Skocz do zawartości

nowe akwarium,rosliny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jako nowy uzytkownik tego forum.Zalozylem akwarium tydzien temu,zasadzilem roslinki,no i oczywiscie zrobilem to zle.Po paru dniach wyjalem z powrotem i zasadzilem je na nowo,przycinajac korzenie i rozsadzajac pojedynczo.Woda w pierwszy dzien byla klarowna,ale po tygodniu mam ja metna,niewiem czy to normalne?

Poza tym na roslinach powstala jakby biala pajeczyna i listki zaczynaja brazowiec,niewiem o co chodzi,czy robie cos zle,czy raczej brak cierpliwosci? CO myslicie o moich roslinach?czy nadaja sie dla poczatkujacego,czy powinienem zmienic?.W sklepie trafilem na ciecia,ktory sprzedajac mi to wszystko,wciskal co sie da,a nie pytal,czy mam w ogole pojecie o tym.Z gory dziekuje za porady i dolaczam zdjecia.pozdro.

 

 

Mod.Janusz-Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla minie to tak.:

 

1. uzupełnij opis akwarium i sprzętu

2. Wyjmij te plastyki i wywal do kosza

3. Dokup roślin żywych nie plastyk

4. Wymień filtr np. na aquael turbo filtr o danej mocy pod dane akwarium chodzi o litry

5. No i to chyba na tyle

 

Pozdrawiam.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akwarium to corki,to jej w sklepie wcisli,zaraz podam wszystkie dane

 

Mod.Janusz---Edytuj posty i pisownia.

 

akwarium -60l

filtr -Claro 600,Internal Filter,600l/h z deszczownia i napowietrzeniem

grzalka -Thermo plus 50,50W,diverse.

lampa -Sera,15W,45 cm,6000 Kelvin.

 

 

Zabawki wyjete,rosliny w grupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa nie jest takie złe jak u niektórych lecz te "zabawki" w akwa to porażka.

Ja bym je wyjął, a na środek lepiej dać jakiś fajniejszy korzeń.

 

Jeszcze na marginesie do DRAGO1987:

Po 1 wyjmij te plastyki chińskie z akwarium i będzie ok

Plastyk- osoba zajmująca się twórczością w zakresie sztuk plastycznych.

Plastik-potoczne określenie tworzywa sztucznego.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak filtr do wymiany na np. aquael turbo filtr 500l/h, grzałka może być, oświetlenie zbyt słabe jedynie rośliny cieniolubne w tym mogą być.:P

Dobra filtr do wymiany,poszukam lepszego,ale co z oswietleniem? swietlowke mam oryginalna w pokrywie,niewiem czy kupie mocniejsza o tej dlugosci 45cm.,co proponujecie zamontowac jeszcze jedna lampe? Wczoraj zrobilismy z zona przemeblowanie i ustawilem akwrium wewnatrz mebloscianki,wiec moge zamontowac jakies lampy na zewnatrz akwarium na plytach bocznych albo z tylu szyby,zeby byl jakis efekt,niewiem co myslicie? moze macie jakies propozycje?,a najlepiej zdjecia.

A co z woda?czytalem,ze tez trzeba kontrolowac ph itd.Ja mam test GH twardosci i wyglada,ze jest w porzadku.Wode lalem kranowe,ale jest bez chloru.Oj mlody ma zawsze przerypane.he he.pozdrawiam vi zycze milej niedzieli. :)

 

Mod.Janusz---sorki ale tego nie idzie czytać.Ostrzeżenie za pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj masakra,w akwarium zielono jak w lesie.Dwie rosliny calkiem zgnily i poszly do kosza.pojechalem do sklepu i babka powiedziala,ze za dlugo mam wlaczone oswietlenie,ze dlatego mam tak duzo glonow i jest zielono,wystarczy 8 h,a ja mialem 12-13h.Zamowilem nowy filtr firmy EHEIM

http://www.zooplus.de/shop/aquaristik/a ... eim/146875

Znacie te firme?mozecie cos o niej napisac?

i nowa swietlowke,podobna extra moc,ciekawe.

dokupilem wiecej roslin do testu,he he.zobaczymy ktore sie przyjma.

