Skocz do zawartości

[54L] Debiutanckie


dudekd55
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i wczoraj minęły 3 tygodnie od zalania baniaka.

Na chwilę obecną prezentuje się tak:

post-21084-0-12406800-1404108066_thumb.jpg

 

 

Pojawili się również pierwsi osadnicy - neonki innesa w ilości 8 sztuk :)

post-21084-0-17142800-1404108068_thumb.jpg
post-21084-0-94683100-1404108069_thumb.jpg

 

 

Niestety jako początkującego nie ominął mnie pech.

Po wpuszczeniu rybek poszedłem na godzinny spacer. Po powrocie oczywiście poszedłem od razu do rybek i przerażony stwierdziłem, że jest ich 7...

Po oględzinach okazało się, że jedna została wciągnięta przez filtr.

Utknęła w rurce zasysającej wodę i gdy udało mi się wreszcie do niej dostać, to z przykrością stwierdziłem, że nie żyje :(

 

Nauczony tym zdarzeniem podłożyłem pod rurkę kamień:

post-21084-0-36560500-1404108072_thumb.jpg

 

Rurka ma na dole 4 otwory, przez które małe póki co rybki mogą być wciągnięte.

 

Dzisiaj rano oczywiście ponownie wykonałem oględziny i znowu okazało się, że jeden neonek został jakoś wciągnięty...

Tym razem nie wiem czy przez rurkę od dołu czy może przez skimmer od góry...

Plus taki, że odzyskała przytomność po wyciągnięciu jej i wpuszczeniu znowu do akwa, ale była ewidentnie oszołomiona i mam nadzieję, że po powrocie do domu dalej będzie żyła.

 

Teraz rurkę od filtra dołem oparłem całkowicie na kamieniu i zmniejszyłem przepływ filtra do minimum, byle tylko poruszał taflą wody.

 

No i po pracy jadę dokupić chyba 3 neonki i póki co będzie ich 10, przynajmniej dopóki nie pojawią się pielęgniczki.

Wtedy "nadmiar" neonków oddam koledze albo zostawię u siebie :)

 

Edit:

Dostałem właśnie info od dziewczyny, że ten neonek już pływa brzuchem do góry :(

 

Może na sam dół tego filtra wcisnąć gąbkę albo "coś" na niego nałożyć?

Jak tak dalej pójdzie to za 3 dni będę bez rybek :(

post-21084-0-12406800-1404108066_thumb.jpg

post-21084-0-17142800-1404108068_thumb.jpg

post-21084-0-94683100-1404108069_thumb.jpg

post-21084-0-36560500-1404108072_thumb.jpg

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż jakąś gąbkę, ewentualnie kawałek rajstopy ( tylko co  z estetyką) . Gąbka chyba lepsza, sam tak mam. Działa też jako prefiltr mechaniczny tzn. mniej syfu idzie do samego filtra to plus. Minusem jest konieczność w miarę regularnego czyszczenia tej gąbki , a co za tym idzie wkładania łap do baniaka.

Edytowane przez psyho39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Załóż jakąś gąbkę, ewentualnie kawałek rajstopy
No właśnie gąbka założona na rurkę na samym dole (aby zasłonić te dziury wlotowe) to dobry pomysł.

Już wolę częściej czyścić tę gąbkę niż żyć w nerwach czy nie wciągnie mi rybek...

 

A w przypadku rajstopy czy innego materiały, to czym to wtedy przymocować?

Można np. obwiązać nitką?

Macie jakieś sprawdzone działania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Mam nadzieję, że do mojego powrotu do domu kamień spełni swoje zadanie i nie będzie więcej zgonów...

 

Swoją drogą zastanawiam się czy nie zdemontować skimmera, chociaż aż tak wysoko rybki nie podpływają

 

Edit:

A czy może też być gaza opatrunkowa?

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie do domu stwierdziłem, że wszystkie pozostałe neonki ocalały, czyli kamień spełnił swoje zadanie :)

Do akwa wpuściłem dodatkowe 6 neonków i na chwilę obecną jest 12.

W zależności od tego jak będzie przybywało kolejnych gatunków, nadmiar neonków będę oddawał koledze.

