Skocz do zawartości

Problemy z moimi rybami


heniek242
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pewien problem, otóż mam 112 l akwarium w nim mam 12 brzanek sumatrzańskich, 2 grubowargi zielone, 4 gurami, 2 bocje (wspaniałą i siatkowaną) oraz 1 długonosa ciernistego, problem mój polega na tym iz mam takie obstawienie ok tygodnia i na początku było wszystko oki, jednak teraz zauważyłem ze brzanki mają podgryzione ogonki tak samo bocja wspaniała, co a właściwie kto może być sprawca tego aktu terroru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z opisu długonosa ciernistego ze strony głównej SA:

"Długonos ciernisty - Macrognathus aculeatus. Ryba ta, jeśli jest hodowana pojedynczo lub dwoma przedstawicielami gatunku, to staje się bardzo agresywna. Jednak im grupa większa tym staje się łagodniejsza."

Już "na dzień dobry" doszukiwałabym się tu przyczyny twoich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie bocje powinny mieć większy zbiornik, więc ja bym oddała. Labeo (grubowarg zielony) i te gurami (jakie?) to masz w parach czy jaka płeć...? Oba gatunki są "terytorialne" i to też może wzmagać agresywność. Brzanki też są znane z podgryzania płetw, chociaż w takiej ilości jak ty masz, powinny raczej zajmować się sobą. No i jeszcze ten długonos... Według mnie obsada troszkę nie bardzo dobrana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

labeo trzyma się pojedynczo, mają tendencję do silnej terytorialności i podgryzania czerwonych płetw. Stają się również agresywne w stosunku do swojego gatunku. Bocje są stadne i min 5szt, a na trzymanie 5 szt bocji wspaniałych min 240l... Możesz kupić 5 siatkowatych lub wymienić te denne na kiryski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Administrator

Pierwsze słyszę :roll: , miałem 4 labeo w 350l i jakoś nie zauważyłem ataku na czerwone płetwy , tylko bardziej na osobników o zbliżonym kształcie :roll: , np: kosiarki . Dlaczego na necie powiela się obiegowe opinie i potem powstają bzdury ? :roll: Poszukajcie dobrze na ten temat a nie tylko pierwsze strony z google :roll: .Poszukajcie dalej ;). Terytorialne oki, zgodzę się! Ale w jakim akwarium ? W 112l może być jeden, ale w większym więcej.Znacie coś takiego jak rośliny, ozdoby naturalne, odpowiednie dopasowanie zbiornika ? Nie na wygląd tylko na biotop ??? Wtedy jest troszke inaczej :roll: . Połowa z was widziała te ryby tylko w internecie lub zoologicznym, a się wypowiadacie jako znawcy , a może jakieś konkretne doświadczenia z nimi ? Słucham ??

Dziwi mnie że wypowiadacie się na temat ryb, których żaden z was nie miał :roll: . Najpierw google a potem kopiuj,wklej ?? Przestańcie się ośmieszać :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę :roll: , miałem 4 labeo w 350l i jakoś nie zauważyłem ataku na czerwone płetwy , tylko bardziej na osobników o zbliżonym kształcie :roll: , np: kosiarki . Dlaczego na necie powiela się obiegowe opinie i potem powstają bzdury ? :roll: Poszukajcie dobrze na ten temat a nie tylko pierwsze strony z google :roll: .Poszukajcie dalej ;). Terytorialne oki, zgodzę się! Ale w jakim akwarium ? W 112l może być jeden, ale w większym więcej.Znacie coś takiego jak rośliny, ozdoby naturalne, odpowiednie dopasowanie zbiornika ? Nie na wygląd tylko na biotop ??? Wtedy jest troszke inaczej :roll: . Połowa z was widziała te ryby tylko w internecie lub zoologicznym, a się wypowiadacie jako znawcy , a może jakieś konkretne doświadczenia z nimi ? Słucham ??

Dziwi mnie że wypowiadacie się na temat ryb, których żaden z was nie miał :roll: . Najpierw google a potem kopiuj,wklej ?? Przestańcie się ośmieszać :roll:

 

tak dla sprostowania informacja pochodzi z książki Johna Dawesa "Ryby akwariowe"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dla sprostowania, miałem 4 labeo przez dwa lata w zbiorniku. I wbrew pozorom nie każda ryba zachowuje się tak samo :roll: .Wpływa na to wiele czynników typu : zbiornik, ozdoby, roślinność, pozostała obsada itp. Więc dziwi mnie trzymanie się ściśle książkowych regułek. Ja już spotkałem się z wieloma różnymi zdaniami na temat zachowania labeo. I wcale nie jest tak do końca jak Wam się wydaje :roll: . Jeżeli ktoś nie miał dłuższego kontaktu z tymi rybami to raczej nie powinien się upierać na temat ich zachowania :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może przy 350l 4 szt przy odpowiednim urządzeniu akwarium jest w stanie przeżyć dwa lata, ale w temacie mowa o 112, więc labeo w ilości więcej niż 1 odradzam

 

EDIT: Oboje mamy rację, potwierdza to nawet encyklopedia na SA:

http://www.superakwarium.pl/grubowarg-d ... id446.html

Największym błędem popełnianym przez akwarystów jest umieszczanie tej pięknej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupełnie się do niego nie nadaje, ze względu na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo młode grubowargi toczą gwałtowne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem. Kiedy tylko dostrzeże w obrębie swego terytorium czerwoną płetwę ogonową intruza, rusza do ataku. Gatunków inaczej ubarwionych nie zauważa.

http://www.superakwarium.pl/grubowarg-z ... id894.html

 

Hodowla większej ilości tych ryb jest możliwa tylko w bardzo dużym zbiorniku. Każdy osobnik musi mieć wystarczającą ilość miejsca na swój rewir. Nie powinien mieć ciągłego kontaktu wzrokowego z resztą przedstawicieli swojego gatunku w akwarium. Z tego powodu w zbiorniku powinny się znaleźć liczne zakamarki, korzenie, jamy oraz gęste rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mojego doświadczenia miałem dwa labeo jednego niestety musiałem oddać strasznie ganiał drugiego osobnika swojego gatunku że nie wspomnę o kosiarkach i innych rybach typu nawet neon miały przerąbane ale o ogryzaniu płetw nic mi nie wiadomo :lol: teraz ten drugi samotnik śmiga po akwa i jest ok :ugeek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Do 112l 1szt , nie pisałem,że więcej ;) . U mnie były 4 ale tak jak mówiłem: 350l,powierzchnia dna zbiornika 160 x 42 cm i dużo kryjówek. Po 2 latach oddałem je z powodu redukcji obsady a nie że się zabijały ;). Pięęęękne rybki, kiedyś na pewno u mnie zagoszczą znowu!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...