-Line.

4. Jeśli parametry wody docelowe będą dobre pod wyżej wymienione gatunki, to od których zacząć wpuszczanie do zbiornika?

5. Myślicie, że do akwa pasują zwykłe kamienie otoczaki?

1) Proponuję po 3 tygodniach.

2) Lepiej mieć do tego celu jakiś czyścik (magnetyczny bądź z żyletką - dostępne w akwarystycznym) lub mieć jeden czysty nieużywany szorek/gąbeczkę do mycia naczyń - ważne żeby nie było na niej chemii, dlatego musi być nowa i bez wcześniejszego kontaktu z chemikaliami.

4) Kolejność neony/kirysy nie będzie miała większego znaczenia o ile pielęgniczki będą ostatnie :P

5) Wszystko zależy od koncepcji właściciela, ale generalnie bardzo często używa się właśnie otoczaków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po jakim czasie najwcześniej opłaca się robić testy w celu kontroli parametrów?

Jeśli chodzi o dojrzewanie akwarium i testy No2 i No3 to możesz zacząć sprawdzać po tygodniu tak profilaktycznie i powinien być widoczny znaczny wzrost właśnie tych związków. Jak osiągnie już maxa to zacznie powoli spadać aż dojdzie do 0 i wtedy odczekać jeszcze kilka dni aby upewnić się, że No2, No3 nie szkoczy  na nowo. Ten proces trwa ok 3 tyg. a czasem i dłużej. A jeśli pytasz o testy dla zbadania ph, gh i kh potrzebne do odpowiedniego doboru obsady to myślę, że możesz je zrobić dopiero po zamknięcu procesu dojrzewania (chyba, że wcześniej dla orientacji chcesz zerknąć).

 

 

2. Ponawiam moje (może i głupie) pytanie. Czy przy zalanym akwa szyby od środka mogę przetrzeć zwykłą szmatką?

Jeśli checsz przetrzeć szyby z glonów to ja używam do tego starej karty kredytowej lub nowej gąbki do zmywania (miękka strona) lub po prostu ręką. Ale jeśli nie ma takiej konieczności to nie wkładaj rąk do akwa. Jeśli chcesz się pozbyć osadu z kamienia to polecam na gąbeczkę trochę octu i jedziesz :) Ocet nie szkodzi rybom, a roślinom nawet pomaga :)

 

 

4. Jeśli parametry wody docelowe będą dobre pod wyżej wymienione gatunki, to od których zacząć wpuszczanie do zbiornika?

Pamietaj, że do takiego zbiornika mniejsze gatunki kirysków: panda lub pigmeje lub jakieś inne.

 

Edit: Sorki Limak ale ja szczerze odradzałbym magnetyczne czyściki zwłaszcza w akwa z piaskiem. Wystarczy, że dostanie się jedno ziarko piasku pod taki czyścik i łatwo o rysy.

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1) Tak, chodziło mi o kontrolę No2 i No3, a że mam testy paskowe, to przy okazji sprawdzę resztę :P

Ad. 2) Chodziło mi raczej o wyczyszczenie szyby z zacieków. Po zalaniu akwa osadziły się na niej bąbelki powietrza, które po zniknięciu zostawiły ślady od środka. Odnośnie glonów, to wiem, że są do tego specjalne "skrobaki"

Ad. 4) A czy kiryski spiżowe będą ok? Chciałem mieć jakieś czarne rybki w akwa, a molinezji mieć nie będę, bo zbiornik za mały :(

 

Pytanie dotyczące "dawkowania" potasu aktualne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ad. 4) A czy kiryski spiżowe będą ok? Chciałem mieć jakieś czarne rybki w akwa, a molinezji mieć nie będę, bo zbiornik za mały :(

Jak chcesz mieć ciemne kiryski to możesz dać habrosusy, mają fajne ubarwienie i są małe więc idealne do Twojego litrażu, nawet lepsze od pand :) Nie są łatwe do znalezienia ale widzę, że jesteś z okolic W-wy więc to nie problem (w razie czego znam przynajmniej jedną osobę która je sprzedaje).

 

 

Edit: Sorki Limak ale ja szczerze odradzałbym magnetyczne czyściki zwłaszcza w akwa z piaskiem. Wystarczy, że dostanie się jedno ziarko piasku pod taki czyścik i łatwo o rysy.

Wiem o czym mówisz, mnie się to zdarzyło. Tylko podawałem jakie są opcje... ale faktycznie mogłem o tym wspomnieć że mogą rysować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Habrosusy są małe, chociaż rzeczywiście w około 8 sztuk mogą tworzyć ciekawy widok :)

Limak86, jak coś to będę pamiętać o tych rybkach ;)

 

To z kirysków zostaje jeszcze panda, więc mam nad czym się zastanawiać.

Chyba, że habrosusów mógłbym wziąć 10 sztuk?

 

P.S. Dalej czekam na odpowiedź odnośnie nawożenia :)

 

Edyta:

Na stronie http://www.rybyakwariowe.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=99:kirysek-miniaturowy-malutki-corydoras-habrosus znalazłem następujące zdanie:

"Ze względu na to, że jest niewielki, C. habrosus nie powinien być trzymany z. większymi, agresywnymi rybami, zwłaszcza z gatunkami penetrującymi dno w poszukiwaniu pokarmu, jak niektóre z pielęgnic."

Czy borelki należą do tych niektórych?

