Skocz do zawartości

Czy warto dozować Co2 ( easy carbo ) przy zwykłym oświet....


rafikrafiki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad stosowaniem Easy carbo w moim baniaczku. Stosuję to od miesiąca i jakoś nie zauważyłem zmian.

 

Czy jest sens dawkować to przy oświetleniu T8 6500k 2 x 30W, wymiary baniaczka 100 x 40 x 50.

Oświetlenie wychodzi 0,3w/l czy b.mało. Dozowanie tutaj CO2 jest bez sensu, gdyż rośliny wchłaniały by go bardzo wolno i w małych ilościach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto, warto, warto dozować co2 albo ec w akwarium nawet przy takim oświetleniu.

Większość wypowiadających się inaczej pisze to co przeczytała gdzieś - że najlepsze wyniki we wzroście są przy 0.5 W/L - Oczywiście to prawda, co2+mocne światło=szybki wzrost. Ale już się nikt się nie zastanawia co jest przy 0.3W/L.

Ja bym proponował dla TEORETYKÓW się nie wypowiadać na tematy których na własnym akwa nie sprawdzili:)

 

Zastanawiam się nad stosowaniem Easy carbo w moim baniaczku. Stosuję to od miesiąca i jakoś nie zauważyłem zmian.

 

Czy jest sens dawkować to przy oświetleniu T8 6500k 2 x 30W, wymiary baniaczka 100 x 40 x 50.

Oświetlenie wychodzi 0,3w/l czy b.mało. Dozowanie tutaj CO2 jest bez sensu, gdyż rośliny wchłaniały by go bardzo wolno i w małych ilościach.

Stosowałaś co2 przy takim oświetleniu? Ja stosowałem. I efekty były - nie jakieś piorunujące ale kondycja roślin się poprawiła, nie wystrzeliły jakoś mocno w górę ale rosły szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co2 jest potrzebne gdy mamy dobre światło i roślinom zaczyna go brakować. Przy o.3W/L na pewno go nie zabraknie więc nie trzeba go stosować.

Sprawdzałeś? ;)

 

Zwykle CO2 jest składnikiem limitującym nawet na standardowym świetle, o czym sam się przekonałem stosując EC w baniaku w którym było nawet słabsze oświetlenie. Oczywiście nie można też powiedzieć że w baniaku CO2 nie ma wcale. Jest on produkowany ciągle przez ryby, jednak przy dobrze dobranej obsadzie i typowej nawet nie dużej ilości sałaty, zielsko będzie zużywało wszystko na bieżąco, a zapasy po nocy nie wystarczają na długo.

 

Węgiel przy słabym świetle ma sens, może niekoniecznie jako butla, ale jako EC i inne tego typu wynalazki - czemu nie. Jeden warunek przy dużej biomasie roślinnej, trzeba też odpowiednio nawozić, bo tego też może zacząć brakować i efekt może być mizerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie jeszcze jednej świetlówki nie wchodzi w grę za duży koszt jak dla mnie. Tak sobie myślałem o zastosowaniu Akwarystyczna świetlówka SYLVANIA GROLUX 8500K. Wymieniłbym jedną w pokrywie na tą + dozowanie Easy carbo i jakiś nawóz dla roślinek.

 

Co wy na to, czy wymiana jednej świetlówki na 8500k poprawi wzrost roślin i przyswajalność ec ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej da dobry, aluminiowy, wypolerowany, odbłyśnik.

 

Czyli obecnie nie nawoziłeś? No to masz odpowiedź dlaczego zielsko nie rośnie. ;)

 

Zacznij nawozić, dołóż odbłyśnik, dozuj EC - a wzrost roślin będzie szybszy niż bez dodatków. Oczywiście nie będzie tak jak przy 1W/l, butli itd. ale będzie lepiej niż bez EC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej da dobry, aluminiowy, wypolerowany, odbłyśnik.

