Skocz do zawartości

Nitki z którymi nie mogę sobie poradzić.


mest1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z nitkami walczę już bardzo długo,niestety bezskutecznie postanowiłem więc założyć swój wątek-dziennik w którym proszę o porady jak mogę z nimi wygrać i będę tu cały czas opisywał swój zbiornik. Napiszę tutaj kiedy moim zdaniem się to zaczęło, jaki ma przebieg, jak wygląda obecnie. Chciałbym ta walkę zacząć od nowa, ale tym razem skutecznie.

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data) - Styczeń 2012

2.Litraż i wymiary akwarium - 45 L

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L) - oświetlenie JBL Solar Tropic T5 24W (może być więcej, mam jeszcze JBL Solar Natur 15W ale na razie nie załączam) w ogóle z oświetleniem już się trochę pogubiłem

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 5 godzin odkąd są glony

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - Pro Soil

6.Filtracja -Mini Kani 120, media: 2xceramika, gąbka, wata

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Rośliny

8.Ozdoby (jakie) - kamienie

9.Rośliny (ile,jakie) - roślin mało bo część została wyniszczona i wyrzucona, poza tym są: Microsorium, trawa

10.Ryby - 1x bojownik, 1x neon inessa, 3x otosek (proszę nie komentować obsady, było więcej, ale przez walkę z glonami część zginęła :( dlatego nie chce kupować nic nowego by nie narażać ich na niepotrzebny stres)

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?) co tydzień około 30%

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? ) - Nawożenie codziennie: Potas - 3ml, fosfor - 3,5 ml, azot - 2,9 ml, Mg-2,9ml, dwa razy w tygodniu żelazo po 4 m, nawożenie Co2 z butli 1b/2s podawane bardzo różnie, sam nie wiem przez ile ma być włączone, posiadam również easy carbo codziennie 3 ml

13.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz: Parametry z dnia wczorajszego:

KH-7, pH-7, GH-9, NH4-0, No2-0, NO3-10,PO4-1,2,Fe-0,4

 

Zdjęcia jak zbiornik wygląda teraz:

http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... itka1.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/705/glonnitka.jpg/

Uwagi: Zauważyłem, że rośliny przestały w ogóle bąbelkować, przed glonami proces fotosyntezy odbywał się regularnie, około 2 tygodni temu nie nawoziłem zbiornika wcale i glony przestały się rozmnażać, ale też rośliny zaczęły marnieć. To są takie moje spostrzeżenia.

Jestem otwarty na wszelkie propozycje odnośnie nowych roślin czy kupna nawozów, najważniejsze jest dobro zbiornika. Czekam na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To są długie mocne nitki i będzie usunięcie ich wymagało trochę czasu. Parametry wody są ok ilość rozpuszczonego CO2 na podstawie kh i ph również ok. Tu nie zmieniałbym nic bo zdestabilizujesz zbiornik. Stosowanie innych nawozów moim zdaniem nie ma sensu - dostarczasz de facto te same związki co obecnie zapakowane w firmową butelkę która kosztuje 10 razy tyle.

Zastosowałbym taką kurację - zaciemnienie całkowite na 3-4 doby - w trakcie zaciemnienia nie karmić ryb , wyłączyć CO2 i nie podawać nawozów makro i mikro. Zastosować w trakcie zaciemnienia 3-4 razy większą dawkę Easy carbo niż zaleca producent a także stosować mocny wywar z zielonej herbaty (łyżka stołowa na szklankę wrzątku - napar podzielić na 3-4 części i raz na dobę podawać do akwarium.

Przed zaciemnieniem usunąć mechanicznie najwięcej ile się tylko da glonów nawijając na rozczapierzony patyk od szaszłyków etc.

Po zaciemnieniu podmiana 50%wody i nawożenie jak dotychczas.

Nie jestem jakoś przekonany do tego Twojego światła - być może, że problem jest własnie z oświetleniem... z wodą na pewno nie - tak wynika z testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że masz do czynienia z glonem o nazwie Spirogyra i zaciemnienie raczej na niego nie zadziała :( - pożyjemy, zobaczymy. Najlepiej jak wkleisz nazwę glona w wyszukiwarkę i sprawdzisz czy to ten o którym piszę.

Parametry, parametrami - podaj jakie podajesz nawozy i w jakich ilościach je wlewasz(napisz ile mg/L danego pierwiastka).

Pro Soil to "chłonne" podłoże i moim zdaniem wyjdzie na to, że masz nadmiar jakiegoś pierwiastka, moim zdaniem PO4, które Pro Soil bardzo "lubi" i czasami akwaryści na początku przygody z Pro Soil-em, zauważywszy jego spadek po zrobieniu testów, zwiększają jego ilość w podawanych dawkach.

