Skocz do zawartości

[200L] ogólno - roślinne (w budowie) [aktualne str. 6]


nightrider
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Udzielam się od dłuższego czasu na forum, a nie przedstawiłem jeszcze swojego zbiornika.

Zbiornik był restartowany na początku roku z powodu zmiany aranżacji, obsady, podłoża, roślinności itd.

 

Pragnę dodać, że akarium nie jest jeszcze ukończone- większość roślin jest jeszcze młodych i małych, ale liczę, że urosną.

Trawa na 3 planie docelowo ma pokryć całą tylną ścianę, być może dołożę tam kakombę dla urozmaicenia.

 

Informacje o akwarium:

Rozmiar - 100x40x50 (200L)

Napowietrzanie - brzęczyk nocą

Oświetlenie - 2x30W T8 AquaGLO+FloraGLO + 1x24 T5 SunGLO

Filtracja - EHEIM, kubełek- gąbka+ceramika

Technika CO2 - brak zainstalowanego CO2

Gatunki i ilość ryb:

2xSkalar

2xPielęgnica Ramireza

2x Pielęgnia Ramireza Electric Blue

3x Pielęgnica Kakadu (1+2)

1x Zbrojnik (niewiadomego rodzaju)

3x Akara z Maronii

10x Neon CzerwonyRośliny - trawa, anubias, żabienica, pozostałe niezydentyfikowane

Inne sprzęty - grzałka 100W

Stosowane nawozy:

EasyLife Pro-Fito

EasyLife Easy-Carbo

EasyLife FerroStosowane pokarmy:

Tetra Discus

Sera GMC

Jbl Krill

Mrożonki mieszane

Pozostała chemia: - JBL Denitrol oraz JBL Biotopol przy podmianach wody większych niż 20%.

 

Parametry wody:

NO2=0,NO3=20,PH=6.8,GH=15,KH= 6

 

Dołączona grafika

 

I tutaj ważna uwaga:

 

Wiem, że do roślinnego jeszcze sporo brakuje, ale jak wspomniałem akwarium przeżyło restart 2 miesiące temu.

Chciałbym spytać, czy macie jakieś propozycje, jakby tu zagospodarować wolną przestrzeń, a może jakieś uwagi co do obsady?

Czy warto myśleć nad instalacją CO2 przy tym oświetleniu?

Jakie gatunki roślin polecacie, by dołożyć?

Czy jest szansa na jakiekolwiek czerwone inne niż ta jedna, którą mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mówisz o tych na środku? Są obsadzone roślinami tak, że mam nadzieję, że całe zarosną i będą ledwo widoczne :-)

Tylko na razie roślinki malutkie i dlatego te kamienie są tak widoczne.

a jeśli plan się nie powiedzie, to pewnie je przesunę gdzieś w głąb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje trochę za bogato - tło strukturalne + kamienie + korzenie - trochę tego dużo. Poza tym kamienie nie pasują do tła. Wydaje mi się to trochę sztucznym połączeniem.

Do roślinnego jeszcze daleko. Czekam na rozwój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczek ładnie się prezentuje. Jam mam pytanie, czy grzałka 100W wystarcza?

Tak, na spokojnie- też się obawiałem, że będzie za słabo, ale spokojnie daje radę nawet przy intensywnym wietrzeniu pokoju (nawet przy mega mrozach).

 

Mi się wydaje trochę za bogato - tło strukturalne + kamienie + korzenie - trochę tego dużo. Poza tym kamienie nie pasują do tła. Wydaje mi się to trochę sztucznym połączeniem.

Do roślinnego jeszcze daleko. Czekam na rozwój.

No na razie czekam aż roślinność się rozwinie, liczę, że kamienie obrosną podobnie jak tło. Wtedy te różnice w "pasowaniu" do siebie pewnie będą mniejsze... oby. Będę dawać kolejne zdjęcia w miarę rozwoju baniaka.

