Skocz do zawartości

[220l] roślinne z paletkami


zwiras
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moje akwarium

 

Wiele lat dojrzewałem do decyzji o trzymaniu Paletek. Zanim podjąłem taką decyzję, czytałem wiele forów internetowych. Rozmawiałem z ludźmi, którzy mieli lub mają doświadczenie z tymi pięknymi rybami. Byłem ciekaw z jakimi innymi rybami można je trzymać. Pytanie mnie mocno nurtowało, gdyż przez wiele lat „hodowałem” skalary, które uważam za jedne z piękniejszych i fascynujących ryb. W ich przypadku wiedziałem z jakimi innymi gatunkami ryb mogą współegzystować. Paletki to większe wyzwanie. Woda o wyższej temperaturze na poziomie 28°C - 30°C. Nie wszystkie gatunki ryb mogą koegzystować z paletkami. Kiedy zebrałem wszystkie niezbędne informacje, przynajmniej tak mi się wydawało, przystąpiłem do realizacji mojego planu. W brew pozorom trudem było wybranie odpowiedniego miejsca aby akwarium było dobrze wyeksponowane i tak, żeby komponowało się z wystrojem wnętrza. Kolejny etap to wyszukanie i wybranie baniaka. Kupiłem baniak 220l. Znając wymiary akwarium zaprojektowałem i wykonałem stolik. Trochę pracy z tym było, gdyż nadrzędnym celem była estetyka. Wszelkie kable i urządzenia są ukryte w konstrukcji szafki (cokołu). Kolejna rzecz to odpowiednie urządzenia (w głowie jeden mętlik) Wreszcie przyszedł czas na zakwaterowanie lokatorów.

 

Ryby:

- Paletki szt.8

zasada 1 i ostatnia (należy kupować tylko z jednego źródła)

- Neon Innesa szt.10

- Bocja wspaniała szt.4 (świetnie usuwają ślimaki)

- Kirysek Pstry (srokaty) szt.6 (służby sprzątające)

- Otosek szt.6 (prawdziwe glonojady)

- Kosiarki szt.4

Paletki karmię sercem wołowym z dodatkiem czosnku. Czasami kupuję ze szpinakiem, ale mniej chętnie je zjadają. Od czasu do czasu karmię suchym pokarmem. Najczęściej w postaci płatków. Wolniej opadają na dno, w tym czasie paletki swobodnie zjadają pokarm. Pozostałym rybkom daję również pokarm suchy zielony, który chętnie moje paletki zjadają. Wszystko to co opadnie na dno, wyczyszczą „służby miejskie” czyli Kiryski i Bocje.

Co do chorób Paletek, to mam już pewne doświadczenie. Chętnie się tym podzielę, ale to już inny temat.

 

Obsada roślin:

Anubiasy, Cryptocoryne (zwartka) kilka gatunków, amazonki, orzechy.

W przypadku paletek, zbyt duża obsada roślin nie jest dobra. Zauważyłem, że Paletki nie chętnie przebywają w gęsto rozrośniętych roślinach. Moje paletki wolą wolne przestrzenie od roślin. Z doświadczenia zauważyłem, że kiedy paletka wpłynie w rośliny, raczej jest to objawem strachu a nawet choroby. Myślę, że jest to ciekawy temat, o którym warto dyskutować.

 

Urządzenia:

- Grzałka szt.2 (w przypadku awarii działa zawsze druga)

- filtr wewnętrzny szt.1 dodatkowo napowietrza wodę, rozbija powierzchnię wody

- filtr kubełkowy (filtr tetra tec ex 700) kierowałem się dostępem (w sklepie)do części zapasowych, wkładów. Nie żałuję decyzji, sprawuje się świetnie.

 

Parametry wody w akwarium można określić w najprostszy sposób „kranówka” O poziomie jakości wody mogą świadczyć regularne tarła wśród paletek. Z ośmiu sztuk utworzyły się dwie pary. Regularnie toczą boje o terytorium przeganiając równie pozostałe paletki. Inni hodowcy opisują paletki jako ryby stadne. Obserwując swoje paletki mam co do tego odmienne zdanie. Być może na początku kiedy były jeszcze małe, około 5-7cm, wtedy pływały razem. Kiedy dorosły do rozmiarów płyty CD, nastawienie wobec grupy diametralnie się zmieniło. Dzięki temu mogłem rozróżnić dyformizm płciowy. Samce, zaczęły walczyć o względy samiczek. Paletki są monogamistyczne .

