Skocz do zawartości

Jak zwalczyć glony - porośnięte liście roślin.


tawl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o diagnozę i pomoc w walce z glonami (nie jestem pewny co to dokładnie jest), które zaatakowały moje rośliny.

1. Opis problemu - liście roślin są porośnięte szaro/czarnymi wąsami, zaczęło się to ok 4 miesiące temu i jest coraz gorzej, już prawie wszystkie liście i rośliny powoli obumierają staram się obcinać te dla których nie ma już (chyba) ratunku. Na fotkach widać dokładnie co i jak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

2. Rodzaj zbiornika - 120L

3. Oświetlenie - 1 x 30W 'Tropical Daylight' 900mm (świeci ok. 12h /dobę)

4. Ja długo funkcjonuje twój zbiornik – akwarium mam od 11/2010, reset był robiony 10/2011

5. Wodę podmieniam co 2 tygodnie, ok. 30 litrów, dodaję Tetra AquaSave. Parametry wody po tygodniu od zmiany: NO2=0mg/l, NO3=20mg/L, GH=16, KH=3, pH=6.8, Cl2=0mg/l - wg skali podanej na opakowaniu, wszystkie parametry w normie

6. Preparaty antyglonowe, leki dla ryb, uzdatniacze do wody lub inna chemia - nic nie takiego nie było

7. Czy używasz lampy UV- nie

8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – odmulanie dna, czyszczenie szyb - co 2 tygodnie

9. Temperatura w dzień i w nocy - grzałka z termostatem 300W, 28stC

10. Czy stosujesz jakieś nawozy - nic

11. Czy posiadasz CO2 - nie

12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – 2 x Gurami Mozaikowe (10cm), 4 x Gurami Dwuplamiste (10cm), 2 x Mieczyk (8cm), 2 x kirysek pstry(4cm), 1 x kirysek lamparci(3cm), 1 x bocja wspaniała (ok 10cm), 1 x zbrojnik lamparci (ok 30cm). Wszystkie rybki są ze mną od małego.

13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin - nie wiem dokładnie jak się nazywają na fotkach widać, ale w sumie mam 2 kępy takich traw z wąskimi długimi liśćmi i 4 z szerokimi podłużnymi liśćmi (2większe i 2 mniejsze) wszystkie rośliny też mam ponad rok. Trawy rosną szybko pomimo inwazji glonów, te z szerokimi liśćmi dosyć słabo.

14. Napisz jakie posiadasz podłoże - tak jak na fotce, piasek i na tym 2 rozmiary kamieni.

15. Podaj jakie posiadasz filtr - EHEIM 2215, 15W, 620L/h, zewnętrzna 'tuba' z 6 gąbkami

16. Jak często karmisz ryby 2 x dziennie, ichtio-fit wieloskładnikowy tropicala, 2 rodzaje dla sumokształtnych, dennych - paletki i 'plastelinki'.

17. Fotka całego zbiornika:

Dołączona grafika

Z góry dzięki za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

 

1. Dołóż jeszcze jedna świetlówke.

- w przykrywie jest miejsce tylko na 1 świetlówkę, może po prostu zamontuję mocniejszą?

2. Zacznij podawać CO2, na początek i bimbrownia będzie dobra

- nie wiem jak się do tego zabrać ale poczytam ;)

3. Testy na PO4 ? - bez tego bedziemy błądzić zapewne masz tez braki fosforu w akwa

- wrzucę niebawem

4. Jakie masz testy?

- Tetra 6in1 - listki papierowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to:

-Zbrojnik i bocja do oddania. Ogólnie dziwna obsada i raczej za mały zbiornik jak na takie rybki, to też jeden z problemów tego zbiornika - duże ryby mogą więcej zjeść i więcej wydalić. Pewnie też sypiesz za dużo jedzenia ale tego nie mam jak sprawdzić - możesz zrobić zdjęcie dawki i dla porównania położyć przy niej monetę 5zł.

-Gąbki z filtra wymień na wkłady biologiczne - np. ceramika.

-Co tydzień, po podmianie wody, podawaj pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych - ja używam Femanga Bakto Fit.

-Podawaj węgiel w płynie - np. Easy Carbo firmy Easy Life - przedawkowanie 3-4 krotne(przez okres tygodnia do dwóch) powoduje niszczenie tego glonu, potem możesz używać zapobiegawczo w minimalnej dawce.

-Usuń(w miarę rozsądku) zarażone liście.

-Ryby karm raz dziennie - wieczorem.

-Odmulanie ogranicz do minimum - wzruszanie dna powoduje przedostawanie się do słupa wody całego dziadostwa, które też może powodować problemy z tym glonem. Problem z nieczystym dnem skończy się kiedy zredukujesz obsadę, ograniczysz karmienie oraz postawisz na filtrację biologiczną.

-Możesz dokupić więcej roślin - tylko cieniolubne ponieważ masz mało światła.

-Obniż temperaturę, 24C-25C wystarczy. Masz 300W grzałkę - takie grzałki stosuje się przy 500L zbiornikach ;) - to tak na marginesie, ciekawe kto Ci taką wcisną :).

-Następne czyszczenie filtra - przepłukanie wkładów ceramicznych wodą z akwarium - zrób za jakieś 3 miesiące(normalnie robi się po 10-12 ale Ty masz problem i trzeba zrobić to szybciej). Po tym czyszczeniu nie dotykaj filtra przez 6 miesięcy.

-Możesz sobie zmierzyć PO4 ale po roślinach nie widać braków. W moich akwariach testy pokazują 0mg/L a na moich zdjęciach widać, że niema braków :) .

