Skocz do zawartości

Identyfikacja, przyczyny i zwalczanie


Mexico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Początkowo nie było problemów nawet jak podawałeś mikro? Może ta amazonia absorbowała je w dużej ilości i teraz puszcza? Skłaniałbym się do propozycji kolegi Tomka w kwestii dużych podmian, CO2 maksymalnie ile obsada wytrzyma (myślę że okolice 40-50mg/l nie będą przesadzone) i potas. Nie wiem czy nie spróbować pokombinować ze światłem, skrócić czas świecenia (masz możliwość pojedynczego włączania świetlówek, czy obie naraz?). DOC, czyszczenie filtra to raczej krasnale niż zielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jak podawałem mikro był problem z zielonym pyłem ale po tygodniu a nie po dwóch dniach. Amazonia to nowe podłoże wymienione w marcu.  CO2 już podkręciłem. A potas do jakiej wartości podnieść? Świetlówki zapalają się dwie jednocześnie. Jedynie mogę skrócić czas świecenia. Pytanie tylko o ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas na 20mg/l. Ale pamiętaj, że lejąc po4 i kno3 też podajesz potas. Musisz policzyć ile potasu z lh2po4 i kno3 dajesz i uzupełnić k2so4 do 20mg/l.

DOC - disolved  organic carbon. Rozpuszczony węgiel organiczny. Jeden z rodzajów węgla w akwarium. Zgadza się, DOC to krasnale, ale może też  tu miesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Easy carbo to forma aldehydu glutarowy. W nadmiarze jest środkiem dezynfekującym. Dawkę dobiera się w zależności od zapotrzebowania roślin i światła. Dostarcza węgla roślinom. W dużych dawkach szkodzi glonom.

 

Ps. Jeżeli chcesz usunąć skutek, czyli glony z roślin, to polecam kwasek cytrynowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH - 7

Cl - ?

KH - 3 °n

GH - 8 °n

K - 17 mg/l

Fe - 0.5-1 mg/l

PO4 - 1.5 mg/l

NO2 - 0 mg/l

NO3 - 5 mg/l

 

Podmieniłem 50% wody odstaną 24H. Napewno trzeba podnieść NO3 do 10. Wstrzymam się z podawaniem Fe narazie. No i zmniejsze dawkę PO4 chyba. Tak żeby spadło do 1 mg/l. Wtedy zachowałbym stosunek K-PO4-NO3 (10:1:10) przy obniżeniu K do 10 mg/l. Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

 

P.S. Problem z zielenicami ciągnie się dalej aczkolwiek przy zwiększeniu dawki K2SO4 rośliny jakby troszlę ruszyły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna podmiana wody ok. 50%.

 

Parametry:

pH - 7

KH - 5 °n

GH - 8 °n

K - 14 mg/l

Fe - 0.1 mg/l

PO4 - 0.5 mg/l

NO2 - 0 mg/l

NO3 - 10 mg/l

NH3/NH4 - 0 mg/l

 

Dalej wysyp zielenic plus nitki. Szyby robią się już na 3 dzień po podmiance zielone. Przez cały tydzień podawałem 10 ml PO4 wg kalkulatora oraz podwyższałem NO3. Czytałem na forum że ADA ciągnie dużo PO4 stąd zakłamania w testach. No ale na ten tydzień nie mam już pomysłu na podawanie nawozów. Ile i czego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też skończyły się już pomysły. Skorygowałbym Po4 do 1,0mg/l ,bo masz stosunek N:P=20 a to może powodować jakieś zaburzenia. Fe podniósłbym do 0,4mg/l.

 

Lub:

 

Dzisiaj przeglądając forum natknąłem się na wypowiedź kolegi S'Sayan cytuje:

"ProSoil chłonie po4 dlatego nie idzie uzyskać realnych wyników testem i musisz dawkować z kalkulatora albo obserwacji roślin. Miałem problem z glonami na tym podłożu lecz to wynikło z tego, że dawałem dawki po4 x2. Teraz leje w dawkach wyliczonych, wszystko rośnie ładnie mimo, że po4 mam na poziomie bliskim zera."

 

 

Czyli lać tyle ile wyliczy kalkulator i na podstawie obserwacji. Może faktycznie te podłoże zakłamuje wyniki testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mikro już też nie podaje pewnie podobny czas...Teraz jeszcze glony nitkowe coraz większe się pojawiają...Chyba nic z tego akwarium roślinnego nie będzie...Myślę czy by nie wrócić do pierwowzoru dawkowania z kalkulatora czyli po 10 ml każdego nawozu za wyjątkiem mikro albo zaprzestać nawożenia na kilka dni i zaciemnić akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...