Skocz do zawartości

[200] Zieleniak Aktualizacja str.12, 30.10.2012


kamil554
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Chcę pochwalić się moim kolejnym zbiornikiem roślinnym. Chciałem go pokazać dopiero w momencie jak będę zadowolony z wyglądu roślin, ale chyba prędzej się zestarzeję, więc pokażę teraz, czyli prawie cztery miechy od startu.

Generalnie akwarium ma być prowadzone najmniejszym nakładem kosztów, co wcale nie przekłada się na małe nakłady czasu i pracy ;) ale na chłonność finansów nie narzekam

 

Zbiornik:

profil 100X40/46X50 cm

~180/200L kiedyś liczyłem a teraz to sam nie pamiętam ile po odliczeniu podłoża itp

 

Podłoże:

czysty bazalt, gdzie nie gdzie powtykane kulki gliniano-torfowe

 

Nawożenie:

CO2 z butli, dyfuzor- ...kiedyś szklany ze spiekiem, obecnie kostka lipowa podpięta pod filtr wewnętrzny

reszta zgodnie z zasadami EI

czasem potas w płynie

 

Oświetlenie:

2X39W t5 , co daje 0,43 w/l

w zapasie jeszcze 30W t8, ale póki co, jak na mój zbiornik i glony to za dużo

 

 

Filtracja:

Fluval 303 - wata filtracyjna, ceramika i pokruszona lawa, wata perlonowa

aquael fan mini- ale to już tylko jako dyfuzor do CO2 i cyrkulator

 

Ogrzewanie:

300W aquael

 

Woda:

Temp- ok. 25C czasami więcej czasami mniej

 

Rośliny:

Micranthemum umbrosum

Hygrophila polysperma

Wgłębka wodna

Pistia rozetkowa

Zwartka Wendta

Pelia

Hydrokolyle nerkolistne

rotala wallichi

Vallisneria

Hemiantus

Ceratopteris Siliquosa

mchy- taiwan java christmas

glosterka

Heteranthera zosterifolia

 

 

życie:

10X tęczanka neonowa

6X kosiarka

2X molinezja

~15 krewetek red cherry

poza tym stułbie, nicienie, może wypławki i przytuliki ;)

 

tak to się zaczęło:

 

Dołączona grafika

 

 

a później było różnie:

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

tutaj zachciało mi się eksperymentować z EI. Po pięciu dniach nawożenia... po zazielenieniu podłoża zaczęło się mocne bomblowanie i efekty przyrostu bardzo mnie zaskoczyły

Dołączona grafika

 

po przenawożeniu nie obyło się bez zielonego pyłu na wszystkim na czym tylko pył mógł się osadzić, ale został po dwóch tygodniach spacyikowany

Dołączona grafika

 

 

 

 

na dzień dzisiejszy wygląda to tak: pierwszy raz odwiedziły mnie nitki, ale może i z tym przy pomocy Waszej i ludzi z innych for sobie kiedyś proadzę :)

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

jak dla mnie bomba tylko pochował bym ta aparaturę filtr itp. ja także walczę z nitkami polecono mi zamiast zoolitu włożyć keramzyt lub ceramikę z naleganiem na keramzyt. Na razie działa no i z własnej inicjatywy zkruciełm czas świecenia do 4 godz. powoli zwiększam i jest oki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. Rośliny rosną całkiem ładnie bo mają pod dostatkiem co2- w tego względu właśnie nie chowam filtra wewnętrznego, bo jak wcześniej pisałem służy mi za dyfuzor. Z tego co wyczytałem odpowiedni poziom dwutlenku potrafi nawet zrekompensować małą ilość światła ;)

Generalnie największy problem mam z Umbrosum... Czym go nawozić żeby rósł zdrowo?

fafik a jaki rodzaj nitek masz? bo ja niestety chyba SPIROGYRA i boje się, że bez zaciemnienia się nie obejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mała aktualka

walczę z tymi nitkami, obniżam NO3 i PO4, leję easy carbo 2,5 dawki i no i daję mnóstwo co2 z tego "pięknego" dyfuzorka... nie krzyczcie że źle wygląda bo przede wszystkim spełnia swoją rolę :D:D mogłem go wyciągnąć do zdjęcia, no ale przecież to nie konkurs czy wyścigi ;) a tak na marginesie zdziwilibyście się jaka różnica w rozpuszczaniu CO2 jest bez nałożonej tej białej rurki i z nałożoną... teraz rozpuszczalność (bez reaktora zewnętrznego) mam na oko 70-80% - świetny patent, tylko wygląda jak wygląda

wyleciała też paprotnica z lewej strony, bo roślina jest bardzo ekspansywna i strasznie ciężko utrzymać ją w ryzach, a rozrasta się do wielkich rozmiarów, posadzone w tym miejscu szczepki heńka jak podrosną będą o wiele ładniejsze

 

Dołączona grafika

 

a tutaj parę fotek moich podopiecznych

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

ta fotka mi się szczególnie podoba- chyba jakieś zebranie tam miały albo kosiarki imprezę rozkręciły :D

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie będzie przycinka. nie ciąłem do tej pory bo zacząłem robić regularnie testy, a niestety po przycięciu roślin do wody dostaje się mnóstwo cukrów i innych dobrodziejstw, które testy by przekłamały . Poza tym coś musi te azotany i fosforany zjadać a im więcej tym lepiej:).

 

znalazłem taki filmik mojego akwa sprzed dwóch tygodni, wtedy zaczęły się problemy z glonami i na pewno trochę ich tam zauważycie, ale obecnie jest już w miarę dobrze i niedługo być może roślinki będą czyste

http://www.youtube.com/watch?v=xajyaoChzcs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wiem. bardziej chodziło mi o to

po przycięciu roślin do wody dostaje się mnóstwo cukrów i innych dobrodziejstw, które testy by przekłamały

po przecięciu kanałów tlenowych składniki odżywcze, które do tej pory były transportowane do wierzchnich części rośliny są uwalniane do wody, a w związku z tym część pochłoniętego azotu ;) ale trwa to tylko dzień, góra dwa, bo potem "rany" zasklepiają się i rzeczywiście roślina jest pobudzana do wzrostu

 

ale to taka bardziej fanaberia, bo przecież akwarium, to nie laboratorium chemiczne i takie pierdoły pewnie w ogólnym rozrachunku nie mają większego znaczenia... no ale kupiło się testy, to się teraz bawi w młodego chemika :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fakt też słyszałem żeby trzymać sporą obsadę i do tego karmić ją obficie.

Tyczy się to jednak głównie zbiorników lowtech, gdzie z definicji nie leje się nawozów a zapotrzebowanie na makroelementy zaspokajają rybki- coś jak w gospodarstwie rolnym obornik spod kunia :)

W hi-tech´u rośliny rosną szybciej, więc to nie wystarcza, ale ja i tak u siebie nie praktykuję odmulania dna ... Co najwyżej trochę przy przedniej szybie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

chyba wreszcie udało mi się trafić w gusta roślin jeśli chodzi o nawozy, glona znacznie mniej, a szybkość wzrostu bardzo się zwiększyła, podobnie jak fotosynteza

Rośliny były cięte półtora tygodnia temu tak do połowy...w podobny sposób jak ten na fotce na stronie drugiej, ale już w poniedziałek będzie następna przycinka i porządki :D:D

tylko żeby jeszcze coś z tym trawnikiem zrobić... bo ani glosterka ani heniek nie chce się fajnie rorosnąć. Czy jakoś specjalnie je nawozicie? jakieś kulki, pałeczki nawozowe?

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...