Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przepraszam że zakładam nowy temat.

Więc tak mam akwarium 45l i chciałbym zrobić Bojownikarium,coś w tym stylu.I tak jakie warunki są najlepsze dla bojownika???

Jakie rośliny???

Filtracja???

Ile bojowników może być w tym akwarium???

Urządzenie akwarium???

Jakie rybki na dno,żeby trochę dno czyściły,które mogą być z bojownikami???

I może jeszcze jakieś inne ryby które mogą być z bojownikami???

To chyba tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

viewtopic.php?f=2&t=13379 :roll:

1. Rośliny ?? :zamieszany: Żywe ..

2. Filtracja ?? :zamieszany: Filtr do akwarium 45 L i po sprawie...

3. Bojowniki 3 (2 samice i 1 samiec) i na dno kiryski karłowate albo pigmeje i krewetki Red cherry

4. Urządzenie ?? Jakie tobie pasuje :roll:

5. Patrz punkt 3.

6. Inne ryby nie przy tym litrażu . Patrz punkt 3 jakie możesz mieć .

7. Zadajesz bez sensu pytania :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No to na początek powiem ,że niektóre odpowiedzi są trochę na odczepnego... jak się nie chce komuś doradzać ,to lepiej nic nie napisać ,ale po kolei ...

 

Rośliny – zacznij od roślin pływających takich jak pistia, salwinia czy paprotnic z rodzaju ceratopteris, ich obecność powoduje, że rybki będą spokojne, i nie naerwowe, ale te rośliny dodatkowo zabiorą nam dużo światła, czy na dnie będziesz mógł posadzić zwartki( cryptocoryny), mikrzorium uskrzydlone , niektóre bacopy pewnie też będą rosły .Staraj się stworzyć im gęsty busz, rybki czują się w nim bezpiecznie, podobne warunki mają w naturalnym środwisku a azji południowo-wschodniej, gdzie zamieszkują pola ryżowa, rowy przydrożne, zarośnięte bajorka itd

 

Filtr – jakiś do 45l , uproszczenie niegodne moderatora, admina ... Bojowniki nie są zbyt dobrymi pływakami i nie znoszą mocnego prądu,a przy rozmnażaniu powierzchnia wody nie może być pruszana, ponieważ bojowniki budują gniazdo, ale ja polecam kaskadę, bo ma regulację przypływu, a co do głosów, że wylot ma na powierzchnię ,to odpowiem ,że ma, ale pływające roślinki spowoduję ,że nie będzie przeszkadzał w opiece nad młodymi. Uwaga na skimerek, straciłem kilka samic, które wpadły do skimmera, który nie chciał się wysuwać do powierzchni ...

 

Pokrywa – też musi być, po pierwsze bojowniki nie mogą zaziębić swoim organów oddechowych, a pokrywa zagwarantuje warstwę ciepłego powietrza nad wodą, ponadto to powietrze pomoże roślinom pływającym we wzroście

 

Temperatura – od 26 stopni w górę, ... oczywiście bojowniki przeżyją w 21 stopniach ,ale w tak nieskiej temperaturze będą czuły się nieswojo, oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale z mojego doświadczenia wynika, że taka woda jest idealna ,tak więc grzałka z dokładnym termostatem musi być ...

 

Co do innych ryb, kiryski pigmejki lub inne malutkie oczywiście pasują , inne ryby ? W 45L nic innego nie wkładaj, jak napisali poprzednicy, harem 1+3 lub nawet 1+4 nie będzie przesadą, będziesz pewny, że agresja będzie się dobrze rozkładała i zawsze jakaś samic zaakceptuje zaloty, aczkolwiek z moich doświadczeń wynika ,że to raczej samica wybiera samce i zazwyczaj samiec kopuluje tylko z jedną i tą samą samicą w zbiorniku .Inne są tolerowane i tyle ,ale znam też wyjątki od tej reguły ...