 

Czyli obecnie nie nawoziłeś? No to masz odpowiedź dlaczego zielsko nie rośnie. ;)

 

Jako ten odbłyśnik może posłużyć folia aluminiowa taka jak używa się w kuchni, a co do tego nawożenia to masz rację nie nawoziłem. I jeszcze jedno jakiego nawozu najlepiej używać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ten odbłyśnik może posłużyć folia aluminiowa taka jak używa się w kuchni,

Lepszy rydz, niż nic. Dodatkowej świetlówki to nie zastąpi, ale zawsze więcej światła dotrze do dna. Wymiana jednego daylighta na 8500/10000K... teoretycznie można, ale to już lepiej byłoby kompakt/moduł wsadzić pod tą pokrywę. Cenowo wyszłoby podobnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rozwiązanie to jednak wyklejenie, tylko nie wiem jakiego kleju użyć ?

 

Zastanawiałem się nad tym modułem i znalazłem taki http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-p ... 31550.html

 

Jednak po jego zastosowaniu musiałbym zrezygnować z filtra wewnętrznego o mocy 20w. To by zrównoważyło koszty utrzymania baniaczka, ale nie wiem czy jeden filterek wytrzyma w 200l zbiorniczku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rozwiązanie to jednak wyklejenie, tylko nie wiem jakiego kleju użyć ?

Nigdy pokrywy nie obklejałem, bo i nigdy nie miałem potrzeby korzystać ze standardowych plastikowych pokryw, ale dużo osób tutaj to robiło i dziwie się że jeszcze nikt się nie wypowiedział. Na pewno coś nietoksycznego i nie taśma klejąca, bo to się rozleci. Najtańsze białe odbłyśniki też drogie nie są.

Jest tu jeszcze jeden wariant - pomalować środek pokrywy na biało, oczywiście odpowiednią farbą.

Zastanawiałem się nad tym modułem i znalazłem taki http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-p ... 31550.html

Ok, trochę tańsze masz meblowe oprawy świetlówkowe, pogoogluj w tym kierunku.

Jednak po jego zastosowaniu musiałbym zrezygnować z filtra wewnętrznego o mocy 20w. To by zrównoważyło koszty utrzymania baniaczka

20W przez 10-12h dziennie... to jest nic. ;)

Koszt piwa miesięcznie, coś niezauważalnego na rachunku. Tym tutaj absolutnie się nie przejmuj.

nic

Nie mówmy że nic, bo nic to jest nic - a świetlówki roślinne po coś są.

"Coś" by dało, ale efekt nie byłby zauważalny i nie warto w tym wypadku się w to bawić. To już lepiej brzmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium wczoraj przeszło restart i zmieniłem kilka rzeczy. Pozostawiłem tylko filtr zewnętrzny, więc mogę dodać jakąś dodatkową świetlówkę.

 

Co polecacie do zwykłej plastikowej pokrywy. Dodam że jedynym miejscem zamontowania jej to przód. Teraz jeszcze jedno pytanko. Jakie natężenie powinna mieć 8000k czy 10000k i czy efekt świetlny będzie odpowiedni gdy ona znajdzie się z przodu. A co do nawożenia Co2 to jaki zestaw wybrać aby wyszło w miarę tanio i praktycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości kelvinów to zależy w większym stopniu od Ciebie, najlepsze są właśnie ~6500K, ~8000K i ~10 000K, 8000K i 10 000K posiadają taki różowy kolor, nawet ładnie to wygląda, ale to już zależy od Ciebie (można taką świetlówkę dać jako 2 lub 3 - jeśli pozostałe są 6500K)

Co do CO2 no to prawie 100% rozpuszczanie się CO2 to tylko dyfuzor przepływowy, ale musisz mieć filtr zewnętrzny, sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem w baniaku, na razie sam używam zwykłego dyfuzora z spiekiem ceramicznym i jest ustawiony naprzeciwko wylotu filtra - wtedy gaz "płynie" razem z wodą przefiltrowaną na całe akwarium, a nie jak ktoś wymyślił, żeby dawać jak najniżej dyfuzor.. może i jest to dobre, ale tylko w tymi miejscu będzie więcej CO2, a na drugim końcu będzie to b.mało

Za zestaw musisz sobie policzyć ok. 200-400zł (zależy jaka butla, czy szklane elementy czy zwykłe plastikowe).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...