Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem kompletnie zielony w sprawach akwarystyki. Wiele razy miałem zamiar zacząć hodować rybki jednak nigdy nie miałem możliwości. Teraz jednak bardzo mnie to zainteresowało. Chodzi mi o hodowlę Piranii.

Teraz moje pytania:

Czy mogę hodować 5 sztuk?

Czy 160l wystarczy?

Co muszę kupić

Teraz nie posiadam nic ani akwarium ani nic innego (akwarium może będę miał od kolegi)

Jest ktoś kto może mi napisać krok po kroku co muszę mieć (powiedzmy jakie fundusze) i czy jako początkujący podołam Piraniom, oraz czy one na prawdę jak podrosną mogą przy nieostrożnym karmieniu "odgryźć" mi palec xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie za bardzo, to duże ryby i nie nadają się do 160 l nawet jeśli będzie ich 5 a powinno być więcej bo to ryby stadne. Co do obaw o palce to jeśli będą najedzone to nie powinny się rzucać na "ludzkie" mięso ale ryzyko ugryzienia zawsze istnieje.

 

Tu masz "najbliższy" opis

 

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id253.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh .... jak już na prawdę chcesz się zabierać za hodowlę tych ryb to polecam dogłębne zbadanie literatury ;p bo sam wydatek na komplecik akwa i wiadomo cała reszta , to będzie niemały cios dla portfela ;p akwarium powinno być większe niż 240l, minimum 200cm długie.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pirania_Natterera

http://l.czerniak.webpark.pl/ryby/r34.htm

http://www.mojeakwarium.pl/forum_new/vi ... 62&p=11676

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal za mało jak dla mnie ale od biedy można spróbować z tymi pięcioma. W miarę jak będą rosły ocenisz czy nie za mało miejsca. Tyle że takie karpie po 25 cm będzie ciężko oddać. Pięć sztuk to takie mikro stadko ;)

Nie pisz bzdur! za malo za malo za malo...250 litrow wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz bzdur! za malo za malo za malo...250 litrow wystarczy...

Odezwał się fachowiec od "temat do zamknięcia"... poprzyj swą światłą tezę dowodami, pokaż przykłady komfortowych warunków dla 5 dorosłych 25 centymetrowych ryb w aqwa 250 l czyli 125x40x50. Porównaj sobie teraz sytuację gdzie pakujesz 5 ryb o długości 5 cm do aqwa 25x8x10... wow wychodzi całe 2 litry. Powodzenia w dalszej przygodzie z akwarystyką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jutro kupuje akwarium z całym wyposażeniem (216 l) i zamawiam piranie. Jeśli się nie powiedzie i się zjedzą wzajemnie to będzie lipka ale jak wystarczy im miejsca to dam znać i następni hodowcy będą wiedzieli czy 216l wystarczy, osobiście uważam, że tak bo mój znajomy w akwarium 200l hoduje 9 sztuk piranii i na razie wszystkie 9 sztuk żyje ;D

 

Relacje z "życia piranii" w następnym poście :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmnożenie piranii w tak małym akwarium (jak na piranie) jest praktycznie niemożliwe, więc nawet na to nie liczę XD

Mój znajomy ma piranie (jak pisałem wcześniej) kupił serce wołowe, zmielił i dodaje marchewkę i daje piraniom i jakoś żyją ;D (na razie są małe więc takie coś wystarczy a jak podrosną to żywe rybki na pokarm).

A jeszcze mam pytanie kupie piranie w sklepie (będą dość małe) a akwarium kupuje razem z rybkami takimi jak bojowniki itd...

Czy po zakupie piranie ty bojowniki mogę potraktować od razu jako pokarm czy od razu ze sklepu piranie będą zbyt małe i jeszcze się nie odważą zaatakować żywej ryby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze to irytują mnie twoje posty...

raz piszesz że masz kumpla co wszystko ma i wszystko wie a z drugie strony zawracasz dupę ludziom a jak ci ktoś coś napiszesz to "wiesz od kumpla że jest inaczej"

 

sry za szczerość ale jak czytam ze chcesz bojownikiem spaść piranie to jedyne co mogę ci napisać to to co L. Miler powiedział Zbyszkowi Z. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm trochę dziwna sprawa bo wiesz zawsze myślałem, że forum jest od dyskusji i na każdym forum to założenie jest realizowane- DYSKUSJA. Pisze co wiem i co słyszałem i chce skonfrontować to z tym co myślą bardziej profesjonalni ludzie ode mnie. To moje 1 akwarium i czy to źle, że chce wszystko wiedzieć, że chce porównać to co wiem od znajomego a to co wiem z forum ?

Wydaje mi się, że twoje zachowanie jest trochę dziwne w stosunku do kogoś kto nie zna się na akwarystyce a che wiedzieć jak najwięcej żeby nie wywalić pełno kasy w błoto nie sądzisz ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie sądzę ;)

 

jak jest to pierwsze akwarium to nie porywaj się na piranie z którymi raczej nie dasz rady tylko kup sobie coś prostego ;)

 

uciecha jaką ludzie czerpią z karmienia piranii gryzoniami czy innymi rybami jest dla mnie wynaturzeniem (człowiek z racji że zmienił naturalne środowisko z południowo afrykańskiej sawanny na osiedle z wielkiej płyty często szuka prymitywnych zabaw gaszących jego wzburzony instynkt )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja popieram trota.