Chyba trzeba będzie podnieść NO3 do 15mg-20mg/L, odstawić PO4(trzeba zobaczyć ile będzie wynosiło po tygodniu, dwóch i czy będzie widać niedobory, potem powoli można zacząć podawać i obserwować czy glon nie powraca), podwoić(na dwa tygodnie) dawkę Easy Carbo, zwiększyć o połowę CO2, ten glon nie lubi związków humusowych i garbników w wodzie - możesz np. do filtra włożyć torf na miejsce waty(nie używaj jej już nigdy - lepiej w te miejsce włóż ceramikę)

Pokaż zdjęcie całego zbiornika.

Opisz jak myjesz wkłady filtracyjne.

Podaj parametry kranówki.

Napisz czym rozpuszczasz CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zatem jeśli chodzi o rozpuszczanie CO2 to rozpuszczam za pomocą spieku ceramicznego,ale właśnie dzisiaj mam z butlą problem przed tygodniem ją nabijałem i już dzisiaj nic nie ma:( nie mam pojęcia czy jest nieszczelna i CO2 uchodzi gdzieś bokiem czy po prostu bardzo mało mi tam nabili gazu:(

Łoren zaproponuj jakieś konkretne oświetlenie firmę,rodzaj, moc.

Mardow nie ma pojęcia czy to ten glon, jest podobny. Jeśli chodzi o nawozy to azot i magnez są to rozpuszczone sole. Azot na poziomie 10mg/l (taka jest tygodniowa dawka), Magnez 3mg/l. Jeśli chodzi o potas,fosfor i żelazo są to gotowe preparaty z firmy easy life. Potas podaję 3,5ml dziennie(zapomniałem już jak się oblicza, w instrukcji jest napisane,że 10ml na 500 l wody podnosi stężenie o 0,1mg, więc już nie wiem ile powinienem podawać, wiem, że podaję więcej bo jeśli podawałbym dawkę jaka wychodziła z obliczeń to PO4 było ciągle mało). Potas podaję 3ml dziennie (instrukcja pisze że podawanie 10 litrów na 100 L wody zwiększa stężenie o 4ppm). Żelazo podaję 2 razy w tygodniu po 4ml (instrukcja pisze, że podawanie 10 ml na 100L wody podnosi stężenie o 0,5)

Proszę o ewentualne skorygowanie dawek i napisanie jak to się liczy bo ja wielokrotnie dochodziłem do tego a później sam się w tym gubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem PO4, które Pro Soil bardzo "lubi" i czasami akwaryści na początku przygody z Pro Soil-em, zauważywszy jego spadek po zrobieniu testów, zwiększają jego ilość w podawanych dawkach.

...wiem, że podaję więcej bo jeśli podawałbym dawkę jaka wychodziła z obliczeń to PO4 było ciągle mało...

A robiłeś testy, czy tylko - "wiesz" - że tak by było ?, no i najważniejsze - czy przy ograniczonym dawkowaniu PO4, zauważyłeś objawy niedoborów(chodzi o rośliny).

 

 

Sprawdź połączenia instalacji CO2, może masz przeciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy. Jeśli coś zamierzam zwiększyć lub zmniejszyć to opieram się właśnie na badaniach wody. Zwiększyłem dozowanie PO4 ,żeby osiągnąć odpowiedni stosunek azotu do fosforu, a przede wszystkim żeby pozbyć się tych nitek. Powiem szczerze, że na początku nie dozowałem wcale PO4 i wszystko było fajnie aż do momentu kiedy zaczęły pojawiać się nitki wtedy zacząłem podawać fosfor no i niestety nie mogę sobie z tą plagą poradzić do dzisiaj. Powinienem na pewno dokupić roślin bo ich brakuje, jednak przed atakiem glonów miałem ich bardzo dużo i także się pojawiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy. Jeśli coś zamierzam zwiększyć lub zmniejszyć to opieram się właśnie na badaniach wody. Zwiększyłem dozowanie PO4 ,żeby osiągnąć odpowiedni stosunek azotu do fosforu, a przede wszystkim żeby pozbyć się tych nitek. Powiem szczerze, że na początku nie dozowałem wcale PO4 i wszystko było fajnie aż do momentu kiedy zaczęły pojawiać się nitki wtedy zacząłem podawać fosfor no i niestety nie mogę sobie z tą plagą poradzić do dzisiaj. Powinienem na pewno dokupić roślin bo ich brakuje, jednak przed atakiem glonów miałem ich bardzo dużo i także się pojawiły.

