Skocz do zawartości

Identyfikacja, przyczyny i zwalczanie


Mexico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzieś od ok. połowy maja nie stosuje mikro w postaci (Intermagu Plus z chelatem żelaza). Drugi tydzień nie podaję mikro w żadnej postaci. Wcześniej jeszcze z raz czy ze dwa razy podałem 5 ml/1 w tygodniu Easy Life Profito... I to chyba była moja przyczyna wysypu tych glonów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

U mnie też były zielenice, które wynikały z:

1) nadmiar no3 do po4, czyli powyżej 20:1

2) nadmiar mikro - po odstawieniu mikro jeszcze przez 1-2 tyg. był wysyp w postaci punktów na szybie.

3) Żelazo też ma wpływ - ale nie ustaliłem jak wpływa

4) światło słoneczne przyspiesza wysyp zielenic ale nieznacznie

 

Bądź cierpliwy. Jeżeli jesteś niecierpliwy to moim zdaniem zrób jakieś dwie większe podmiany i doprowadź parametry do ładu. Myślę, że pomoże.

 

Mikro zawiera metale ciężkie, które wiąże m.in. DOC w stosunku 1:1. Nie wiem jak te podłoże co masz (nie mam doświadczenia), ale też może wiązać mikro. Stamtąd jest wchłaniane do systemu korzeniowego i liści (nawet w dużuch dawkach).

 

Substancje organiczne są buforem dla bezpieczeństwa ryb, pozwalają związać metale i uchronić ryby przed zgonem. W akwarium możesz mieć np. Cu>0,2mg/l co normalnie jest już zabójcze dla ryb. Na toksyczność metali ma też znaczny wpływ ph. Więcej metali (i nie tylko) w wodzie powoduje wzrost przewodności elektrolitycznej.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podmiana 30% wody. Przed podmianą jak zwykle sprawdzenie parametrów

 

pH - 6.5

Cl - ?

KH - 3 mg/l

GH - 7 mg/l

K - 14 mg/l

Fe - 0.5 mg/l

PO4 - 1.5 mg/l

NO2 - 0 mg/l

NO3 - 10 mg/l

NH3/NH4 - 0 mg/l

 

Myślę żeby przestać nawozić na razie. Dopiero jak parametry jak PO4 i NO3 spadną wznowić nawożenie. Resztę nawozów odstawić, a szczególnie żelazo...

 

P.S. Uprzedzając wszystkich nie nawożę mikro od 3 tygodni, a zielenice na szybach że nie widać co się w środku dzieje :)

Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego odstawić no3 i po4? Ja bym zostawił fosfor tak jak jest i dodał 5mg/l no3 zwiększając no3 do 15mg/l i zachowując stosunek 10:1. Żelazo masz na idealnym poziomie. Trzymaj tak na 0,4-0,5mg/l.

 

Skoro dotychczasowe rady nie pomagają, to ja bym się przyjrzał stężeniu co2 w wodzie. Wg tab, masz ok. 28mg.l w górnej normie. Może warto nieznacznie zwiększyć ?

 

Rośliny rosną w normalnym tempie ?

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkręcałem ostatnio CO2 bo tak ph mi wychodziło pomiędzy 7 a 6.5. I w zależności czy 7 minimalna wartość co2, a 6.5 górny próg.  Rośliny jakby zwolniły ostatnio właśnie... Czyli co zostawić nawożenie tak jak jest? Po dwóch dniach znowu wysypie mi zielenicami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby noc przeżyły. Po wskaźniku co2 wydaję się że wartość w wodzie jest ok. Jednak już na szybach jak się dobrze przyjrzeć widać małe włoski...Rośliny są tak poniszczone przez ten glon, że nie wiem kiedy odbiją. A może powinienem przestać lać żelazo???A najlepiej się wstrzymać ze wszystkimi nawozami. Jak PO4 spadnie do 1 mg/l, a NO3 do 10 mg/l wznowić nawożenie tymi solami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przeglądając forum natknąłem się na wypowiedź kolegi S'Sayan cytuje:

 

"ProSoil chłonie po4 dlatego nie idzie uzyskać realnych wyników testem i musisz dawkować z kalkulatora albo obserwacji roślin. Miałem problem z glonami na tym podłożu lecz to wynikło z tego, że dawałem dawki po4 x2. Teraz leje w dawkach wyliczonych, wszystko rośnie ładnie mimo, że po4 mam na poziomie bliskim zera."

 

Może tu jest rozwiązanie mojego problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...