Skocz do zawartości

Identyfikacja, przyczyny i zwalczanie


Mexico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie co do fosforu nie jestem pewien. Mam te podłoże Ada Amazonia i ono ponoć bardzo absorbuje fosfor. Może jest jego za dużo w wodzie stąd ta przyczyna?Co do reszty nawozów ok poza Fe i mikro...Czytałem że Fe w nadmiarze potęguje nitki a mikro powodowało że miałem wcześniej pył na szybach...Już sam nie wiem co robić jak podawać żeby było dobrze...Miałem okres że utrzymywałem potas na poziomie 1,5 mg/l a azot 15 mg/l i to nie pomogło w zahamowaniu rozwoju glonów...Teraz nic nie podaje i jest to samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Żadne glony nie zniknął w ciągu tygodnia na wszystko potrzeba czasu.

Nitki to nie tylko zły poziom żelaza, ale również niedobór fosforu w stosunku do NO3, za mało węgla,

złej filtracji itd. Nitek też jest kilka rodzaji, Oedogonium, Spirogyra, itp.

Jeżeli ADA absorbuje fosfor to jaki z tego wniosek?

Za dużo jest go w wodzie i dlatego go absorbuje? Nie, takie kupiłeś podłoże.

Dlatego musisz podawać fosforu więcej żeby to wyrównać i coś z niego zostało w słupie wody.

Z czasem będzie go pobierało coraz mniej. Wtedy będziesz ograniczał  jego podawanie. Co tygodniowe testy, podmiany, korekty w nawożeniu i tak w koło Macieju.

Naucz się cierpliwości.

 

Edit:

 

Przeglądnołem Twój temat od 1strony.

Masz prawie 1 W/l... Co za tym idzie rośliny potrzebują dużo związków do prawidłowego wzrostu przy takiej ilości światła. Więcej światła= szybszy wzrost= większe zapotrzebowanie na składniki budulcowe.

Przy takim nawożeniu rośliny głodują ( dlatego się rozpadają). Uwalniają DOC, tracą swoją "powłokę obronną" przez co glony zaczynają sie na nich pojawiać i zaczyna się glonarium.. A założe się, że napierw nitki pojawiły sie na korzeniach, kamieniach a dopiero potem "obsiadły" rośliny.

Glony to Oedogonium, występują głównie jak są braki makro.

Ja osobiście bym popodnosił NO3 do 20, PO4 do 2, K - podwójne dawki z kalkulatora. Mg również z tego względu że masz miękką wodę. CO2 na granicy dopuszczalności.

Nie patrz na testy CO2 czy tabele, tylko obserwacja ryb, codziennie zwiększasz podawanie CO2 np. o jeden bąbel i obserwujesz, żebyś obsady nie zagazował. Jaki dyfuzor? Jak z rozpuszczaniem?

Jakie wkłady masz w filtrze?

I mam nadzieję, że skróciłeś czas świecenia do 8 h?

Ps. O poprzednim moim poście o ograniczaniu NO3 zapomnij, to była zła diagnoza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pH - 7.5 KH - 5 °n GH - 7 °n K - 15 mg/l Fe - 0 mg/l PO4 - 0.25 mg/l NO3 - 0 mg/l

 

Znowu parametry.

 

Pilnuj ich. Mi ziemia też pochłaniała sporo fosforu początkowo, ale później już nie. U ciebie z tym podłożem jest podobnie.

 

U mnie też ostatnio pojawiły się nitki na elocharis accicularis. Tylko na tej roślinie. Obstawiam braki światła i co2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet Twoja rada zaczyna przynosić pozytywne skutki :) Dzisiejsze parametry:

 

pH - 6.5

KH - 5 °n

GH - 8 °n

K - 17 mg/l

Fe - 0.1 mg/l

PO4 - 1.5 mg/l

NO3 - 5 mg/l

NH3/NH4 - 0 mg/l

 

Na tą chwilę znikły glony nitkowe, a rośliny ładnie się zazieleniły i odbiły. Glosia poszła w górę z korzonkami ale trochę ją przyciąłem to może się zakorzeni...Pozostał problem osadu na szybach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta to:

- filtr narurowy 27 zł

- kroćce z opaskami jakieś 5 zł

- rurka 1,95 (2m), nie można było mniej kupić

 

Suma: ok 34 zł (poprzedni specjalny reaktor kosztował mnie ponad 100 zł i rozsypał się po 4 miesiącach...)

 

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4

 

Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomeksup cały temat jest tutaj o tym:

http://forum.superakwarium.pl/topic/31038-reaktor-co2-czyli-rozpuszczanie-gazu-bez-strat/

 

Mexico to, że wężyk dozujący CO2 wystaje poza poziom wody to nic się nie dzieje.

Ważne aby poziom wody nie obniżył się tak nisko i CO2 nie dostawało Ci się prosto do węża.

Jak możesz zwiększ jeszcze podawanie CO2. Oczywiście obserwuj obsadę, żeby się nie podusiła.

I ja też jestem za zwiększeniem NO3.

Jak długo masz ten zeolit w filtrze? Może on ma jeszcze swoje właściwości i pobiera Ci NO3 z wody. Jeżeli masz go dość krótko (nie wiem jak długo zachowuje on swoje właściwości absorbcyjne-byś musiał poszukać), to wymień go na ceramikę. Wraz z wymianą skróć czas świecenia.

W jaki sposób wlewasz podmienianą wodę? Może to głupie pytanie, ale być może wraz z podmienianą wodą "wypłukujesz" z podłoża jakieś składniki co powodują Ci zielenienie szyb. Nie zauważyłeś po podmianie jakiś "pyłków" na liściach roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na razie nic nie zmieniał. Czyść szyby i utrzymuj pierwiastki na odpowiednim poziomie.

Ostatnio dużo mieszałeś z nawożeniem, a każda taka zmiana może doprowadzić do wystąpienia pyłu.

Jak za miesiąc poprawy nie będzie, będziesz kombinował dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...