Skocz do zawartości

Obalam mit-skalary i neonki


Jareko6955
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy na forach piszą, że nie należy trzymać w jednym akwarium neonków ze skalarami.. To bzdura, ja w swoim 160l akwarium mam parę skalarów i 8 neonów i razem żyją w zgodzie. Dodam że skalary w akwarium były od pół roku, a neony wrzuciłem miesiąc temu, i to na dodatek jak były małe.. To nie tylko moje zdanie, bo wielu akwarystów to potwierdza, nawet sprzedawca w zoologicznym.. więc spokojnie można trzymać te ryby razem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obal "mit" że skalar zje 2-3mm neona. Skalary(jak z resztą większość ryb) zjedzą każda rybkę którą uznają za wartościowy, łatwy do zdobycia pokarm. Nie zmienisz tego ani nie obalisz.

 

 

 

To jeszcze obal mit że molinezje, gupik, platki, bojowniki.........jedzą ryby które zmieszczą się im do pyska. Proszę Cię, zrób to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ja w swoim 160l akwarium mam parę skalarów i 8 neonów...

Akwa w sam raz na skalary...

 

To nie tylko moje zdanie, bo wielu akwarystów to potwierdza, nawet sprzedawca w zoologicznym

Autorytet jak ta lala. Wg. sprzedawców każdą rybę można hodować z każdą inną i w obojętnym zbiorniku. Kto Ci doradził skalary w 160l? Sprzedawca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taak.. 2-3mm neony to chyba jak sie urodzą, a po drugie średniej wielkości neon nie zmieści się w pysku największego nawet skalara! Jak wy to sobie wyobrażacie, co skalar podpływa do neona gryzie go swoimi ostrymi kłami w zad, pochwili podpływa znowu i neona nie ma..? Rozumiem narbek gupika czy jakiś innych małych rybek to skalar bierze na raz, ale bez przesady, skalary nie mają zębów.. ;]

 

Edit:

Sam sobie poradziłem, mój baniak ma 90x40x50 ...

 

Ale posty edytujemy. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, ze skalar nie jest jakoś wyjątkowo nagrzany na neony. Tego Ci nikt nie zabroni głosić. Ale nie wmawiaj mi że 30cm skalar nie zje neona. Kilka lat temu z kuzynem zaniosłem 1-1,5cm gupiki dla znajomego i na własne oczy widziałem jak 25cm żaglowce tłukły gupiki. Może w 15 minut, 10 dużych skalarów zatłukło około 20 gupików. W tym akwarium dawały sobie rade tylko 15cm mieczyki i kiryśniki czarnoplame. Koleś - właściciel owych ryb kilka razy w tygodniu karmił skalary małymi rybami, tak że były przyzwyczajone do żywego pokarmu, nawet 1,5cm.

 

Więc nie jest mitem że skalary mogą zabijać i zjadać mniejsze ryby. Mitem jest że każdy skalar, bez znaczenia jakiej wielkości będzie zjadać neony.

 

 

Posty się edytuje, jeśli odstęp czasowy pomiędzy pisaniem jednego a drugiego jest krótszy niż........eeeee.....sam sobie sprawdź regulamin. Ale chyba 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wy to sobie wyobrażacie, co skalar podpływa do neona gryzie go swoimi ostrymi kłami w zad, pochwili podpływa znowu i neona nie ma..? Rozumiem narbek gupika czy jakiś innych małych rybek to skalar bierze naraz, ale bez przesady, skalary nie mają zębów.. ;]

 

Słaba argumentacja. Może na przykładzie. Widziałem bojownika, zabijającego i rozszarpującego neonka. Bojownik, w porównaniu do dorosłego skalara, to nawet nie ćwiartka...i też nie ma "zębów".

 

Mitem jest że nie można hodować razem skalarów i neonów, ale jeszcze większą bzdurą jest myślenie, że dorosły skalar nie potrafiłby zjeść neona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, ja piszę jak jest u mnie, więc wydaje mi się, że rybki te mogą razem żyć:) A skoro jesteście tacy pewni, że nie należy trzymać ich razem, to dajcie na to dowód, nie wiem dajcie jakiś link z filmem jak skalar zjada dorosłego neona..