 

Mod.Janusz---Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po

1)Podłoże jałowe (brak składników odżywczych dla roślin,nie ma sensu w zapuszczaniu korzeni),daj 2-3 cm ziemi zmieszanej z glina + siatka budowlana i 5 cm naturalnego żwirku rzecznego a jak nie chcesz robić restartu to chociaż kulki gliniano torfowe tam gdzie posadzasz rośliny (styka na 2-3 miechy kulka) nawóz podstawowy + makro i micro zakup i stosuj po upływie miesiąca aż woda w akwa się ustabilizuje

2)Oświetlenie 0,25W/l a żeby roślinki rosły trzeba coś koło 0,5W/L,nie znam się na roślinach ale staraj się załatwiać te ciemnolubne

3)Akwarium świeżo po zalaniu przechodzi stany dojrzewania tkzw. mętna woda,wysyp glonów,wszystko powinno ustąpić po miesiącu

4)Na zdjęciach nie widzę ryb,więc przed zakupem poczytaj dział forum obsady zbiorników (bardzo to pomoże)

5)Ryby kupuj z "dobrego" sklepu zoologicznego bo mogą mieć jakieś choroby przez co sam się na tym ostro przejechałem,połowa moich ryb padła i resztki leczę co się udało ratować.

6)10-20% podmiany wody co tydzień + odmulanie dna (z tego co widzę rybek nie ma,więc odmulacz odpoczywa),woda musi odstać 24h

 

Jak rośliny nie mają z czego rosnąć to glony będą góra i zasyfia akwa

Z oświetleniem możesz zrobić jak ja,zakupić statecznik 2 startery 3m kabla 3x 1,5,starter 4-22W 2x świetlówka 18W i masz 0,5W/L,tyle ze musiałbyś wyciąć dziurki w akwa na świetlówki a nie jest to takie proste xD bo za zestaw z allegro "dodatkowe oświetlenie" sępy chcą 100+ zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę od siebie:

 

1. Sprawdź jakie ryby mogą być w takim baniaku, obejrzyj ich fotki na sieci, wybierz sobie zestaw i podaj w dziale 'Obsady' do ewentualnej korekty.

2. Nie słuchaj sprzedawców w sklepach zoologicznych - prawie zawsze Cię naciągną na kasę i źle doradzą (patrzą tylko na zysk!). Jak już wybierzesz sobie ryby do obsady i Ci użytkownicy forum napiszą że taka odsada może być, jedź do zoologa i kup TO co wybrałeś. Najlepiej nie dopytuj się o nic sprzedawców tylko o wszystko pytaj tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzisiaj byl restart.

podloze 3-4 cm ziemi,siatka,na gorze zwir.Dosadzilem roslin,zobaczymy co sie bedzie dzialo.

frev ta bimbrownia to konieczne?,bo niewiem za bardzo gdzie to ustawic,zeby zona nie dymila,ze corce w pokoju dymiony ustawiam.

Kupilem dzisiaj nowy filtr,ten o ktorym juz pisalem,jest mocniejszy.Narazie zostawie tez ten stary,zeby chodzil.Zalozylem tez nowa jarzeniowke,15W,ale mocniej swieci,ma byc efekt swiatla dziennego.Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownie stosujesz jak masz 0,4 albo 0,5 wata na litr (tak piszą tu ludzie na forum)

 

aktualnie masz akwa 60l + 15W świetlówka czyli

15/60 = 0,25W/L czyli połowa tego co jest wymagane do stosowania bimbrowni

z forum wyczytałem,że jak nie ma dostatecznego oświetlenia to bimbrownia nie ma sensu,tkzw bez udziału światła rośliny nie wchłoną CO2

 

Potrzebujesz jeszcze jednej świetlówki 15W

 

Bimbrownie stosujesz jak chcesz,żeby roślinki rosły bardzo szybko

Z tym oświetleniem 15W moczarka czy tamta podobna długa też będzie rosła ale nie wiem jak z pozostałymi roślinkami,mogą rosnąć,albo powoli marnieć.

