Skocz do zawartości

Walka z ślimakami - pytanie


HellRedAngel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W krewetkarium pojawiło mi się mnóstwo ślimaków ... Helenki nie dały sobie rady ( może było ich za mało ... 1 sztuka na 10 litrów ).

Wyrzuciłem rośliny , wylałem wodę. zbiornik stoi suchy od tygodnia. Mam pytanie czy ślimak może żyć bez wody ?. Czy są szanse że coś przeżyło w podłożu ? Czy wygotowanie żwirku było by wskazane ? A co z podłożem (Manado ) ? Jakoś to oddzielić i wyrzucić albo po wygotowaniu nic się mu nie stanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem ze ślimakami jakieś 2 tygodnie ( wyrzucałem je z akwarium, helenek było 8 - akwarium 80L  ... ), ślimaków było naprawdę dużo na szybie oraz na roślinach ( helenki nie wchodziły na rośliny ... ).

Zadałem inne pytanie ... Wyrzuciłem rośliny, wysuszyłem akwarium ( możliwe że było w nim około 80 stopni ...), chciał+bym się dowiedzieć czy ktoś się orientuje czy są jakiekolwiek szanse czy taki ślimak przeżyje ...

Co z podłożem ... Czy wymieniać wszystko ?  Czy można podłoże manado wygotować ( albo sparzyć tylko wrzątkiem )... Kolejny raz zadaję pytanie i nie chcę widzieć tu odpowiedzi "poza tematem " czy przez tydzień helenka nie jadła, czy przez tydzień nie karmiłem itd itp .... Zadaję konkretne pytanie i chciał+bym dostać w miarę konkretną odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado możesz wygotować,

Zabiegi te i tak nie dadzą pożądanego efektu gdyż ślimaki przyniesiesz na roślinach. Uważam, że zastosowana metoda jest niewłaściwa po prostu.

 

Jeżeli akwarium miałeś w piecu (80oC) i było w nim również podłoże to nie ma tam życia (ślimaków też).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kolejny raz zadaję pytanie i nie chcę widzieć tu odpowiedzi "poza tematem " czy przez tydzień helenka nie jadła, czy przez tydzień nie karmiłem itd itp ....

Gościu, nie szalej.

Robisz raban w akwa, bo brak Ci cierpliwości i szkoda było kasy, albo pomysłu na więcej Helek. Wyliczyłeś sobie 1 na 10L, chociaż wszędzie przyjmuje się to jako średnią. Jasne jest, że jak masz nawałnicę "szkodliwych" ślimaków, to Helen musi być więcej.

Jak kolega Mateuszurad i Locdog słusznie zauważyli nie ma lepszego sposobu na ślimaki niż Helenki, a efekt ich "działalności" jest tylko kwestią czasu.

 

A żeby było w temacie-Nie, ślimaki wodne na dłuższą metę nie mogą żyć bez wody, ale to też kwestia tego ile bez tej wody miały by przeżyć ;)

Edytowane przez Sławek121
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, zalałem wczoraj akwarium wodą odstaną. Dzisiaj rano już pojawiły się pierwsze ślimaki. Po pracy wyleję wodę i gotuję podłoże, ( a co powiecie na kąpieli z nadmanganianie potasu ? - czy manado nie nasiąknie tym). Co do roślin to jeszcze nie ma żadnych, ale już zakupiłem z hodowli in-vitro. Co do Helenek zakupię ich więcej. Ile proponujecie na akwarium 80 l ? 15 sztuk ?  ( zaznam że efekt końcowy polega na pozbyciu się ślimaków ;) ) Z góry dzięki za odpowiedzi które są już konkretne ;)


/ Konkretnie to przestrzegaj pisowni. Kończymy zdania jedną kropką a nie czterema. / Dunay

Edytowane przez Dunay
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz w stanie usunąć potem z podłoża te ugotowane ślimaki? Jak nie to ja  bym się obawiał, że jak Ci to zacznie się rozkładać to może być mały problem. "Terapia" helenkami nie niesie takiego ryzyka. Nadmiar skorup łatwo usuniesz przy odmulaniu.

Inwazji helenek się nie obawiaj, jak nie mają czego jeść to robią się powściągliwe w rozmnażaniu. Oczywiście nie niwelują tematu do zera, co jakiś czas spotkasz jakiegoś ślimaka, ale one też się przydają w akwarium. U mnie w 112l 8 helenek (z czasem trochę więcej) taki armagedon ślimakowy likwidowało około 3 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 60l 3 helenki uporały się w 2 tygodnie . Jeszcze coś tam pełza ,ale nie ma tragedii bo przynajmniej głodować nie będą helenki . To najlepsze rozwiązanie jakie może być ,tylko trzeba czasu i cierpliwości .Zawsze możesz potem komuś oddać te helenki bo nie pierwszy jesteś  i  ostatni co ma taki problem .Spokojnie 5 by wystarczyło moim zdaniem jak dasz więcej to szybsze będą efekty a z podłożem bym nic nie robiła . Zawsze możesz pomóc i wyławiać je ręcznie lub odmulaczem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też wyczyścić akwarium , ja myję proszkiem super schodzą glony i akwarium lśni ;).  Polewam wrzątkiem , gotuję kamienie ;), miałam plagę ich. Ale mimo, że miałam tylko anubiasy roślinki to szorowałam trochę szczotką miękką liście. Po tym już się nie pojawiły ;) wybieranie też działa ,pracochłonne ale pomaga. 

 

  

Dbaj o pisownię .

Edytowane przez Gagatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też wyczyścić akwarium , ja myję proszkiem super schodzą glony i akwarium lśni;) polewam wrządkiem...

 

Pomijając "wrządek" absolutnie odradzam taki sposób.

Raz, że mogą zostać resztki proszku, a dwa polewanie wrzątkiem akwarium może się skończyć pęknięciem szkła.

 

Edit.

Po ingerencji moderatora zdanie zmieniło sens, więc jeżeli ten wrzątek dotyczył tylko kamieni to spoko.

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...