Skocz do zawartości

Oświetlenie do 240L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich miłośników akwarystyki. Chciałem doradzi się bardziej doświadczonych akwarystow co do oświetlenie do akwa 240L. Otóż zaraz po zakupie zbiornika że standardowa pokrywa (120x40cm) pozbyłem się oryginalnych 2x30w t8 i wstawiłem w ich miejsce aquael leddy tube retrofit (2x16w w wersji plant). Nie zamierzam robić z akwa Holendra, gdyz hoduje pielegnice, ale mimo tego, że światło zdaje się w miarę silne, to proste rośliny takie jak kryptokoryna, nurzaniec, bacopa nie chcą rosnąć... Moja filtracja to aquael turbo 2000 z największą możliwa gąbka i do tego asap 700. Rośliny lekko puszczają nowe pędy, łodygi i dalej stop. Potem nie rosną lub obumierają... Proszę o porady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, rozumiem. Problem w tym, że tamto światło t8 było o nieciekawej barwie, takiej żółtej, a większy problem był w tym, iż te nowe leddy tube wstawiłem w miejsce swietlowek t8. Inaczej bym nie miał, gdzie zamontować leddy tube nie usuwając t8, chyba że o czyms nie wiem. Jestem otwarty na kolejne rady i dziękuję za dotychczasową odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RychRych89 napisał:

tamto światło t8 było o nieciekawej barwie,

Co jest napisane na tych świetlówkach?

Na stronie internetowej sklepu, który jest blisko mnie, znalazłem 20 różnych świetlówek T8 30W. Więc możesz coś dobrać do swojego zbiornika.

Nie napisałeś jakie pielęgnice trzymasz, ale zakładam że to nie Tanga ani Malawi.

Do roślinnego polecam zawsze świetlówkę Juwel Warm-lite (ciepło żółta), jest to najlepsza rura do akwarium roślinnego z rybami.

 

Możliwości połączenia jest jest wiele, kilka przykładów:

  • 2 x Juwel Warm-lite
  • 1 x Juwel Warm-lite, 1 x Juwel Day
  • 1 x Juwel Warm-lite, 1 x Sylvania Grolux
  • 1 x Juwel Day, 1 x Sylvania Grolux
  • 2 x Juwel Day

Te na zielono będą najbardziej korzystne dla roślin, te na niebiesko najmniej.

 

Im świetlówka bardziej roślinna, tym dla ludzkiego oka ciemniejsza. Grolux nie daje jasnego światła, a z tych wyżej wymienionych Juwel Day jest najjaśniejsza.

 

Na tym zdjęciu widać jak roślina (Limnophila sessiliflora) "wybrała" Groluxa zamiast świetlówki 840. Rośliny lubią/potrzebują (w uproszczeniu) światła czerwonego i niebieskiego, a tego właśnie  Grolux ma w widmie więcej niż 840. 

1213372317_Gro840.jpg.c7c3de8c737129ebe854a2f29f224f16.jpg

 

 

3 godziny temu, RychRych89 napisał:

nowe leddy tube wstawiłem w miejsce swietlowek t8

Jeśli wyjąłeś tylko same świetlówki T8 i na ich miejsce wkręciłeś LED'y to nie ma problemu, żeby sytuację odwrócić i korzystać równocześnie ze świetlówek i retrofitów. 

 

Instalujesz świetlówki na swoje miejsce, a retrofity mocujesz do świetlówek.

Mocujesz za pomocą uchwytów T8 i T5. Skręcasz T8 z T5. Powstaje takie "H", a raczej podwójne U, złączone brzuszkami. Jedno zapinasz na świetlówce a z  drugiej strony uchwytu zapinasz retrofita. Retrofit wisi na świetlówce. 

 

Mowa o takich uchwytach:

uchwyty-do-swietlowki-t8-26mm-2szt.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem t8 diversa, nie wiem jakie dokładnie i już je wyrzuciłem i nie zamierzam do nich wracać że względu chociażby takiego, iż są prądożerne. Jak już wspominałem ich światło mi się nie podobało, było takie ciemno - żółte. Muszę przyznać, że pomysł z doczepieniem świetlówki jest super i o tym nie widziałem :) jeszcze dodam, że posiadam parke pielegnic severum bo tego zapomniałem wcześniej napisać. Akwarium jest bardzo czyste i zadbane. Problem jedynie w tym, że nie rosną rośliny. Może dodać trzecią retrofit 16w plant??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawej to nurzaniec. Ciekawe, że piszesz iż bacopa światłolubna, gdyż ja w kilku miejscach czytałem, że jest niezbyt światłolubna :D ale czas pokaże. Na pewno 2 retrofity świeca mocniej, niż 2x t8 bo po zmianie światła wizualnie jest spora różnica w doświetleniu akwa. Z nurzancem zawsze miałem problem, musiałem go wyrywać i wręcz nie mogłem na dążyć(poprzednie akwa 140l i również 2xretrofit z tym, że 2x10w i też wersję plant). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RychRych89 napisał:

