Skocz do zawartości

[128L] - OGÓLNE


DRAGO1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz twardą wodę to zainwestuj w filtr RO.

No wiem o tym. :roll: Ale moja woda nie jest z wodociągu tylko z studni naturalna.:(

 

P.S.

A dokładniej chodzi mi o to.:

Ze ph mam na skali mierzy 7,2 a 6,5, a gh/kh 10 - 20`n wiec można lisie dębu lub szyszki olchy dać i będzie ok. Czyli chodzi mi o zakwaszanie wody tak żeby gh/kh było na ok, a p. ramireza w 100% odchowali młode, wiem ze to głupie pytanie ale wiem ze takie coś zawsze się udaje czytałem wiele na temat twardych/średnio twardych wodach ze dodanie lisi dębu itp. pomaga w wielu sprawach, nie tylko rybą ale i rośliną.

 

EDIT

 

Szyszki olchy są nadał na drzewie itp. lisie dębu tez tylko nie wiem czy będą się nadawały myślę ze chyba tak.

Ale to i tak dopiero na wiosnę będę szukał tego i tego powoli jakoś tam coś się wykombinuje. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. :P
Dawno nie stawiałem fotek, w akwarium trochę się zmieniło ale jest tak jak było, nic nie chcę mi się robić teraz w nim, ale na wiosnę się postaram o zmiany na ok. :)

Obsada też nieco zmieniła się.:
1+1 p. ramireza
5 kirysek
ślimaki świderki, zatoczki, rozetki, helenki

No to i stawie fotkę.:

(brak)

Czekam na komentarze miłe i niemiłe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, jest bałagan bo nie chcę mi się nic robić teraz w nim. Ale dopiero na wiosnę robię restartowanie dopóki nie mam nic w 112l to można pokombinować trochę, z tym akwarium a potem z innym i jakoś tam coś będzie ok.:)

Planuję tak jak zwykle dać ziemię, torf i glinę w kulkach na to żwir rzeczny i piach rzeczny no i rośliny jakie mam do tej pory ale i tak kilka gatunków dokupię zeby było lepiej i ładniej w akwarium. A i bym zapomniał będę szukał fajnych korzeni jak znajdę będzie ok, jak nie to uzbieram kasę i zakupię jakiś korzeń od Sławka bo widziałem u niego fajny korzońek akurat by pasował mi do tego akwarium, ale jest czas na to więc powoli i będzie coś wykombinowanę na ok i jakoś już zmian nie będę robił póki co, chyba że na następną wiosnę dopiero jak bym wiedział kiedy ziemię mam wymienić na nową .:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i jakoś już zmian nie będę robił póki co, chyba że na następną wiosnę dopiero jak bym wiedział kiedy ziemię mam wymienić na nową .:P

Nie chcę się wymądrzać ale ziemię można z powodzeniem trzymać przez kilka lat w baniaku, Diana Walstad w swojej książce pisała, że w niektórych swoich zbiornikach nie wymieniała ziemi przez dziewięć lat i wszystkie rośliny były w doskonałej kondycji. Ziemia posiada bardzo dobre właściwości absorbujące więc w połączeniu z nawożeniem, składników odżywczych w podłożu starczy na ładnych parę lat, co innego w akwariach HT gdzie przy silnym oświetleniu i podawaniu CO2, mimo nawożenia te składniki zostaną o wiele szybciej przez rośliny wykorzystane. Myślę, że w twoim przypadku ziemię możesz wymieniać raz na kilka lat a nie co roku ;) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym ze ziemie można mieć kilka lat, ale ja chce wymienić na nowa dlatego ze trochę źle to zrobiłem wtedy kiedy robiłem restart i dałem ziemie wiec chce to poprawić i dodać kilka nowych roślin do tego akwarium, mam nadzieje ze np. jak bym kupił ziemie w sklepie ogrodowym to ona nie będzie miała nawozów w sobie, ale jak czytałem to inni mówią ze nawet mają ziemie z nawozami w akwarium i nic się nie dzieje nawet z rybami wiec się zastanawiam jakie ziemie są najlepsze do akwarium bo są do kwiatów takich jak paprocie, kaktusy itp. ale nie wiem czy te ziemie maja w sobie torf jak nie to zakupie wtedy torf w ogrodniczym i będzie wtedy ok, wiec jakoś się to wykombinuje, tylko jak znajdę jakieś fajne korzenia lub zakupie i pokombinuje jak ma to wyglądać w tym akwarium no i jakie rośliny zostaną w nim a jakie pójdą do 112l z 2x18w t8 6500k, w tym akwarium mam 2x18w t8 6500k i 2x24w t5 6500k wiec jest te 0,6 nie podaje co2 z bimbrowni tylko aqua art carbo jakieś 4ml nie wiem czy nie za dużo, mikro podaje teraz 2ml, makro 5ml a fe 1ml chwilowo bo sporo tego jest w mikro wiec nie potrzeba większej dawki jedynie planuje zakup potasu bo odpadają mi liski z Hygrophila polysperma i nie tylko w tej roślinie widać braki ale to co innego powoli jakoś to się zrobi i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.:P