 

Fajne akwarium.:)

Dzięki :-)

 

 

 

A teraz pytanie- czy macie jakieś sugestie co do używanych preparatów, nawozów, roślinności?

Nikt nie czytał chyba co napisałem pod zdjęciem- pytałem co sądzicie o zamontowaniu CO2 i czerwonych roślinach?

Może jakieś sugestie co do roślin? Co można dołożyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EasyLife Easy Carbo używałem ale zmieniłem na inną firmę, teraz używam aqua art carbo i nawozy z allegro, nawóz podstawowy, makro+fe do tego kulki.

 

Co do EasyLife Easy Carbo to jest to samo co aqua art carbo po kilku dniach walki z glonami jakie się pojawiały, a dawkuje 2ml na moje 128l nawóz aqua art carbo i makro+fe 1ml co dziennie jakoś teraz nie mam ataków glonów.

Ja co2 nie podaje jako bimbrownia itp. tylko te w płynie jak naradzie.

 

A jak u ciebie nawozy dają efekty. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie glonów troszkę jest, więc mnie pocieszyłeś, że powinny zniknąć przy stosowaniu tych preparatów :-)

Trochę drogo to wychodzi, dlatego spytałem o instalację CO2.

 

Wcześniej nie stosowałem żadnych nawozów i skutki były takie, że nie rosło nic. Teraz rośnie wszystko, ale dość powoli. W zeszłym tygodniu dołożyłem świetlówkę T5 24W, więc mam nadzieję, że rośliny wystartują jak głupie :-)

 

Może ktoś poradzi, czy do kokosa dobrze coś włożyć? Np. mech?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie glonów troszkę jest, więc mnie pocieszyłeś, że powinny zniknąć przy stosowaniu tych preparatów :-)

Trochę drogo to wychodzi, dlatego spytałem o instalację CO2.

 

Wcześniej nie stosowałem żadnych nawozów i skutki były takie, że nie rosło nic. Teraz rośnie wszystko, ale dość powoli. W zeszłym tygodniu dołożyłem świetlówkę T5 24W, więc mam nadzieję, że rośliny wystartują jak głupie :-)

 

Może ktoś poradzi, czy do kokosa dobrze coś włożyć? Np. mech?

Można mech zamontować siatka. A co do co2, to ja miałem tez bimbrownie, ale już jej nie mam, bo przy moim oświetlaniu to nie warto było, ale zobaczę po testach, wtedy jak zrobię mały restart dam nowy temat i stawie fotkę akwarium 128l.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czerwone rośliny trzeba dużo światła i nawozów, Twoje wydaje mi się za małe. Po zwiększeniu światła można pomyśleć nad czerwonymi roślinami i CO2. Możesz też trochę skalarów dorzucić, bo to ryby stadne. Nie pasują mi tu te owalne kamyki z przodu, ale ogólnie ładna aranżacja, rośliny tak fajnie powtykane między korzenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie podobają te duże kamienie. Zagłuszają wyraz korzeni które masz piękne. Te małe bym zostawił tylko ułożył gdzieś w jednym miejscu. Ludwigia repens na dołożenie polecam. A ten korzonek mniejszy jeśli nie jest całością z innym to dałbym aby wystawał z tej "kapusty" ;) Tak to Akwarium w dechę :) Tych pielęgnic moim zdaniem za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzicie, ze na 200L 12 sztuk to dużo? Liczę ze skalarami i akarami...

Fakt, że to wszystko jest terytorialne, ale kryjówek mają tyle, że sami widzicie na zdjęciu- tych ryb praktycznie nie widać.

