Skocz do zawartości

moje "pechowe" 60l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Mam akwarium 60l (60x30x30), założone w grudniu. Oczywiście odczekałam trzy tyg i zaczęłam wpuszczać rybki. Najpierw mieszkał w nim bojownik ze ślimakiem ampularia, potem doszło 6 kirysków panda i 6 otosków. Wszystkie rybki żyły w symbiozie. Planowałam jeszcze zakupić ławiczkę razborek galaxy. Ale gdy poszłam do sklepu, to pan w zasadzie powiedział, że w tym akwa mogę mieć dwie ławiczki po 6-8 rybek i namówił mnie na neonki. Wpuściłam je do akwa i w ciągu 20 min bojownik zagryzł dwie. Innych rybek nigdy się nie czepiał. Od tego czasu minęły 2 tyg i pozostałe neonki pływają razem z bojownikiem i chyba wszystko jest ok. No i nie wiem czemu on tak brutalnie zareagował. Teraz mam dylemat, zostawić te 4 neonki (nie mam komu ich oddać), czy dokupić kolejne 2-3 w nadziei, że wszystko będzie ok... No i co z razborami? Ryzykować, czy może najpierw wpuścić 2-3 i po kilku dniach ewentualnie dokupić resztę ławiczki? Mogę liczyć na Waszą pomoc w tej kwestii?

Mam jeszcze kolejny problem z filtrem. Na początku był badziewny, jakiś hj z deszczownią. Woda była mętna, a na kamykach (na dnie są różnej wielkości) ciągle były jakieś czarne paprochy, podmiana wody i czyszczenie filtra było co tydzień. Na początku lutego wkurzyłam się, kupiłam filtr aquael fan 1 plus i razem z synkiem porządnie odmuliliśmy dno. Aby nie wymieniać więcej niż 30% wody, najpierw odciągaliśmy cała miskę, potem czekaliśmy, aż syfki opadną na dno, czystą wodę z górnej części miski wlewaliśmy z powrotem do akwa, a tą brudna wylewaliśmy. I tak kilka razy. W końcu dno było dość czyste, dolaliśmy brakujące 30% wody, do tego tabletkę z bakteriami tetry i sól z aloesem. Teraz woda jest fajna, przejrzysta i ciut niebieska. Ładnie to wygląda, rybkom chyba też pasuje. Tyle że po tyg filtr zaczął jakby słabiej ciągnąć. Na początku śmialiśmy się, że tak napowietrza, że robi nam z akwarium mineralną i go trochę przystopowaliśmy. Ssał tak, że roślinki aż falowały. Teraz gdy ustawię go na maxa, to ledwo widać ruch wody. A bąbelki, napowietrzanie... po porządnym wieczornym umyciu filtra bąbelki są przez noc, rano już ich prawie nie ma, po południu wcale. Przecież nie mogę filtra myć co drugi dzień. Chyba filtruje, bo dno jest czyste, woda po tyg też w miarę ok, ale te bąbelki... Nie wiem, czy coś z nim jest nie tak, czy po prostu nie wydala i tak szybko się zapycha? Gwarancja jest na 3 lata, ale jak oddam go, by sprawdzili, co mu jest, to na ten czas muszę coś mieć do filtrowania. I co, mam kupować drugi? Kurcze, sama nie wiem co jest grane. Jeśli powinnam kupić inny, to proszę, doradźcie mi coś.

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz innego filtra po prostu ustaw wylot tak aby tafla wody ci falowała wtedy dostarczasz tlenu rybkom i rośliną :)

Bojek ma taki charakter i po prostu będzie tępił te neonki które mu się nie spodobają :D

Razbory klinowe są większe od neonów , także myślę ze z nimi powinno być ok :) Kup ławice razbor tak 8szt powinno być ok :)

Co tydzień odmulaj dno i podmieniaj wodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem nie za dużo tych ryb w 60L?

Twoja obsada:

*6 kirysów,

*6 otosów,

*Bojownik,

*4 Neony (pytanie teraz jakie? Byle byś nie popełnił tego błędu co ja i nie kupił czerwonych),

*Ławica Rozbor Galaxy (w planach).

Pamiętaj, że filtra nie myję się pod bieżącą wodą tzn. kranówką. Kiedyś miałem podobny problem. Filtr w środku wydawał się czysty, ale rurka ''od bąbelków" była przy łączeniu z filtrem zapchana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dużo ryb- zwłaszcza dennych- 12 sztuk, na tak małe akwarium. Dwie ławice są oczywiście totalnym nieporozumieniem. Neony i microrasbora lubią trochę odmienne parametry wody- dowiedz się o Ph, Kh i Gh swojej wody wodociągowej i wtedy planuj, co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rurka napowietrzająca zanurzyła Ci się w wodzie, lub filtr zszedł nieco poniżej tafli wody. Spróbuj go podnieść, oczywiście nie nad poziom wody - choć bąbelki są zbędne, jak pisali poprzednicy.

Ps. Ja bym bojownika oddał. Pozdro.

Bojownika oddać nie mogę. Akwa jest mojego synka, a z racji tego, że on ma 6 lat, to na mnie spadł główny ciężar opieki nad nim, a mały co prawda pomaga, ale głównie się cieszy :) Bojek i ampularia są ulubieńcami, wszystko może zniknąć, byle nie oni.

Spróbuję ten filtr trochę podnieść i zobaczymy :) może będzie lepiej ssał. Bo oprócz braku bąbelków, mam wrażenie, że wcześniej mocniej ciągnął.