Od dziś podaje nowe nawozy takie jak.:

 

Classic aqua art 1ml na 4l podmienionej wody, czyli na te akwarium 20% to 25l czyli 5ml nawozu.

Carbo aqua art 1ml na 50l wody w akwarium, czyli podaje 4ml na 128l akwarium, ale zastanawiam się czy to nie za dużo. :idea:

Do tego zakupiłem nawozy pod taką nazwą.:

Akwan P+ jest nawozem służącym do uzupełniania braków fosforu w akwarium. Jedno naciśnięcie pompki podnosi poziom fosforu w akwarium 100 lirowym o 0,10 ppm.

Dawkowanie: Przy zauważonych niedoborach fosforu, przy podmianie wody raz w tygodniu 5 kliknięć, następnie codziennie po 1 kliknięciu pompki.

 

Akwan N+ jest nawozem służącym do uzupełniania braków azotu w akwarium. Nawóz zawiera azot głównie w formie azotanowej (NO3) i niewiele w formie amonowej (NH4 - niektóre rośliny preferują tą formę azotu). Jedno naciśnięcie pompki podnosi poziom NO3 a w akwarium 100 litrowym o 1,0 ppm.

Dawkowanie: Przy zauważonych niedoborach azotu, przy podmianie wody raz w tygodniu 3 kliknięcia, następnie codziennie po 1 kliknięciu pompki.

 

Akwan K+ jest nawozem służącym do uzupełniania braków potasu w akwarium. Jedno naciśnięcie pompki podnosi poziom potasu w akwarium 100 lirowym o 0,50 ppm. Nawóz jest bezpieczny, nie wpływa na kh/ph wody. Nawóz zabezpieczony przed psuciem (E202, E300).

Dawkowanie: Przy zauważonych niedoborach potasu, przy podmianie wody raz w tygodniu 6 kliknięć, następnie codziennie po 1 kliknięcia pompki.

 

Dodam mały opis akwarium, czyli oświetlenie 2x18w t8 6500k + 1x24w t5 6500k, filtr hw302 1000l/h wkłady bioceramika 3x kosze, grzałka 100w ustawiona na 26c, rośliny takie jak były naradzie zmian nie ma. co2 nie podaje żadnego z typu bimbrownia/butla, ryby tylko parka p. ramireza i 5 kirysków, karmienie tylko z rana, wieczór = głodówka, a karmie pokarmami firmy tropical podaje tylko tyle żeby zjadły czy ryby i ślimaki czyli podaje 1 łyżeczka na te kilka rybek + ślimaków.

 

Parametrów naradzie nie znam wody z akwarium. Będą sprawdzane jak zakupie testy z jbl kropelkowe chwilowo mam na po4 z zoolek no i na fe jak i no3 + testy paskowe z jbl 6in1.

 

Tu podaje testy wody z studni jaką używam do picia itp. no do akwarium tez, a testy były robione w sklepie zoologicznym.