Na zdjęciu widać jedną ramirezę electric blue (to drugie obok to już odbicie w bocznej ścianie), jedną zwykłą (obok), 2 skalary, 3 akary z maronii, 2 zagubione neony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pielęgnic nie widać, bo są prawdopodobnie jeszcze młode (skalary i akary napewno, widać po zdjęciach). Jest ich za dużo i to fakt nie do podważenia. Z żaglowcami rozsądnie jest zakupić z min. 4 młode sztuki i czekać, aż się dobierze para i wtedy tylko ją zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobserwuję. Póki co jedynym agresorem w tym akwarium była dobrana para skalarów, które niestety zakończyły swój żywot kilka miesięcy temu z powodu choroby, której nikt nie umiał zidentyfikować (od tamtej pory wszystko żyje i ma się dobrze). Od kiedy ich nie ma rybki są spokojne, nikt nie tyka np. neonów:-) Być może macie rację i jak pielęgnice dorosną, mogą się zagryzać- będę obserwować i mam nadzieję, że do niczego takiego nie dojdzie. W przeciwnym wypadku trzeba będzie coś oddać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie ma co obserwować. Kakadu już nie ma- padły kolejny raz (kupuję je już 4 raz i 4 raz padają - chyba ten gatunek u mnie nie może żyć z jakiś powodów). Wszystko inne żyje, a Kakadu max 2 tygodnie u mnie. Nie wiem czemu. Ale problem zbyt dużej ilości pielęgnic rozwiązany, szkoda tylko, że kosztem rybiego życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

Coś znalazłem na glony szybko rosnące rośliny trochę pomagają w walce z glonami. Takie jak moczarka, rogatek, h. polysperma, itp. u mnie h. polysperma rośnie jak zwariowana, moczarka i rogatek kiepa bo wynikają powoli nie wiem co z tymi gatunkami jest nie tak, najpierw rośną ok a po kilku dniach, tygodniach znikają bez śladu , co prawie 2 tygodnie robię przecinkę

tej h. polysperma, inne rośliny tez jakoś rosną już ok, może niedługo będzie ten dzień na stawienie na forum na nowo pokazu akwarium.:)

 

A jak tam u ciebie rośliny rosną. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosną, ale niestety razem z nimi rosną masowo glony... jest ich od cholery i nie wiem już, jak sobie z nimi radzić. Szybę jestem w stanie co 2-3 dni czyscikiem przejechać, ale glony na roślinach oraz "nitkowate" na tle to już prawdziwa plaga.... moczarki i inne o których piszesz nie pomagają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam nie wiem u mnie po kilku dniach niema żadnego glona, jedynie tylko te kropki na przedniej szybie i plaga ślimaków. Miałem atak krasnali 4 tygodnie temu a skutkiem tego była bimbrownia co2, teraz jak już to znikneło, pojawiły się nie wielkie nitki ale już nie wiele, niedługo i tak znikną bo szybko rosną mi rośliny, tylko no coś czy będę dokupował roślin bo trochę za mało ich już mam po ataku glonów. Ale jak już zakupie testy to wtedy będzie ok.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się poważnie nad bimbrownią i dodatkowym oświetleniem. Planuję dołożenie jeszcze 50W (wlasciwie 48 bo 2x24) światła (co dałoby razem 140W światła, a więc ok. 0,75W/L. Przy takim oświetleniu powinno już wszystko ładnie rosnąć, dodanie CO2 powinno wtedy już całkowicie wybić glony. Ale do tego z kolei warto byłoby zmienić podłoże i poza żwirem rzecznym+bazaltem dać jeszcze jakąś ziemię. Może ktoś doświadczony w hodowli roślin by podpowiedział coś na ten temat? Ma sens to, co planuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownia w 200l?

Lepiej zastanów się nad butlą.

 

Bimbrownia jako rozwiązanie tymczasowe, leje też EasyCarbo w końcu- a tu chodzi też o to, żeby na razie nie wydawać astronomicznych pieniędzy. Zestaw z butlą, który mnie interesuje, to wydatek ok. 700 zł , więc wolałbym najpierw sprawdzić czy to się sprawdzi zanim wydam na butlę przeciętną polską emeryturę.

 

No chyba że sugerujesz, że bimbrownia + EC to strata czasu, energii i pieniędzy przy tym litrażu i planowanym oświetleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...