Spróbuj zrobić tak jak pisałem wcześniej.

 

Prosiłem o :

Pokaż zdjęcie całego zbiornika.

Opisz jak myjesz wkłady filtracyjne.

Podaj parametry kranówki.

Dzięki ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie całego zbiornika jak i parametry kranówki napiszę jutro, ponieważ dzisiaj nie ma mnie w domu. Jeśli chodzi o mycie wkładów filtracyjnych to myję je w wodzie którą wcześniej spuszczę z akwarium.

Oto zdjęcie całego zbiornika: http://imageshack.us/photo/my-images/820/caleakwa.jpg/

Parametry mojej kranówki:

KH-5

GH-4

pH-7,5-8

NO2-0

NO3-<1

Fe-0,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dnia wczorajszego zrobiłem całkowite zaciemnienie i podaję: zieloną herbatę, easy carbo w dawce 3,5 ml.

Zrobię początkowo zaciemnienie na 4 dni tak jak radził Łoren a także będę podawał przez dłuższy czas easy carbo tak jak poradził mi mardow. Po 4 dniach zobaczymy czy coś się zmieni.

 

P.S.

Dosadziłem również bacope po lewej stronie akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię początkowo zaciemnienie na 4 dni tak jak radził Łoren a także będę podawał przez dłuższy czas easy carbo tak jak poradził mi mardow.

Nie skacz z kwiatka na kwiatek. Robisz zaciemnienie to rób jak pisze Łoren.

Od siebie do tego zaciemnienia dopiszę to:

-odłączamy CO2,

-wypłukanie filtra,

-oczyszczenie dna z syfu(nieodmulanie tylko oczyszczenie powierzchni dna),

-50% podmiana wody,

-napowietrzamy,

-zaciemnienie zbiornika - na 7-9dni, w środku zaciemnienia następna podmiana 50% wody,

-odkrywamy zbiornik,

-płuczemy filtr,

-podłączamy CO2,

-światło na 5h i co tydzień o 30min. więcej,

-zaczynamy nawożenie - przez pierwszy tydzień potas, potem wprowadzamy nawożenie makro,po tygodniu zaczynamy powoli mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie do tego zaciemnienia dopiszę to:

-odłączamy CO2,

-wypłukanie filtra,

-oczyszczenie dna z syfu(nieodmulanie tylko oczyszczenie powierzchni dna),

-50% podmiana wody,

-napowietrzamy,

-zaciemnienie zbiornika - na 7-9dni, w środku zaciemnienia następna podmiana 50% wody,

-odkrywamy zbiornik,

-płuczemy filtr,

-podłączamy CO2,

-światło na 5h i co tydzień o 30min. więcej,

-zaczynamy nawożenie - przez pierwszy tydzień potas, potem wprowadzamy nawożenie makro,po tygodniu zaczynamy powoli mikro.

Kolega mardow rozpisał czynności przy zaciemnieniu z aptekarską dokładnością i chwała mu za to - ja nie jestem zwolennikiem zaciemniania na tak długi czas -7-9 dni. Moja propozycja 4 doby.

Dodam że zaciemnienie powinno być całkowite - tzn przykrywamy zbiornik czarnym workiem foliowym , kocem, kartonem itd..- zero dostępu światła.

Trochę się gubię w tym bo każdy pisze co innego a każdego zdanie na tym forum szanuje.

Bo to jest forum - każdy kto tu pisze ma inne doświadczenia i to co piszemy wynika z naszej praktyki - nie piszę tu o wszystkich forumowiczach bo niektórzy to tylko teoretycy - gawędziarze . Mając rożne zdanie w danej materii nie oznacza że jeden ma rację a drugi nie .Dochodzimy do pożądanych efektów w różny sposób i ciągle się uczymy właśnie jeden od drugiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam te pytania po raz kolejny:

Łoren miałeś zastrzeżenia odnośnie mojego światła, więc proszę napisz co byś w nim zmienił, jaki producent, barwa, moc?

Mam też pytanie odnośnie tego torfu u siebie w okolicy nigdzie nie mogę go dostać i pewnie zamówię przez internet. Jaki warto kupić? Jest dużo firm, które go mają w swojej ofercie. Czy też nie ma większego znaczenia jego pochodzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren miałeś zastrzeżenia odnośnie mojego światła, więc proszę napisz co byś w nim zmienił, jaki producent, barwa, moc?