Ziemie mają to już jest plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.bede zalatwial druga swietlowke.W pokrywie mam miejsce na druga rure,musze tylko kupic oryginalny osprzet.dzieki wszystkim za pomoc i narazie trza obserwowac,co sie bedzie dzialo.

 

ps.Jakie macie zdanie na temat wszelkiego rodzaju chemii? dodawac czy nie?

 

Mod.Janusz--Pisownia.Bardzo przepraszam,ale jeśli kolejny post będzie tak strasznie napisany dostaniesz zasłużony odpoczynek.Człowieku sprawdź jak piszesz ,bo tego nie idzie czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz pokrywę w zestawie to statecznik jest na 1x15W albo 1x18W,musisz załatwić 2x15/2x18W albo 1x 36W statecznik + 2 zapłonniki i uchwyty mocujące świetlówkę,pogadaj z jakimś elektrykiem on ci to bez problemu zrobi.

 

Nawozy to nawóz podstawowy + makro i micro,stosuj je dopiero po miesiącu od restartu akwa aż woda się ustabilizuję (równowaga biologiczna musi być) bo jak będziesz stosować szybciej,może być inwazja glonów.

 

Czy tak ciężko zaczynać zdania dużą literą?//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jak będziesz stosować szybciej,może być inwazja glonów

Tu mam inne zdanie - jeśli warunki będą sprzyjające (odpowiednia ilość światła , CO2 , zasobne podłoże) to rośliny bardzo szybko wyczerpią składniki odżywcze z wody - i glony gwarantowane. Zacytuję tu siebie

......nawozimy po to żeby poprawić kondycję roślin ale też po to aby zwalczać glony. Dlaczego tak się dzieje? Rośliny ( a więc i glony) potrzebują niezbędnych substancji mineralnych do swojego prawidłowego wzrostu . Musimy wieć zapewnić roslinom własciwe warunki dla ich rozwoju co wpływa hamująco na rozwój glonów. Dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak z powodu sukcesywnego pobierania składników odżywczych przez rośliny a co za tym idzie także wydzielanie przez będace w dobrej kondycji rośliny substancji które hamują rozwój glonów . Takie zjawisko nazywa się alleopatią . Tak więc pierwsza podstawowa zasada nawożenia – nie bójmy się ataku glonów spowodowanych przenawożeniem – bo to nie jest prawda że glony biora się z nadmiarów – glony pojawiająś w wyniku skumulowania kilku czynników w tym pierwszym jest słaba kondycja roślin wynikająca z niedoborów substancji odżywczych . Rośliny które mają nawozów pod dostatkiem produkują w wyniku fotosyntezy wiecej substancji odżywczych niż jest im potrzebne do utrzymania się przy życiu i sa one wykorzystywane do przyrostów , ale także na wytwarzanie substancji które są niezbędne do obrony (choćby przed glonami) a także do symbiozy z innymi roślinami. Kolejna sprawa która się wiąże z prawidłową kondycją roślin wyższych to transport tlenu pochodzącego z fotosyntezy do korzeni co wspomaga prace bakteri tlenowych.

Pełny tekst znajduje się tu - nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawóz podstawowy zakupiłem przez allegro + makro i micro,w poradniku tak pisze allegrowicz,skoro woda jest niestabilna to dodawanie jeszcze innych pierwiastków może pogorszyć sprawę,nie wiem,może to co piszesz jest prawdą ale ja zastosowałem się do jego poradnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...