Skocz do zawartości

Szafka pod akwarium.


Wielki K
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie znalazłem podobnego tematu, a z tym problemem mam zagwozdkę już od paru dni.

 

Zamierzam założyć akwarium 112 litrów, i mówiąc najprościej zastanawiam się, czy któraś z poniższych szafek nada się do postawienia na niej akwarium... (Wiem, że to ocenianie 'na oko', ale prosiłbym o ewentualną opinię bardziej doświadczonych kolegów, od razu uprzedzę ewentualne uwagi- standardowe, sprzedawane na allegro szafki specjalnie pod akwarium nie wchodzą w grę ze względu na zbyt małą wysokość.)

 

model 1- BlackRedWhite

http://www.entier.pl/regal-k-regal-otwarty-98-p-406.html

model 2- Ikea

http://allegro.pl/okazja-ikea-expedit-regal-szafa-3kolory-i1829414939.html

Modelu z Ikei nie widziałem na żywo, ten z BRW oglądałem- wygląda solidnie, boki i nóżki są dość masywne. Nie zauważyłem żadnego uginania, kiedy ku rozbawieniu obsługi sklepu usiedlismy na nim z dziewczyną (nasza łączna waga to ok. 140 kg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka z trzech kolorów była by lepsza wg.mnie,przynajmniej jest opisana i już ją sam widziałeś,ten test z siadaniem na niej to był nie najlepszy pomysł żeby ją sprawdzić takie krótkotrwałe obciążenie jest niczym w porównaniu z akwarium które stoi cały rok lub nawet dłużej.

Obawy mam co do nóżek ale tych nie musisz zakładać możesz je nawet innymi zastąpić.

Jeśli z tyłu jest płyta pilśniowa wymień ją na wiórową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja,

 

Powiem tak na 112l to ja bym wziął tą drugą propozycję.

 

Co do pierwszej preferuje płaskie położenie szafki niż na nóżkach i minimalną ale jakąś podporę pod środek. Tu na pewno będzie się uginać w propozycji z BRW.

 

Ja teraz swoją 112 trzymam na byle czym i stoi nie ma problemu. Nie ma co przesadzać. Ja przerabiałem szafkę z BRW pod 280L i z wymienionymi plecami z atrapy pilśniowej na 18mm wiór. Śmiało mogę postawić 500L.

 

Więc Proponuje szafkę taką jak 2 czyli z podziałką po środku by nie wyginał się blat co do pleców mile widziane ale ja miałem 112l na takim właśnie meblu z pilśniową atrapą i wytrzymała 8 lat :) (nic się nie stało że w czasie przeszłym piszę, po prostu wymieniłem meble)

 

Nie wiem jak się uprzecie to dam stolik na jakim stoi teraz 112 ale to tragedia. Zbutwiały jakiś z komórki na którym kiedyś stał Rubin :D

To jeszcze nie ta kategoria wagowa na stelaże i blaty kuchenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka brw ma 32,5cm głębokości.

Szafka z ikei ma 79cm szerokości.

Standardowa 112 ma podstawę 80x35cm. Jak dasz pod spód plastikową podstawkę to powinno być ok.

IMO szafka z ikei może być solidniejsza, co nie zmienia faktu że dobrze byłoby ją wzmocnić od tyłu żeby się nie złożyła (to mocno pompowana wiórówka jest, jak się przyłożysz to możesz ją złożyć bez wykręcania konfirmatów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka brw ma 32,5cm głębokości.

(...)

Standardowa 112 ma podstawę 80x35cm. Jak dasz pod spód plastikową podstawkę to powinno być ok.

(ciach)

Tu jest jakiś internetowy babol, bo sam ją mierzyłem i ma 37,5cm głębokości.

 

W ogóle, Panowie, serdeczne dzięki za wszystkie opinie. Na razie zdecydowałem się w weekend podskoczyć i obejrzeć szafkę z Ikei, ale nadal skłaniam się ku tej z BRW, po ewentualnym zakupie pobawiłbym się z nią troszkę, np. zmieniając tylną płytę na solidniejszą- np. wspomnianą wiórową i skręcając środkową półkę z bokami (zamiast zwykłego położenia na wciskanych bolcach, czy jak to się fachowo nazywa), oczywiście najprostszej podpórki środkowej to nie zastąpi, ale myślę, że stabilność ulegnie sporej poprawie. Jeśli to nie pomoże, to chyba pozostanie mi tylko rzucenie czegoś na tacę w intencji uniknięcia uginania się i temu podobnych źle wróżących atrakcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy zatem na dalszy rozwój sytuacji. I oby kwestia "ugięcia" i "złożenia się " nie przyćmiła Twoich ambicji akwarystycznych :D

Moje ambicje akwarystyczne sięgają tak daleko, że wątpię, aby cokolwiek zdołało je poskromić ;)

 

Tymczasem po konsultacji z obeznanym w temacie stolarki sąsiadem zmieniłem koncepcję, woląc nie ryzykować z szafkami nad którymi się zastanawiałem.

Wyszło na to, że kupię zwykłą szafkę stricte pod akwarium. Problemem takowej jest jej za niska wysokość, sposobem na to będzie zastosowanie dwóch, oczywiście odpowiednio spreparowanych, belek drewnianych, w stylu tych używanych jako krokwie, o szerokości ok 16cm. Estetyka wątpliwa, ale solidność i odpowiednia wysokość są. Piękny rys. poglądowy poniżej :D

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może byś pochodził po sklepach ze stolarka? Płyty nie są drogie. Podałbyś wymiary, by Ci podocinali. Złożyłbyś sobie szafkę taką, jaką byś chciał i by wyszło pewno taniej niż kupna. A taka będzie na pewno solidniejsza, i co ważniejsze - będzie taka jaką byś chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byłoby to jakieś wyjście, ale słabo u mnie zarówno z czasem, jak i ze zdolnościami manualno- technicznymi, więc wolę zapłacić trochę drożej, ale mieć pewność, że mebelek będzie wykonany tak jak trzeba... a nieszczególnie proporcjonalny wygląd to już, powiedzmy, sprawa drugorzędna ;)

 

W zasadzie, jako, że decyzja odnośnie do szafki została już podjęta, temat można by zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...