Skocz do zawartości

Problem z glonami


guzdi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam probem z glonami jak widać na zdjęciach atakują wszystko rośliny i je niszczą, tło i kamienie, posiadam akwarium o wymiarach 90x45x55, świetlówki 1x auqaglo 18W i 1x floraglo 18W taki zestaw mi doradzili w sklepie czas świecenia ok 10h, filtr kubełkowy, ph 7,5,reszte podam jak podjade po jakieś testy narazie mam tylko na ph w akwarium mam tło strukturalne i nie jestem pewien czy właśnie wtedy nie zaczął się ten problem czy to jest możliwe czy może jakiś inny jest powód tego?

post-426-13685158127109_thumb.jpg

post-426-13685158127391_thumb.jpg

post-426-13685158127654_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ,że tak wszystko wypisałeś tylko mało szczegółowo.

Podaj ile masz tych świetlówek,ile watów,czas oświetlania.

Bardzo ważne są jeszcze parametry wody,czyli :

ph-już podałeś w/g mnie za wysokie

NO2,NO3,po4,kh,gh sory ale jeszcze te.

Jeśli masz wysoki poziom trzech pierwszych składników ,które ja podałem to wtedy masz problem z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kupiłem testy i je zrobiłem sprawa ma się następująco:

NO3 - 50

NO2 - 0,5

GH>14d

KH -20d

PH - 7,5

Wg mnie to pomyliłeś gh z kh,powinno być odwrotnie z wartościami,tyle ,że i tak są one za wysokie.

NO3-tak żeby było około 10 będzie ok

NO2-musi być 0000

PH-troszeczkę za wysokie tak 6,5-7

A jeśli chodzi o tło to nie jest problem powsania glonów.

Wydaje mi się ,że masz za słabe oświetlenie,jak na akwarium 220L tylko dwie świetlówki.Ja w 200L mam ich 5+jeszcze coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ok nie chodziło mi o to ,że wodą destylowaną zmieniam wartość NO3,choć na pewno i tak jest.

Teraz właśnie robiłem test na NO3 i:

Kranówka ma 20,a w akwarium mam żółciutki kolor czyli 5

Na NO2 i NO3 czyli azotany i azotyny mam założony w filtrze zew. wkład nitras na obniżenie tych wartości,jest bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nic nie ściemniam,nie mam takiego zwyczaju.

Powiem tak w filtrze zewnętrznym mam założone takie rzeczy jak:

1-ceramika dwa rodzaje porowatości

2-torf i nitras

3- bio gąbka

Nie mam nic więcej.Raz w miesiącu podaję do akwarium nitrate minus i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest ustabilizowane akwarium i pływają tam ryby i nie masz denitryfikatora ani hydroponiki ani innego specjalnego filtra na NO3 i pomimo tego masz tak niskie NO3 to jedynym wyjasnieniem jest to, ze gdzies w podlozu zachodzi u Ciebie denitryfikacja, tylko ze niekontrolowana grozi wytwarzaniem trujacego siarkowodoru.

 

Jak kiedys będziesz coś przesadzał albo cos to grzebnij tak ze 3-4 cm. w podłoże, wyciągnij trochę środkowego i spodniego podłoża i powąchaj, jak będą zgniłe jaja to musisz coś z tym zrobić bo to trucizna.

Nie ma żartów, a NO3 samo sie nie zredukuje przez żadne cudowne wkłady do filtra, jest owszem jedna rzecz - żywica ale to jest drogie i czasem nieskuteczne.

Cały czas mówisz o NO3 o jego produkcji. Pomyśl, jeśli nawet codziennie wytwarzane jest 3mg No3, a pobór przez rośliny jest na poziomie 3-4ppm to dlaczego janusz miałby nie mieć niskiego poziomu azotanów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Przemo] Nie zgodzę się z Tobą. Na rozwój glonów wpływa wiele czynników. I poziom NO3 ma małe znaczenie akurat. Podam Ci na przykładzie swojego baniaka. Miałam jakiś czas temu ogromny problem z glonami, poziom NO3 spadł mi wtedy ze zwykle utrzymywanego poziomu 12,5 do poziomu 0. U mnie jest ogrom roślin ale też i spore przerybienie w tej chwili. Glony jakie u mnie były to zielenice nitkowate i szantarsje.