 

więcej zdjęć do obejrzenia pod adresem, zapraszam :) http://www.fmix.pl/slideshow/3197/53568 ... 32080fc753

 

kolejna ciekawa strona http://www.paletki-dyskowce.com/sol-niejodowana/

post-4996-13685158752456_thumb.jpg

post-4996-13685158752989_thumb.jpg

post-4996-13685158820098_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No :o Panie Szanowny rewelacyjne akwarium też nie mogę się napatrzeć :shock::shock: na nie.Nie wiem dlaczego nigdy mi się nie podobały paletki :oops: .Ty jesteś przyczyną zmiany mojego nastawienia na te rybcie :?: .Są -- właściwie ,u ciebie prezentują się przepięknie :D .Zastanawia mnie tylko po co ci te neonki i rozbora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wiec tak wszyscy pisza jakie piekne akwarium... maja rację jest piekne ...ale przerybione!!!!! na jedna paletke przypada conajmniej 50l wiec nie dziw się ze nie zachowuja sie jak ryby stadne.. ryby stadne pływaja stadem a tu jest znakomity zbiornik dla stada rozbory klinowej którą posiadasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wiec tak wszyscy pisza jakie piekne akwarium... maja rację jest piekne ...ale przerybione!!!!! na jedna paletke przypada conajmniej 50l wiec nie dziw się ze nie zachowuja sie jak ryby stadne.. ryby stadne pływaja stadem a tu jest znakomity zbiornik dla stada rozbory klinowej którą posiadasz

Przerybione na pewno nie jest. Wielki ekspercie, o ile pamiętam ty miałeś 3 gatunki wielkich pielęgnic i do tego parka skalara w 200L, ale oczywiście tez zbiornik jest przerybiony, gratuluje pomysłowości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wiec tak wszyscy pisza jakie piekne akwarium... maja rację jest piekne ...ale przerybione!!!!! na jedna paletke przypada conajmniej 50l wiec nie dziw się ze nie zachowuja sie jak ryby stadne.. ryby stadne pływaja stadem a tu jest znakomity zbiornik dla stada rozbory klinowej którą posiadasz

Przerybione na pewno nie jest. Wielki ekspercie, o ile pamiętam ty miałeś 3 gatunki wielkich pielęgnic i do tego parka skalara w 200L, ale oczywiście tez zbiornik jest przerybiony, gratuluje pomysłowości.

oczywiscie miałem ale miałem młode pielegnice i napisane ze to przejsciówka bo czekam na 400l i jeszcze jedno ekspercie skalar to tez pielegnica wiec miałem 4 gatunki pielegnic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem fanką Twojego akwa :) Piękne masz palety i bardzo ładny baniak.Fajny aranż dla paletek.Zazdroszczę ci tych ryb i takiego litrażu.Obiecaj systematyczną fotorelację swojego baniaka :D

ok, będę się starał uaktualniać jak najczęściej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wiec tak wszyscy pisza jakie piekne akwarium... maja rację jest piekne ...ale przerybione!!!!! na jedna paletke przypada conajmniej 50l wiec nie dziw się ze nie zachowuja sie jak ryby stadne.. ryby stadne pływaja stadem a tu jest znakomity zbiornik dla stada rozbory klinowej którą posiadasz

Ok, wyraziłem się mało precyzyjnie odnośnie zachowania moich paletek. Mówiąc o rywalizacji miałem na myśli, utarczki między samcami w trakcie tarła. Kolejną rzeczą jaką zauważyłem, jest zachowanie samic w parach. Samica podpływając do innej pary, wyjada złożoną ikrę. Czy paletka jest rybą stadną? - na pewno tak! W przypadku zagrożenia, jakiegoś niepokoju, faktycznie grupują się w stado i wtedy pływają razem. W przypadku kiedy ikra jest złożona, to zagrożeniem dla nich jest inny samiec lub para. Nie zauważyłem aby Razbory przeszkadzały paletkom. Nawet do nich nie podpływają. Razbory przebywają w części roślinnej, gdzie paletki nie pływają. Zachowują cały czas odpowiedni dystans do paletek. Dlaczego Razbory są w moim baniaku?, są świetnym tłem i odniesieniem do wielkości paletek, co jeszcze bardziej podkreśla ich wielkość i piękno.

