Skocz do zawartości

Ratunku. Moje akwarium umiera.


Rekomendowane odpowiedzi

Skalarów to Ci będzie dopiero szkoda jak zejdą śmiercią w męczarniach.Ty ich nie uratujesz,no chyba że kupisz akwa 200l.I na mój gust nie rób na razie żadnej bimbrowni.Odstawiłabym też na razie nawozy.U mnie kabomby rosną jak szalone bez nawozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak sobie myślę czy błędem nie było wyłączenie oświetlenia (od jakiś 8 dni) ze względu na temperaturę w akwa. A stoi w zacienionym miejscu.

 

Co myślicie o tym abym podmieniał wodę codziennie aż zejdę do NO2 - 0,0, oświetlenie włączał bardzo rano powiedzmy 3.00 - 8.00 i wieczorem 22.00 - 24.00 gdy jest chłodniej, oraz aby dokupić z 5 roślin większych i łatwo przyswajalnych.

 

Czekam na opinie.

Nie podmieniaj w ten sposób wody, wymienisz w końcu cała wodę, a problem wróci ponieważ akwarium zacznie dojrzewać ponownie. Aby NO2 = 0 akwarium musi w pełni dojrzeć, wymieniając cała wodę stracisz bakterie nitryfikacyjne które odpowiadają za rozkładanie związków azotu. Akwarium zacznie dojrzewać ponownie i gotowa inwazja okrzemek a potem zielenic.

Kup np. TETRA Nitrate Minus spowoduje realne szybkie obniżenie związków azotu.

Redukcja obsady pomoże Ci również w utrzymaniu równowagi w akwarium.

 

NO3 nie zbijaj poniżej 5 bo to również spowoduje atak glonów - brak pożywki dla roślin.

Dokup rośliny, podnieś pokrywę aby ciepło szybciej uchodziło, ja bym świecił normalnie 9h, dołożył roślin szybko-rosnących.

Przeorganizował obsadę, podmiana wody 20% co 7 dni z odmulaniem, a potem rośliny nawoź easy carbo (mozesz zacząc nawozić CO2) i potasem. Przy dojrzałym akwarium parametry jak utrzymasz takie : NO2 = 0 a NO3 miedzy 10 - 30 i powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z AgaAga bimbrownia jak byś wyczytał... jest przydatna przy 2 podstawowych warunkach

1. Dużo roślin - mało rybek ( proporcje )

2. Dobre naświetlenie czyli mocne...

 

jeśli tego nie ma to poddusisz ryby ( chyba ze napowietrzasz ale to mija się z celem bo co2 utleni się szybko przy napowietrzaniu )

Dodasz bimber masz kłopot następujący

1. Ryby kojfną z powodu skoku pH znacznego ( masz 8 spadnie do 6.5 - 7 ) miałem podobnie :oops:

2 Ryby kojfną z powodu utraty tlenu ( roślinka słaba mało światła dużo co2 - mało produkcji tlenu )

 

ot tyle z mojej strony

 

Rada.

1. Kup rośliny szybko rosnące malo wymagające jak Kabomby, Moczarki ... pomogą z no2 i no3 ...

2. zmniejsz obsadę ( to już Twoja sprawa )

3. Jak Cię stać dodaj oświetlenie na allegro jest sporo towaru ( polecam oprawy T5 ) są węższe i można wciskać...

4. co do chłodzenia to ponoć sposób to zamrożone 1l butle z wodą w akwarium... ( grzałka da radę... podgrzać wodę... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toczyłem taki spór już z jednym forumowiczem, w temacie zależności mocy światła, a CO2. Konkluzja jest taka mocne światło pozwala wykorzystać lepiej CO2, ale on przytoczył argument że i przy słabym świetle podawanie CO2 będzie miało wymierne skutki. (zwłaszcza jeżeli pomieszczenie jest jasne w którym stoi akwarium)

W nocy jeżeli bimbrowni nie wyłączysz musisz natleniać akwarium, ponieważ rośliny efektywnie pobierają C z CO2 w dzień ( są rośliny które robią to w nocy ale te żyją na pustyni gdzie w dzień straciły by zbyt dużo wody "oddychając") , natomiast w nocy często nadmiar CO2 jest wydalany na zewnątrz.