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz w moim podpisie mam habrosusy z borellkami już kilka tygodni i moim zdaniem nie ma najmniejszych obaw :)

 

 

To z kirysków zostaje jeszcze panda, więc mam nad czym się zastanawiać. Chyba, że habrosusów mógłbym wziąć 10 sztuk?

Habrosusów spokojnie do 54L możesz dać ze 12. Do tego borelli parkę, coś małego na ławicę (neony inessa nie są wcale takie małe - 4cm dorastają, więc może pomyśl o czymś mniejszym, może mniejsze neony lub bystrzyki) i jak dla mnie masz przyjemną obsadę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem neony innesa, bo właśnie wcale nie są takie małe i około 6-8 sztuk będzie fajnie wyglądać.

Do tego 10-12 habrosusy i borelki jako para wiodąca :)

 

A w przypadku habrosusów i neonków to brać samce i samice?

W jakich proporcjach?

 

Już nie mogę się doczekać, aż zbiornik dojrzeje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A w przypadku habrosusów i neonków to brać samce i samice? W jakich proporcjach?

Szanse na rozpoznanie płci masz nikłe żeby nie powiedzieć żadne. Bierzesz po prostu jak leci nie zważając na płeć. Płeć jest ważniejsza w przypadku ryb terytorialnych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanse na rozpoznanie płci masz nikłe żeby nie powiedzieć żadne. Bierzesz po prostu jak leci nie zważając na płeć. Płeć jest ważniejsza w przypadku ryb terytorialnych itp.

Eee tam, nie ma co zniechęcać kolegi ;-) Może ma anielską cierpliwość... Tylko jakoś z trudem mogę wyobrazić sobie sprzedawcę mającego taką właśnie cierpliwość, by patrzeć na płetwy odbytowe neonków, w dodatku na płetwy niewielkich rozmiarów i jeszcze bezbarwne... I do tego jeszcze na pokrój ciała kirysków malutkich... Ehhh :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie w przypadku neonów i kirysków poprzestanę na szczęściu. Najwyżej trafi się jedna samica na 7 samców. Może jej nie zamęczą, a i ona może będzie zadowolona ;)

 

Zgodnie z życzeniem załączam aktualne zdjęcie. Niestety szyba od środka jeszcze nie została umyta, więc widać te smugi po bąbelkach :/

Mam wrażenie, że rośliny takie jakby bardziej zielone :)

post-21084-0-12841100-1402557866_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie roślinki malutkie, więc i efektu nie ma, ale za 2 miesiące powinno być na co popatrzeć :)

Mam tylko taką małą propozycję żeby ukryć tą grzałkę, szkoda żeby było ją tak widać - można ją przymocować w poziomie tak ze 3 cm nad podłożem. Dzięki temu już niedługo jak roślinki minimalnie podrosną to ją całkowicie zasłonią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że zbiornik może się podobać :)

Chciałbym jeszcze przed wpuszczeniem rybek znaleźć duży korzeń i kupić od razu mech i posadzić go na korzeniach.

Zastanawiam się jakby wyglądał kokos przykryty mchem :)

Do tego chciałbym na dnie położyć kilka otoczaków, ale wtedy będę musiał chyba pozbyć się części roślin, aby odsłonić piasek dla przyszłych kirysków.

 

W weekend planuję prace "porządkowe", czyli czyszczenie szyb i ostateczne wyłowienie wszelkiego rodzaju "paprochów" (listki z roślin itp.)

Pewnie wtedy też pojawią się jakieś nowe, dokładniejsze zdjęcia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i szyba wyczyszczona, "paprochy" wyeliminowane, ale zauważyłem, że już pojawiły się nowe :/

Na chwilę obecną akwa wygląda tak

post-21084-0-75934600-1402953972_thumb.jpg

Rośliny poszły już trochę w górę :) Póki co dolewam potas i carbo. Kiedy mniej więcej ruszyć z micro i macro?

 

Niestety, ale z kolei ludwigia arcuata wygląda mizernie :/

post-21084-0-26320100-1402954092_thumb.jpg
post-21084-0-41492600-1402954098_thumb.jpg

Myślicie, że jeszcze odżyje? W sumie dopiero tydzień akwa dojrzewa.

 

Z innych rzeczy, to zrobiłem wreszcie "haczyki" z drucianego wieszaka i rozgałęziacz podwiesiłem sobie na biurku pod blatem :)

post-21084-0-10685300-1402954186_thumb.jpg

 

post-21084-0-75934600-1402953972_thumb.jpg

post-21084-0-26320100-1402954092_thumb.jpg

post-21084-0-41492600-1402954098_thumb.jpg

post-21084-0-10685300-1402954186_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że podbijam temat, ale mam jeszcze pytanie odnośnie kulek g-t.

 

Jak często z nich korzystać?

Póki co wcisnąłem je w zeszłą niedzielę (tj. 08.06) i zastanawiam się czy i kiedy ewentualnie ponownie je zaaplikować.

To troszkę zależy od składu/producenta ale generalnie trwałość takich kulek to od 3 do 6 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej udaj się po ryby do Diskusa na Radzymińską. W Kakadu można naciąć się na osobniki chore lub zdeformowane.

Przykładem mogą być moje pstre. Ponad połowa stada ma różne mankamenty, np. brak oka, brak płetwy itp..

 

Osobiście mi to nie przeszkadza, lubię tę ich "wyjątkowość", a potomstwo zostawiam u siebie.

Jeśli jednak zależy Ci na prawidłowo wyglądających sztukach i/lub planujesz je rozmnażać to polecam Diskusa.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Luna
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...