Skocz do zawartości

Nitki z którymi nie mogę sobie poradzić.


mest1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zminimalizuj PO4 ale nie do zera. Utrzymuj na poziomie nie większym niż 0,5ppm. PO4 napędza pobieranie CO2. NO3 nie może mieć wartości zerowych, utrzymuj w okolicach 15ppm.

Nyq20 to chyba nie jest dobry stosunek dla roślin. N:P powinno być 10:1, więc jeśli koledze proponujesz zwiększenie NO3 do 15 mg/l to niech PO4 utrzymuje na wysokości 1,5 mg/l.

Występują głównie wtedy gdy brakuje w wodzie NO3 i rośliny "głodują", kiedy jest za mało bądź jest niestabilny poziom CO2

Występują wtedy gdy w wodzie brakuje któregokolwiek składnika potrzebnego do rozrostu roślin. Gdyby na to tylko składało się NO3 i CO2 to każdy by miał ładne roślinne akwarium. Nadmiar światła? Przykładowa moja 75-tka - ponad 1 W/l . Brak CO2, brak nawożenia- prawie nie ma glonow a nie robiłem tam nic przez 2 miesiące (już ponad).

Brak fosforu też powoduje niedobory i blokowanie przyswajania innych składników przez rośliny. Przez takie coś zawitały u niego glony i dzięki Twojej radzie się ich nie pozbędzie.

Jak możesz to odłącz świetlówkę 24W bo inaczej nie ujedziesz.

Proponujesz mu zostawić 10 000 K? Światło które rośliny "prawie nie widzą"? Raczej to też nie pomoże ich wzrostowi i walce z glonami.

I najpierw niech powie który to rodzaj glonów bo od tego też zależy dalsza walka z nimi. A nitkowych też jest kilka.

Mapet powiedz dlaczego w większości moich postów łapiesz mnie za słówka? To co pisze to nie są teorie wyczytane na google. Nie mam w swoim akwarium żadnych glonów, rośliny są w extra kondycji. To co piszę opieram na praktyce bo miałem kiedyś glony. To, że Twoje metody i poglądy choćby na nawożenie są inne od moich nie znaczy, że za każdym razem masz je podważać. Dla mnie stosunek 16:1 czy 10:1 to brednia i zdania nie zmienię. Też miałem kiedyś 1,2W/litr i wymykało mi się to spod kontroli. Ty masz około 1W/litr i prawie nie masz glonów... Dla mnie prawie robi wielką różnicę szczerze mówiąc. Dalej piszesz, "brak fosforu powoduje niedobory i blokowanie... I dzięki Twojej radzie się ich nie pozbędzie..." Czy ja napisałem, żeby zmniejszył PO4 do zera???? Nie wydaje mi się. Światło 10 000K jest niewidoczne dla roślin... W innych postach stwierdzałeś, że 10 000K jest ok. Nie pisałem, żeby zmieniał na 6500K która faktycznie byłaby lepsza bo rozpatrywałem tylko te dwie świetlówki. Pierwsza 24W i tak będzie za mocna bo widać, że kolega nie panuje nad światłem.

Jak widzisz takie wyszukiwanie niedopisanych fragmentów zdania nie jest ok, tak, jak nie jest ok podważanie moich rad, które są radami praktycznymi, a nie teoretycznymi. Ja mam swoje zdanie i to co radzę innym u mnie odnosi świetne rezultaty. Nie musisz się z tym zgadzać, ale nie krytykuj moich wypowiedzi bo mimo, iż ja nie do końca zgadzam się z niektórymi Twoimi poglądami to je szanuję tak samo, jak Twoją wiedzę na temat akwarystyki.

A Tobie mest życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zminimalizuj PO4 ale nie do zera. Utrzymuj na poziomie nie większym niż 0,5ppm

Czy ja napisałem, żeby zmniejszył PO4 do zera

W stosunku jaki proponujesz do NO3 to i tak już jest głodzenie roślin, tym bardziej przy tym glonie. A "nie większy jak 0,5 mg/l" to i tak prawie zero.

10 000 K jest ok ale tylko wtedy gdy masz oprócz tego jeszcze jakąś lepszą barwę, ale nie jak ma zostawić tylko tą jedną. Po moim akwarium (280-l) zauważyłem że zmiana jednej świetlówki (od frontu) spowodowało zmniejszenie tępa wzrostu glosi (trawnik). Dodam że mam tam 6 różnych świetlówek. Może 24 W jest za mocna, ale ma lepszą barwę dla roślin. Glonom dużo nie potrzeba.

Porównałem do mojej 75-tki gdyż tam w ogóle nie nawożę a światła nie zmniejszyłem. By to było powodem to bym miał wysyp glonów. Więc nie chodzi tu o "panowanie nad światłem".

Spirogyrę miałem w mchach, każda próba wyrwania kończyła się zerwaniem mchów z korzenia.

Nie łapię Cię za słówka tylko podważam to z czym się nie zgadzam. A jeżeli się nie zgdzam dlaczego mam nie krytykować?

