Skocz do zawartości

Ratunku. Moje akwarium umiera.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

 

Od 3 miesięcy jestem posiadaczem pięknego akwarium. Niestety zaczęły się w nim dziać dziwne rzeczy. Dla lepszej orientacji podam trochę szczegółów dotyczących mojego akwa:

 

pojemność 54l

filtr aquael unifilter 500uv

grzałka 20W

temp 25 stopni C (chociaż teraz w te upały - 28 stC)

 

obsada:

skalar x 3

mieczyk x 2

gurami x 1

sum x 1

kiryski x 2

zbrojnik niebieski x 1

gupik x 1

jakaś rybka, której nie mogę zidentyfikować.

 

Dodam, że akwa dostałem używane razem z dużymi rybkami.

 

Na początku wszystko było ok ale roślinki zaczęły mi padać. Więc za namową sprzedawcy w sklepie przy podmianie wody co 2 tygodnie stosuję preparat Tetra PlantaMin (2,5 ml przy podmianie 15 litrów wody). Nic nie pomogło. Jednocześnie w całym akwa pojawił się brązowy nalot http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b75 ... f6eaf.html. Na zdjęciu widoczny jest na trawce. Zacząłem stosować Nutrafin Waste Control (2,5 ml na 15 litrów podmienionej wody). I wtedy zaczęła się tragedia. Roślinki umarły w ciągu 2 tygodni. Po prostu zgniły.

Pomóżcie mi i powiedźcie co robię nie tak.

Razem z Nutrafin Waste Control kupiłem 6 gupików ale został mi tylko 1. Nie wiem czy coś je zabija czy zdychają od warunków panujących w akwa.

 

Mam jeszcze prośbę o pomoc w zidentyfikowaniu rybki: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9ca ... b8ea8.html

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Przyjacielu ,zgadzam się z wypowiedziami odnośnie przerybienia,lecz mam jeszcze jedną uwagę odnośnie filtracji-czy filtr jest włączony 24h na dobę? Jeśli nie to błąd,przy podmianie wody koniecznie odmulaj dno.Bardzo proszę odpisz jak to u Ciebie wygląda.Wysoka temperatura w akwarium powoduje zmniejszenie ilości tlenu/powietrza/ w wodzie żeby ją obniżyć możesz stosować kostki lodu lub podmiany wody/koniecznie odstana min.24h np w piwnicy gdzie jest chłodniej/,a i jeszcze jedno jak jakieś liści roślinek zaczynają gnić nie zastanawiaj się odrazu zgnite gałązki czy liście usuwaj z akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady.

 

Jako oświetlenie mam świetlówkę Aqaela 15W. Max 8 h na dobę.

Obsady niestety nie dobierałem. Tak jak pisałem akwarium dostałem razem z rybkami i osprzętem.

Faktycznie napowietrzanie wyłączałem na noc ale od kilku dni tego nie robię.

Dokupiłem tylko zbrojnika, kiryski, mieczyki i gupiki ale one zdechły.

Testów nie robiłem ale zrobię w najbliższym czasie.

Nie wiem jakie mam roślinki bo nie znam ich nazw. W sumie tylko trawka mi została ale ona też się już trochę kładzie.

Przy każdej podmianie odmulam dno. Podmianę robiłem co 2 tygodnie ale teraz zacznę co tydzień.

Poradźcie mi proszę jakie rybki mam najlepiej oddać a co ewentualnie dokupić. I co sądzicie o preparatach, które stosuję?

Też myślałem, że mam przerybienie ale jako dzieciak miałem zbiornik 38 litrów i potrafił w nim pływać skalar 15 gupików, 15 mieczyków kirysy, sumy kiryśniki, neonki (6-7 szt), 2 gurami i nic mi się takiego nie działo, a jako oświetlenie miałem 2 zwykłe żarówki 15 W.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam być szczera to ja na Twoim miejscu oddałabym wszystkie ryby i zaczęła od początku.Według mnie tu trzeba ratować ryby,które jeszcze żyją.Jedynym ratunkiem jest oddanie.Nie ma się co dziwić,że działo się to co się działo.I proponuję poczytać działy o zakładaniu akwarium.W razie jakichś niejasności wszyscy tu służą pomocą.

Na moje oko to jedyne wyjście.

Druga sprawa to testy do badania wody.Są niezbędne.To,że na oko nic złego w akwa się nie dzieje,to tylko teoria.W praktyce bywa różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy wody (podmiana dzisiaj 6 godzin temu 15 litrów wody)

pH - 7,5

twardość ogólna - 19 (kranówka odstana 24 h)

NO2 - między 5 a 10 (bliżej 10)

NO3 - 40

 

Z preparatów mam tylko w domu błękit i biotorfin

 

Radźcie co mam robić. Co i jak obniżać a co podnieść.