Co do przerybienia, pewnie tak. Przyjaciel ma baniak 300l. w tym dwie pary Paletek (dorosłych), 5 Bocji. Czyli brak "przerybienia". Samce i tak "tłuką" się cały czas, podobnie jak u mnie.

 

Wszystko co piszę, wynika z własnego doświadczenia.

Dyskusja mnie cieszy :)

 

 

pozdrawiam

Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę podziwiam ;) Trzeba mieć talent żeby coś takiego zrobić. Co do przerybienia to się nie wypowiadam, ale wszystkie ryby ślicznie wyglądają razem.

 

edit: to "drewno" po lewej jest genialne. Jak to preparowałeś?

Cenię praktyczność :) korzeń kupiłem już odpowiednio spreparowany. Nadawał się bezpośrednio do włożenia do baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wiec tak wszyscy pisza jakie piekne akwarium... maja rację jest piekne ...ale przerybione!!!!! na jedna paletke przypada conajmniej 50l wiec nie dziw się ze nie zachowuja sie jak ryby stadne.. ryby stadne pływaja stadem a tu jest znakomity zbiornik dla stada rozbory klinowej którą posiadasz

Ok, wyraziłem się mało precyzyjnie odnośnie zachowania moich paletek. Mówiąc o rywalizacji miałem na myśli, utarczki między samcami w trakcie tarła. Kolejną rzeczą jaką zauważyłem, jest zachowanie samic w parach. Samica podpływając do innej pary, wyjada złożoną ikrę. Czy paletka jest rybą stadną? - na pewno tak! W przypadku zagrożenia, jakiegoś niepokoju, faktycznie grupują się w stado i wtedy pływają razem. W przypadku kiedy ikra jest złożona, to zagrożeniem dla nich jest inny samiec lub para. Nie zauważyłem aby Razbory przeszkadzały paletkom. Nawet do nich nie podpływają. Razbory przebywają w części roślinnej, gdzie paletki nie pływają. Zachowują cały czas odpowiedni dystans do paletek. Dlaczego Razbory są w moim baniaku?, są świetnym tłem i odniesieniem do wielkości paletek, co jeszcze bardziej podkreśla ich wielkość i piękno.

Co do przerybienia, pewnie tak. Przyjaciel ma baniak 300l. w tym dwie pary Paletek (dorosłych), 5 Bocji. Czyli brak "przerybienia". Samce i tak "tłuką" się cały czas, podobnie jak u mnie.

 

Wszystko co piszę, wynika z własnego doświadczenia.

Dyskusja mnie cieszy :)

 

 

pozdrawiam

Z

 

no wiec ja nie pisze nic złosliwie pisze tylko to ze w powiedzmy 400 l było by im lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwa na 5 ;) a jakie masz parametry wody?bo słowo kranówka jest troszkę ogólnikowe ;)

Zdaję sobie sprawę, że słowo "kranówka" jest określeniem zbyt ogólnikowym. ale prawdą jest to, że nie mam pojęcia, jakie jest pH lub twardość. dwa lata stosuję tą wodę, bez żadnych pomiarów. czy jej właściwości są optymalne? - pewnie tak!, dowodem jest dobre samopoczucie ryb, ich zachowania jest normalne i fakt, że średnio co trzy tygodnie, dwie pary składają ikrę. Ryby kupuję u jednego dostawcy, który rybki trzyma w takiej samej wodzie. Jak widzisz, dla mnie te informacje są nieistotne, a tworzenie kosztów na chemiczne wskaźniki, czy też odczynniki, mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...