Skocz do zawartości

[200L] ogólno - roślinne (w budowie) [aktualne str. 6]


nightrider
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No to zestaw CO2 zakupiony, oświetlenie także - jeśli będzie go za dużo, to przecież nie muszę całego zapalać. Będę mógł eksperymentować sobie z oświetleniem bo będą aż 3 włączniki - pierwszy odpala 2x30W czyli da mi to ok. 0,3W/L, drugi odpala 1x24W więc już 0,45W/l, a trzeci jeszcze 2x39W, czyli da to już praktycznie 0,8-0,9W/l. Zawsze będzie mozna zapalić wszystko poza 1x24W i będzie wtedy 0,6W/l.

 

To da dobre pole manewru.

Teraz tylko iść do kwiaciarni po ziemię, dokupić żwiru i robimy restart.

 

Ryby pójdą na ten czas do 100L akwarium - dam im jakąś pływającą roślinę, napowietrzacz, kilka kamieni dla kryjówek i jasny żwir, którego trochę mam. Sądzę, że będzie im dobrze przez ten czas- trochę ciasno ale w końcu to tylko parę dni.

 

Dojrzewanie zamierzam skrócić do kilku dni z racji tego, że połowa wody będzie tej samej ze starego akwarium. Oj będzie się działo :-)

 

Będę wrzucać relację z przygotowań i czekać na wskazówki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po restarcie. 3cm ziemi + 7 cm żwiru (tak wyszło przez przypadek, ale mam nadzieję, że będzie ok). Instalacja CO2 założona, test permanentny JBL także (na przeciwległej ściance bocznej akwarium), rośliny podadzone, zalane tą samą wodą sprzed restartu (w związku z tym zamierzam jutro wpuścić ryby po upewnieniu się, że parametry są ok).

 

Niestety nie mam zdjęć bo siadła mi bateria, zrobię jutro po wpuszczeniu ryb.

Do jutra nie gazuję CO2, chcę to powoli i stopniowo dozować od minimalnych ilości do normalnego poziomu.

 

Sami zobaczycie jutro co i jak :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się wstrzymał z wpuszczeniem ryb chociaż ze dwa - trzy dni jak masz gdzie przechować. Dojrzała woda i filtry przyspieszą dojrzewanie akwarium ale niech się chociaż wstępnie ustabilizuje. Proponowałbym własnie przez te dwa trzy dni pobawić się troszkę CO2 żeby ustawić sobie parametry żeby później nie zrobić sobie "kuku" z rybami jakby się za dużo gazu wpuściło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się wstrzymał z wpuszczeniem ryb chociaż ze dwa - trzy dni jak masz gdzie przechować. Dojrzała woda i filtry przyspieszą dojrzewanie akwarium ale niech się chociaż wstępnie ustabilizuje. Proponowałbym własnie przez te dwa trzy dni pobawić się troszkę CO2 żeby ustawić sobie parametry żeby później nie zrobić sobie "kuku" z rybami jakby się za dużo gazu wpuściło.

Prawda ja bym się pobawił z co2, a po 3 dniach sprawdził parametry i dopiero jak będzie ok dał rybki do akwarium.;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

 

Tak więc ryby po remoncie wróciły do domu.

Niestety zagracenie pokoju tuż przed świętami spowodowało, że nie mogłem już dłużej ich trzymać w drugim akwarium, które chwilowo stało na środku pokoju.

 

Zamieszczam więc zaktualizowany opis akwarium dla tych, którzy nie przeglądali od początku:

Informacje o akwarium:

Rozmiar - 100x40x50 (200L)

Napowietrzanie - brzęczyk nocą

Oświetlenie - 2x30W T8 AquaGLO+FloraGLO + 1x24 T5 Sylvania Aquastar 10000K + 2x39W T5 Sylvania 6500K

Filtracja - EHEIM, kubełek- gąbka+ceramika

Technika CO2 - butla wysokociśnieniowa

Podłoże - ziemia ogrodowa 3cm + żwir 7cm

Gatunki i ilość ryb:

2xSkalar

2xPielęgnica Ramireza

2x Pielęgnia Ramireza Electric Blue

1x Zbrojnik (niewiadomego rodzaju)

2x Akara z Maronii

3x Neon Czerwony (zostały po chorobie, docelowo 15 sztuk ma być).

