Skocz do zawartości

Bimbrownia. Pytania ogólne, porady, itp.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 778
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wystarczy poszukać.

viewtopic.php?f=40&t=17647&p=158355

Można sobie jeszcze uprościć - zamiast prowadzić z butelki z sodą dwa wężyki (jeden powrotny do butelki z kwaskiem a drugi do kolejnej butelki z woda) można wyprowadzić jeden i założyć trójnik.

 

krystian98 - pytanie brzmiało o cytrynownie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akwa 30l jaką zastosować proporcję składników zacieru do butelki 2l?

1410 - Grunwald

 

1000ml wody

400 gram cukru

10 gram (jeśli kostka to pasek około 1.5cm szerokości) drożdży

 

U mnie działa od godziny. Męczyłem się ze szczelnością. Odradzam silikon sanitarny. Nie klei nakrętek od butelek. Dobrze sprawdza się super glue i klej na gorąco. Po zastosowaniu woda z wężyka zanurzonego stopniowo schodzi a ciśnienie w butelce rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy nie lepiej zrobić z kwasku cytrynowego. Robisz raz i na jakieś 1,5 miesiąca starczy a nie musisz wymieniać tak jak zacieru. Silikon musi być beż żadnych związków chemicznych, a klejenie super glue i plasteliną to odradzam od razu.

Możesz mi podać przepis??

 

a co ze światłem wystarczy dwa razy 15 wat w 120 litrach??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Napowietrzanie i bimbrownia jednocześnie nie maja sensu za dnia. Ale nocą, kiedy nie zachodzi fotosynteza a nie chce się rozłączać bimbrowni korzystnie byłoby zostawić napowietrzanie. Czy takie coś ma sens?

I jeszcze jedno. Czytałem tutaj, że wiele osób stosuje sodę oczyszczoną jako katalizator przemiany alkoholowej cukru przez drożdże. Jaki w tym sens, skoro w reakcji sody z wodą powstaje CO2 (właściwie kwas węglowy wytracający się w postaci CO2)?

 

I jeszcze jedno. Zawsze stosujemy sacharozę. A może ktoś próbował stosować mąke ziemniaczaną? Jest tańsza od cukru a może bardziej wydajna. W końcu to wielocukier. Drożdże powinny go przetwarzać wolniej i ciśnienie może być mniejsze ale czas działania może być dłuższy. Zawsze można dać więcej wody i drożdży na tą samą ilość mąki aby zwiększyć ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soda z wodą reaguje? Soda z kwasem np. ocet lub kwasek cytrynowy reaguje i to wtedy nosi nazwę "cytrynownia". Ja na noc nie zmieniam z bimberkiem, CO2 jak leciało w dzień tak leci w nocy, rybom nic się nie dzieje. Odnośnie mąki możesz spróbować zawsze to nowe doświadczenie którym można się podzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało. Podawanie co2 przy takim świetle nic nie daje.

Wiec ile mam dodać światła ??

 

 

czy jak kupie http://www.ebay.co.uk/itm/180933222216? ... 1423.l2649

ta 40 cm tam jest 48 to wystarczy czy polecacie coś innego ?? jak tam to poproszę o rady i linki do zakupu oświetlenia najlepiej na ebay uk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mąki możesz spróbować zawsze to nowe doświadczenie którym można się podzielić.

Będę eksperymentował. Znalazłem takie coś

http://eurowin.pl/pl/p/Enzym-scukrzajacy-50-ml-/634

żeby ułatwić drożdżom przemianę na cukry proste. 1 butelka enzymu jest na 100kg więc może sie okazać tańsze niż fermentacja na sacharozie.

 

Na razie spróbuję bez enzymu.

Proporcje:

400g mąki ziemniaczanej

0,8l - 1l wody w zależności od gęstości zacieru

20g drożdży

40g (8 łyżeczek cukru na start)

 

Zobaczę co z tego wyjdzie i ile będzie trwała przemiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko mam odnośnie bimbrowni. Otóż mam baniak 72L (60x30x40) oświetlenie 2x15W co daje ok. 042W/L. Jest sens przy takim oświetleniu zakładać bimbrownie? Z tego co czytałem CO2 podajemy tylko przy włączonym oświetleniu a co robić np. w nocy? Zamontować dodatkowy zawór i odprowadzać CO2 w atmosferę? Jeszcze pytanko odnośnie wprowadzania CO2 do baniaka. Lepiej używać kostki lipowej czy np. dyfuzora szklanego? Czy jeszcze coś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Donk: Dlatego właśnie lepiej zrobić "cytrynownie". Na noc jak wyłączasz światło zaciskasz wężyk, który wprowadza Roztwór kwasku z wodą do sody i CO2 się nie wytwarza. A do wprowadzania CO2 do baniaka najlepiej zrobić sobie samemu taki dyfuzor z gałązki lipy i strzykawki.

 

Do p.Agassiza: Roztwór robisz według własnych potrzeb. np. wlewasz 250ml wody do garnuszka podgrzewasz i dodajesz tyle kwasku dopóki się nie będzie rozpuszczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dam trójnik na wąż od filtra wodnego. Za trójnikiem zawór do akwarium i do odprowadzenia gazu na zewnątrz układu. Wszystko właściwie mam wiec czemu nie. Dodatkowo planuję na wyjściu podłączyć balonik do którego będę zbierał gaz w nocy. Gaz zamierzam wykorzystać w ciągu dnia redukując ciśnienie zaworem. Dodatkowo w przypadku wymiany zacieru będę nabijał ciśnienie w układzie z balonu tym samym przyspieszając restart bimbrowni na nowym zacierze.

 

Mam pytanie odnośnie dyfuzora ze strzykawki i korka lipowego. Widziałem, że wszyscy mają na strzykawce 5ml. Czy na strzykawce 2ml też uda się zrobić szczelny skuteczny dyfuzor? Próbował ktoś? Pytam, bo mam za cienki patyk z lipy (rwałem na oko po ciemku). Teraz suszę, ale chcę zrobić próbę na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam! mam problem z bimbrownią ponieważ jakiś czas temu na forum pytałem sie dlaczego zacier działa mi 4 góra 5 dni. odpowiedziano mi ze daje za dużo drożdzy (dawałem 1/3 kostki drożdzy, 400g cukru i 1litr wody) no wiec zmieniłem ilość drożdzy na 10g tak jak mi odpowiedziano... niestety nic sie nie zmieniło, jedynie co to poźniej zaczyna bombelkować do akwa (ok.1h) co może być powodem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...