 

Edit:

No ok, ja piszę jak jest u mnie, więc wydaje mi się, że rybki te mogą razem żyć ;) A skoro jesteście tacy pewni, że nie należy trzymać ich razem, to dajcie na to dowód, nie wiem dajcie jakiś link z filmem jak skalar zjada dorosłego neona..

Nie będę wiecznie się prosił żebyś pisał posty zgodnie z regulaminem. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, ja piszę jak jest u mnie, więc wydaje mi się, że rybki te mogą razem żyć ;) A skoro jesteście tacy pewni, że nie należy trzymać ich razem, to dajcie na to dowód, nie wiem dajcie jakiś link z filmem jak skalar zjada dorosłego neona..

 

Nikt nie pisze że nie można ich trzymać razem, znam wiele baniaków gdzie są hodowane razem, ale nie podoba mi się że nie przyjmujesz do wiadomości faktu że skalar potrafi neonka zjeść. To nie taka mała pielęgnica.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się kupi maleńkie skalary i trzyma się je od początku z małymi rybkami (w sensie neon czy endler) to one przyzwyczajają się do ich obecności i polowania nie ma. Tak bywa również z innymi dużymi rybami. Trzeba je uczyć "przyjacielskości" od maleńkości.

A to dobre przyjacielskość kontra instynkt.Jak chcesz się przekonać o przyjaźniach ryb tak w obrębie gatunku i między gatunkami to wyciąg wszystkie rośliny i kryjówki z akwarium.Skończy się przyjaźń neon, gupik-skalar.

To kwestie litrażu,i zajmowanych stref zbiornika przez poszczególne ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogromcy mitów

To tak jak by hindusa zamknął w jednym pomieszczeniu z krową na dwa miesiące; zależy od hindusa- jeden przeżyje a drugi umrze we własnej wierze.

Któregoś pięknego dnia zauważysz, że zniknęły dwa, następnego trzy a później reszta aż w końcu zostaną same skalary. Będzie nowy temat: "gdzie są moje neony?"

Eksperymenty nigdy mi nie wychodziły: bojownik zjadał krewetki, ramirezy samce podgryzały się w małym zbiorniku, bojownik ganiał ramirezy, neony zjadały krewetki itd, itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogromcy mitów

To tak jak by hindusa zamknął w jednym pomieszczeniu z krową na dwa miesiące; zależy od hindusa- jeden przeżyje a drugi umrze we własnej wierze.

Któregoś pięknego dnia zauważysz, że zniknęły dwa, następnego trzy a później reszta aż w końcu zostaną same skalary. Będzie nowy temat: "gdzie są moje neony?"

Eksperymenty nigdy mi nie wychodziły: bojownik zjadał krewetki, ramirezy samce podgryzały się w małym zbiorniku, bojownik ganiał ramirezy, neony zjadały krewetki itd, itp

Zależy to od litrażu i wystroju akwarium ;)

Mając np. 1000l i dużo kryjówek można by uniknąć tych zaczepek, bo każda ryba znalazłaby swój kąt, spotykały by się sporadycznie, więc o walkach nie byłoby raczej mowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem młode Skalary i młode neonki i często patrze jak ryby się zachowują i nie widziałem ani razu by skalar mi neonki gonił;)

 

 

Jedynie co to w nocu mi się okociła gupiczka ale małych nie widzę więc pewnie w żołądku ale czyim :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbuh w prawie kązdym akwa jest ryzyko,że ktoś kogoś poturbuje,poobgryza itp.Ryby to dzikie zwierzęta i nigdy nie mamy pewności co zrobią.A z twojej odp wynika,że jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest trzymanie 1 rybki w akwa ;)

Źle zrozumiałeś mojego posta. Znam ludzi hodujących skalary razem z neonami ale nie w 160l (>600).

Moim zdaniem 450l to takie minimum na skalary. Wiem są tacy co skalara trzymają nawet i w 70l i żyje i rośnie i nic mu nie jest, ale dla mnie to przegięcie i tyle... ale żyjemy w wolnym kraju

A neonów w 160l to nawet 40 można mieć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...