 

 

Edit:

 

 

A przypadkiem nie za dużo tych ryb w 60L?

Twoja obsada:

*6 kirysów,

*6 otosów,

*Bojownik,

*4 Neony (pytanie teraz jakie? Byle byś nie popełnił tego błędu co ja i nie kupił czerwonych),

*Ławica Rozbor Galaxy (w planach).

Pamiętaj, że filtra nie myję się pod bieżącą wodą tzn. kranówką. Kiedyś miałem podobny problem. Filtr w środku wydawał się czysty, ale rurka ''od bąbelków" była przy łączeniu z filtrem zapchana.

Rybki denne na razie czują się chyba dobrze, rosną i nie wchodzą sobie w paradę. Kiryski głównie "żerują" pomiędzy kamieniami, a odpoczywają pod korzeniem. Natomiast otoski "okupują" górę korzenia, kokos, szyby i liście roślinek. Mam nadzieję, że aż tak nie przesadziłam z ich ilością.

To są neonki inesa, takie z czerwono-niebieskim paskiem. W zasadzie ich nie planowałam, cały czas myślałam o razborach galaxy. Tyle że pan w sklepie powiedział mi, że te razborki są malutkie i spokojnie mogę mieć dwie małe ławiczki, albo jedną dużą. Dlatego wzięłam neonki. Te 4 co się ostały to nie stadko, ale boję się dokupić więcej, by bojek ich nie załatwił. I nie wiem, czy z razborkami nie postąpi tak samo. Ktoś tu pisał, że razbory klinowe są większe, więc jest mniejsza szansa, że coś im zrobi. Tyle że moje akwa nie jest za duże. Zostawić taki skład i nic już nie kombinować z ławiczkami?

Dzięki za podpowiedź z rurką, wieczorem przy podmianie wody wszystko posprawdzam.

 

Luna: Nie pisz posta pod postem jeśli nie upłynęły minimum 24 godziny.

Używaj opcji "edytuj".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może dla bojka zrób osobne akwa 20-30L?

Ja w akwa 60L zostawiłbym po jednym gatunku na każda strefę zbiornika.

Na dno otoski (6)

Na środek neony, najlepiej zielone - są najmniejsze (15szt) lub inessa (około 12)

Na górę nie wiem co doradzić.

Do tej obsady najlepiej pasowałaby chyba parka ramirezów.

Wszystkie w/w wymagają miękkiej wody o niskim pH

 

Na początek najlepiej dać mniej rybek i obserwować jak się zachowują, jeśli maja luz i za dużo nie brudzą to można jeszcze kilka dodać

 

W ogóle to trzeba zacząć od parametrów wody i dopiero potem dobierać mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan w sklepie chce sprzedać rybki.

Klinowe wcale nie są malutkimi rybami.... są dużo większe i masywniejsze od neonków. W 60 litrach trzymamy jedną ławicę drobnych rybek. Bardzo dziwi mnie w ogóle praktyka traktowania klinowych rasbor jako małych rybek ławicowych. Mam w bliskiej rodzinie właśnie akwarium 375 litrów, gdzie "głównymi" mieszkańcami są owe ryby. Naprawdę porządny kawał rybska (oczywiście we własnej kategorii wagowej :) ) . Ja ich absolutnie nie widzę w 60 litrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan w sklepie chce sprzedać rybki.

Klinowe wcale nie są malutkimi rybami.... są dużo większe i masywniejsze od neonków. W 60 litrach trzymamy jedną ławicę drobnych rybek. Bardzo dziwi mnie w ogóle praktyka traktowania klinowych rasbor jako małych rybek ławicowych. Mam w bliskiej rodzinie właśnie akwarium 375 litrów, gdzie "głównymi" mieszkańcami są owe ryby. Naprawdę porządny kawał rybska (oczywiście we własnej kategorii wagowej :) ) . Ja ich absolutnie nie widzę w 60 litrach.

Tu jest mowa o razborach galaxy a nie klinowych. Galaxy są małe, właśnie dlatego o nich myślałam. Pan w sklepie również doradzając jedną ławiczkę 12 sztuk lub dwie po 6. Czy mówił dobrze, nie wiem, nie mam doświadczenia.

 

 

Edit:

 

 

To może dla bojka zrób osobne akwa 20-30L?

Ja w akwa 60L zostawiłbym po jednym gatunku na każda strefę zbiornika.

Na dno otoski (6)

Na środek neony, najlepiej zielone - są najmniejsze (15szt) lub inessa (około 12)

Na górę nie wiem co doradzić.

Do tej obsady najlepiej pasowałaby chyba parka ramirezów.

Wszystkie w/w wymagają miękkiej wody o niskim pH

 

Na początek najlepiej dać mniej rybek i obserwować jak się zachowują, jeśli maja luz i za dużo nie brudzą to można jeszcze kilka dodać

 

W ogóle to trzeba zacząć od parametrów wody i dopiero potem dobierać mieszkańców.

 

No właśnie teraz, gdy zmieniłam filtr, mam niemalże krystaliczną wodę, jest czyściutka, rybki chyba za bardzo nie brudzą :) Jak przypomnę sobie co było z tym starym filtrem... Na pewno tabletki z bakteriami też swoje robią. Całe to "denne" towarzystwo gdzieś łazi po kątach i gdyby nie bojek, to akwa byłoby niemalże puste. Teraz te 4 neonki fajnie się ganiają :)

 

Luna: Po raz drugi i ostatni: nie pisz posta pod postem.

Edytuj wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...