Jump to content

Tibr

Użytkownik
 • Content count

  330
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About Tibr

 • Rank
  Tubylec
 • Birthday 10/12/1976
 1. Tibr

  Zoolek skala barw NH3

  sorki mój błąd, nie dopatrzyłem mój wywód też nie jest adekwatny do NH3 ( pomyłka opis jest adekwatny do NO3) choć zasada jest podobna w testach związków azotu jest podobna im jawniejszy kolor tym mniej azotu. NH3 powinien być niewykrywalny w zasadzie.
 2. Tibr

  Zoolek skala barw NH3

  zdjęcie masz kilka postów wyżej
 3. Tibr

  Zoolek skala barw NH3

  wrzucenie zdjęcia średnio ci pomoże ponieważ raczej i tak dokładnie nie da się odzwierciedlić odcieni. ( biorąc pod uwagę zmianę odcieni zdjęcie, monitora, systemu, wydruku itd.) Zrób test jeżeli wyjdzie ci kolor "malinowo czerwony" lub ciemniejszy to będzie to oznaczało b.duży poziom NH3 w wodzie krwista jasna czerwień to ok NH3=40 im bardziej blada czerwień wręcz róż wpadający w żółty ( lekko pomarańczowy ) to tym mniejszy poziom NH3. Przejrzysto żółty to NH3= 0. Jak masz rośliny szybko rosnące to NH3 możesz mieć pomiędzy 20 do 40.
 4. Tibr

  Proszę o pomoc - parametry wody

  Cytowany fragment o akwarium był napisany przeze mnie :zamieszany: brałem pod uwagę błąd dlatego na samym początku pytałem o testy, ale bardziej chodziło mi o to czy kropelkowe czy paskowe które wg mnie są gorsze bo bardziej podatne na czynniki zewnętrzne i mogą wskazywać błędne odczyty, przy kropelkowych ryzyko błędu jest mniejsze ale więcej zabawy z przygotowaniem Ale jak widać teraz w poście był to ani błąd testów ani błąd odczytu tylko błąd zapisu w poście A z takiego wyniku wnioskuję że wpuściłeś ryby przed zakończeniem dojrzewania stąd pojawiło ci się NO2, jak masz dużo roślin to sprawdź co się dziej teraz po dodawaniu węgla czy NO3 spada. Sugerowałbym aby jednak tej wartości którą masz nie przekraczało według mnie dobrze by było aby ci spadło do poziomu 20-30 myślę że jak masz sporo roślin (powiedzmy jedną na 10-20l wody w tym kilka szybko rosnących i podajesz węgiel powinno ci się to udać przy równoczesnym dbaniu o akwarium (podmiany wody, sprzątanie, właściwe mycie filtra w wodzie z akwarium nie pod kranem).
 5. Tibr