 

Przepraszam, że marudzę ale nie mam czasu aby przekopywać forum a dzieciaki są zafascynowane akwarium i chciałbym je utrzymać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, narazie tylko podmiana.podmień jutro znowu 15l i sprawdź parametry.no2 i no3 podnosi się jak obficie karmisz i zostają resztki, jak masz mało roślin które nie absorbują tych związków, jak nie odmulasz dna, jak za rzadko podmieniasz wodę(staraj się raz w tyg 20-30%), filtr czyść w wodzie z akwa odlanej do podmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,ryby Ci zdychają,bo się otruły.Wodę aby zbić NO2 i NO3 podmieniaj codziennie po 10 litrów i mierz parametry po kilku godzinach.Woda odstana 24h bez żadnej chemii. I musisz jak najszybciej pozbyć się ryb,które absolutnie nie mogą być w tak małym akwarium.Ale o tym była mowa wcześniej.Takie parametry masz na pewno przez "zupę rybną" w baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam... i jak narazie trafne spostrzeżenia jeśli chodzi o zachowanie fauny. Szukajmy przyczyn a skutki same znikną... ( no prawie ) bo podmieni wodę i znów to samo za parę dni...

 

Rośliny. Zdychają

1. Dwutlenku sporo .( mało roślin na oko... a ryb sporo ) oświetlenie słabe to i mała produkcja..

2. No3 jest więc i jakieś "nawożenie" jest....

 

Moje pytanie o podłoże co to jest.. jaka granulacja i jak przygotowałeś rośliny do wsadzenia ?? z Koszami czy bez z podcięciem korzeni itp... szczegółki... pls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże - żwirek 3-5 mm średnicy, kwarcowy chyba.

Roślinki bez koszyczków. Bez przycinania bo nie było co przycinać.

Tak naprawdę to z roślinek nie została już prawie żadna.

Nawożenie - Planta Mint oraz Nutrafin Waste Control po podaniu którego wszystko się zaczęło.

Nic więcej nie dodaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie wymienię się z kimś 3 skalarami i gurami za roślinki oraz porady:)

Mimo wszystko rybki wyglądają zdrowo a nie mam ich komu oddać więc czekał by je los klozetowy a tego bym nie przecierpiał bo raz je już ratowałem od śmierci (dlatego zabrałem to akwa znajomemu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nie było co przycinać.

Moze to był powód rośliny powinny mieć korzonki... szczególnie jeśli nei ma substratu a oświetlenie slabe... tak na moje oko....

 

Nie znam tego specyfiku... o którym piszesz ...

 

No a No2 i No3... to będzie wysokie póki roślin nie będzie ( koło zamknięte... ) na moje kup kabomby ( łatwo i szybko rosną... ) albo Moczarkę... + anubiasy jako wolno rosnące ale i mało wymagające rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę czy błędem nie było wyłączenie oświetlenia (od jakiś 8 dni) ze względu na temperaturę w akwa. A stoi w zacienionym miejscu.

 

Co myślicie o tym abym podmieniał wodę codziennie aż zejdę do NO2 - 0,0, oświetlenie włączał bardzo rano powiedzmy 3.00 - 8.00 i wieczorem 22.00 - 24.00 gdy jest chłodniej, oraz aby dokupić z 5 roślin większych i łatwo przyswajalnych.

 

Czekam na opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie mnie skręca... jeden post a 100 odzywek usuń ryby... Gość już to wie. Obsady znajdzie w dziale obsady.... odpowiednio do wielkości akwarium.

 

Na Twoim miejscu jeśli już chcesz się pozbyć ryb to zrób to do 0 bo skoro masz problem z temperaturą to i tak będzie problem z rybami do końca lata ( tego upalnego ) zostaw zbiornik zrób restarcik... i posadź roślinki w podłoże z nawozikiem bez rybek...

 

Zapewne rośliny popadały z powodu braku oświetlenia bo 8dni bez światła to troszke za długo ... lepiej było zostawić oświetlenie i wrzucać zamrożone butelki z wodą w celu ostudzenia wody ( ktoś mi taki podał pomysł bodaj 3promile. ) sam mam problem z tym... niestety na klimę do akwa mnie nie stać.

 

pozdrawiam.

 

wodę podmieniaj odrazu 50% najlepiej Ro skoro masz sporą twardość i sporo no2. ( tak myślę ) i serio dosadź w pip roślin na standardzie oświetleniowym anubiasy i kabomba ( kabomba szybko rośnie więc sporo przetworzy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!,5 godziny temu znów podmieniłem wodę (16litrów).

Testy przed chwilą:

pH - 8 wczoraj było pH - 7,5

NO2 - 0,3 wczoraj było NO2 - między 5 a 10 (bliżej 10)

NO3 - 5 wczoraj było NO3 - 40

 

 

Ze względu na wysoką temperaturę w akwa (dziś o godz. 19 29,5stC) oświetlenie ustawiłem od 4 nad ranem do 8 i od 21 do 24.

 

Jutro zrobię bimbrownię a pojutrze ją uruchomię. Zobaczymy czy coś pomoże pozostałej roślince.

A w ciągu tygodnia zakupy roślinek i myślenie o zmianie obsady (chociaż szkoda mi takich pięknych skalarów).

 

Nie dodałem dzisiaj nawozu po podmianie. Myślicie, że powinienem dodać z 2,5 ml Planta Mina??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...