Skocz do zawartości

Restart 260l - Start na ziemi.


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Restart akwarium zacząłem od przygotowania garnków, starego akwarium, kotła i innych pojemników, w których mogłem zmagazynować większość wody, niestety zaledwie 1/3 znalazła swoje miejsce w w/w. Reszta poszła do WC. Na całe szczęście filtry pozostawiłem w starej wodzie dzięki czemu ryzyko zatrucia NO2 u ryb jest minimalne, dodatkowo akwarium na ziemi nie wymaga okresu dojrzewania (źródło: Diada Walstad), zapobiegawczo będę miał woreczki przepływowe na zbicie NO2.

 

A tak wyglądał plac boju:

Dołączona grafika

 

Na zdjęciu: Ziemia ogrodowa, kulki gliniano-torfowe, korzenie, kamienie, pojemniki na wode, węże, siatka, brudny stolik ;]

 

A tu ostatni rzut na akwarium przed restartem:

Dołączona grafika

 

Końcowa faza spuszczania wody ze zbiornika (aby oszczędzić wodę w kranie na płukanie bazaltu zrobiłem to częściowo w akwarium - efekt poniżej:

Dołączona grafika

 

Umyte szkiełko w oczekiwaniu na nowe podłoże:

Dołączona grafika

 

Sypiemy węgiel aktywny na sam spód:

Dołączona grafika

 

A teraz obsypuję brzegi akwarium bazaltem by sworzyć "ramkę" do której wsypię ziemię (ziemia nie może być narażona na światło z zewnątrz stąd taka "prowizorka"):

Dołączona grafika

 

Wysypuję ziemię, podobno cmentarna lepsza, ale miałem pod ręką tylko ogrodową:

Dołączona grafika[/url]

 

Kulki gliniano-torfowe w postaci proszku:

Dołączona grafika

 

Zasypane bazaltem z wierzchu na grubość przynamniej 5cm i układanie dekoracji:

Dołączona grafika

 

Efekt końcowy, na razie bez efektów:

Dołączona grafika

 

90% sadzonek jest tak mała że właściwie ciężko cokolwiek tu oceniać. Pozornie wydaje się, że to wciąż to samo akwarium co przed restartem. Ale to tylko pozory, teraz trzeba ok miesiąca czasu by zobaczyć efekty tego 2 dniowego restartu akwarium. Generalnie co mogę powiedzieć to niektóre dekoracje jak np powywijany korzeń z prawej znikną w przyszłości, ale póki nie narodzą się nowe sadzonki z przycinek będzie sobie tam leżeć. Generalnie akwarium nastawione na 6 zbitych kęp gęstej roślinności bez zbędnych kamieni itd.

 

Dziękuję za brawa,

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrze na ten twój zbiornik to utwierdza się moja wiara w teorie ewolucji,tyle było tych zmian i tyle koncepcji,pamiętam te akwarium z tymi akarami błękitnymi potem coś tam jeszcze innego było,przyznam że długo tu nie zaglądałem i taki szok :shock:

 

Ciekawe co dalej będzie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysek .... łojojoj Grzesiu :mrgreen: No to ja powiem tak. Czekam na efekty jakie da ziemia, potraktuję ciebie o twoje akwa jako próbę do mojego baniaczka :twisted: . Ale tak na serio : Tutaj duży plus za odwagę ( ziemia ) no i tak jak napisałeś, oceniać nie ma co :) czekam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 dzień i to, co mnie niezmiernie cieszy, to tempo działania ziemi na rośliny, a może to tylko przypadek? Zdjęcie przedstawia Eustralis Stellata - w ciągu 6 dni urosło z punktu widzenia zdjęć być może nieznacznie, niemniej z linijką w ręce są to już 4cm więcej a na dodatek roślina zaczyna się nareszcie wybarwiać! Do tej pory ta sztuka nie udała mi się w poprzednim akwarium przez dobre 2 miesiące. Generalnie ta roślinka potrafi być wybredna, dostałem ją od znajomej też jako formę zieloną mimo że rosła na profesjonalnym biogruncie. Nie wiem od czego to zależy, ale zaczynam się cieszyć powoli z podjętej decyzji. :) Rotala Indica też odzyskuje sprawność i kolory. :)

 

Nie mam niestety ze zbliżenia zdjęcia porównawczego tuż po założeniu akwarium na ziemi, ale zapewniam roślinka była cała zielona :)

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wysypuję ziemię, podobno cmentarna lepsza, ale miałem pod ręką tylko ogrodową:

Dołączona grafika[/url]

 

Kulki gliniano-torfowe w postaci proszku:

Dołączona grafika

 

Witam. Nosze sie z zamiarem zalozenia akwarium Low- Tech. W zwiazku z tym mam pytania co do ziemi ogrodowej i kulek gliniano - torfowych. Czy ziemia musi byc wczesniej jakos odpowiednio przygotowana? Jesli tak to w jaki sposob. Czy moge wsypac do akwarium taka zwyczajna ziemie kupiona w "ogrodniczym"? Mam w piwnicy zwyczajna ziemie ogrodowa w worku foliowym juz od 3-ech,moze 4-ech lat. Czy moglbym ja zastosowac? Czy w/w kulki to moga byc np. kulki JBL? Prosze o rady. Powaznie mysle o takim akwarium. Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia z ogrodniczego to tylko uniwersalna, bez kulek styropianowych i dodatków NPK. Czysta ogrodnicza która nie była nawożona nigdy jest lepsza. możesz wybrać najwyżej z środka po podejrzewam, że na zewnątrz zrobila się skorupa a nawet coś urosło w niej. Ziemi się nie preparuje sypiesz jak leci, byle nie pod samą szybę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...