Skocz do zawartości

Akwarium "kwarantanna"


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam chyba proste, szybkie pytanie.

Otóż dużo czytałem o tzw. "kwarantannie" rybek. Wiemy, że do "normalnego" akwarium rybek nie można wpuścić od razu i trzeba odczekać ok. 2 tygodnie. Moje pytanie jest następujące. Jak się to ma do akwarium "kwarantanna" ?

Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie, a zauważam pewien paradoks stąd prośba o wyjaśnienie. Skoro normalne akwa musi odstać, i muszą rozwinąć się w nim odpowiednie bakterie, to ile odstać musi woda w "czystym" akwarium do kwarantanny ? Chcę przed wpuszczeniem swoich pierwszych rybek zrobić im od razu kwarantannę, tylko boję się, żeby im nie zaszkodzić taką wodą jeszcze...

Pytanie to odnosi się też trochę do podmianki wody. Skoro akwarium musi odstać dłuższy czas, to czy przy podmianie wody nic się nie stanie i odstanie 24h wystarcza?

Z góry dzięki : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja osobiście uważam że to bujdy.Jak masz ryby ze sklepu a nie z jakiegoś szemranego miejsce to nie powinny być chore.

I tu się nie zgodzę. Również w sklepie można kupić chore ryby.

Co do kawrantanny to jesli masz już dojrzale akwarium to wystarczy z niego spuścić troche wody do oddzielnego akwarium, zainstalować odpowiedni sprzęt i wtedy możesz przeprowadzić kwarantanne ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwarantannę robi się zawsze, nawet rybom, któe wyglądają jak usposobienie rybiego zdrowia.

Większość ryb ze sklepów jest chora lub mają pierwsze symptomy chorób.

W  sklepach (w większości) nie przejmuja sie parametrami wody, większość ryb jest osłabiona a wtedy o choroby nie jest trudno.

W sterylniaku podmieniasz wodę, codziennie, co dwa dni, w zależności jak kumulują Ci się trujące substancje.

Tam podmiany spokojnie możesz robić bo, w sterylniaku nie zależy Ci na biologii.

Ryby do sterylniaka wpuszczasz bez wody ze sklepu i ze sterylniaka do docelowego przekładasz też bez wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś nie robiłem kwarantanny, ale za każdym razem co kupiłem nowe ryby (za 3-4 razy i to w różnych sklepach), to po kilku dniach miałem ospę w akwarium. Od tego czasu nic nie wpuszczam do akwarium bez kwarantanny. 

A wodę do kwarantanny biorę z ogólnego.

Edytowane przez Dawidk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium kwarantannowe 120 l, kupuje kiryski - ryby które potrzebują dużej powierzchni dna zalewam do połowy.

Kupuje paletki - zalewam całe.

Każda ryba podczas kwarantanny i ewentualnego leczenia musi mieć zapewnioone godziwe warunki.

Czasami podmieniam w kwarantanniku jak leczę 100% wody 3 razy w tygodniu. Uzywam RO, nie ze zbiornika ogólnego, po takich podmianach mógł bym go zdestabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo akwarium docelowe to taki mały ekosystem, teoretycznie powinien on móc funkcjonować samodzielnie.

W akwarium kwarantannowym musisz zapewnić rybom odpowiednie parametry wody, tak aby w możliwie mało kłopotliwych dla ryb warunkach móc zaobserwować czy nie trapią ich jakieś choróbska. I ewentualnie móc zastosować odpowiednie środki terapeutyczne, tak aby tych chorób nie zawlec do akwarium głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziękuję Wam wszystkim za pomoc, nie jest to łatwy temat ale zaczynam z tą pasją i chcę to robić naprawdę profesjonalnie i dobrze :) Każdy z nas jakoś tam zaczynał. Mniej więcej wiem co i jak.

 

W takim razie teraz łopatologicznie ostatecznie jak przygotować ten kwarantannik i jaką wodę wziąć i kiedy? W czwartek jadę po razborę klinową.

Edytowane przez sp1k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...