 

W walce z glonami pomaga w 100% zachowanie równowagi takich parametrów jak:1. NO3 (jeżeli jest go za mało rośliny umierają ponieważ azot odpowiada za przyswajanie innych pierwiastków i powoduje wzrost roślin, jest go za dużo rośliny nie mogą tego przerobić i wtedy zawsze w miejsce braku lub nadmiaru wkraczają glony. 2. Dobre światło pozwoli wykorzystać CO2 efektywniej ale nie oznacza to że przy słabszym świetle nie przyniesie efektów lecz zawsze trzeba zachować ostrożność aby nie zabić rybek (możesz dodać Easy Carbo na początek nim zaczniesz bawić się z bimbrownią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki posadzone.

 

Moczarki 5 sztuk z czego dwie bardzo długie

Jakieś roślinki podobne do moczarki ale o igiełkowatych listkach 8 sztuk i jedną roślinkę o dużych liściach (dołączam foto więc proszę o info cóż to za roślinki). Pani w sklepie mówiła ale niestety kupowałem je w pośpiechu i wyleciało mi z głowy.

Oraz mech, który przymocowałem do kokosika.

Jako, że mieszkam w małej miejscowości to nie miałem dużego wyboru jeśli chodzi o roślinki (w sumie tylko w tym sklepie zoologicznym ufam obsłudze).

Jako wartość dodana :) po tafli wody pływa odrobinę rzęsy.

 

Mam pytanko czy po dwóch sporych podmianach mam dodać nawozu i ile?

 

Jeśli chodzi o "zupę rybną" założyłem odpowiedni temat w dziale zamienię. Jeśli nic z tego nie wyjdzie dogadałem się w sklepie zoologicznym, że wymienię 3 skalary, gurami i suma na roślinki, małe rybki albo kaskę. Chociaż z tymi rybkami to nie wiem, boję się że znów będzie nieodpowiednio. Na pewno dwóm kirysom przydało by się większe towarzystwo (jeszcze 4). A co dalej to nie wiem.

Na razie zostają:

2 kiryski

2 mieczyki póki są małe

zbrojnik i barwniak póki są małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś dał korzeń mangrowy to by było dość ciekawie,ale wszystko w swoim czasie.Ta roślina o dużych liściach,niestety nie pamiętam.Moczarka to wspominana przeze mnie elodea (tu inaczej się to nazywa).Z kolei roślinka o igiełkowatych listkach to polecana przez wszystkich kabomba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów:

Ph niestety - 8

NO2 - 0,2

NO3 - 5

odpowiem,że ph jest za wysokie,NO2 ma być 0,000,No3 podnieś tak do 20.

Jednak czegoś tu nie rozumiem ,bo jeśli masz takie NO2,to NO3 powinno być znacznie wyższe.

Jakimi testami badasz wodę.

Jeśli chodzi o testy NO2 i NO3 to ja wiem ,że najlepsze są z zooleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów:

Ph niestety - 8

NO2 - 0,2

NO3 - 5

N0 po dużych podmianach wody zachwiało rób testy o tej samej porze jeżeli NO2 musi spadać do 0

NO3 za niskie ( nie maiło być 50?) dodaj do wody easy carbo

PH mógłbyś obniżyć montując bimbrownie CO2 (na noc byś ja wyłączał) ale przy wyższym poziomie NO3 jeżeli naprawdę jest takie to jest to za niskie.

Być może wynik jest zakłócony dużymi, częstymi podmianami wody

 

janusz- niestety nie stukam tak szybko jak ty uprzedziłeś mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimi testami badasz wodę.

Jeśli chodzi o testy NO2 i NO3 to ja wiem ,że najlepsze są z zooleka.

Właśnie zooleka mam. Kropelkowe. Ale przeczytaj cały temat. Na początku był dramat z NO2 i NO3. Akwa przeszło 2 olbrzymie podmiany wody więc nie dojrzało jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no to dobrze...Ale zaraz jak to w koszyczkach? Roślinek nie wsadza się do akwarium w koszyczkach.Żebyś miał jasność na przyszłość:roślinki w akwa sadzi się tak samo jak w ogrodzie,czyli wyjmujemy z koszyczka,myjemy żeby nie było turystów na gapę (ślimaków),skracamy korzonki jeśli je ma i do żwirku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie stąd te kamyki. Po zakupie wyjąłem roślinki z koszyczków (korzonków niestety nie miały i jedna roślina cały czas wypływała listek po listku poruszana przez suma). Co prawda dzisiaj kupiłem tą dużą roślinkę i na razie siedzi w koszyczku przynajmniej ze 3 tygodnie aby puściła korzonki i do czasu pozbycia się dużych ryb. Wtedy go wyrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij ją z tego koszyczka i zasadź jak należy.Jak Ci ją ryba wykopie to ją wsadzisz jeszcze raz.Koszyczki są z plastiku,a on wydziela trujące substancje do wody.Znowu będziesz podtruwać ryby.Poza tym jak głęboko "wkopiesz" roślinkę to za Chiny Ludowe żadna ryba Ci jej nie wykopie.Musiałaby być nie wiem jak zdolna albo udawać koparkę ;)