Póki co siedzę i nie mogę się napatrzeć :)

https://www.youtube.com/watch?v=Xl1Yfj3zDpU

 

Edit:

Jeszcze jedna kwestia odnośnie karmienia.

Karmię rybki raz dziennie - wieczorem.

Nie za bardzo wiem ile mam im sypać karmy, bo nie zawsze wszystkie dadzą radę złapać coś dla siebie, część karmy zleci na piasek i tam zostaje (może, gdy będą kiryski, to będą to czyścić).

Problem w tym, że mniejsze osobniki nie najedzą się zbytnio, o ile w ogóle coś złapią.

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmić należy tak aby pokarm był zjadany w kilka minut, więc lepiej syp malutkimi porcjami aby za wiele nie opadało na dno. Tak jak pisałeś, jeśli będą kiryski to problem z opadaniem karmy na podłoże nie będzie problemem, a nawet zaletą :) Lepiej dać mniej karmy niż za dużo. Nie ma co przekramiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na małą aktualizację :)

Po 4 tygodniach od zalania akwa prezentuje się następująco
post-21084-0-12825300-1404636276_thumb.jpg

W porównaniu do tego, co było zaraz po zalaniu widać, że i roślinki też mają się coraz lepiej :)

post-21084-0-12841100-1402557866_thumb.jpg

 

Na chwilę obecną zbiornik zamieszkuje 12 neonów inessa i 8 kirysków panda.
post-21084-0-03321700-1404636315_thumb.jpg
post-21084-0-61264400-1404636326_thumb.jpg

Teraz powoli rozpoczynam poszukiwania borelek.
Dzwoniłem do kilku sklepów i wiem, że będzie ciężko :/

Jeśli ktoś ma gdzieś jakieś dojścia i słyszał, że są borelki do wzięcia to JA chętnie! :)

 

Dodatkowo zacząłem poszukiwania jakiegoś ciekawego korzenia na środek, który będę chciał obsadzić mchem.

Mech również wyląduje na górze kokosa, aby go trochę przykryć.

 

Czy macie jakieś sugestie czy coś zmienić w akwa czy dobrze jest jak jest? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz powoli rozpoczynam poszukiwania borelek. Dzwoniłem do kilku sklepów i wiem, że będzie ciężko :/ Jeśli ktoś ma gdzieś jakieś dojścia i słyszał, że są borelki do wzięcia to JA chętnie! :)

Z tego co widzę, to jesteś z Warszawy, więc w sumie nie masz problemu żadnego ;)

Zadzwoń lub jeśli masz możliwość do przejedź się do Diskus Zoo na Radzymińskiej 153, to jest fenomenalny salon (nie sklep ale prawdziwy SALON) akwarystyczny. Tam będą mieć od ręki lub mogą Ci ściągnąć borellki zwykłe lub odmianę Opal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś coś ze światłem?

Nie, jedyne co, to była drobna obróbka zdjęcia oraz zmniejszenie jasności w aparacie.

Akwa jest tak samo oświetlone, ale zdjęcia się aż tak już nie "świecą" :)

 

Zadzwoń lub jeśli masz możliwość do przejedź się do Diskus Zoo na Radzymińskiej 153

Nie wiem dlaczego zapomniałem o tym sklepie... Limak86, dzięki za przypomnienie :)

 

Teraz z kolei potrzebuję porady. Otóż dostałem dzisiaj od przyszłego teścia takie oto 3 osobniki :)

post-21084-0-60928100-1404679448_thumb.jpg

Krewetki od razy się zaaklimatyzowały w nowym otoczeniu :)

post-21084-0-75492400-1404679458_thumb.jpg

Czy mogę je trzymać razem z moją obsadą?

Czy mam im kupić jakieś specjalne jedzonko?

 

P.S. Wczoraj robiłem pierwszą podmianę wody. Dzisiaj zauważyłem, że woda stała się jakaś mętna.

Wymieniłem 20%, woda odstała (co prawda nie całe 24h, ale jakieś 12h). Chloru nie było nic a nic - robiłem testy przed podmianą.

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chciałoby się powiedzieć, że nie może cały czas być dobrze...