 

Porównanie testów wody z studni testami jbl 25/2/2013

jbl.: ph 7,5 gh 10 kh 11 no2 0.0mg/l no3 5 albo koło 10mg/l po4 0,5mg/l fe 0,1mg/l

 

P.S.

A i bym zapomniał chwilowo nie podaje nawozu Akwan K+, bo mam naradzie rozrobiony nawóz k2so4 i dawkuje 1ml na 100l czyli tak jak ten nawóz Akwan K+, jak naradzie podaje mikro które mam do tej pory i jako nowość podaje po4 czyli Akwan P+ tak jak są podane dawki na 100l akwa, do tego podaje carbo aqua art tak jak są podane dawki powyżej, Akwan N+ naradzie nie podaje bo nie wiem czy w 100% mam jakieś braki czy nie bo na testach zoolek wyskakuje mi koło 40mg/l a wiem ze te testy kłamią i to mocno, a na testach jbl paskowych 6in1 no3 jest na 25mg/l wiec naradzie no3 nie podaje do akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.:P

Potrzebuje trochę roślin szybko rosnących do tych które już mam do tej pory, a mam takie oto rośliny jak:

 

Nymphaea tiger lotus (lotos tygrysi czerwony i zielony)

Sagittaria subulata

Ludwigia repens

Echinodorus bleherae i amazonicus

Limobium

Rzęsa wodna

Nurzaniec

Rogatek

H. polysperma

Cryptocoryne 2 gatunki

Riccia fluitans - Wgłębka wodna

Pistia

 

I tu rodzi się pytanie.: Co do tego dokupić z roślin szybko rosnących, jak i tych takich na trawnik jak by pod te rośliny żeby nie było wolnej przestrzenii pomierzy roślinami a podłożem.

 

EDIT

 

Dopisze ze oświetlenia mam teraz tak 2x18w t8 6500k i 1x24w t5 6500k na akwarium 128l o wymiarach 80x40x40 czyli 0,4w/l, powiem tez ze mam podłoża 5cm czyli po wymiarach z - podłoża wychodzi ze akwa ma 112l o wymiarach 128l tylko ze tak 80x40x40-5=35 czyli 80x40x35, wtedy oświetlenia jest w akwa 128l jak by 0,4w/l, a jak już chodzi o dodanie 5cm podłoża żwirowego na ziemi ogrodowej to oświetlenia mamy 0,5w/l czy to jest prawda. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba te posty pisze sam do cb, jeśli chodzi o rośliny to coś czy powybieram w sklepie z roślin nie trudnych w hodowli i szybko rosnących.:P Wiec dzięki kilku znajomym może dojdę do lepszego stanu akwarium na technologi lt tylko lekko i tak podaje nawozy wiec jakoś tam się idzie w inny kierunek akwarium na oświetleniu 0,4w/l.:)

 

P.S.

 

W Kwietniu nowa odsłona akwarium teraz i tak nie chce mi się robić fotek ale jak coś będzie fotka przed restartu jakoś pod koniec tego miesiąca.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. :P
Stawiam fotkę bardziej dla mnie, żeby było porównanie po planowanym restarcie akwarium. Restart planuje w kwietniu wiec naradzie stawiam tylko fotkę.:

(brak)

Planuje tez obsadę w postaci haremu bojownika czyli 1+3, kilku gupików, no i to co pozostało czyli 5 kirysków, no i samiczka p. ramireza dopóki żyje to czy niech będzie sama. Niestety maja woda nie jest zbyt miętka, a jest trochę twarda o ph 7,5 gh 7, kh 10 sprawdzane testem jbl krople od kolegi. Do tego dojdzie kilka roślin temat się nie zmieni będzie to ogólniak roślinny będę w nim testował roślinki. :)

P.S.
Akwarium będzie na ziemi takiej : TETRA POND AQUTIC COMPOST 8L, do tego będzie Żwir rzeczny naturalny 3-5mm + piach żwirowy myślę ze 5l żwirku i 5l piachu będzie ok jak coś to trochę to poprawie wtedy żeby było ok. Oświetlenie pokrywa z 2x18w t8 6500k + 2x 24w t5 6500k czy lepiej z 1x 24w t5 6500k myślę ze 0,4 w/l było by ok niż 0,6 w/l, ale się pomyśli powiem że co2 nie chce podawać wiec myślę ze 0,4 w/l będzie spoko, filtr pozostaje ten co jest czyli hw 302 1000l/h z ceramiką, no i grzałka 100w.