 

Aha,bym zapomniała,obskub ją też w miarę możliwości z tej waty,w której sobie "rośnie".Roślinki zazwyczaj mają korzonki,szczególnie te w koszyczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się wstrzymała z nawozami,niech się akwa uspokoi...Hmmm,jak to Ci z Anubiasa liście odpadły? To dość dziwne zjawisko.Może poczekaj kilka dni i zobaczysz co się będzie działo...Ja nie daję nawozów,a rośliny mi świra dostają.Rosną jak szalone.

 

Galvin to hobby dla cierpliwych.Sama się uczę cierpliwości,też bym chciała już natychmiast,ale to tak nie działa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki dzisiejszych testów:

 

NO2 - 0,1

NO3 - 5

 

NO2 spada. Cieszę się.

NO3 nie chce rosnąć. Od czego ono zależy??

Widziałeś cykl azotowy? NH3/4 =>NO2 => NO3 => N + O2 w wielkim skrócie.

Bakterie rozkładają NH3 w wodzie na NO2 potem NO3 być może po tak dużej podmianie wody NO3 wciąż jest niskie i to jest powód jego braku (dużo czystej świeżej wody) NO2 dobrze, że spada znaczy się że bakterie pracują. NO3 powinno wkrótce ruszyć wraz z wzrostem zanieczyszczeń w akwarium, jeżeli jednak go będzie wciąż brakować będziesz musiał go dolać aby wspomóc rośliny (można kupić w płynie jako nawóz) tzn jeżeli NO3 będzie niższe niż 5 przez 2 tygodnie od wymiany wody. Potem jeżeli będziesz miał dużo roślin szybko rosnących zaczną podupadać dodanie CO2 w tej sytuacji będzie zbędne a nawet może stać się przyczyna pojawienia się glonów.

 

Ja bym się wstrzymała z nawozami,niech się akwa uspokoi...Hmmm,jak to Ci z Anubiasa liście odpadły? To dość dziwne zjawisko.Może poczekaj kilka dni i zobaczysz co się będzie działo...Ja nie daję nawozów,a rośliny mi świra dostają.Rosną jak szalone.

Miałem taki okres gdzie też tak myślałem, kiedy rośliny rosły mi jak szalone bez nawozów ale w pewnym momencie nastąpią jakieś braki (np. brak żelaza) i wtedy dobrze jest je rozpoznać i podać to czego brakuje. Węgiel i potas są najbezpieczniejszymi nawozami + azot z NO3 powodującym ładny wzrost roślin (azot jest najważniejszym pierwiastkiem odpowiedzialnym za wzrost i wchłanianie przez rośliny większości "nawozów". Ale fakt puki co nie podawaj innych nawozów niech rośliny wystartują ale ja bym je wspomógł NO3 10 - 30 + C (easy carbo, bimbrownia) + potas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nawozów mam w domu tylko PlantaMin. Może być?

 

Potem jeżeli będziesz miał dużo roślin szybko rosnących zaczną podupadać dodanie CO2 w tej sytuacji będzie zbędne a nawet może stać się przyczyna pojawienia się glonów.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi w tym zdaniu.

 

 

Ogólnie plan jest taki:

rybki w takiej obsadzie muszą wytrzymać do poniedziałku

w poniedziałek przenoszą się do nowego domu

2 tygodnie przeczekania. same roślinki, pracujący filtr i oświetlenie

nowa obsada:

6x kirysek panda

8x razbora klinowa

5x otosek

1+2x zmienniak plamisty (płatka)

 

A potem to mam nadzieję, że wszystko będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zrezygnować z otosków ze wzglęgu na wielkość akwarium,jak wpuścisz całą obsadę a będzie brakowało rybek /myślę że nie/ dokup jeszcze kiryski panda pamiętaj ,że to tylko moja propozycja i jeszcze jedno wydłuż okres dojrzewania do 3 tygodni,po tym okresie zrób testy i zakup rybki.

Pozdrawiam życząc sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...