Skocz do zawartości

Czy dobra obsada itp.


seriousspl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oj masz bardzo dużo możliwości np: rogatek sztywny, wywłówcznik, kabomba, nurzaniec, anubiasy, żabienice (te jednak są dość spore), różnne microsoria oraz kryptokoryny (jak masz małe akwarium to lepsze mniejsze gatunki), różne mchy, wątrobowce i wiele innych łodygowców. Poszukaj sobie na forum w dziale Rośliny akwariowe na pewno znajdziesz ich jeszcze całą listę innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moczarka, rogatek sztywny i np nurzaniec czy anubiasy starczy na razie na początek? Bo tak jak pisałem, planuje wpuścić pierw bojownika i helenki, a potem krewetki. W ogóle, czy tak można?

 

I bazalt nie zatwardza wody.. więc czy to jest dobre podłoże do :

 

moczarki, rogatka sztywnego, anubiasa czy nurzańca?

Edytowane przez seriousspl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazalt jako samo podłoże nie jest dobre. Co do roślin...czy tam wsadzisz bazalt, czy piach, czy żwir to i tak w swoim tempie będą rosły. Jak chcesz kup za 5 zł z allegro kulki gliniano torfowe i daj je w podłoże, to będzie podobny efekt jak na ziemi. Nurzaniec ukorzenia się i anubias też (chociaż tego można dać np. na korzeń i będzie czerpał z wody), więc jak dla mnie kulka pod nurzeńca i anubiasa (o ile chcesz go wsadzić w podłoże, nie zapominając że kłącze nie może być zakopane tylko korzenie jego) i po kłopocie. Z ziemia będziesz musiał uważać np. przy wyrywaniu roślin, gdyż nie może się dostać do wody!! Chyba że planujesz więcej roślin to możesz dać na całe akwa kulki co ok 5 cm jedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co zrobić żeby było dobrze? Tak żeby ziemi nie dawać. I co zrobić w sumie z tym bazaltem?

 

@EDIT

 

Dogadałem się z sprzedawcą, bazalt mogę wymienić na :

 

http://allegro.pl/zwir-naturalny-zwirek-do-akwarium-2-4mm-1kg-i3588548523.html

 

lub

 

http://allegro.pl/zwir-naturalny-zwirek-do-akwarium-3-5mm-2kg-i3588548532.html

 

 

Co będzie dobre, tak żeby nie dawać ziemi, i żeby roślinkom było "dobrze" ?

 

Albo zostawić bazalt. Bo bazalt nie podnosi Ph wody, tylko wapień podnosi

Edytowane przez seriousspl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnosi podnosi.... Ja bym wzięła ten drobniejszy 2-4 kwarcowy, lepsze to niż bazalt. On jest pewny i ładnie w nim się ukorzeniają rośliny a w dno utknęła kulki tak jak pisałam i to wszystko. Rośliny będą ładnie rosły. O proszę tu masz kulki na przykład:

 

http://allegro.pl/kulki-gliniano-torfowe-nawoz-15-szt-allpets-pl-i3550037969.html

Edytowane przez pinakolada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tego żwirku

 

http://allegro.pl/zwir-naturalny-zwirek-do-akwarium-2-4mm-1kg-i3588548523.html

 

 

Wziąć 5 kilo?

 

I powiedz mi, jak to jest z "czyszczeniem" akwarium. Czy w ogóle muszę ,mając taką obsadę.

 

I czy tak jak pisałem jakie rośliny mają być przy tym żwirku, które nie potrzebują ziemi

 

Oraz, czy pierw mogę dać bojownika, i ze 4 helenki, a potem krewetki dodać

 

@EDIT

 

Gość chce żebym kupił po prostu ten żwir za te 17 zł razem z kw...

 

To już wole się przejść jutro do zoologicznego i popytać po ile oni mają, na 100% taniej :)

 

Słownictwo, następnym razem będzie bonus. Mapet

Edytowane przez Mapet
Słownictwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj żeby wziąć jakiś drobniejszy, kwarcowy (jasny właśnie), nie brązowy bo są one barwione. Na to akwarium musisz mieć ok 4 kg żwiru jakiegokolwiek, czy kupisz z allegro czy z zoologicznego. 4-5 kg jest potrzebne żeby zrobić taką warstwę, aby rośliny mogły się ładnie ukorzenić.

 

 

 

I powiedz mi, jak to jest z "czyszczeniem" akwarium. Czy w ogóle muszę ,mając taką obsadę.

 

 

Oczywiście, że tak :) Podmiana wody na odstałą min 1 dzień (dodatkowo przy krewetkach do odstania musisz nalać koniecznie wody ZIMNEJ, nie ciepłej). Wody podmieniasz ok 1 raz w tygodniu 20-30 %. Przy tym możesz dno delikatnie odmulić wężykiem podczas spuszczania wody. Przecierasz szyby np. jak będzie glon. Możesz płukać wkład od filtra (tylko w wodzie z akwarium, nigdy nie kranówce). Podłoża się nie wyciąga wcale do czyszczenia (to tak w razie wątpliwości :)).

 

Ogólnie rośliny nie potrzebują ziemii, nie jest to wymóg konieczny. Nawet jak posadzisz bez ziemi czy kulek to one będą rosnąć. To nie jest tak, że jak nie dasz ziemi to Ci wszystko zmarnieje. One będą rosły. Ja sama mam sam piach i ładnie wszystko rośnie, więc spokojnie.

 

 

 

Oraz, czy pierw mogę dać bojownika, i ze 4 helenki, a potem krewetki dodać

 

No ja osobiście dałabym najpierw krewetki, gdyż bojownik to ciekawy zwierz i jak się zadomowi i wpuścisz krewetki to może wziąć je za obiad, bądź atakować (świeżo wpuszczone będą zdezorientowane, nie będą znały akwarium ani kryjówek do schowania, a bojownik może je skubać z czystej ciekawości). Jedynie możesz spróbować je wpuścić po ciemku, gdy bojownik będzie "uśpiony", ale ja i tak jednak bym nie ryzykowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 1 gatunek nie wszystkie możesz mieć:

 

- hatem endlera ( 2 samice, 1 samiec),

-harem hupików ( 2 samice, 1 samiec),

- Rozbora Galaxy ok 6 szt.

 

Gupików nie potrzeba więcej ani endlerów, gdyż za jakiś czas i tak ich populacja się znacznie zwiększy. Szybko się mnożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...