Jak widzisz takie wyszukiwanie niedopisanych fragmentów zdania nie jest ok

To staraj się te zdania dopisywać do końca.

jak nie jest ok podważanie moich rad

Jeżeli będę uważał że Twoje rady będą nieskuteczne lub mogą zaszkodzić to uważam, że jest to ok.

Chyba na tym polega polemika, a kolega wybierze ten rodzaj walki z glonami który sam uzna za dobry.

 

A wracając do tematu jak sam zauważyłeś na Spirogyrę nie działa ani zaciemnienie, ani nie nie chcą ją jeść żadne rybki. Kondycja roślin spadła wykorzystują to jeszcze bardziej glony. Uwalniają padające rośliny więcej DOC więc oprócz tych zaczynają Ci się pojawiać też inne rodzaje glonów.

Tak jak napisał Tobie prędzej Łoren z nią walka jest dosyć żmudna. Przede wszystkim w tym, że Ty musisz usunąć jej jak największą ilość.

Jak zrywając ją z roślin wyrywasz rośliny z podłoża, to obetnij ją nożyczkami tak aby jak najmniej jej zostało. Gdyż ten glon intensywnie sobie rośnie co mogłeś również zaobserwować pęcherzykami powietrza na nim, i tym samym pobiera potrzebne składniki z wody przeznaczone dla roślin.

Następny krok to nawożenie N-P-K : 10-1-20, CO2, mikro i nawet czterokrotne przedawkowanie Carbo (według tego co pisze na ulotce, przedawkowane powinno je "unieszkodliwić"). Jeżeli podwyższone dawki nawozów dają małe rezultaty (chodzi mi o wyniki testów) to jeszcze je zwiększ. Te glony są łapczywe i potrafią wyjałowić wodę.

Na drugi dzień odmulanie podłoża. Z tych glonów które opadły na dno, oraz przepłukanie filtra z tych samych powodów.

Mam jeszcze pytanie dotyczące filtra:

Nie wiem czy problemy nie pojawiły się odkąd włożyłem do filtra torf i biobale.

Włożyłeś zamiast ceramiki, czy dołożyłeś do ceramiki?

http://desmond.imageshack.us/Himg836/sc ... es=landing Deszczownie ustaw delikatnie do góry, żeby bardziej płyneła z niej woda po tafli. Jeżeli masz regulację przepływu filtra to go otwórz na "pełen" przepływ.

Musisz systematycznie nawozić akwarium. I jak zauważysz wzrost glonów od razu je usówać.

Zapalaj tylko tą świetlówkę 24 W 8500 K, na około 8 h. Rośliny muszą odbić bo inaczej nic z tego nie będzie....

Po tygodniu może zauważysz zmiany, pod warunkiem że będziesz konsekwentnie stosował się do rad jednej osoby. Większe skupiska glonów zaczną zanikać, ale cały czas musisz go wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Mapet. Niech kolega świeci 24W i podwyższa PO4 które napędza pobieranie CO2. Szkoda, iż nie dostrzegasz, że głównym problemem jest brak panowania nad światłem... Swoje sprzeciwy wobec moich rad pisz może lepiej na PW bo szkoda, żebyś każdy temat zaśmiecał. Autor sam sobie wybierze czyich rad posłucha... I na tym właśnie polega polemika. Ty piszesz swoje rady, ja swoje, a autor tematu wybiera co zastosuje, a nie ciągłe podważanie moich rad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że Ty nie dostrzegasz o jakim glonie rozmawiamy i nie wiesz o przyczynach dzięki którym te glony powstają. Gdyby światło miało takie wielkie znaczenie dla tego glona to zaciemnienie akwarium by pomogło. Jak napisał wyżej kolega, w stosunku do glona przyniosło to marne rezulataty a roślinki podupadły. Więc najpierw trzeba pomóc roślinom wrócić do poprzedniej kondycji. A nie je głodzić i świecić światłem które, ma dla nich niewielkie znaczenie.

 

Ps.

Swoje sprzeciwy wobec moich rad pisz może lepiej na PW bo szkoda, żebyś każdy temat zaśmiecał.

Czyżbyś miał takie słabe argumety że się tego boisz i nazywasz to "zaśmieceniem" ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mest1987 06.09 prosisz mnie o pomoc, ja 08.09 po kilku pytaniach odpowiadam co powinieneś zrobić, ty tego samego dnia piszesz, cyt."No właśnie żadnej konkretnej odpowiedzi a glony jak miałem tak są i nic się nie zmienia a nawet ich przybywa." - możesz to wyjaśnić :wsciekly: ?. Jak dla mnie to, że raz podajesz CO2, nieraz o tym zapominasz - to główna przyczyna problemów z glonami przy "soleniu" - chcesz iść metodą EI to zadbaj o dostarczenie wszystkiego co trzeba.

mest1987, proponuję żebyś na nowo opisał baniak bo zaczął robić się duży śmietnik w twoim temacie - jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

 

 

nyq20, nie przejmuj się, Mapet już taki jest :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mardow bardzo Cię przepraszam, jeśli poczułeś się urażony. Miałeś prawo tak się poczuć bo rzeczywiście napisałem źle. Chciałem co innego napisać a napisałem głupotę. Pomagasz mi od samego początku tego wątku i za to Ci bardzo dziękuję. To prawda, że trochę się pogubiłem z tym wszystkim a z glonami mam problem i to mnie coraz bardziej irytuje. Jeszcze raz przepraszam.