  Proszę o pomoc - parametry wody

  8 czego? Jakie masz testy? NO2 poziom jest niski, choć powinien ci wyjść 0 , NO3 bardzo niskie ale jeżeli nawozisz węglem to przy tym poziomi rośliny zaraz zaczną ci blednąć i będzie dramat. Czy mierzyłeś parametry wody przed wpuszczeniem rybek? Dodajesz coś do wody? Akwarium albo nie zdążyło dojrzeć albo coś zakłóciło cykl azotowy w świeżym akwarium, ile masz roślin jakie i czy węgiel lejesz od początku?
 6. Możesz poszukać takiej samej o barwie 10 000k będzie intensywniejsze i bardziej przenikające do dna akwarium - optycznie rozjaśni akwarium bez dokładania mocniejszej żarówki, jednak każdą zmianę trzeba przemyśleć co do warunków ogólnych jakie masz w akwarium i w jego otoczeniu (np czy dodatkowe światło nie pada na akwarium z otoczenia + nawożenie). Zmiana światła może pomóc ale i zaszkodzić. Jeżeli masz sporo roślin, nie marnieją, nie masz problemu z glonami to zastanów się czy tak zmiana jest potrzebna i będzie korzystna. Jeżeli światło jest za słabe ( zakłada się że 0,5w na 1l powinno być ale na warunki w akwarium wpływa szereg czynników więc ja akurat nie trzymałbym się sztywno tego kryterium bez spojrzenia na całość czynników wpływających na twoje akwarium) widzisz ze pojawiają się glony zwiększ moc światła i dopasuj długość świecenia, ale nie zapomnij o węglu dla roślin i makro i mikro które będziesz musiał odpowiedni uzupełniać, przy mocnym świetle i suplementacji CO2 rośliny zaczną odczuwać brak innych pierwiastków dość szybko i coś co miało im pomoc zaszkodzi. Znasz parametry wody w akwarium i czy one przyjmują stałą wartość czy się zmieniają (PH, NO2 i NO3)? Jak długo świecisz?
 7. Nie bardzo to widzę, ponieważ wystąpi jeden problem, włączysz go raz w tygodniu na kilka minut. Spuścisz przefiltrowaną wodę przez żwirek, który pełni rolę filtru. Wyłączysz filtr wlejesz świeżej wody ale w żwirku i w wkładach pozostanie cały syf który zacznie gnić (bez przepływu świeżej wody) i ... rośliny raczej nawet ze wspomaganiem CO2 nie poradzą sobie z pochłanianiem nagromadzonego azotu. A nagromadzenie wysokiego stężenia w wodzie NH i NO3 spowoduje śnięcie ryb zatrutych amoniakiem oraz rozwojowi glonów. Zwiększysz suplementację CO2 i rośliny wyszczelą w górę rozłożą nadmiar NO3 i zaraz znów staną bo braknie im innych pierwiastków, a dodatkowe nawożenie CO2 spowoduje efekt odwrotny i pojawienie się glonów. Poza wszystkim musiałbyś mieć rośliny posadzone tak aby korzenie zajęły całe dno, poza tym bez odmulania dna po wyłączeniu takiego filtra pod-żwirowego nagromadzony syf na dnie z czasem zacznie się podnosić z dan i fruwać po akwarium zauważysz taki efekt bezpośrednio po wyłączeniu filtra. Filtr pod żwirowy musi działać również cały czas i niestety nic nie zastąpi systematycznej pracy przy czyszczeniu akwarium nie ma drogi na skróty. Raz czytałem o rozwiązaniu stworzonym przez akwarystę który odsączał wodę powoli i na bieżąco uzupełniał stan wody podłączając instalację wodno filtrującą bezpośrednio do instalacji wodno-kanalizacyjnej ale i tu pozostaje problem że w pewnym momencie w dnie pozostanie tak dużo syfu, że uważam bez gruntowego sprzątania się nie obędzie
 8. do oddania lubią chłodniejszą wodę, za małe akwa Jakie było pytanie? Ola pytała jak duże akwarium ma mieć dla tych ryb, dlaczego nikt nie odpowiada tylko nabija posty treściami które były zawarte w wypowiedziach w całym temacie na str pierwszej? Wszystkie gatunki lubią chłodniejszą wodę czy odnosisz się do danio bo jakoś nie wyraźnie się odnosisz z komentarzem? Olu po pierwsze ryby które posiadasz z wyjątkiem glonojada (jaki gatunek?) są rybami stadnymi - ławicowymi i nie powinno się ich trzymać w ilościach 2-3 sztuk a w takich których będziesz mogła zauważyć zachowanie stadne. Aby spełnić dobre warunki dla tych ryb musiałabyś mieć akwarium kilkuset litrowe biorąc pod uwagę, że ryby będą potrzebować przestrzeni dla siebie (terytorium), z tą obsadą jaką masz i zwiększeniu ilości ryb do pożądanej dla danego gatunku , musiałabyś mieć baniak ze 400l lekko. Masz 60l czy pisząc o większym akwarium myślisz o 100l czy 500l a może większym? Mod.Janusz----I koniec tematu.
 9. Padły dwa pytania i też dwie odpowiedzi na nie.Czy jest coś jeszcze,co chcesz wiedzieć? Sprecyzuj się Zdaje się że tak Olu napisz ile masz sztuk wymienionych przez ciebie ryb a wtedy ci napiszemy jakie musisz mieć akwarium:
 10. O ile co do pierwszej części się zgodzę, to raczej nie prawdą jest to co napisałeś w części o CO2... Węgiel jet podstawowym składnikiem potrzebnym do życia i wzrostu organizmów żywych. To tak jakbyś chciał budować dom i miałbyś zaprawę, okna, drzwi i deski na dach, ale zabrakło Ci cegieł do postawienia ścian poza tym w diagnozowanie bez testów wg. mnie można się bawić jak ktoś ma doświadczenie, a początkującym, takim jak my jest o wiele łatwiej z testami Co do pierwszego wątku widzisz źle mnie zrozumiałeś i twój tok myślenia tez nie do końca jest dobry : (jeżeli węgiel jest cegłami to mikro i makro są zaprawą bez której ustawienie cegieł jako mur jest nietrwałe) Węgiel jest niezbędny, ale zwróć uwagę że wyraźnie piszę że dając sam węgiel bez nawozów używając metafor jak ty to tak jakby samochodem jeździć na podtlenku azotu bez przerwy i bez oleju -zabójstwo dla silnika. CO2 jest takim super nawozem jednak jeżeli masz w akwarium sporo roślin (w tym szybko-rosnące) to bez dodatkowego nawożenia środowisko tak szybko się wyjaławia że rośliny zaczynają marnieć a w ich miejsce pojawiają się glony więc najważniejsze aby zawsze zachować równowagę Drugi wątek: testy ja delikatnie chyba sugeruję je zrobić, nie prawda? Nie znam osoby doświadczonej, która na oko stwierdzi np. poziom NO3 w wodzie
 11. Dodam tylko, że światło 0,7w/l + 10h oświetlania to nie jest słabe światło, wręcz przeciwnie przy braku nawozów za mocne(0.5w/l wystarczyłoby) . Jeżeli dodasz do tego CO2 bez dodatkowego nawożenia to nie pomożesz roślinom. (testy parametrów wody nie zaszkodzi zrobić)
 12. Tibr