Rośliny - trawa (nurzaniec), anubias, żabienica, kryptokoryna, mały heniek, kabomba, gałęzatka, ludwigia, pozostałe niezydentyfikowane

Inne sprzęty - grzałka 100W

Stosowane nawozy:

EasyLife Pro-Fito

EasyLife Ferro

Stosowane pokarmy:

Tetra Discus

Sera GVG-mix

Jbl Krill

Mrożonki mieszane

Pozostała chemia: - JBL Denitrol oraz JBL Biotopol przy podmianach wody większych niż 20%.

 

Parametry wody:

NO2=0,NO3=20,PH=6.8,GH=18,KH= 7

 

 

Pokazuję zdjęcia:

 

Tak teraz wygląda całość:

Dołączona grafika

 

Tu macie sam dyfuzor, schowany między "koprem" i "kapustą" czyli kakombą i żabienicą:

 

Dołączona grafika

 

Tu trochę lepiej widać jak to wygląda z daleka:

 

Dołączona grafika

 

Jak widać masa roślin jest dopiero w formie sadzonek, ale liczę na to, że urosną. Nie wiem jak nazywa się ta "koniczynka" przy kamieniu, ale liczę na to, że wejdzie na kamień i go porośnie.

 

Środek wygląda tak jak na zdjęciu. Kokos jest z każdej strony obsadzony, docelowo ma zarosnąć:

 

Dołączona grafika

 

Jak widzicie za tą kryptokoryną jest jeszcze jakaś roślinka- jest ich tam naprawdę ze 4, tylko wszystkie jeszcze małe.

 

Tu widać kawałek trawnika, który posadziłem, oraz drobne roślinki na środku no i mech, który mam nadzieję, że porośnie kamień:

 

Dołączona grafika

 

A tu jest miejsce dla małego heńka:

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa :-)

No już nic nie ruszam, pompuję tylko dwutlenek węgla. Zastanawiam się tylkko, czy nie przegiąłem z podłożem i czy ziemia w tym momencie w ogóle coś daje (przy żwirze 7cm na niej?). No ale w razie czego trochę można żwiru ująć przy jakimś odmulaniu.

Teraz tylko czekam na rozrost roślin :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słuchajcie- zostałem oszukany czy coś zrobiłem nie tak?

 

Pierwsza butla wystarczyła mi na 2 tygodnie, ale wierzę, że masę gazu upuściłem z niej przy podłączaniu, regulacji itd., więc nie uważałem tego za nic dziwnego, natomiast napełniłem butlę 4 dni temu i już spadło ciśnienie- o co chodzi? (nie mam na myśli ciśnienia na reduktorze tylko ilość bąbelków na sekundę, podczas gdy nie ruszałem żadnym regulatorem).

 

Teoretycznie na redyktorze nadal ciśnienie w butli jest ok (czyli teoretycznie gaz w butli nadal jest) - natomiast gaz z dnia na dzień zaczął lecieć słabo i trzeba było bardziej odkręcic. Co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "mech", co to ma porosnąć kamień i owszem, rozrośnie sie, ale kamienia nie porośnie samodzielnie- wgłebka się nie przyczepia. Musisz ją sam przytwierdzić, bo inaczej urwie się i zasili roślinki pływające przy tafli wody. Wizualnie za dużo żwiru, tak mi się wydaje. Akwarium z potencjałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "mech", co to ma porosnąć kamień i owszem, rozrośnie sie, ale kamienia nie porośnie samodzielnie- wgłebka się nie przyczepia. Musisz ją sam przytwierdzić, bo inaczej urwie się i zasili roślinki pływające przy tafli wody. Wizualnie za dużo żwiru, tak mi się wydaje. Akwarium z potencjałem.

 

O, cenna informacja... w takim razie pójdzie do znajomego, a ja znajdę coś, co się przyczepia :-)

 

Co do żwiru- wiem, ale układałem wszystko patrząc z góry i zientowałem się jak skończyłem sadzić rośliny i wlałem 1/5 wody, że jest go za dużo.... przy jakiś porządkach postaram się do ująć, na razie niestety musi tak zostać... nie chcę robić znów restartu po 3 tygodniach, kiedy wszystko rośnie, ryby się zaaklimatyzowały itd.....