Czekam na komentarze miłe i niemiłe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny gąszcz i śliczna, soczysta zieleń :) Widać, że masz rękę do roślin.

Czekam na zdjęcia po restarcie, ciekawe jak zmieni się Twój zbiornik.

Dziękuje za posta.:)

 

P.S.

No też myślę jak to będzie wyglądało po restarcie. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, ale przydało, by się coś czerwonego ;) .

Dziękuje.:)

 

P.S.

No zastanawiam się nad kilkoma roślinkami, ale to i tak teraz zmiana podłoża i dodanie kilku nowych roślin, chyba ze po kwietniu bym dokupił jakiś innych roślin naradzie kupuje to co dam rade potem się pomyśli :idea: .;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

Znalazłem mój stary temat z tym akwarium 128l.: ameryka-srodkowa-t46145.html

 

no to i stawie tą starą fotkę jak to kiedyś wyglądało te akwarium.:

 

Dołączona grafika

 

Tego proszę nie komentować, to tylko jest pokazane jak kiedyś wyglądało te akwarium.:P

 

P.S.

Teraz moje akwa będzie podobnie wykonane do starej wersji z starego tematu o tym akwa..., tylko ze filtr będzie 1 czyli tylko hw 302 1000l/h z ceramiką. Oświetlenie będzie te 0,6w/l i będzie działało 8h tak jak w temacie powyżej. Podłoże będzie takie jak w temacie powyżej czyli 10kg piasek żwirowy+żwirek rzeczny czyli 5kg na 5kg żeby było 3cm podłoża, a ziemia będzie z firmy tetra czyli TETRA POND AQUTIC COMPOST 8L, mały opis na temat tego podłoża:

 

Gotowa do użycia ziemia (substrat) wzbogacana substancjami odżywczymi dla roślin wodnych.

 

- dla zdrowego wzrostu roślin

- wspomaga szybki wzrost

- specjalnie dobrana mieszanka gliny i białego torfu oraz składników odżywczych

- wspomaga rozwój systemu korzeniowego roślin

- nie powoduje rozwoju glonów

- wysoka zawartość gliny utrzymuje korzenie w miejscu i zapewnia stabilny rozwój roślin

 

Wiec tą ziemie dodam do tej co jest w akwarium, bo prawidłowo ma być koło 13kg ziemi żeby było te 4cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.:P

Tak jak mówiłem planuje restart akwarium, jedynie poprawki i mam pytanie czy mogę mieć nadal ta samą ziemie co mam w akwa... :?: Tylko do niej dodam gliny z bagna do tego trochę torfu aby były inne parametry wody, będzie to nadal akwarium ogólne. Nawozy będą podawane takie jak .: mikro, (po4, no3 jeśli będzie potrzeba), potas, fe, itp. które są potrzebne w 100%, do tego carbo aqua artu. Oświetlenie jest o barwie 6500k 2x18w i 2x 24w t8/t5 czyli 0,6w/l wiem ze trochę sporo ale akwa nie stoi koło okna tylko pod sianą i promienie słońca nie padają nawet na akwa, bo po tej stronie pokoju nie ma słońca jedynie tylko z rana ale to np. do 9:00 tylko potem przechodzi na inne strony domu. Co do pytania to chodzi tylko o ulepszenie podłoża będzie ziemia będzie żwirek + piasek, no pod tym ta ziemia tylko pytanie jak można ziemie ożywić żeby nie było trzeba dawać nowej bo nie chce mi się bawić od nowa w to, mam też kulki g/t zakupione z allegro od dawna kiedy zakupiłem nawozy. Jak coś proszę was o porady co i jak.;)

 

P.S.

Od razu mówię ze co2 odpada typu butla, bimbrownia. Podaje carbo i jedynie tylko to będę podawał. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...