Jak to jest ustabilizowane akwarium i pływają tam ryby i nie masz denitryfikatora ani hydroponiki ani innego specjalnego filtra na NO3 i pomimo tego masz tak niskie NO3 to jedynym wyjasnieniem jest to, ze gdzies w podlozu zachodzi u Ciebie denitryfikacja, tylko ze niekontrolowana grozi wytwarzaniem trujacego siarkowodoru.

 

Jak kiedys będziesz coś przesadzał albo cos to grzebnij tak ze 3-4 cm. w podłoże, wyciągnij trochę środkowego i spodniego podłoża i powąchaj, jak będą zgniłe jaja to musisz coś z tym zrobić bo to trucizna.

Nie ma żartów, a NO3 samo sie nie zredukuje przez żadne cudowne wkłady do filtra, jest owszem jedna rzecz - żywica ale to jest drogie i czasem nieskuteczne.

U mnie grzebiąc ostro w podłożu, nie było czuć nic takiego. U mnie spadek NO3 był spowodowany wyłącznie wysokim jego zużyciem przez szybko-rosnące rośliny i jeszcze szybciej rosnące glony.

No ale to nie ma znaczenia, woda destylowana to woda pozbawiona minerałów/twardości, nie ma to związku z NO3.

Zmierz NO3 w akwarium przed podmianą i napisz :)

Przeciętnie w każdej kranówie NO3 ma wartość ok. 15-25, w wodzie destylowanej dopuszczalna wartość wg Farmakopea Polska VI (2002) wynosi nie więcej niż 0,2. Chyba więc jednak trochę ma znaczenie czy się leje destylkę czy kranówkę.

 

Niemniej jednak, jak wcześniej pisałam, poziom NO3 ma małe znaczenie przy powstawaniu glonów. Są ludzie, którym glony wywala przy NO3 równym 50 a są i tacy (jak ja), którym glony się robią przy NO3 < 5. Ja bym raczej przyczyn szukała w sposobie nawożenia i dystrybucji CO2. Jeśli nawożenia nie ma albo jest błędne a CO2 jest źle podawane lub wcale, to problem z glonami gotowy. Również oświetlenie ma tu spore znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły glony zależą od wielu czynników. Ja się na glonach nie znam, wtrąciłem tylko, że NO3 powoduje wzmożony wzrost glonów bo tak wszędzie piszą.

[Przemo] Zaczynasz się sam motać ;) Raz piszesz, że glony się robią przez NO3 a za chwilę sam udowadniasz, że różnie to z glonami jest bo jedne są przy takim NO3 a inne przy innym... Bardzo się też sugerujesz tym co piszą wszędzie. To "wszędzie" i ta "większość" to ludzie, którzy albo glony zwalczają restartem albo myślą, że wpuszczą kilka kosiarek, wleją algin i będzie git. Ja mówię z własnego doświadczenia oraz po lekturze kilku dobrych artykułów na temat glonów napisanych przez osoby z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Nie sugeruję się tzw. "większością" bo to przeważnie powielane głupoty. Sam poziom PO4 też ma mały wpływ na glony. Jest to powszechnie panująca opinia, że jego nadmiar powoduje glony. Szkoda, że to nie do końca prawda. Jedni mają glony przy prawie zerowym PO4 a inni przy wysokim poziomie. Jedyną tak na prawdę słuszną teorią, która krąży po necie jest to, że glony powstają przez cały zespół czynników a nie przez jeden. Glony są przez zachwianie równowagi a to nie jest jednoznaczne z wysokim NO3 czy PO4. Zachwianie równowagi będzie przy np. zachwianiu dystrybucji CO2., przy złym podawaniu nawozów itd. Przy tym wartości NO3 i PO4 mogą być w tzw. normie.