 

To tak jakby ktoś zrobił sobie prawko i odrazu porywał się na ferrari, które by rozbił na pierwszym zakręcie...

Jak chodzi o marnowanie kasy to na pewno nie zmarnujesz jej ucząc się na innych rybach.

A wiedza, której na początku każdemu brakuje jest bezcenna i nie do kupienia.

 

Bojownik+piranie zły pomysł, jak chcesz robić akwarium dla piranii to zrób im biotop chociaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka akwariów z piraniami. I żadne mnie nie zachwyciło. I to nie dlatego, że to inne, dla niektórych brzydkie ryby. Powodem było to, że trzymane były w za małych akwariach, w warunkach innych niż wymagane i najważniejsze - większość z nich trzymana była dla szpanu! Parafrazując to co napisał Atreyu - "Mam prawko, kupię sobie super BMW, ale będą mi zazdrościć..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.superakwarium.pl/pirania-czerwona-id460.html

już widzę jak ci (jeśli bozia pozwoli) piranie dożyją do ok 15-20 cm długości ... jak ci ryby zaczną syfić + resztki żercia to woda będzie miała kolor coli(nie tej markowej tylko takiej z marketu), z tym że będzie waliła jak szambo(po kolorze zawsze będziesz mógł mówić że to BW i kolejny temat do spinki przed kumplami z trzema paskami usytuowanymi po zewnętrznej stronie kończyn dolnych).

Roślin nie będziesz miał pewnie żadnych albo sztuczne bo jak nie masz żadnego doświadczenia to będzie ci trudno dobrą florę utrzymać, nie ma roślin jest no3.

a jak urosną większe te rybki to ci obgryzą paluchy :D i tego ci życzę tzn żeby urosły ofc ;)

 

(pamiętacie tą reklamę piwa??

;)

bez alkoholowe)

 

 

ps

kupię sobie super BMW, ale będą mi zazdrościć..."

po Gliwicach łysi tak jeżdżą tylko że na stacji zawsze za dwie dychy tankują :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo w golfach3 z zamontowanym plastikowym spojlerem, przyciemnionymi szybami i łup łup z głośników, jak to na wsi :D

 

Ja polecam pewien film, już go gdzieś podawałem.

Obejrzyj i jeszcze raz zastanów się czy piranie to na pewno takie fajne ryby na początek. Jak się to komuś podoba to szczerze współczuje.

 

Przy czym utrzymanie ich przy życiu nie będzie super łatwe. To nie gupiki i nie wybaczają błędów początkujących...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trot- jeśli masz zamiar mnie urazić to lepiej się wcale nie wypowiadaj.

Twoje wypowiedzi nic nie wnoszą do tematu a tylko próbujesz pokazać jaki to z ciebie dobry akwarysta (czy jak tam to się nazywa).

Każdy kiedyś zaczynał i szczerze wątpię w to, że twoje pytania nie były głupsze od moich.

Piranie mi się podobają, a że chce je hodować to znaczy, że dla szpanu ? To dokładnie tak samo jak bym chciał Ci wcisnąć, że masz 2 akwaria dla szpanu...

Zastanów się troszkę nad tym co piszesz i pomyśl czy chciał byś być na początku przygody z akwarystyka tak potraktowany i zniechęcony jak JA jestem przez ciebie.

Jeszcze raz jeśli nie masz nic ciekawego do dodania na temat wątku tylko chcesz pokazać swoją wyższość nad niedoświadczonymi akwarystami to lepiej nie pisz wcale.

 

 

Atreyu - Piranie mi się bardzo podobają, jednak ten filmik to przesada, można nakarmić szczurami czy myszami ale najpierw je zabić w bardziej humanitarny sposób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o humanitarny sposób to polecają w kubeczku do lodówki włożyć :)

 

nie, nikt mnie nie opierdzielił a szkoda może by dużej ilości rybek udało się ujść z życiem a tak to "spłynęła kanałami "jak to prezydent Wałęsa mówił

 

edit: mi podobają się paletki ale za zielony na nie jestem :)

a nie uważam się za super akwarystę, wręcz przeciwnie uważam że póki co ogarnąłem kilka procent dostępnej wiedzy i dlatego czytam, czytam czytam, a potem żałuje że tak mało przeczytałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nawet nie chodzi o szpan itp.

 

Po prostu chodzi o zapewnienie rybom optymalnych warunków, na początek brać się za piranie to średni pomysł właśnie przez to...

Nie mówie że nie dasz rady utrzymać ich przy życiu, ale super warunków też nie stworzysz bez doświadczenia.

 

Każdy jakoś zaczynał, każdy popełniał błędy na początku, ty masz ten komfort że najpierw możesz się dowiedzieć co i jak - póniej kupujesz ryby, twój wybór jakie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...