Skocz do zawartości

Dołożenie oświetlenia - czy warto dokupić taki zesaw ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam akwarium 112l i w pokrywie standardowe oświetlenie T8 2*18W. wprawdzie nie mam roślin z dużymi wymaganiami świetlnymi ale chciałbym dołożyć kilka wat, gdyż wydaje mi się, że średnia ok. 0,33 W na litr jest chyba zbyt niska. Szukam w miarę taniego sposobu na poprawienie światła i znalazłem coś takiego : http://allegro.pl/ecolight-24w-plant-modul-oswietlenie-8000k-aquael-i1488702834.html kalkulacja jest prosta 36W + 24W = 60W wyjdzie ok 0,53W na litr (liczę brutto więc netto jeszcze więcej) teraz moje pytanie czy warto dokupić oświetlenie z w/w aukcji czy dołożyć i kupić zestaw T5 2x24W. Tylko pytanie czy aż taka moc (ok 0,75W/l) jest mi potrzebna? zwłaszcza, że koszt zakupu tego zestawu jest dużo wyższy. Będę wdzięczny za jakieś sugestie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego modułu, to w specyfikacji jest napisane, że oprawa i świetlówka to integralna część. Także wymiana świetlówki jest niemożliwa. Ja bym odradzał.

Od 0.5W/l powinieneś zastosować dozowanie CO2, bo nie opędzisz się od glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. tak też mnie zastanowiło "świetlówka trwale zintegrowana z oprawką" faktycznie skoro to jednorazówka to lepiej dołożyć i kupić coś lepszego. Jednym z powodów dla których chcę zwiększyć moc światła jest podawanie CO2 przy obecnej mocy nie ma sensu. ale jak dołożę parę Wat to na początek chciałbym "pobawić się" bimbrownią. Potem może nawet butla ale zobaczymy, na razie jestem bardzo początkujący ale się rozwijam :). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz dołożyć światła rozejrzyj się za zasilaczem świetlówkowym. W tym sklepie co podałeś link można go kupić za 65 PLN (aquael ZS). Myślę, że godny polecenia bo źródło światła masz w zbiorniku, a zasilacz na zewnątrz. W upalne dni nie będzie problemu z nagrzewaniem wody w zbiorniku, o ile masz pokrywę.

Jakbyś chciał dobrać temperaturę barwową to skontaktuj się z Forum Asistance - " Hipcio", kolega godny polecenia, naprawdę ma dużą wiedzę w doborze świetlówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Od 0.5W/l powinieneś zastosować dozowanie CO2, bo nie opędzisz się od glonów.

 

Czy w naturze "ktoś" dozuje CO2? Nie przesadzałbym z tym, że przy 0,5W/l nie opędzi się od glonów, jeśli nie będzie podawał CO2. Dostateczna ilość roślin i dobra filtracja w dojrzałym zbiorniku zapobiegną inwazji glonów.

Tylko do zdefiniowania jest termin "dostateczna ilość roślin" i "dobra filtracja". :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w naturze "ktoś" dozuje CO2? Nie przesadzałbym z tym, że przy 0,5W/l nie opędzi się od glonów, jeśli nie będzie podawał CO2. Dostateczna ilość roślin i dobra filtracja w dojrzałym zbiorniku zapobiegną inwazji glonów.

 

W naturze nikt do wody nie leje nawozów.

W naturze nikt wody w jeziorach nie podmienia.

Jak widać, zamknięte środowisko takie jak akwarium ma się nijak do otwartego naturalnego środowiska. Masa procesów w akwariach nie zachodzi, a jeśli nawet już to w małym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naturze nikt do wody nie leje nawozów.

W naturze nikt wody w jeziorach nie podmienia.

Jak widać, zamknięte środowisko takie jak akwarium ma się nijak do otwartego naturalnego środowiska. Masa procesów w akwariach nie zachodzi, a jeśli nawet już to w małym stopniu.