  Korzeń zamulił wodę?

  Zastanów się nad możliwością dołożenia jeszcze drugiej świetlówki 15. Testy kropelkowe ( od 10 zł do 60 zł za opakowanie w zależności od firmy)
 13. Tibr

  Korzeń zamulił wodę?

  Tylko nie przesadźcie ze światłem bo tez będzie lipa stopniowo zwiększajcie ilość godzin do ok 10h (ile watowe żarówki macie?) Zmętnienie po starcie to normalne powinno ustąpić po ok 3 dniach (nawet po wsypaniu żwirku wypłukanego) Jak akwarium dojrzej czyli NO2=0 a NO3 < max 40 to powinno być ok zakupcie sobie od razu easy carbo jeżeli nie będziecie mieć CO2 będzie to rekompensatom węgla dla roślin.
 14. Tibr

  Korzeń zamulił wodę?

  Więc tak jak pisałem mogą to być okrzemki i potwierdziłeś to. Korzeń jedynie puszcza do wody garbniki wiec ją barwi ale nie powoduje osadów ( w gotowaniu z solą nie chodzi o to by nie puszczał garbników tylko o to aby w korzeniu nie pozostały żadne tkanki żywe które mogłyby gnić w wodzie), w niektórych przypadkach efekt czarnej wody jest pożądany i sztucznie się go wywołuje, poza tym garbniki zakwaszają wodę więc stwarzają niekorzystne warunki dla rozwoju glonów. Zmętnienie jak pisałem wywołało pewnie dołożenie nowej partii żwirku. Daj się ustabilizować środowisku, uważaj z tym startem roślin abyś nie przenawozić zbiornika bo jak widzę skoro pojawiły się okrzemki to następne mogą być zielenice.
 15. Tibr

  Korzeń zamulił wodę?

  Akwarium dojrzewa, po dosypaniu żwiru woda zmętniała (być może dodatkowo za mało wypłukany), ale to normalne, że woda mętnieje na jakieś 3 dni po założeniu akwarium efekt dojrzewania. Ale od kiedy masz akwarium? Teraz jeżeli wodę wymieniłaś proces zacznie się odnowa. Jak wyglądał ciemny osad być może to nie wina korzenia tylko to były okrzemki. Często pojawiają się w nowo założonym akwarium gdzie rośliny nie wystartowały a jest zbyt mało światła (czasem zbyt długie naświetlanie). Opisz bliżej akwarium, jaki filtr czy chodzi 24h, ile świecisz światło itd.
×