 

Z tym światłem to już nie wiem co robić bo każda osoba pisze inaczej wcześniej polecono mi właśnie świetlówki o barwie 6500 lub 8500 K i 10000K i takie kupiłem a teraz że powinienem je wymienić. Ja już poprzednie wymieniłem i teraz leżą i się kurzą.

Od dnia dzisiejszego świecę tylko jedną świetlówkę 24W 8500K T5, podaję: 4ml carbo,5 ml potasu, 6 ml azotu, 3 ml Mg, 4 ml PO4 i dozowanie CO2 przez 24h (na wskaźniku jest już prawie żółte). Jutro podmienię wodę i tu mam pytanie bo nie wiem jak nawozić w dniu podmiany wody, skoro rano dam nawozy i podmienię wodę po południu to mam też do niej coś jeszcze wlać? Jakie rozwiązanie tutaj proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek jest tak prowadzony że chyba na 17-stej stronie dojdziemy ile czego jest podawane do akwarium :lol:

podaję: 4ml carbo,.

Tu wiadomo o co chodzi

5 ml potasu, 6 ml azotu, 3 ml Mg, 4 ml PO4

i tu zaczynam zgadywać.. rozpuściłeś kilogram K2SO4 w wiaderku wody i podajesz 5ml dziennie..tak? ;) , podobnie z azotem , fosforem i magnezem ? - dawki podajemy w mg/l tygodniowo inaczej nikt nie będzie w stanie Ci pomóc - no chyba że znajdzie się docielkiwy i przewrtuje wszystkie Twoje posty żeby tą informację gdzieś odnaleźć ale na to raczej bym nie liczył ;)

i dozowanie CO2 przez 24h (na wskaźniku jest już prawie żółte)

Mozna się domyśleć ze CO2 jest pod dostatkiem.

Jeśli podasz ile podajesz makro to szanse na rozwiązanie problemu wzrosną niewspółmiernie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam poczucie humoru forumowiczów:) dlatego właśnie tu piszę bo też potrafię się z siebie śmiać:)

Więc tak potas i fosfor podaję z firmy easy life bo jeszcze mi zostało9niedługo będą także sole), a magnez i azot jako rozpuszczone sole.

Przy solach kalkulator mówi, że przy 3 ml dziennie tygodniowo miałbym NO3 na poziomie 10mg/l a że nawet tego poziomu nie osiągnąłem to zwiększyłem dawki to samo tyczy się potasu i fosforu, poradzono mi aby zwiększyć dawki i przebadać wodę i wtedy sprecyzujemy nawożenie.

Makro to podaję tylko żelazo co drugi dzień na noc 1 ml i on jest najstabilniejszy, jest na poziomie 0,3-0,4 i tak się cały czas utrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren Ty to potrafisz człowieka zastrzelić z tymi kalkulatorami. Easy Life podaję Fosfor(który już zaraz się kończy i będą sole), potas, żelazo i carbo. Wchodzę w ten kalkulator i po lewej mam wpisać ml ale jakie ml?? Dzienne, tygodniowe? Co wychodzi wtedy po prawej stronie? Wyliczenie ile mam prawdopodobnie tego w akwarium tak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie. Cały czas moją bolączką są te sole bo tygodniowo nie osiągam pożądanych wyników, wcześniej stosując gotowe roztwory nigdy nie miałem NO3 poniżej 10 a teraz do 10 w życiu nie mogę dojść. Opiszę co wpisuję w kalkulator być może robię błąd:

Ilość wody: 35 L

ilość sporządzonego roztworu: 500 ml

codzienna dawka nawozu do wody: 2,9 ml

 

Chcę mieć tygodniowo azotanów: 10mg/l

 

ilość soli jaką mam rozpuścić wychodzi 16,1g

i po tygodniu nigdy tylu nie mam:( co może być przyczyną, sprawdzałem nawozy za pomocą testów i bez problemu się zabarwiają na odpowiedni kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza jeszcze jest malutka, ale myślę , że zawsze trzeba próbować pomóc i dlatego się wypowiem. Jeśli nie możesz dojść z NO3 do wyższego poziomu to po prostu wlej raz większą dawkę ( jeśli do tej pory lejesz np 3ml roztworu, to wlej teraz 6ml ) i zmierz poziom. Gdy jeszcze będzie mało, dawkę zwiększ ponownie - ja tak zrobiłem w podobnej sytuacji i na drugi dzień NO3= 20 . Może Twoje rośliny ( glony też ) mają taki apetyt ze na bieżąco zużywają te dawki które dajesz i dlatego jest na niskim poziomie. Zakładam że pomiar jest ok i wynik jest prawdziwy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...