Skocz do zawartości

Krok po kroku... akwarium w nowym roku


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mój pierwszy post więc witam podwójnie :)

 

Na dniach- jutro lub pojutrze wyposażam akwarium 30l 45x30x25 w osprzęt ;)

Akwarium ma być obsadzone roślinkami ale nie typowy holender bo takie mi się źle kojarzą. Plan plastyczny mniej więcej taki jak na obrazku niżej.

post-16160-13685172640748_thumb.png

 

Obsada to kilka krewetek red cherry, nie więcej niż 5szt drobnicy( np żyworódka endlera), bojownik.

Czytam i czytam i muszę prosić Was forumowiczów o naprostowanie jeśli coś zrobię źle. Mam zamiar zakupić:

 

-filtr kaskadowy HAGEN Aquaclear 30 190-586 l/h http://allegro.pl/hagen-aquaclear-30-do-akw-114l-promocja-i2890231060.html

 

-dodatkowo do filtra ceramikę http://allegro.pl/wklad-bio-ceramika-1kg-usuwa-amoniak-promocja-i2865642451.html

 

-grzałkę z termostatem (niestety nie widziałem nigdzie grzałki z termostatem poniżej 100W)

 

-oświetlenie z którym najwięcej problemu... Nie wiem czy to syknie żeby rośliny się dobrze czuły? http://allegro.pl/lampa-11w-estetyczna-do-40l-6500k-i2883828679.html

 

-jako podłoże do roślin żwirek bazaltowy 2-4mm lub 5-10mm (z tym drobniejszym nie będzie problemu ze strefami beztlenowymi?)

Dodatkowo ziemia na środek, oczywiście tylko pod ten grubszy żwir ;)

 

-jako ozdoba i podłoże dla krewetek żwirek kwarcowy 1-2mm (nie będą na nim rosły żadne roślinki, na obrazku na żółto)

 

-kilka kamieni które mam przygotowane

 

-roślinki... czytałem o tym ale jakoś nie mogę tego usystematyzować bo wszędzie piszą inaczej... np że eleocharis acicularis musi koniecznie być nawożony żelazem a gdzie indziej, że ewentualnie CO2 i pasuje.

 

 

Teraz wsio w kolejności żeby było oki:

-myję akwarium ciepłą wodą

-płuczę żwir na klarowną wodę

-wybieram z ziemi ogrodowej nierozłożone części roślin i inne niepożądane rzeczy

-obieram roślinki z ewentualnych ślimaków i ich jaj na spodzie liści

-sypię żwir na brzegi akwarium i w środek układam 2cm ziemi, zasypuje to 3-4cm żwiru

-równocześnie układam "plażę" z drobnego kwarcowego żwirku ale nie daję tam ziemi

-układam kamienie i stabilizuję je w miarę dokładnie

-nalewam trochę wody tak by zakryć podłoże (leje na talerzyk czy inne cuś)

-układam roślinki pierwszego planu

-dolewam wody

-układam 2 plan

-dolewam

-układam 3 plan

-zakładam osprzęt który wcześniej wypłukałem

-czekam 2 tygodnie i jeśli nie ma przykrych objawów typu białe naloty i masowe glony kupuję fisze i krewety i wpuszczam do akwarium.

 

Wszędzie używam wody odstanej min 1 dzień.

 

Proszę o korektę czynności bo pewno znajdziecie błędy :)

Chciał bym się dowiedzieć jakie roślinki mogę posadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwarc oddziel od żwiru jakimś murkiem. Np miękką pleksi, ale pewnie i tak się wymiesza.

Jeżeli chcesz umyć dobrze akwa, to kwasek cytrynowy z wodą. Jeżeli odkazić to ocet, tylko później porządnie wypłucz.

Kamienie, jeżeli to znaleźne na ulicy, polej octem. Jeżeli się będą pienić, to się nie nadają. Jeżeli nie, to wypłucz/wygotuj i do akwa.

Może jakiś gustowny korzonek?

A roślinki to pewnie jakieś niskopienne. Ja w 30L mam Elocharis Paluvala i Staurogynę. I ładnie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Po pierwsze primo odstaną wodę używaj tylko do zalania akwarium

chociaż możesz też lać prosto z kranu i niczemu to nie zaszkodzi.

 

:arrow: Po drugie ziemię najpierw trzeba zmineralizować, żeby nie było plagi glonów

http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=30039

(mam nadzieję że ostrzeżenia nie będzie bo to w imię słusznej sprawy).

 

:arrow: Po trzecie ja bym wybrał moduł AquaEl DECOLIGHT

http://allegro.pl/oswietlenie-lampka-decolight-11w-6500k-aquael-i2859521588.html

(u mnie minie już prawie 3 lata świeci)

 

:arrow: Po czwarte ja bym na twoim miejscu wziął sprawdzoną kaskadę, sprawdzonej firmy-FZN1 AquaEl

http://allegro.pl/filtr-kaskadowy-aquael-versamax-fzn-1-20-100l-i2859521725.html

 

I wyrzuć węgiel aktywny po jakimś miesiącu.

