Skocz do zawartości

chce założyć akwarium ale boję sie że zaleje sąsiada na dole


Rekomendowane odpowiedzi

Mam ochotę założyć akwarium 100 lub 200 litrów. Boję się że może pęknąć i zaleje sąsiada pode mną. Czy obecne akwaria zapewniają bezpieczeństwo 100 % ? Mam na myśli przeciekanie wody czy pęknięcie szkła ? To mnie powstrzymuje trochę przed założeniem akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ,na akwaria jest gwarancja.

musisz spełnić 3 warunki:

 

1. Stabilna wytrzymała szafka która wytrzyma paręset kilo latami.

2. Mata piankowa ,styropian pod akwarium.

3. Umiejętna obsługa wliczając w to uszkadzanie mechaniczne czy np nieumiejętne "wrzucenie" kamyka do środka.

 

ad1. Nie stół, można kupić drogą szafę akwarystyczną ,nie polecam. Musi stać na stabilnym podłożu ,nie może się kiwać ,można przykręcić szafę do ściany dla stabilności ,blat powinno się sprawdzić poziomicą czy jest równy. W niektórych typach szafek można "dołożyć" drugi blat ,dlatego ciężar akwa nie będzie tylko na środku szafki a rozłoży się na całą.

 

ad2. Wymóg gwarancji. Zapobiega mikro pęknięciom. Na płaskim blacie ,ziarenko piasku pod 120kilowym akwarium może spowodować jego pęknięcie. Mata/styropian = amortyzacja = bezpieczeństwo.

 

a i jeszcze akwarium daleko od drzwi ,dobrego sprzętu audio i daje 100% gwarancji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba mniejsze to akwarium wybiorę bo boje sie o skutki ewentualnej katastrofy :D

 

EDIT:

 

prawdę mówiąc to i 60 litrów jak by się wylało to też "arkę Noego można budować" ale zawsze waży mniej. Mam zamiar tam gupiki hodować i je krzyżować między sobą dla zabawy. Takie hobby mnie dopadło w wieku 30 lat. Chyba to wynika z tego że kiedyś rodzice mi na to nie pozwalali a teraz moge szaleć jak chce. :lol: Oczywiście z zachowaniem kultury i poszanowaniem stosunków między sąsiedzkich. :D

 

EDIT:

 

no może neonki jakieś tam by się znalazły i to wszystko. Rajcuję mnie zmienność genetyczna i niepowtarzalność.

 

mod: posty się edytuje a nie pisze jeden pod drugim! poczytaj regulamin!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja np. zdecydowałem się chwilowo na 54l. ale nie z tego względu że się bałem zalania ale z warunków lokalowych ,większego o 10l akwa już bym postawić gdzie nie miał :cry: ale pracuje nad tym ;)

 

szafa ,podłoga ,podkładki ,wszystko wytrzymałe w 100% i mam pewność do tego stopnia że niedaleko baniaka stoi sprzęt komputerowy za parę tysięcy ,a często jeszcze nie mój jak naprawiam.

 

tak w ogóle ,jeśli baniak się rozstrzelnia ,to nie tak jak na filmach ,bach przednia szyba wylatuje w powietrze ;) przeważnie mamy doczyniena z tym że najpierw silikon gdzieś zaczyna przeciekać... i wtedy zawsze jest czas na reakcje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... przeważnie mamy doczyniena z tym że najpierw silikon gdzieś zaczyna przeciekać... i wtedy zawsze jest czas na reakcje ;)

chyba, że zacznie przeciekać od np dolna krawędź, gdzie siła naciski słupa wody jest największa to rozszczelnienie szybko może się powiększać. im większe ujście tym szybciej się powiększy. Jeżeli zacznie przeciekać o pierwszej w nocy, a akwarium stoi w innym pokoju to rano można brać kąpiel w drugim pokoju zamiast w łazience ;) Dodam, że jeżeli sytuacja będzie miała takie samo miejsce w przypadku przebywania w pracy czy szkole to przed 6-8h potrafi sporo ulecieć. Chyba, że przeciek jest wysoko to szkód wielkich nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jeżeli akwarium jest prawidłowo sklejone, szanse na rozszczelnienie są minimalne . Najczęściej przeciekają całkiem skopane zbiorniki !! Mając dobrze zrobiona szafkę , normalne akwarium , nie jakieś klejone ze starych szyb okiennych to nie masz się co obawiać ;) . Patrząc kategoriami " boję się zalania " , pomyśl co czuł Shadow2525 zalewając swój zbiornik :D . Zawsze istnieje ryzyko pęknięcia akwarium , lecz są to wypadki bardzo sporadyczne !!! Poczytaj, przemyśl wszystko i stawiaj baniak . Zastanów się jaki możesz od razu największy postawić , żebyś za kilka miesięcy nie żałował wyboru :D;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jaki możesz od razu największy postawić , żebyś za kilka miesięcy nie żałował wyboru :D;) .

i jak ci wyjdzie, żę możesz kupić 112 to znaczy żę powinieneś kupić 240 i tego się trzymamy

 

ja zanim kupiłem moje to uważałem je za duże

 

a jak je rozpakowałem to mierzyłem czy się wymiar zgadza bo coś małe się zdawało ;/ i niestety się zgadzał. Jakbym dzisiaj kupował to nie mniej niż 340 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mają w ogrodzie takie akwarium ponad 300 litrów chyba 350 i trzymają tam 3 liny i jednego gupika :D który przypadkiem dostał sie tam z roślinami z zoologicznego sklepu. Mam wrażenie że biedak nie ma siły zanurkować głębiej niż na 15 cm i przeważnie pod powierzchnią pływa a liny go wcale nie ruszają, chociaż połkają wielgachne dżdżownice.

Ja mam w planach zrobić bardziej humanitarne akwarium i może tego gupika zaadoptuje :D

 

Jakiej firmy akwaria są najlepsze? Chodzi mi o takie 112 litrów. Czy orientujecie się gdzie można coś takiego kupić w Warszawie? Czy ktoś z was zamawiał przez internet np. na allegro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...