Jump to content

Wielkopłetw Wspaniały

dominAKWARYSTA
 Share

Recommended Posts

• 2 months later...

Dawno temu hodowałem parkę Wielkopłetwów. Jest to ryba niezwykle wytrzymała, nie zabije jej nawet brak ogrzewania. Moje egzemplarze nie były agresywne, właściwie nie przejawiały żadnego zainteresowania innymi mieszkańcami akwarium, o ile nie dało się ich zjeść (narybek). Chociaż czytałem, że "to ryba agresywna", "prześladuje", "obgryza", itp. Nic takiego nie miało u mnie miejsca, może dlatego, że pozostali mieszkańcy byli szybkimi pływakami.

Przyjmuje każdy pokarm, również suchy. Zbiornik nie musi mieć 120cm długości. Wystarczy 60/80 - jeśli nie trzymasz stada - na parkę lub 1+2 w zupełności wystarczy. Ryba dorasta do około 10 cm. Lubi gąszcz roślin (można się ukryć przed prześladowcą), czarną wodę. Filtracja, podobnie jak u Bojownika, powolna, przepływ wody nie powinien być silny.

We Wrocławiu w Carrefou/Kakadu wczoraj widziałem Wielkopłetwy w tym odmianę albinotyczną. Kupiłbym, ale mam już Bojowniki i nie wiem co z tego połączenia mogłoby wyjść. Obawiam się, że ktoś mógłby mieć skrócone płetwy.

I jeszcze ciekawa informacja od sprzedawcy, chociaż nie w temacie Wielkopłetwa: W zbiorniku "rośliny na sprzedaż", upakowanym po brzegi roślinami, trzymano "na próbę" cztery samce Bojownika. Żaden nie zginą, a nawet nie został obskubany. Gąszcz roślin dawał dostateczne schronienie osobnikom, które uznawały się za słabsze. Może z Wielkopłetwami jest podobnie?

Nadaje się do akwarium zimnowodnego.Trzymałem 2 lata.W czasie tarła konieczne roślinki powierzchniowe.Może być zwykły rogatek sztywny ale na 3/4 powierzchni.Tylko,ze na młode do lata w zimnowodnym trzeba czekać.

60cm długości jest idealne dla parki wielkopłetwa. Ja swego czasu trzymałem go w LowTech 65cm długim z kardynałkami. Łagodna i piękna ryba labiryntowa.

Rozmnażanie jak większość labiryntowców- temp, rośliny pływające i niski poziom wody.