Dwadzieścia pięć lat temu :mrgreen: nikt nie stosował CO2 (przynajmniej nie słyszałem), oświetlenie jak na dzisiejsze standardy było słabe, podłożem był zwykły żwir, a rośliny rosły i rybki się rozmnażały. :mrgreen:

 

A co do tego doświetlenia Aquael Ecolight 24W... to sam kupiłem i dzisiaj będę "wciskał" jako dodatkowe do pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I 25lat temu nikt nie miał takich imponujących zbiorników roślinnych tak jak teraz.

Pewnie tak. Bo akwarium zarośniętego Vallisnerią lub Cryptocoryną chyba nie można nazwać imponującym. Ale wtedy robiło wrażenie.

 

Edit

 

Zainstalowałem Aquael EcoLight T5 24W Sunny 6500K. Instalacja polegała na przykręceniu śrubami (dołączonymi do zestawu) modułu do standardowej pokrywy 60x30 z oświetleniem 1x15W. Moduł ma 58 cm długości ledwo mieści się w pokrywie.

Niestety po przykręceniu musiałem obniżyć poziom wody o około 2 cm.

 

A teraz wrażenia po włączeniu zasilania:

Różnica między T8 15W i T5 24W jest taka, że gdy świeci T5 to włącznie T8 w zasadzie nic nie wnosi! Przynajmniej wizualnie. Niesamowite! Naprawdę polecam ten moduł. Cały koszt to około 70pln, a ilość W/litr to:

 

po obrysie: 0,54

 

po rzeczywistej ilości wody: 0,65

 

 

@Biały nie zastanawiaj się tylko kup to.

 

Andrerw: edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Przelicznik W/l jest szczerze mówiąc do kotka. Kolejny raz wspominam o wysokości zbiornika, roślinności, barwie świetlówek itp, itd. Nawet mi się już tego po raz kolejny pisać nie chce. Więc jak coś to szukajcie w moich starych postach.

 

Brutto/netto? Teraz to zostałem poryty całkiem!! A co ma ilość światła w stosunku do ilości wody? :D :D

Buehehehehehe, padłem :D

 

Dam "Wasze" 0.1W/l. Ale!! Ale w zbiorniku: 300x10x70. W jednej części podniosę podłoże na 30cm i spokojnie utrzymam tam eloska, heńka i inne światłolubne rośliny :D :D

No ale według przelicznika nic tam nie powinno rosnąć, prawda ? ;)

 

:D :D

 

 

 

Dalej:

Witam. Mam akwarium 112l...

A teraz jego podpis:

 

112 + szafka - na sprzedaż (szczegóły w dziale giełda) viewtopic.php?f=47&t=33236

:D Czy tylko ja widzę to, że odpowiadacie na nieistniejący temat? :D

 

 

 

No i wreszcie:

 

Dwadzieścia pięć lat temu :mrgreen: nikt nie stosował CO2 (przynajmniej nie słyszałem), oświetlenie jak na dzisiejsze standardy było słabe, podłożem był zwykły żwir, a rośliny rosły i rybki się rozmnażały. :mrgreen:

 

25 lat temu, to skalary rozmnażało się w 80l. Mało tego! Do teraz kupujecie ich potomki do własnych zbiorników. A dalej krzyczycie, że tyle i sryle na skalara.

 

Dwadzieścia pięć lat temu :mrgreen: nikt nie stosował CO2

Tak, zapewne.

To popytaj starych akwarystów jak to się robiło dzwon i wpuszczało się co2 z syfonu.

Wiesz co to syfon? To taka butla gdzie ładujesz nabój z co2, lejesz do środka wodę i uzyskujesz wodę gazowaną/sodową.

Dać link do tego "urządzenia" ?

 

Szczerość(nie myl z bezczelnością): nie wiesz, nie masz pojęcia? To nie pisz głupot, bo potem zaczynający z akwarystyka naczytają się takich pierdół i są problemy.

 

 

Sorka, nie wypowiadam się z reguły na temat akwarystyki od roku wstecz. O już na bank o tym co było 25 lat temu. Bo potem jest, że sieje herezje na forum ;p

No ale teraz mnie te teksty przerosły.

 

 

Podsumowanie:

- 25 lat temu ryby żyły

- ciekawe ile słońce ma W/l?

- co2:

Odkrycie dwutlenku węgla datowane jest na początek XVII wieku i przypisywane jest flamandzkiemu naukowcowi Janowi Baptiście van Helmontowi.

