Skocz do zawartości

chory glonojad?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich i prosze o pomoc kupiony tydzien temu glonojad nie chce jesc tabletki co mu jest? dodam ze akwa ma 54 litry obsada dwa welonki male dwa skalary tez male i glonek taki sredni bardzo prosze o szybka odpowiedz martwie sie o niego :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej informacji.

Kiedy go karmisz? Glonojady są bardziej aktywne w nocy, po zgaszeniu światła.

Skalary-od 160l

Welonki-Od 100l Potrzebują innej temperatury

Glonojad (zbrojnik) niebieski-najmniejszy od 100l

Obsada do całkowitej wymiany.

"Mały" na razie a później urośnie (tu skarłowacieje) i zdechnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąwszy fakt, że żadna! z ryb, które masz nie powinna być trzymana w 54 litrach...

Glonojady ogólnie, jeśli dobrze kojarzę, żerują w nocy, więc możesz po prostu nie zaobserwować kiedy i co zjada. Nawet jeśli konkretnie nie zjada tabletek, które podajesz, może się żywić pokarmem nie zjedzonym przez resztę ryb, opadającym na dno. Jeśli nie obserwujesz innych niepokojących objawów (np. apatia, chowanie się, zblednięcie kolorów) myślę, że powinien dać sobie radę. Musi się zaaklimatyzować.

 

PS. Poważnie pomyśl o zmianie obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za szybka odpowiedz niestety kupujac rybki pan w sklepie mowil ze moga byc tak jest jak jest sie poczatkujacym :oops: mysle ze na razie moze byc jak podrosna to i akwa powieksze :lol: a glonka karmie po zgaszeniu swiatla ale i tak nie chce jesc i ta tabletke inne ryby zjadaja :| widze tez ze zbladly mu kolory i caly czas siedzi schowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trochę podrosną. Niestety akwarium za wiele nie podrosną i zamiast się rozwijać zdechną. Lepiej odda je. Z 54 l naprawdę można zrobić ładne akwarium bez męczenia ryb.

 

Sprzedawcy mówią by zarobić kaskę. Rzadko kiedy trafi się taki z wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, tak to jest ze sprzedawcami... :roll: Dobrze, że zdajesz sobie sprawę, że trzeba to zmienić. Nie zwlekaj zbyt długo ze zmianą akwarium na większe, bo wkrótce - na skutek warunków nie dostosowanych do wymagań ryb - brak apetytu u glonojada będzie "małym pikusiem", w porównaniu z choróbskami jakie mogą się nabawić twoje ryby.

A wracając do tematu... Napisz czym dokładnie karmisz ryby (wszystkie) i jakie tabletki masz dla glonojada. Spróbuj pokarm dla niego kłaść w takim miejscu, żeby inne ryby go nie "wyczaiły" (w gąszczu roślin, za korzeniem, w grocie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc trudno stwierdzić, czy zachowanie glonojadka wynika z tego, że faktycznie nie może się "dopchać" do pokarmu, bo reszta ryb mu zabiera jedzenie "sprzed nosa" ;) , czy to już wskazuje na typowe objawy chorobowe. Spróbuj tak jak pisałam umieszczać pokarm dla niego w miejscu słabo dostępnym dla innych ryb (najlepiej tam, gdzie głównie "przesiaduje" glonojad) i urozmaić trochę karmę lub zmień pokarm (może po prostu mu "nie podchodzi" ten rodzaj).

Obserwuj w najbliższych dniach, czy nie pojawią się jeszcze jakieś objawy.

No i naprawdę pomyśl nad nową obsadą lub większym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że skalry i welonki nie nadają się do akwa 54l... Ale glonojad to jeszcze nie najgorzej. Ja kupiłam kiedyś glonojada (gatunek hypostomus multiradiatus) bo było mi go bardzo żal... :| pływał w takim małym akwarium w zoologicznym i prawie nie miał się gdzie ruszyć choć był jeszcze młody i stosunkowo mały. Miałam wtedy akwa 30l ale szybko zmieniłam je na nowe 92l większego nie mogalm miec :| Nawet kiedy przebywał jeszce w 30l nabrał kolorów i był dużo żwawszy. Trochę skarłowaciał przez mały litrarz w zoologu i przez krótki pobyt w małym litrarzu u mnie (ma 20cm zamiast 30cm) ale ma już 9 lat i czuje sie świetnie ;) jest pełen energii. Co do skalarów i złotych rybek możesz dać ogłoszenie na naszym forum "oddam" lub "sprzedam" może akurat ktoś sie znajdzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welony nadają się tylko i wyłącznie do oczek wodnych, 100L dla nich to tylko szklanka. Na skalary wysokość akwa min. 50cm, litraż już podany. Według mnie obsada do zmiany i nie obejdzie się bez oddania rybek np. tych welonów.

Co do glonojada, może to być spowodowane stresem. Podaj parametry wody jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego c :| o widzialam w sklepie to lezal na dnie a w akwa byly same kamienie ile taka ryba wytrzyma bez jedzenia?

Po pierwsze, zbrojniki żerują głównie w nocy więc niekoniecznie musi jeść na twoich oczach i to że się chowa jest jak najbardziej normalne. ;)

Po drugie może żywić się glonami.

Po trzecie może żywić się resztami z pokarmów płatkowanych które opadają na dno przy karmieniu innych ryb.

 

Nie bój się, z głodu nie zdechnie :roll:

 

Gdzie dałaś tą wodę że Ci zmierzyli parametry?

Trzeba znać dokładne parametry. "Podobno jest ok" nie świadczy że jest ok :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie jak juz mowilam jak najszybciej postaram sie zmienic akwa ;) ale niestety do puki tego nie zrobie rybki musza zostac w tym co jest mysle jednak ze nie powinno byc problemu jak juz mowilam sa jeszcze malutkie a wracajac do tematu glonek niestety dalej gloduje nie stety nie wiem jak wstawic zdjecia :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...