Skocz do zawartości

Nitki z którymi nie mogę sobie poradzić.


mest1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Śledzę ten post gdyż sam "toczę bitwę" z nitkami. Jednak u mnie są one chyba (daje 99% ) - rhizoclonium nitkowate.

 

mest1987: Czy możesz opisać bardziej szczegółowo swój okres zaciemnienia i efekty po nim? Ja mam dziś zaciemnione 3 dzień i w drugim dniu robiłem podmianę części wody ( prawie po ciemności i na szybkości ) i gdy włożyłem rękę, przeczesując palcami dużego heńka, wyczułem jeszcze nitki ale było ich dużo mniej. Przynajmniej tak mi się wydaje.

 

Łoren; może z tym podlewaniem kwiatka jest jak z lekami - w przypadku pominięcia dawki nie podajemy dwóch dawek ( ani więcej ) , u mnie też kwiatami zajmuje się dziewczyna, więc tylko podpowiadam co myślę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tysonus jeśli chodzi o efekty po zaciemnieniu to nie zauważyłem czegoś spektakularnego, na pewno nie było ich więcej niz przed zaciemnieniem, dużo pousuwałem ręcznie, teraz mam je na bacopie, po ostatnim tygodniu który pokazał, że mam braki w nawożeniu w tym pojawiły się nowe dawki, zobaczymy co z tego będzie, wsadziłem też torf, ale na razie jest trochę tego jest:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie telenowela pt. "nitki ciągle są" trwa. Dzisiaj zrobiłem kolejne badania i jestem w szoku. NO3 na poziomie około 3 mimo że podaję zwiększoną dawkę od początku tego tygodnia tak żeby było na poziomie 15, ale nic nie idzie w górę podobnie z PO4 które jest na poziomie 0,4. Nitki nadal się pojawiają i jest ich coraz więcej, nic nie znika, nic nie idzie ku lepszemu. Naprawdę z tym NO3 jest dziwne bo wcześniej nawet jak podawałem PG to miałem na wyższym poziomie, wszystko zepsuło się około 2 tygodnie temu, czy torf może być przyczyną takiego obrotu sprawy? Czekam na dalszą pomoc bo samemu sobie na pewno nie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mardow pomóż bo mnie trafi z tymi solami, testami itd. skąd mam wiedzieć ile rozpuścić soli żeby później wyszedł taki wynik w tej wodzie. Jestem na etapie początkującego jeśli chodzi o sole. Tymczasem glonów znowu przybywa, nic nie idzie w lepszym kierunku, nie wiem znowu złe nawożenie, później zrobię jeszcze raz testy to wstawię wyniki i zobaczymy czy wszystko ok.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/21/glon1.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/832/glonh.jpg/

 

Być może na zdjęciach tego aż tak dobrze nie widać ale jest tego dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj kolejne badania (od początku tygodnia podaję N-5,8 ml a PO4-2,5ml) i jestem za każdym razem w szoku po tym co widzę. NO3-2, PO4-0,4 mimo że dawki cały czas się zwiększają. Zrobiłem też dzisiaj test roztworu soli KNO3. Wlałem 10 ml i wyszło że testo pokazuje 160, więc zarówno test jak i roztwór są w porządku. Nie wiem czy problemy nie pojawiły się odkąd włożyłem do filtra torf i biobale. Woda jest jakby cały czas wyjałowiona. Napiszę co mi wyszło w kalkulatorze i czy dobrze zrobiłem te sole, ale chyba raczej wszystko jest ok.

Ilość wody do podmiany:35

Ilość sporządzonego roztworu:500 ml

Codzienna dawka nawozu:2,9ml

 

Chcę mieć tygodniowo: 10mg/l

Ilość soli wyszła 14,1g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwiększ, tak żeby podchodziło pod "żółty poziom".

Glony usuwaj mechanicznie.

Jak masz to lej Easy Carbo - zwiększ dawkę 4-5 krotnie(lej tak przez dwa tygodnie - potem normalna dawka).

Sole odpowiednio podzielone podawaj: dzień makro, drugi mikro,... i tak przez pięć dni, dzień przerwy i podmiana, itd.

Jak możesz to do podmian używaj zmineralizowanej odpowiednim, akwarystycznym mineralizatorem, wodę RO lub destylkę.

Sole rozrób w wodzie RO lub destylce - najpierw ją zagotuj, potem wsyp i wymieszaj sole, ostudź, podawaj.

 

 

...ach te sole ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie żadnej konkretnej odpowiedzi a glony jak miałem tak są i nic się nie zmienia a nawet ich przybywa.

