Skocz do zawartości

[25l] krewetkarium by ratay86


ratay86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Dzisiaj zacząłem zabawę z moim pierwszym w życiu akwarium. Ze względu na swój rozmiar będzie to krewetkarium (+ ewentualnie jakieś małe rybki, które w takich warunkach nie będą się męczyć np. 3 szt. gupików). Oto wyposażenie, które posiadam na chwile obecną:

Akwarium 25l

Wymiary 40x25x25

Pokrywa z oświetleniem 15W

Filtr Aquael Fan-Mini 260l/h

Grzałka (w planach, ale czy konieczna?)

 

Właśnie zakończyłem pierwsze próby zaaranżowania czegoś ciekawego w baniaczku tak, żeby w przyszłości moje krewetki czuły się dobrze. Poniżej prezentuję aranżację, która pojawiła się w mojej głowie i którą mam zamiar zrealizować. Napiszcie co sądzicie i czy wam się podoba?

 

Jutro wybieram się do zoologa i mam zamiar kupić podłoże dla roślinek, czarny bazalt 2-4mm i jakieś pierwsze roślinki. W pytaniach od początkujących umieściłem temat dotyczący zestawu roślinek, który chciałem sobie sprawić, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, która pomogłaby mi z ich zakupie. Dlatego może teraz ktoś oceni ten zestawik??

http://allegro.pl/item947332353_zestaw_ ... ratis.html

Niestety już się skończyły, ale widziałem, że często się takie zestawy pojawiają na alledrogo :P

 

Także życzę miłego oglądania moich początków i pewnie dużej liczby błędów z mojej strony, ale w końcu człowiek uczy się na błędach.

post-4709-13685158742974_thumb.jpg

post-4709-13685158743309_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ksywka od nazwiska :) Także już od podstawówki się tak przykleiło :) Może mam w sobie dzięki temu ukryty, naturalny talent do akwarystyki - zobaczymy co akwarium pokaże :) Jeszcze takie jedno pytanko mi się nasunęło - czy takie gałązki wierzby trzeba jakoś specjalnie preparować, czy wygotowanie w wodzie z solą i opukanie wystarczy. Dodam, że gałązki są suche i leżały całą zimę pod śniegiem, także myślę, że już teraz są jakoś spreparowane :P A pleśni, czy gnicia ani śladu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zestaw roślinek lepiej jest kupić w sklepie jeden dwa rodzaje mchu jest go o wiele więcej

to co na allegro dwie trzy gałązki to mało i pomieszane mchy będą

Na twoim miejscu kupiłabym w sklepie jeden rodzaj mchu obsadziła nim część korzenia

Kupiła dwie trzy roślinki nawet nieco później np wąkrotkę białogłową, jakąś trawkę

na dno substrat + żwirek

korzonek masz ciekawy

3 gupiki samca możesz dać tylko licz się z tym, że mogą zjadać młode krewecie

jeśli chcesz mieć gupiki trzeba zapewnić krewetką sporo kryjówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy akwarium jest już postawione tak "jak ma stać", ale pamiętaj że koniecznie musisz dać mate pod dno ;)

 

Co do grzałki, wszystko zależy od temperatur jakie masz w domu - grzałka nie zawsze jest potrzebna.

Jednak jest to twoje pierwsze akwarium, do tego nieduże [szybciej się wychładza] więc warto zainwestować w grzałkę.

Zdecyduj się koniecznie na model z termostatem, nie przesadź też z mocą - kup max 25W.

 

PS: Korzeń bardzo fajny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dzisiaj moje akwarium nie ruszy :/ Odwiedziłem przed południem 3 klepy zoologiczno - akwarystyczne w poznaniu i niestety nigdzie nie mieli substratu do roślin takiego jaki by mnie interesował :/ Jedyne pocieszenie, że w jednym z nich Pani powiedziała żebym jutro przyjechał bo będzie go miała :) Kupiłem za to już czarny żwirek i dwie roślinki - jakiś anubias i ten mech co rośnie w kulkach (gałęzatka?) :P Jutro będę chciał dokupić jeszcze jakąś trawkę, ale zobaczymy co będą mieli :P

 

Zacząłem bawić się też z tłem - kupiłem w castoramie takie styropianowe płyty sufitowe :) Mają bardzo ciekawą strukturę i myślę, że się nadadzą :) Nawet jedną już próbowałem pomalować farbami plakatowymi i już wiem że takie farby się nie nadają do tego celu :)

 

Moje gałązki się właśnie gotują w wodzie z solą :) Potem płukanko i do akwa :P

 

Dzisiaj zdjęć zatem nie będzie, ale myślę, że już jutro się coś pojawi z pierwszego dnia życia mojego zbiorniczka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie te oświetlenie mi się nie podoba, ponieważ jest 15W/25L. O ile mnie uszy nie zawiodły to teraz sprzedają takie osłonki w akwariach 25l. wymiarowych i ja myśle że bez problemu możesz dać energooszczędną 5W co daje 25W (OSRAM) z philipsa biorą 6W.