Według mojego stanu wiedzy (która absolutna nie jest) to w akwariach roślinnych najlepiej sprawdzają się świetlówki o temperaturach barwowych od 6500K -10000K - to wynika także z mojego doświadczenia. Ja zastosowałbym standardowo taki zestaw oświetleniowy 1 - świetlówka 6500K , 8500K - np gro-lux sylvania i 10000K np aquastar sylvanii. Sam mam obecnie takie zestawienie i się sprawdza i ryby i rośliny są ładnie wybarwione. Mam także świetlówki Juwel 6700K które miały być rewelacyjne...okazało się ze to kupa pod która nawet zielone rośliny nie bardzo chcą się wybarwiać - ta sama kępa roślin z jednej strony jest oświetlona zestawem jaki podałem wyżej a druga tą juwelowską i widać to jak na dłoni

Twoje mają 4000K - stąd moje "zastrzeżenia" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie oświetlenia postanowiłem zakupić świetlówkę T5 Sylvania Grolux 8500K 24W 44cm i świetlówkę T8 Sylvania Aquastar 10000K 15W 44cm.

Dzisiaj zamykam, mam nadzieję etap zaciemnienia, za jakieś 30 min przedstawię badania wody po zaciemnieniu. Czekam również na dalsze wskazówki odnośnie działania, nawożenia (CO2,mikro,makro) itd. Dzisiaj również podmieniam wodę w akwarium.

Po zaciemnieniu rośliny są w gorszym stanie. Bacopa straciła liście na dole, trawka zżółkła i zaczyna robić się przezroczysta.

 

Woda już przebadana:

KH-8, pH-7-7,5, GH-9, NH4-0, NO2-0,4 (tu nastąpiła znacząca zmiana), PO4-0,4, Fe-0,1, NO3- 10-20 ( zawsze mam problem z testami JBL na obecność NO3, dla mnie kolory w tym właśnie zakresie są takie same, test już się kończy, więc zakupię chyba innej firmy i zobaczę jak to będzie wyglądało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 12.08. podaję tylko potas 3ml i załączyłem CO2 1b/1s. Nitek może w znaczący sposób nie ubyło, ale nie pojawia się ich więcej, przynajmniej tak mi się wydaje. Jutro powinien przyjść do mnie torf a jeszcze dzisiaj powinny pojawić się nowe świetlówki. Wiem, że świecenie na 5 godzin i tego się trzymam, ale czy załączać od razy obydwie czy zostawić tylko jedną włączoną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj został włożony torf do filtra i woda zrobiła się lekko mleczna, nie jest już tak klarowna jak była wcześniej? Czy to normalne?

 

P.S. Może nieco za późno ale czy microsorium powinno sadzić się w podłożu czy na korzeniu lub lekko przykryć skałą? Jak zaczynałem przygodę to posadziłem w podłożu, ale widzę, że to chyba był błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się kolejny problem. Od pon. podaję CO2 i dzisiaj znowu mi się skończył. Wystarczyło go raptem na 4 dni. Coś musi być nie tak wcześniej miałem inny dławik i może było szczelniej teraz posiadam zaworek camozzi super się nim reguluje, ale niestety musi być chyba jakaś nieszczelność. Jak to można sprawdzić? Gdybym nie miał elektrozaworu to bym wszystko zanurzył w wodzie a tak chyba nie można? Jutro jadę na urlop i rośliny zostaną przez tydzień bez CO2. Szlak by to trafił. Zawsze coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda i czy coś doradzi, ale w dniu dzisiejszym zrobiłem kolejne badania:

KH-5, pH-7,GH-6,NO2-0, NO3-1 !!, PO4-0,3, Fe-0,2.

W ostatnim tygodniu rozpocząłem nawożenie makro w podstawowych dawkach,czyli: Potas-3ml, PO4-1,5ml, Azot-3ml, Mg-3ml i dodatkowo easy carbo - 2 ml. Jeśli chodzi o NO3 to jest na znikomym poziomie mimo że nawożę solami i są one dobrze rozpuszczone sprawdzałem sam nawóz za pomocą badań. Niestety nitki nie znikają,pojawiły się nawet bardzo duże kępki tych nitek, takie zbite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nawożeniem jest tak jak podlewaniem kwiatków w doniczkach - jeśli kwiatek średnio-rocznie potrzebuje szklankę wody tygodniowo to znaczy że dziennie potrzebuje 1/7 szklanki wody. Ale jeśli ktoś z jakiś powodów zapomniał lub nie mógł podlewać kwiatka codziennie i kwiatek usycha to powinien podlać go 1/7 szklanki wody czy wlać mu pełną szklankę a nawet dwie żeby go uratować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...