 

Może ktoś ma pomysł w jaki sposób nieinwazyjnie wyjąć część tego żwiru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zwróć uwagę jak nabijają butle. Prawidłowo powinni ja opróźnić z reszty CO2 co spowoduje schłodzenie butli (jezeli jest pusta troche ja napelniają, spuszczają i dopiero wtedy "bija" ja do pełna). Podczas sprężania butla się nagrzewa co zmniejsza ilość wtłoczonego płynnego CO2. Ramirezy Blue ze zwykłymi moga sie skrzyżować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Witajcie po dłuższej przerwie. Minęło sporo czasu i wiele bąbelków co2, a co za tym idzie w moim akwarium pomimo częstych przycinek zrobiła się prawdziwa dżungla. Nie jestem w ogóle w stanie opanować valisnerii, która rośnie gdzie chce a jej długość jest tak ogromna, że zasłania całą taflę wody. Kabomba (zwana przeze mnie prywatnie koprem) brzydko rośnie (dół bez liści, góra ładnie), zawija się, robi bałagan jak moczarki.

Heniek nie chce startować, ani mały ani duży. Ludwigia puszcza masę wodnych korzeni co wygląda fatalnie.

 

Nie jest to problem nawozów, co2, podłoża czy światła- co2 idzie z butli, światła mam 0,9W/L, ziemia ogrodowa w podłożu a i nawozu też dolewam (ostatnio mniej żęby trochę spowolnić rozrost, bo inaczej raz na tydzień muszę nożyczkami gąszcz ciąć). Wszystko rośnie dobrze (aż za dobrze), ale heniek tak czy owak nie startuje, a ludwigia wypuszcza boczne korzenie wodne.

 

W związku z tym, że nie do tego dążyłem i nie takie akwarium chciałem, chciałbym Was prosić o porady dotyczące gatunków, w które powinienem się zaopatrzyć- najchętniej wraz ze zdjęciami, bo jeśli chodzi o nazewnictwo roślin to jestem w tym dość słaby.

Moje marzenie to typowy holender, jednak z miejscem do pływania dla ryb :-)

 

Pozdrawiam i czekam na propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie po dłuższej przerwie. Minęło sporo czasu i wiele bąbelków co2, a co za tym idzie w moim akwarium pomimo częstych przycinek zrobiła się prawdziwa dżungla. Nie jestem w ogóle w stanie opanować valisnerii, która rośnie gdzie chce a jej długość jest tak ogromna, że zasłania całą taflę wody. Kabomba (zwana przeze mnie prywatnie koprem) brzydko rośnie (dół bez liści, góra ładnie), zawija się, robi bałagan jak moczarki.

Heniek nie chce startować, ani mały ani duży. Ludwigia puszcza masę wodnych korzeni co wygląda fatalnie.

 

Nie jest to problem nawozów, co2, podłoża czy światła- co2 idzie z butli, światła mam 0,9W/L, ziemia ogrodowa w podłożu a i nawozu też dolewam (ostatnio mniej żęby trochę spowolnić rozrost, bo inaczej raz na tydzień muszę nożyczkami gąszcz ciąć). Wszystko rośnie dobrze (aż za dobrze), ale heniek tak czy owak nie startuje, a ludwigia wypuszcza boczne korzenie wodne.

 

W związku z tym, że nie do tego dążyłem i nie takie akwarium chciałem, chciałbym Was prosić o porady dotyczące gatunków, w które powinienem się zaopatrzyć- najchętniej wraz ze zdjęciami, bo jeśli chodzi o nazewnictwo roślin to jestem w tym dość słaby.

Moje marzenie to typowy holender, jednak z miejscem do pływania dla ryb :-)

 

Pozdrawiam i czekam na propozycje.

Witam trudno podjąć decyzję za Ciebie jakie rośliny masz posadzić w akwarium.Typowy holender to główny nacisk na zielsko rybcie to tylko dodatek,ja na pewno pozbyłbym się roślinek typu nurzaniec,żabienica a skupił uwagę na roślinach drobnolistnych didiplis,bacopa,rotala itp.Ludwigia będzie wypuszczała boczne korzonki,taka jej natura.Fajnie abyś się określił na jakie roślinki stawiasz czy te wolno rosnące w tedy łatwiej coś doradzić.Może podobają Tobie się roślinki z zbiornika poniżej też ma 200l i mogę nazwy roślin podać.

 

Przeczytałeś regulamin? Jak nie to lepiej to zrób, jak tak to przeczytaj ponownie. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...