Aranżacja jak narazie the best :)

ne zepsuj całokształtu tego korzonka.

 

A zestaw jest fajny, ale mało tego wszystkiego

Jeśli chodzi o zestaw roślinek lepiej jest kupić w sklepie jeden dwa rodzaje mchu jest go o wiele więcej

to co na allegro dwie trzy gałązki to mało i pomieszane mchy będą

Na twoim miejscu kupiłabym w sklepie jeden rodzaj mchu obsadziła nim część korzenia

Kupiła dwie trzy roślinki nawet nieco później np wąkrotkę białogłową, jakąś trawkę

na dno substrat + żwirek

posłuchaj SKAWY, bo dobrze gada xD :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest kilka gałązek wierzby tak ułożonych. Czy się rozpadną - zobaczymy :P Jeśli potwierdzi się fakt o rozpadaniu to wtedy trzeba będzie pomyśleć o zmianie aranżacji, ale na razie się tym nie przejmuje i próbuje w tym kierunku, gdyż ich ułożenie bardzo mi się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium właśnie wystartowało :)

 

Tak więc dane baniaczka:

 

Akwarium: 40x25x25, 25 litrów

Pokrywa: z oświetleniem 15W

Filtr: Aquael Fan-Mini 260 l/h

Termometr szklany

Podłoże: JBL Manado + czarny żwirek

Ozdoby: gałęzie wierzby

Tło: styropianowa płyta sufitowa pomalowana na czarno (farby plakatowe), ale muszę pomalować ją czymś innym :P

Flora:

- anubias

- gałęzatka

- ophiopogon jaburan mini (konwalnik)

wiem, że trochę mało, ale obiecuję, że z czasem będę dokładał kolejne :)

Fauna: na razie brak, ale planowane krewetki

 

No i na koniec to co najważniejsze - czyli fotki :) Proszę o komentarze - przyjmę na klatę wszelkie słowa krytyki. Od razu przepraszam za wykałaczki, ale głupia gałęzatka mi pływała :( I wiem, że muszę dołożyć jeszcze z jedną, dwie kulki na ten trawniczek z przodu :)

 

Miłego oglądania :)

post-4709-13685158746968_thumb.jpg

post-4709-13685158747312_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może warto by zainwestować w filtr zewnętrzny? Przy takim małym litrażu to nawet wskazane, ponieważ zajmuje mało miejsca w akwarium.

myślałem że coś innego będziesz robił, ale ta aranżacja też nie jest zła. Powodzenia i dokup roślinek na korzeń itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

 

Ogólnie powiem wam tak... Sam nie do końca jestem zadowolony ze stanu obecnego :P Miałem swoją wizję tego zbiornika i niestety nie udało mi się jej zrealizować w takim stopniu w jakim bym oczekiwał :P Nie chce zrzucać na innych - ale sklepy akwarystyczne (zoologiczne), w których byłem są po prostu słabo wyposażone. Mchów zero, traw zero - a właśnie na tego typu roślinach chciałem to oprzeć :( Także jak tylko trafie na coś ciekawego to myślę, że anubias wyleci i będą same trawy i mchy. Ten konwalnik też czytałem, że jest rośliną raczej błotną, także też prędzej, czy później wyleci :)

 

Jeszcze wiele pracy przede mną, żeby spełnić w 100% moją wizję, ale jak na sam początek myślę, że nie jest źle, a zbiorniczek jest całkiem przyjemny.

 

Co do filtra na razie jestem ograniczony finansowo i pomyślę o tym w przyszłym miesiącu :) myślicie, że jakaś kaskada będzie ok??:) Tak wiem cięcie pokrywy, ale jestem na to gotowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galazki SUPER! Sam jednak sie skusze jak gdzies znajde :D

To Co piszesz to moge powiedziec ze bedzie eXtra

hmm Oswietlenie chyba masz standard ? Bo takie zoltawe jest troche a moze to tylko fotografia tak odzwierciedla :D

To jak ?:D

 

Czekamy na dalsze czyny i jakie planujesz krewecie? :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie niestety standard na razie :) co prawda jest to 15W, ale jest to taka mała żaróweczka :/ Także będę myślał nad dołożeniem małej świetlówki na przód obudowy - takiej 8W :) Więc byłoby 23W/25l więc myślę, że ok :)

 

A co do krewetek to myślę, że na pewno red cherry i chciałem te czarne z białymi paskami (albo jak kto woli białe z czarnymi paskami :P) :D Ale zobaczymy co dostane w tym moim kochanym mieście, które chyba nie kocha akwarystów :)

 

Jak tylko coś się zmieni dam znać :)

 

P.s. W przyszłym miesiącu ruszy projekt kaskada FZN-1 lub FZN-2 :)Bo mój używany Aquael Fan mini chyba nie daje rady :P Coś jest z nim nie tak :P A po za tym będzie więcej miejsca w akwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...