To idąc Waszym tokiem rozumowania:

Jak wcześniej zachodziła fotosynteza?

 

 

 

 

 

 

ps:

Odkrycie dwutlenku węgla datowane jest na początek XVII wieku i przypisywane jest flamandzkiemu naukowcowi Janowi Baptiście van Helmontowi.

To idąc Waszym tokiem rozumowania:

Jak wcześniej zachodziła fotosynteza?

 

 

To jest ironia, sarkazm itp. Gdyby ktoś miał znowu źle odebrać moją wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicznik W/l jest szczerze mówiąc do kotka. Kolejny raz wspominam o wysokości zbiornika, roślinności, barwie świetlówek itp, itd. Nawet mi się już tego po raz kolejny pisać nie chce. Więc jak coś to szukajcie w moich starych postach.

Ale jest powszechnie używany, bo w bardzo prosty i oczywiście przybliżony sposób określa natężenie światła.

W/l "wymyślony" był dla zbiorników do 50cm wysokości, a że większość zbiorników ma standardową wysokość, własnie do tych 50cm, to nie widzę powodu, żeby nie posługiwać się tym wskaźnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

54l tez jest standardowym zbiornikiem ;)

Więc jednak w 54l a 450l sam przelicznik 0.5W/l mija się z celem ;)

Nazwijmy ten przelicznik "częścią". Tylko na obraz całości składa się wiele części, o których nikt nie wspomina przy udzielaniu porad co do oświetlenia.

Nie jest tak? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54l tez jest standardowym zbiornikiem ;)

Więc jednak w 54l a 450l sam przelicznik 0.5W/l mija się z celem ;)

Nazwijmy ten przelicznik "częścią". Tylko na obraz całości składa się wiele części, o których nikt nie wspomina przy udzielaniu porad co do oświetlenia.

Nie jest tak? ;)

 

Jakiej porady udzieliłeś co do aquael 24W, poza stwierdzeniem, że ten przelicznik jest do kotka i wskazaniem licznych aspektów nie uwzględnionych w przeliczniku?

 

Może powiesz mi czy moje 39W dla akwarium o wymiarach 60x30x40 jest dobre, czy jest do kotka? Albo skwitować, "pisałem o tym wiele razy".

 

Możesz wyśmiać zbiornik tej wielkości i napisać, że prawdziwy akwarysta to ma baniak taki a taki i dodać, że jak nie mam o tym pojęcia, to żebym się nie wypowiadał na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Żadnej.

Światło jest oki.

 

 

Szukajka z tego co wiem, to działa.

Najmocniej przepraszam za to, że nie mogę pisac już o tym po raz 20. To z czasem się robi nudne.

 

Przepraszam, że zabrałem Wam czas. Wybaczcie.

Nie zamierzam się więcej tutaj udzielać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że zabrałem Wam czas. Wybaczcie.

Nie zamierzam się więcej tutaj udzielać.

 

Ej... człowieku. Ja tylko pisałem o swoich doświadczeniach z modułem aquaela, bo wydawało mi się, że wielu akwarystów boryka się z oświetleniem, a nie każdego stać na belkę za 300pln.

Chyba przecież o to chodzi, żeby dzielić się swoimi doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Chyba przecież o to chodzi, żeby dzielić się swoimi doświadczeniami?

Dokładnie o to chodzi. Dlatego staram się udowodnić, że 'magiczne" 0.5W/l to nie wszystko. Wiele zależy od podłoża, nawozów, co2, roślin jakie mamy w akwarium itp, itd. Mało kto na to zwraca uwagę. Każdy tylko poleca dokładanie światła, a potem dział :glony wita ;)

Nie krytykuje, tylko staram się poszerzyć pole widzenia.Nie skupiajmy się na jednym punkcie! Bo to do niczego nie prowadzi. Wzmacniając światło trzeba myśleć kompleksowo.

 

Chyba teraz nie zaprzeczysz, że nie mam racji ;)

 

Sorka, mam taki ton wypowiedzi, bo naprawdę dziesiątki razy opisywałem dokładnie o co chodzi. Naprawdę już mi się nie chce powtarzać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...