Na pewno 2 retrofity świeca mocniej, niż 2x t8 bo po zmianie światła wizualnie jest spora różnica w doświetleniu akwa

Miałeś odbłyśniki na tych świetlówkach?

 

3 godziny temu, RychRych89 napisał:

poprzednie akwa 140l i również 2xretrofit z tym, że 2x10w i też wersję plant

To więcej światła niż teraz i do tego plant. Dlatego Nurzaniec rósł lepiej. Możliwe też że podłoże było bardziej zasobne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej- teraz też mam plant 2x16w plant w 240litrach (0.13w Led na litr), wcześniej miałem 140l akwa i 2x10w plant(0.14w Led na litr) z czego wynika, że w 140l miałem niemalże takie samo światło, bo różnica jest mikro. W żadnych z akwa nie miałem odbłyśników. Tylko kiedyś przy t5 miałem odbłyśnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy teraz jest wszystko jasne? Mialem dokładnie ten sam rodzaj światła w 140l, co teraz w 240l jak również ilość światła niemalże taka sama bo różnica jest znikoma. Co do podłoża, owszem była wyższa warstwa w 140l, ale w 240 też mam kilka cm dokładnie tego samego zwirku co było w 140. Dla porównania kiedyś w 54l nurzaniec rósł jak szalony na samym piasku, którego warstwa miała mniej niż 2cm a granulacja jak mąka... I jak to wytłumaczyć??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytając, czy wszystko jest jasne, chodziło mi o oświetlenie jakie było w poprzednim akwa i w obecnym. Pisałeś tak jakbyś stwierdzil że w 240l nie mam wersji plant. Dla sprostowania napisałem dokładnie wszystko od nowa, co było już w pierwszym wątku na samej górze. Ja nie oczekuje od nikogo żadnej gwarancji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Zdaje sobie z tego sprawę. W akwarystyce siedzę od 11lat i wiele już widziałem i doświadczyłem. Ale teraz po raz pierwszy szukam pomocy na forum bo już rozkładam ręce... To akwa zostało wystartowane 25.09.19r. Jest więc dojrzałe. Podloze uzyznione kulkami gliniano torfowymi + tabletki tetra crypto. I to już daje do myślenia, że nurzaniec i kryptokoryna nie rosnie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam podobny problem. 

Co do oświetlenia, mi wszystkie rośliny zaczęły zdychać po przeprowadzce do innego akwarium, gdzie oświetlenie było mocniejsze, mimo nawożenia. Akwarium jednak jest wyższe, przez co mniej światła dociera na dno. I może to jest właśnie Twój problem.  Jeśli akwaria różnią się wysokością, to oświetlenie w 240 litrach jest słabsze niż w 140 litrach mimo nominalnie niemal identycznej mocy, a dodatkowe ucięcie  0,01W roślinom może dać się jednak we znaki.  Poza tym roślinom może przeszkadzać po przeprowadzce wszystko. Nawet różnica w prądzie wody po zmianie filtra. Inne rozprowadzanie ciepła w wodzie, itd. itp. Ruch wody na rozprowadzanie światła może mieć również wpływy i może Twoim roślinom nie podoba się sposób, w jaki widmo świetlne jest obecnie rozprowadzane po akwarium. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek bym się zastanowił na tymi ledami Aquaela bo przy najtańszej lampie 1w z serii ADP sunsun oświetlenie mam na 1/3 zbiornika 70l. Taki mini panel to koszt 30zl tam jest aż 6 diod w tym 2niebieskie.

Ja to wkleiłem w obudowę na taśmę 2strona.

 

Może by poszukać takiego panelu o o mocy około 5w i problem był by rozwiazany.

Koszt obstawiam że zamknął by się w 100zl. Oczywiście umnie owe rozwiązanie jest światłem dodatkowym i wygląda to tak.

Przy wyłączonym głównym.

IMG_20200428_222055.thumb.jpg.c223412047a61476c6bbe741839cd489.jpgIMG_20200428_222018.thumb.jpg.e176dc306011b8ed2577f9bdb12f1062.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...