Skocz do zawartości

Co to za glony??


patryk_mk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Na 100% krasnorosty...

Lubią one rosnąć w miejscach gdzie jest przepływ wody...

 

Długo z nimi też walczyłem. W końcu z pomocą przyszły Krewetki Amano...

Ponieważ inwazję tych glonów miałem dosyć dużą to walkę z nimi wspomagałem chemią (SERA PHOSVEC - do obniżania ilośći fosforanów) i TETRA ALGO STOP DEPOT...

 

Przy małej inwazji Amano powinny sobie dać rade...

 

EDIT:

Zapomniałem dodać, że silnie porażone liście roślin lepiej odciąć... Przy walce z nimi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poprawić parametry wody to na pewno tzn. obniżyć twardość. Możesz je usuwać ręcznie, ja tak robiłam. W czasie walki często w tym podmieniaj wodę np. 2 razy w tygodniu i tyle wody aby nie wyszło więcej jak podmieniałbyś raz w tygodniu czyli jeśli przypuśćmy podmieniasz raz na tydzień 30% wody to jeśli teraz będziesz podmieniał 2 razy w tygodniu to po 15%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym co powiedziała moja poprzedniczka ja zalecił bym jeszcze ograniczenie się z podawaniem jakichkolwiek nawozów.Jadnak nie przestał bym,a jeśli nie jest podawane to bym zaczął podawać easy carbo ,jeśli masz dużo roślin to 2ml/50L na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym co powiedziała moja poprzedniczka ja zalecił bym jeszcze ograniczenie się z podawaniem jakichkolwiek nawozów.Jadnak nie przestał bym,a jeśli nie jest podawane to bym zaczął podawać easy carbo ,jeśli masz dużo roślin to 2ml/50L na dobę.

mam pytanie czy podczas podawania EC światło ma być włączone czy zachować zaciemnienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozbyłem się krasnorostów, w prosty sposób usuwając przyczyny wynikające z błędów :( ... :

1. Utrzymanie poziomu związków azotu na poziomie: NO2=0 NO3 = średnio 20 ( do 30 przed cotygodniową podmianą wody ok 20%)

2. Próby zakwaszania szyszkami olchy itp. sposobami nie dały zadowalających rezultatów więc dałem sobie spokój (znikomy spadek PH)

3. Zaciemnienie nie jest konieczne ( przy sinicach tak) świece 9h i mam nasłoneczniony pokój, świetlówki dają 0,4w/l + dużo światła słonecznego i krasnalów się pozbyłem, na szybach również nie mam żadnych glonów. Swiatło słoneczne jest tylko pośrednią przyczyną pojawienia się glonów i nie determinuje, że przez nie muszą się one pojawić.

4. Włożenie do akwarium roślin szybko rosnących i zaopatrywanie ich w węgiel (bimbrownia CO2, easy carbo itp.) spowodowały zanik glonów. Do akwarium dodawałem z nawozów jedynie potas potem inne mikro i makro wedle zapotrzebowania w minimalnych dawkach.

 

Utrzymywanie związków azotu na odpowiednim poziomie poprzez prawidłową filtrację, czyszczenie filtra, odmulanie dna i nieprzekarmianie ( dodatkowo w czyszczeniu dna pomagają mi świderki ) zapewni brak pożywki dla glonów, jednak nie można wyeliminować azotu z akwarium ponieważ azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków stymulujących wzrost roślin i przyswajanie innych pierwiastków ( Jeżeli go brakuje tez trzeba go uzupełnić ).

Aby uratować rośliny zaatakowane (nie ogołocić ich z liści zajętych krasnalami) wykąpałem je w roztworze kwasku cytrynowego i glony obumarły ślimaki je usunęły ( zbyt długa kąpiel w silnym roztworze może uszkodzić również rośliny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być wyłączone.

zwiększone dawki EC podawać codziennie ?

Tak nawozisz codziennie,ale uważaj bo EC nie można przedawkować.Jeśli masz bardzo mocno zarośnięte akwarium to możesz podawać 2ml/50L wody,jeśli nato miast nie daj lepiej 1ml/50L wody i spróbuj zrobić tak jak ci opisuje Tibr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uratować rośliny zaatakowane (nie ogołocić ich z liści zajętych krasnalami) wykąpałem je w roztworze kwasku cytrynowego i glony obumarły ślimaki je usunęły ( zbyt długa kąpiel w silnym roztworze może uszkodzić również rośliny)

A możesz podać jakieś proporcje i czas kąpieli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykapałem roślinki w roztworze 50g kwasku (torebka) i to w ok 5l (plastikowa miska lepiej więcej wody niż mniej) spróbuj najpierw przez 15 min do 30 min jeżeli masz wrażliwe rośliny żeby ich nie uszkodzić ale jak krasnale dobrze je obrosły to i tak ... gorzej jakbyś oberwała wszystkie liście wyglądać nie będzie :zamieszany: (obserwuj je czy je nie za bardzo nie uszkadza) glony powinny zrobić się czerwono szarawe. Potem zabranie im wszystkich dostępnych odżywek a wspomożenie roślin tak aby w pełni wykorzystały istniejące zasoby nawozów spowodują że glony nie powrócą. W oczyszczeniu z martwych glonów a nie uszkadzaniu liści mogą wspomóc wszelcy "glonożercy" i tu się sprawdzą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...