Skocz do zawartości

Szybkie padanie ryb w akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że zaczynam nowy temat ale nie znalazłem podobnego na forum... A chodzi mi mianowicie o sprawę jak w temacie:

 

 

Zakupiłem ponad 30 ryb (gupik). Następnie zobaczyłem w sklepie w .... pięknego samca. Kupiłem go by miec super okaz w swoim akwarium. Po wpuszczeniu przeżył krótko. Wieczorem miał trochę naruszony ogon, ale myślałem, że to nic takiego. Następnego ranka już ryby nie było. Do dwóch dni padły mi prawie wszystkie gupiki w akwarium... Została mi jedna samica którą miałem dużo wcześniej złotej barwy i jedna samica z tych ryb co kupiłem od jednego hodowcy. Nie wiem czy mam rację ale wydaje mi się że ten samiec zakupiony jako ostatni wpłyną na tak liczne padanie ryb. Ryby padały praktycznie w ciągu 48 godzin i miały na sobie coś w rodzaju ospy a niektóre jakby miały pleśniawkę... nie wiem co to za choroba bo nie padła mi ani jedna neonka, ani kirys, jak również żaden glonojad... Ma ktoś jakieś pomysły :?::?::?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyworodne rybki są bardziej podatne na choroby niz glonojady dlatego tak sie stało.Najprawdopodobniej tak jak zuważyłes nosicielem choroby była ta nowa rybka dlatego ja zawsze po zakupie nowej ryby robię jej kilkudniowa kwarantannę w oddzielnym przygotowanym do tego akwarium do którego dolane sa specjalne preparaty.Jeśli w akwarium ogólnym zobacze jakies przebarwienia na ciele ryby dodaje soli stosunkowo do wielkosci akwa i zazwyczaj pomaga.Doradził mi to znajomy ze sklepu zoologicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najgorsze kirysy mi złożyły ikrę na szybach, w takich miejscach że nie była ikra dostępna dla ryb żywiących się nią. Choroba dopadła i ikrę. Jajeczka stały się jakby pokryte milionami włosków i z tego co widziałem nic sie z nich nie narodziło. Po 7 dniach zdrapałem ikrę z szyb i wyrzuciłem. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką chorobą... Żaden z dorosłych kirysów nie padł. Padały mi tylko gupiki i 1 neon inessa, żadna inna ryba

 

 

Ma ktoś jakieś pomysły.

 

W skrócie wszystkie objawy: niektóre gupiki pleśniawka, inne ospa, ikra kirysów pokryta milionami małych włosków.

 

 

ahaed: Regulamin: 5. Zarząd forum zastrzega sobie wyłączne prawo do używania czerwonej czcionki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie proponuje nic nie kombinować tylko zbadać parametry wody.Prawie wszystkie choroby można wyleczyć,ale główna rzeczą jest przyczyna powstania takowej choroby.

Kup sobie testy i wykonaj pomiar,a potem z parametrami na forum.Na pewno coś się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie to były importowane gupiki i nie przeżyły tylu zmian parametrów wody a na koniec Twoich kulorzęsków

Importowane gupiki są raczej groźniejsze dla "tutejszych" ryb niż odwrotnie gdyż przynoszą nowe choroby, na które popularne leki mogą być nie skuteczne ;)

 

Ale wracając do tematu:

Moje Akwarium:

112 litrów,

jedna pompka wewnętrzna, skałka, korzeń, rozgwiazda, roślina sztuczna, roślina żywa,

Prócz tego nic nie wiemy o akwarium.

Akwarium dojrzewało min. 2 tyg?

Podmiany co tydzień 1/4 wody na odstaną min 24h?

Filtr czyszczony tylko w wodzie z akwa?

Filtr działa 24/7? Jaki model?

Sztuczna roślinka? Rozgwiazda?

Jedna żywa roślinka?

+przerybienie

 

Ja stawiam na zatrucie związkami azotu. Wpuściłeś naglę masę ryb, przy czym nic nie wiemy o parametrach i opiece nad akwarium. Jak dla mnie błędy akwarysty były głównym powodem umierania ryb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dojrzewało min. 2 tyg? - oczywiście że dłużej...

Podmiany co tydzień 1/4 wody na odstaną min 24h? - nie... podmieniam wodą lecz w innych odstępach czasu.

Filtr czyszczony tylko w wodzie z akwa? - tak...

Filtr działa 24/7? Jaki model? - filtr chodzi prawie 24/7. wyłączam go tylko podczas karmienia...

Sztuczna roślinka? Rozgwiazda? - sztuczna roslina z plastiku przystosowana dla ryb. Rozgwiazda coś jakby ozdoba z gliny...

+przerybienie <---<< na pewno nie... w 112 litrach jest możliwośc trzymania większej ilości gupików....

 

 

Padły mi wszystkie gupiki w 3 dni... Żadna inna ryba. Nie znalazłem przyczyny... odkaziłem całe akwarium łącznie z rzeczami ze środka i zacząłem akwarystykę od nowa. Jak na razie mam wszystkie ryby denne z poprzedniego akwarium...

 

 

Życzę powodzenia reszcie w znalezieniu i opanowaniu choroby.

 

 

PS.

Moje błędy w akwarystyce powodem śmierci- na pewno jakieś były. Możliwe że to ja spowodowałem ich śmierc, ale szukając na innach forach, poradnikach, itp nie znalazłem czegoś co mugłbym uznac za swoją winę...

 

maziama: Zmień czerwoną czcionkę w jednym z powyższych postów, bo przestanę być miła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem z rybkami :cry:

W piatek dokupilam sobie neonkow a dzisiaj juz 6 rybek mi padlo.

Czytalam polecana strone i to wyglada tak jaka jest opisane i zauwazylam ze jeden neonek zrobil sie taki jasny.

Mysle ze najlepiej jak oddzielisz neonki na jakis czas od reszty rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkaziłem całe akwarium łącznie z rzeczami ze środka i zacząłem akwarystykę od nowa.

To znaczy kiedy robiłeś ten restart akwarium, bo nie bardzo rozumiem...?

 

Filtr działa 24/7? Jaki model? - filtr chodzi prawie 24/7. wyłączam go tylko podczas karmienia...

Podmiany co tydzień 1/4 wody na odstaną min 24h? - nie... podmieniam wodą lecz w innych odstępach czasu.

Wciąż nie napisałeś jaki masz filtr i jak często robisz porządki w akwarium...

Zrób testy wody (NO2, NO3, ph)...

Dopiero znając te informacje możemy się zastanawiać, co jeszcze innego mogło być przyczyną zgonów twoich ryb.

 

PS. Dostosuj się do zaleceń moderatorów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jak do:

2 gupiki, 7 neon inessa, 2 żałobniczki, 9 kirysów, 6 glonojadów,

Dokupiłeś naraz 30 ryb i wszystkie wpuściłeś jednego dnia, to stężenie związków azotu mogło niebezpiecznie wzrosnąć.

Ryby należy wpuszczać stopniowo i w małych ilościach, tak aby cykl nitryfikacyjny nadążał za zwiększającą ilością amoniaku produkowanego przez ryby.

Nawet jeśli nie było to bezpośrednią przyczyną, to jakość wody [pogarszająca się wraz z ilością związków azotu w wodzie] ma wpływ na ryby i ich podatność na choroby.

 

No i czekam na odpowiedź jaki masz tam filtr i jakie wkłady filtracyjne.

Karmiłeś ryby tego dnia kiedy wpuściłeś je do akwarium?

Przeprowadziłeś przynajmniej 15 minutową aklimatyzacje ryb przed wpuszczeniem ich do zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...