 

A teraz co do samych pytań ,niektóre odpowiedzi są na odczep, bo temat bojków jest wałkowany tutaj co dwie godziny, codziennie nawet w niedziele i święta i każdy nowy zamiest poczytać zadaje wciąż te same pytania ,bo nie chce mu się niczego poszukać... podejrzewam ,że podobne odpowiedzi znajdziesz przynajmniej kilkadziesiąt razy !!!! Stąd nerwy ... z jednej strony to nawet rozumiem shaniqę ... bo ile można ...

 

dlatego następnym razem ,poszukaj ineresująceych odpowiedzi ,albo pisz PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium 45l z bojownikiem raczej pielęgniczek bym nie dokładał, prędzej jakieś małe stadne ryby.

A jeszcze pytanie,Czy Bojownik lubi w akwarium kamienie???

 

Jeśli to nie będą wapienie lub marmury to nie będą przeszkadzać, pamiętaj że bojowniki najbardziej lubią dużą ilość roślin.

Do tego wypadałoby zrobić jakąś kryjówkę, np z kokosa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha,szkoda,bardzo mi się podobają te rybki,a już tak ogolnie,nie długo będę w większym akwarystycznym sklepie i tam podobno przyjmują rybki,więc chciałbym oddać większość rybek,które mam i zmienić obsadę.I moje pytanie jest następujące,chciałbym żebyście podali mi wszystkie możliwości obsady jakie mogą być w tym akwarium???I wszystkie rybki które mogą być w tym akwarium???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie ten temat... :roll:

viewtopic.php?f=99&t=9214

Adriano, nikt ci tu nie będzie pisał "Weź sobie tą, tą, tą i tą rybkę..." :roll: To ty masz podjąć decyzję, a nie my! Masz podane przykładowe obsady, więc coś z tego wybierz... Oczywiście adekwatnie do litrażu, jaki masz.

I błagam cię, nie bierz się za rozmnażanie bojowników, bo jesteś ewidentnie początkującym akwarystą, a to nie jest łatwe zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie z innej beczki.... od 10 lat mam bojowniki, w tym roku postanowiłam zwiększyć ich ilość do 1+3 (samiec i 3 samiczki), niestety nie mam, czasu na żywe roślinki więc są sztuczne, kamyczki i szklane ozdoby oraz domek w którym uwielbiają się chować, generalnie wyglądają na szczęśliwe stadko, samiec cały czas zaleca się do nich, nie dochodzi do prób sił. Problem mam taki,muszę wymieniać wodę co 3 dni gdyż pojawiają się w niej jakby białe, śluzowe nitki, są na wszystkim: na roślinkach, kamykach nawet na szklanych ozdobach obrzydliwość, jednak rybkom jakby to nie przeszkadza, mają świetny apetyt i żywo sobie pływają,są ciekawskie itd. typowe bojusie.Wczoraj wymieniłam całą wodę, dokładnie wszystko wyszorowałam,ale dziś rano znowu się to pojawiło,na wszystkim,woda wydaje się byś lekko mętna pomimo włączonego filtra z napowietrzaczem. Czy to jakieś glony?? Jak się tego pozbyć?

Będę wdzięczna za rady,

Pozdrawiam Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci odpowiem w ten sposób:

 

Bojowniki są rybami labiryntowymi. Dodatkowo to budowniczy pienistych gniazd...

Staraj sie tak ustawiać filtr aby nie wywoływał zbytnio ruchu tafli wody. One tego nie lubią.

A te śluzowate nitki mogą być właśnie jakąś wydzielina, która normalnie służy do budowy gniazda.

Zrezygnuj tez z napowietrzacza!!! Labiryntowe i tak do oddychania używają narządu (zwanego właśnie labiryntem) który pozwala im oddychać powietrzem atmosferycznym. Dlatego lepiej zadbaj o ciepłe powietrze nad powierzchnią wody i właśnie o spokojną powierzchnie tafli wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...