Skocz do zawartości

Nurzeniec-problem z utrzymaniem go w akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem bo za każdym razem gdy kupię nurzeniec po około 2 tygodniach gnije i wcale nie rosnie :| miałem go już w 90 litrach przy 15wat i miałem go w 12 litrach przy 11watach oświetlenie i też gnił :oops: .Nurzeniec to przecież roślina cieniolubna co jest proszę o pomoc :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi mi właśnie nurzaniec mój błąd :oops: no w 12 litrach używam easycarbo,tetra plantamin i ferroacttiv a jak nurzaniec był w 90 litrach to używałem nawozów z seri planta gainer i tetra plantamin.Niby mało wymagająca roślina a gnije dodam że w 12litrach mam podłoże tetra planta coplitesubstrate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w akwa mam też nurzańce, ale zawsze rosły i rosną u mnie jak na drożdżach. A jaką masz temperaturę w akwa? A może brakuje im żelaza lub czegoś innego. Mam pytanie: Jak kupiłeś nurzańca, to przed włożeniem go do akwa przyciąłeś mu korzenie i oberwałeś żółte listki (jeśli były) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do 90litrów dozowałem nawozy pg po 1ml.Temperatura jest na około 26stopni.Nurzaniec kupuje przez renomowany sklep internetowy z wrocławia.Żółtych liści nigdy nie ma ten sklep jest profesjonalny i oni nie dopuszczają do czegoś takiego jak żółte liście.Korzeni nigdu nie przycinałem :oops: Jeczsze jakieś pytania czy może już ktoś odpowie dlaczego tak się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny przypadek.U mnie nurzańce jak u kolegi powyżej rosną jak na drożdżach.Mimo,ze żadnej chemii nie stosuję.Nic nie dodaję.Temp-25 stopni.Może ci jakaś rybka podgryza korzonki.Może korzonki nie są zakryte przez żwirek czy piasek.Na twoim miejscu bym go wyciągnął z wody i mu się przyjrzał.Szczególnie korzeniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przed wsadzeniem nurzańca do akwa przycinałam mu korzenie, a gdzieś słyszałam, że właśnie nie podcięcie korzeni jest powodem takiego stanu rośliny (ale nie jestem pewna). Może kup sobie nurzańca i przytnij mu korzenie i włóż do akwa to zobaczysz jakie będą efekty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście miałem tak, że po wprowadzeniu nurzańca do akwarium (ok 100 sadzonek) połowę szlak trafił, właśnie gniły. ale po miesiącu jak już roślina się zaaklimatyzowała to rośnie jak głupia :) więc moim zdaniem to jest reakcja na zmianę wody, otoczenia. jeśli kupisz silne rośliny to powinny to przetrwać :)

pozdrawiam, pablo112

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem inaczej sprzedawca wali co2 aż huczy a ty z tego co wyczytałem nie ,i co do ciecia korzeni nie zgodzę się nigdy nie ciąłem a miałem nurzaniec po 150 cm setki sztuk przesadzane rozsadzane i td .Wyciągałem po 3 wiadra i oddawałem do zoologika za pokarm (wiem mój błąd ) i tak co 2 tygodnie a dla czego tak szybko rosły właśnie butla co2 .

 

Napiszesz EC

Nie jest to to samo co butla nikt mi tego nie powie stosowałem i nie było takiego efektu po EC jak z butli

 

http://forum.superakwarium.pl/download.php?id=10249

 

To jest ziele po zabutlowanym baniaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną problemu z wprowadzenia nurzańców czy nawet innych roślin do zbiorników już zasiedlonych rosnącymi tam innymi gatunkami roślin ma związek z Allelopatią(to chemiczne oddziaływanie roślin na siebie "taka chemiczna wojna między gatunkami").Jak to ujął ecikgfc że czegoś im brakuje to dodam do tego jeszcze albo im "coś przeszkadza".np.nurzaniec i sagittaria znoszą się fatalnie.To samo gdy po jakimś czasie wypada nam z akwarium któryś z gatunków roślin,który dawał na początku radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Korzeni nigdu nie przycinałem...

Ja nie przycinałem ...

 

...nigdy nie ciąłem

Bo ??

 

 

Dlaczego?

 

Rośliny po przycięciu korzeni szybciej się aklimatyzują. Przycięcie korzeni pobudza je do rozrostu. Nawet przy zwykłym przesadzaniu warto je podciąć troszkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie j też po posadzeniu zakupionych sadzonek w ciągu nastepnych dwóch trzech tygodni po kolei zgniły wszystkie stare liście ale na ich miejsce wyrastały nowe silne. Z innymi roślinami miałem podobnie zatem może to chyba być reakcja na nowe otoczenie.

Chyba potrzeba trochę cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...