 

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie czynności są ok.

Do zalania nie musisz używać odstanej wody.

Węgla w ogóle nie wkładaj do filtra.

 

Po drugie ziemię najpierw trzeba zmineralizować, żeby nie było plagi glonów

Chyba trochę mało wiesz o prawach jakimi rządzą się glony...

 

Więcej tematów o roślinach w dziale z nimi związanym, polecam tematy podklejone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu zaproponował odpuścić z "plaży" - tak najnormalniej pod słońcem nie ma na nią miejsca bo zbiornik jest niewielki i wydzielanie "plaży" z innego podłoża pod którym nie będzie ziemi moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem. Kolejnym argumentem przeciw jest mocne przebarwiania podłoża które będzie jasne i atrakcyjnie wyglądają w początkowym okresie - potem to delikatnie mówiąc straci swój urok ;). Jak się okaże za dwa miesiące że z białej plaży zrobi się szaro -brązowo - mulasta to co wtedy? Oczywiście można wyciągnąć szlauchem piasek - ale jak uzupełnić ziemię? Proponuję przemyśleć to zagadnienie.

Co do optymalnej frakcji żwirku -to 1-3mm - zapewnia właściwy przepływ wody i gwarantuje nie wytwarzanie stref beztlenowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy żwirek może być bazaltowy dla krewetek? Jest w opisie wzmianka że nie zalecany dla ryb kopiacych w podłoży a krewecie chyba lubią grzebać w dnie...?

 

Roślinom nic nie będzie jak dostaną zalanie wodą nieodstaną?

 

 

Edit:

 

 

Sprzęt wsadzony, zalane wodą która popływa z filtrem do jutra żeby odstała trochę przed sypaniem żwirku i wsadzaniem roślin. (Oczywiście spuszczę ją do innego naczynia na czas urządzania ;) )

Filtr ma dużą gąbkę 10x12x6cm więc jak na akwarium 30l powinno być bez glonów i zielonych zakwitów. Dorzucę do tego ceramikę.

Jeśli podłoże będę miał ze zwykłą ziemią ogrodniczą i na to bazalt minimum 3 cm warstwa to w końcu bardziej kwitnie glonami czy nie ma różnicy jeśli się nie grzebie niepotrzebnie w podłożu?

 

 

 

Regulamin 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia glonów w akwarium to nie taka oczywista i jednoznaczna sprawa - najkrócej jak można - akwarium to środowisko naturalne więc występują w nim różne organizmy począwszy od bakterii przez pierwotniaki , glony , rośliny wyższe , skorupiaki , kręgowce itd -wszystko sprowadza sie do zapewnienia równowagi i optymalnych warunków dla tego środowiska - jeśli chodzi o rośliny to rzecz ma się tak - brak odpowiednich warunków wzrostu dla roślin wyższych oznacza stworzenie warunków wzrostu dla roślin niższych czyli glonów (glony to tez rośliny) . Tak więc jeśli którykolwiek z czynników decydujących o wzroście roślin wyższych jest zawalony (podłoże , oświetlenie , nawożenie,) to można sobie jasno powiedzieć że problemy wystąpią z całą pewnością. Tak wiec oczywiście że grzebanie lub nie w podłożu może się przyczynić do wysypu glonów bo destabilizujemy zbiornik ale to nie jest jedyna przyczyna problemów.

Grys bazaltowy oczywiście nadaje sie dla krewetek , co do ryb żerujących z dna nie zauważyłem jakiś przeciwwskazań , być może dla ryb kopiących w podłożu ostry grys nie byłby wskazany ale kirysy i inne tego typu ryby radzą sobie doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nurzaniec zaczął mi marnieć :evil:

Czy problem z nurzańcem może wiązać się z gupikiem którego musiałem przygarnąć "chwilowo"? Akwarium dojrzewało tydzień zanim mi go przyniesiono. Pelia nie obrasta dalej pleśnią.

Jedyny plus to dwie "gratisowe" sadzonki które przytargałem przypadkiem ze sklepu. :mrgreen:

Parametry

Podłoże bazalt 2-4mm.

Roślinki to 1/3 dna nurzaniec plus kępa roślinki zwanej pelia (przywiązana do drewienka).

Oczyszczalnia kaskadowa 550l/h z ceramiką.

Temp max jaką mogę wyciągnąć na grzałce to 28-29*C. Jest 26-27*C.

Oświetlenie 1x 15W świetlówka 6500K.

1ml Carbo z Aqua artu na dzień.

W podłożu kulki nawozowe filtus

Ph 7,6

Twardość ogólna 240mg CaCo3 /litr (14dH) Testów nie robiłem...

 

Jutro wstawię fotki ogólne i małych przybyszów w celu identyfikacji.

 

Na marginesie.. nie chce ktoś tego gupika? ;) Jak kupie dzikusy to ten będzie musiał się wyprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...