Skocz do zawartości

Jakie podłoże? Żywe rośliny + denne rybki.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się jakie podłoże będzie idealne do akwarium w którym będą żyły rybki takie jak: Piskorki (Cierniooczki Kuhla), Kosiarki (Grubowargi syjamskie), Zbrojnik i być może Kiryski panda. (Z moich obserwacji wynika że nawet Gurami lubią sobie troche "poszperać" w podłożu) No i oczywiście do tego żywe roślinki. I teraz czy ten oto żwirek (zauważyłam że ma troche ostrych krawędzi ale wszędzie w sklepach tylko tego typu) http://www.kirysek.pl/product_info.php?ref=15&products_id=523&affiliate_banner_id=1

będzie dobry na zasadzie żeby rybki się nie pokaleczyły czy może lepszy piasek? I czy pod żwirek czy też piasek należałoby mi włożyć coś innego aby roślinki ładnie rosły, czy wystarczy tylko jeden rodzaj podłoża i ewentualnie nawożenie. Dodam że mam już w akwariach:

1- kamyczki około 4-8mm ale bardzo "owalne" i jest ok

2- podłoże jbl manado - drobne ale ładne okrągłe kamyczki takie brązowe też wszystko ok

rybki całe a "kopią" w nich jak szalone :) i roślinki też rosną ładnie. 

W tym momencie nie wiem co z tym podłożem do kolejnego akwarium bo zależy mi na kolorze czarnym i szukam już długo ale tylko właśnie ten żwirek wszędzie albo ewentualnie piasek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak duże akwarium, jeżeli ok. 120 l szkoda miejsca(ziemia+żwirek = kilka centymetrów wody mniej) jeżeli 300 l i więcej to można ziemie podsypać, z drugiej strony z opisu wynika, ze będzie to akwarium towarzyskie a nie roślinne, więc ziemia nie będzie niezbędna, sam piasek spokojnie wystarczy a po trzecie, rybki będą trochę mąciły wodę jak zaczną kopać w podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piach w 200l. Akwa pół holender pół towarzyskie.  Dla roślin stosuję tabletki w nawozach od serry i jbl. Do tego dodaję florenę, auqaflorim, multimineral. Rośliny rosną jak szalone. Co tydzień przycinam. A ostatnio, mam kilka sadzonek żabienicy.  Rybki pięknie wybarwione, składają ikrę i się plenią.   Koszt nawozów na miesiąc to 30-50zł . Wraca mi się z sprzedaży roślin i rybek.

Edytowane przez Luna
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojniki i piskorki lubią ryć nieustannie  w podłożu i układać po swojemu ,więc nie wiem czy to  dobry pomysł mieć pod piaskiem ziemię lub cokolwiek .Piasek dla tych rybek najlepszy .

Ziemia powinna być przykryta 6-8 cm warstwą piasku więc nie sądzę , żeby któraś z dennych rybek dokopała się do niej .

U mnie taki układ sprawdzał się bardzo dobrze , miałem wcześniej piskorki teraz na dnie rządzą bocje modesty i nic nie wyłazi na górę.

Znajomy ma w swoim zbiorniku długonosy cierniste i trzeba przyznać , że w przypadku tych rybek ziemia+piasek lub inny drobny żwirek nie ma szans na pozostanie bez naruszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy ma w  akwa  240l zbrojniki niebieskie ,piach przerzucają  chyba aż do szyby ,kiedyś miał pod ziemie to wszystko pływało. Ale dopiero zaczęły tak robić jak dorosły do pewnego rozmiaru . Piskorków nie mam ,więc jedynie to co usłyszałam od posiadaczy ich lub w necie wyczytałam. Nie mam pojęcia jak głęboko potrafią kopać  . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bezpośrednio na ziemię dałem grubego (ok 2-4 mm) żwiru trochę, dopiero na to drobny. Nawet zbrojnik (a te 12 czy 15 cm ma) jak wznosi tumany żwiru albo wygrzebuje jamy pod korzeniami to tylko do tego grubego żwiru, do ziemi jeszcze nie udało mu się dokopać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...