 

 

Chyba się za bardzo rozpędzasz, twierdząc, że ogólnie w kranówce średnie stężenie to 15-25. Woda ze stacji uzdatniania ma stężenie poniżej 5mg. Owszem, czasem się zdarza, że ktoś ma w kranówce 20, 30 a nawet i 50mg ale to są raczej wyjątki :) Wtedy takie osoby mają problem gdy mają akwarium bo nie mają wody do podmian, zakładają filtry RO itp. Wydaje mi się, że ogólnie przyjęło się, że w kranówce jest ~0 NO3. Nie wiem jaka jest średnia zawartość azotanów w kranówce w Polsce, ale z tego co ludzie podają na forach ro raczej mają koło zera a wartości 15-25 to chyba wyjątkowe osoby?

Nie rozpędzam się. Sprawdzałam parametry wody w kilku różnych miastach podane przez tamtejsze mpwik. Ogólnie norma dopuszczalna w Polsce to ≤ 50. Poza tym poszukaj sobie czym się różni woda z RO od destylki, bo widzę że chyba nie masz pojęcia. Nie różnią się prawie niczym. Więc nie mów raz, że lanie demineralki nic nie ma do NO3 a za chwilę piszesz, że jak ktoś ma wysoki poziom NO3 w kranie to musi zamontować RO... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym janusza rośliny i produkcja się różni od roślin innych? Jak ma jedną rybkę i 20 roślin to tak, ale jako, że nic nie pisał, to zakładam, że ma mniej więcej jak każdy a wiemy jak średnio rośnie NO3 w akwarium z roślinami, kilka mg dziennie. I przy podmianie np 20% co tydzień stężenie NO3 jest w okolicach 30. Zakładam też, że podał wartość NO3 przed podmianą wody a nie zaraz po.

 

Uważasz, że to normalne mieć w normalnie obsadzonym akwarium, bez specjalnej filtracji, NO3 na poziomie 5? Tak?

Aby zapoznać się z obsadą i roślinnością w zbiorniku janusza wystarczy spojrzeć na jego akwarium, które ma w podpisie jako link.

Jest jak najbardziej możliwe uzyskanie takiego NO3 bez żadnych "udziwnień". Janusz nie ma przerybionego zbiornika, jest całkiem dobrze obsadzone roślinami (większość roślin jest w szybkiej fazie wzrostowej) więc nie widzę przeszkód dla utrzymania niskiego NO3. Nawet gdyby dzienna produkcja wynosiła 5ppm (35ppm/tydzień), a pobieranie 4ppm (28ppm/tydzień) to wolnego NO3 pozostanie około 7ppm. Po podmianie 20% zostaje już tylko około 5ppm. Biorąc pod uwagę fakt, że do czasu do czasu jest odmulane podłoże, tego NO3 po podmianie zostają śladowe ilości (bliskie 0).

 

P.S. Jak dla mnie podmiana 20% to prawie żadna podmiana, choć każdy ma własne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym janusza rośliny i produkcja się różni od roślin innych? Jak ma jedną rybkę i 20 roślin to tak, ale jako, że nic nie pisał, to zakładam, że ma mniej więcej jak każdy a wiemy jak średnio rośnie NO3 w akwarium z roślinami, kilka mg dziennie. I przy podmianie np 20% co tydzień stężenie NO3 jest w okolicach 30. Zakładam też, że podał wartość NO3 przed podmianą wody a nie zaraz po.

 

Uważasz, że to normalne mieć w normalnie obsadzonym akwarium, bez specjalnej filtracji, NO3 na poziomie 5? Tak?

Jeśli chcesz wiedzieć ile mam roślin, pooglądaj moje 200L,znajdziesz tam 23różne gatunki roślin,przynajmniej po 8-10 sadzonek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...