-Te bąbelki powietrza są zbędne, sam ruch tafli wody bardzo dobrze ją natlenia. Zamiast tego zrób sobie "bimbrownie", przynajmniej dasz super-makro dla roślin i będą zadowolone :)

-Sprawdź ważność testów ponieważ ten stosunek "GH=16, KH=3" jest dość dziwny.

Jeśli zastosujesz się do powyższych porad to problem powinien zniknąć za jakieś 3-4 miesiące, może szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tydzień, po podmianie wody, podawaj pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych - ja używam Femanga Bakto Fit.

Po co? Jak bakterie żywią sie resztkami z akwa? Wywalanie pieniędzy.

 

-Ryby karm raz dziennie - wieczorem.

Raczej mniej, a cześciej. Raz w tygodniu dzienna głodówka. Będą zdrowsze.

 

-Odmulanie ogranicz do minimum - wzruszanie dna powoduje przedostawanie się do słupa wody całego dziadostwa, które też może powodować problemy z tym glonem.

Raczej grzebanie w podłożu powoduje takie coś, a odmulanie usówa odchody ryb, resztki pokarmu itd. Dzieki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo skoku NO2, NH3/NH4. Nie każesz mu odmulać, a każesz wymienic gąbki na ceramike a to dodatkowo zachwieje równowagą biologiczną w akwarium.

 

Grzałka im mocniejsza tym lepsza po prostu krócej będzie nagrzewała wodę.

 

I w każdym akwarium filtr sie czyści w innym czasie w dużej mierze zależy to od przepływu itd. Więc nigdy nie jest to normalnie 10- 12 miesiecy, tylko u każdego różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet, to nie jest dyskusja i proszę Cię o jedno - nie cytuj mnie, chcesz udzielić porady to ją udziel. Zakładający temat/Osoba, która potrzebuje pomocy sama oceni co wybierze.

Dziękuję.

 

Ps. chcesz podyskutować na dany temat to zapraszam na pw, jak tylko będę miał czas to Ci odpiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krasnale to przede wszystkim słaba filtracja, duże DOC i mało CO2.

Można iść tym tropem,owszem.

Widać na zdjęciach jak smok filtra cały aż wręcz jest wbity w podłoże,łatwa droga do mechanicznych uszkodzeń wewnątrz(łopatki).

Utnij tą rurę,przyklej do tylnej ściany 5-7 cm nad podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a co to takiego 'DOC' jeśli można wiedzieć? Ta rura ciągle spada z przyssawki, normalnie jest kilka cm nad podłożem. Słyszałem, że lepiej jak jest blisko dna bo wtedy zasysa opadające resztki? Co do słabej filtracji to czy ja wiem? Woda dość ostro wypływa z filtra, nominalnie filtr ma 620l/h

Aktualnie pracuję nad bimbrownią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOC czyli Dissolved Organic Carbon - rozpuszczony węgiel organiczny ktory powstaje przede wszytskim z resztek jedzenia, szczątek roślin oraz odchodów ryb. Tą rurę to faktycznie zamontuj żeby byla nad dnem i tak żeby nie spadała z przyssawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te ciemnozielone kłaki które pokazałeś na zdjęciach, skutecznie działa podanie Carbo w płynie w dawce wielokrotnie większej niż zaleca producent. Stosowałem u siebie tą metodę jak miałem podobny problem. Dawka x6, x8 a nawet x10 większa podawana codziennie w ciągu kilku dni zwalcza te glony. U mnie robiły się pomarańczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawka x6, x8 a nawet x10 większa podawana codziennie w ciągu kilku dni zwalcza te glony.

takie dawki są zabójcze nie tylko dla glonów, i do tego bardzo drogo to wychodzi: 60ml dziennie na 300l baniak daje nam 8 dni podlewania EasyCarbo 500ml za 35zł, kiedyś do zbiornika z hodowlą ślimaków (10l) wlałem 10-15ml na drugi dzień prawie wszystkie ślimaki padły, o dziwo żadnej z 5 krewetek nic nie było. EasyCarbo stosuje się na glony długotrwale i w maksymalnych dawkach 3-4x większych niż normalne nawożenie - czyli 4ml na 50l dziennie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To glony pędzelkowate. Miałem identyczny problem. Próbowałem wszystkiego, łącznie z chemią (KATEGORYCZNIE NIE POLECAM). Ponieważ nie miałem w moim starym akwarium CO2 zacząłem od usuwania wszystkich zarażonych liści. Wytrzebiłem 3/4 roślin. Nie podawałem żadnych nawozów zawierających PO4 i NO3. Częsta podmiana wody (raz w tygodniu 1/3 baniaka). W filtrze zastosowałem fosfat-remover. Po miesiącu pomogło. Rośliny zaczęły odrastać. Musi być dobra filtracja. Przegłodzenie roślin (poprzez zmiejszenia im dawki PO4) zpowodowało, że rośliny powoli zaczęły odżywać, zaś glony już się nie pojawiły.

Może nie jestem ekspertem, jednak opowiedziałem w skrócie moją kilkutygodniową walkę z tymi glonami zakończoną sukcesem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podawałem żadnych nawozów zawierających PO4 i NO3

nawozów pewnie nie , ale azotany i fosforany razem z podmienianą woda na pewno tak - i to właśnie częste podmiany wody i systematyczne dostarczanie roślinom małych ale proporcjonalnych ilościowo dawek azotanów i fosforanów przy podmianach pomogło. Tak więc nie zagłodziłeś niczego tylko dostarczyłeś roślinom niezbędnych do życia pierwiastków - rośliny zaczęły więc normalnie funkcjonować i wygrywają walkę z glonami o składniki pokarmowe :) Metody walki z glonami polegające na nienawożeniu przeszły w niebyt już kilkanaście lat temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...