Akwarium 35L netto, świetlówki: T5 24W Sylvania Grolux 8500K i T8 15W Sylvania Aquastar 10000K. Świecą 7 godzin. Nawożenie codziennie: Potas - 4ml, fosfor - 2,5 ml, azot - 5,8 ml, Mg-2,9ml, 4x w tygodniu żelazo po 1ml na noc, nawożenie Co2 z butli 1b/1s podawane bardzo różnie, sam nie wiem przez ile ma być włączone, posiadam również easy carbo codziennie 3 ml.

Parametry wody:KH-6,pH-7,GH-7,NO2-0,NO3-2,PO4-0,4,Fe-0,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na nie ustabilizowane akwarium za dużo światła i zmień tą 10 000 K na Philipsa 685 6500 K. Dopuki nie masz 6500 K wyłącz tą 10 000 K. Jaki rodzaj to jest nitek? Długie i mocne jak włosy, czy jakieś inne? Co do nawozów to ja bym zwięszył dawki jeszcze raz tyle. Bo jak na razie glonom to starcza a rośliny głodzisz. Wzrosnął ich wartości w wodzie, wtedy ewentualnie wprowadzi się korekty. Powiesz dokładnie jaki to glon to będziemy myśleć dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie żadnej konkretnej odpowiedzi a glony jak miałem tak są i nic się nie zmienia a nawet ich przybywa.

Akwarium 35L netto, świetlówki: T5 24W Sylvania Grolux 8500K i T8 15W Sylvania Aquastar 10000K. Świecą 7 godzin. Nawożenie codziennie: Potas - 4ml, fosfor - 2,5 ml, azot - 5,8 ml, Mg-2,9ml, 4x w tygodniu żelazo po 1ml na noc, nawożenie Co2 z butli 1b/1s podawane bardzo różnie, sam nie wiem przez ile ma być włączone, posiadam również easy carbo codziennie 3 ml.

Parametry wody:KH-6,pH-7,GH-7,NO2-0,NO3-2,PO4-0,4,Fe-0,2

W tak małym akwarium bardzo szybko zmieniają się parametry, głównie CO2 nie będzie tak stabilne jak np. w 100 czy 200l. Dodatkowo masz za dużo światła nad którym nie jesteś w stanie zapanować. Jak możesz to odłącz świetlówkę 24W bo inaczej nie ujedziesz. Zminimalizuj PO4 ale nie do zera. Utrzymuj na poziomie nie większym niż 0,5ppm. PO4 napędza pobieranie CO2. NO3 nie może mieć wartości zerowych, utrzymuj w okolicach 15ppm. EC możesz delikatnie przedawkować. CO2 jeśli to możliwe podkręć do wartości maksymalnych (najlepiej 24h/dobę) i nie opieraj się na standardowych 1 czy 2 bąble na sekundę. CO2 ma być pod dostatkiem. Podmiana wody co 3 dzień w ilości 50% i na maksa usuwanie tego co się da. Dlaczego aż tyle podmieniać? Żeby pozbyć się sporów glonów.

Nitki są bardzo proste do zlikwidowania. Występują głównie wtedy gdy brakuje w wodzie NO3 i rośliny "głodują", kiedy jest za mało bądź jest niestabilny poziom CO2 oraz kiedy jest za dużo światła i nie możemy zapanować nad potrzebami roślin. Wedy dochodzi do tego co napisałem na początku poprzedniego zdania i koło się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zminimalizuj PO4 ale nie do zera. Utrzymuj na poziomie nie większym niż 0,5ppm. PO4 napędza pobieranie CO2. NO3 nie może mieć wartości zerowych, utrzymuj w okolicach 15ppm.

Nyq20 to chyba nie jest dobry stosunek dla roślin. N:P powinno być 10:1, więc jeśli koledze proponujesz zwiększenie NO3 do 15 mg/l to niech PO4 utrzymuje na wysokości 1,5 mg/l.

Występują głównie wtedy gdy brakuje w wodzie NO3 i rośliny "głodują", kiedy jest za mało bądź jest niestabilny poziom CO2

Występują wtedy gdy w wodzie brakuje któregokolwiek składnika potrzebnego do rozrostu roślin. Gdyby na to tylko składało się NO3 i CO2 to każdy by miał ładne roślinne akwarium. Nadmiar światła? Przykładowa moja 75-tka - ponad 1 W/l . Brak CO2, brak nawożenia- prawie nie ma glonow a nie robiłem tam nic przez 2 miesiące (już ponad).

Brak fosforu też powoduje niedobory i blokowanie przyswajania innych składników przez rośliny. Przez takie coś zawitały u niego glony i dzięki Twojej radzie się ich nie pozbędzie.

Jak możesz to odłącz świetlówkę 24W bo inaczej nie ujedziesz.

Proponujesz mu zostawić 10 000 K? Światło które rośliny "prawie nie widzą"? Raczej to też nie pomoże ich wzrostowi i walce z glonami.

I najpierw niech powie który to rodzaj glonów bo od tego też zależy dalsza walka z nimi. A nitkowych też jest kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...