 

Dzisiaj rano znalazłem dwie krewetki w rurce od filtra a trzecią już w samym filtrze...

Najwyraźniej ich ciekawość była większa od rozsądku i chciały z bliska przyjrzeć się skimmerowi.

Cud, że wszystkie po wsadzeniu do akwa odżyły, ale pytanie na jak długo.

Tak czy inaczej na czas nieobecności w domu skimmer jest wyciągany ponad poziom wody :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakie mi się nasuwa... Czy ten skimmer jest Ci potrzebny? Zbiera Ci się film bakteryjny? Jeśli nie to ja bym go zdemontował.

Tak się teraz nad tym zastanawiam czy tego nie zrobić. Wszelkie "zanieczyszczenia" z tafli będę zbierać sitkiem. Mam jeszcze jedną rurkę, która była razem z akwa, ale nie wiem czy będzie pasować w miejsce skimmera

 

Edit:

Ponawiam jeszcze jedną kwestię:

 

 

Wczoraj robiłem pierwszą podmianę wody. Dzisiaj zauważyłem, że woda stała się jakaś mętna. Wymieniłem 20%, woda odstała (co prawda nie całe 24h, ale jakieś 12h). Chloru nie było nic a nic - robiłem testy przed podmianą.

Ktoś ma pomysł dlaczego tak jest?

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mętnej wody to może poprostu podczas wlewania do akwa zmąciłeś piasek, który za słabo wypłukałeś. Może to jest przyczyną. Lub może ceramiki nie wypłukałeś przed włożeniem do filtra?

 

A co do skimmera to czy nie możesz go zdemontować wraz z rurką, aby ten wlot jakoś "zatkać".

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do mętnej wody to może poprostu podczas wlewania do akwa zmąciłeś piasek, który za słabo wypłukałeś. Może to jest przyczyną. Lub może ceramiki nie wypłukałeś przed włożeniem do filtra?
Piasek był płukany dokładnie jeszcze przed startem akwa. Ceramikę płukałem w odlanej wodzie z akwa.

 

 

 

A co do skimmera to czy nie możesz go zdemontować wraz z rurką, aby ten wlot jakoś "zatkać".
W moim filtrze mam 3 elementy składające się na "rurkę":

1) skimmer (który jest na stałe założony na część rurki)

2) przedłużkę

3) część dolna "zasysająca"

 

Z przedłużki nie korzystam, bo mam za niskie akwa i zastanawiam się czy w mogę zdemontować skimmer i w jego miejsce zamontować przedłużkę. Nie wiem tylko czy będzie pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z przedłużki nie korzystam, bo mam za niskie akwa i zastanawiam się czy w mogę zdemontować skimmer i w jego miejsce zamontować przedłużkę. Nie wiem tylko czy będzie pasować.

Powinno pasować, no ale najlepiej będzie jak sprawdzisz sam :) Filtr mocniej będzie zaciagał dołem po zdjeciu skimmera dlatego polecałym przefiltr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno pasować, no ale najlepiej będzie jak sprawdzisz sam :) Filtr mocniej będzie zaciagał dołem po zdjeciu skimmera dlatego polecałym przefiltr :)

W tej sytuacji chyba rzeczywiście będzie potrzebny prefiltr.

W weekend była pierwsza wymiana wody i płukanie filtra i ilość karmy i kawałków roślinek mnie przeraziła :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie za duzo sypiesz karmy lub skimmer Ci wciągnął część jedzenia. Tak jak pisałem wcześniej, jeśli nie masz filmu bakteryjnego to demontuj skimmer :)

Tak, obstawiam, że skimmer wciągał jedzenie. A nawet jestem tego pewien, gdyż sam widziałem jak kawałki karmy wędrowały przez skimmer do filtra

 

A teraz takie głupie pytanie... Jak wygląda film bakteryjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film bakteryjny to taka powłoka która pojawia się na tafli wody (mleczna), ale nie musi się pojawić. Przy grubszej warstwie może powodować przyduchę w akwa. Można go rozbić ruchem tafli wody ale nie zawsze to pomaga :) lub zbierać ręcznikami papierowymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...