Skocz do zawartości

Choroba gazowa i deszczownica


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zaczęłam zajmować się akwarystyką niedawno, dlatego też moje akwarium jest standardowe jak na początek - 60l, rybki to m.in. żałobniczki, molinezje i neonki, raczej nic wymagającego.

Niedawno zepsuł się napowietrzać w filtrze (przestał wypluwać bąbelki) a rybki po kilku dniach zaczęły dosyć dziwnie się zachowywać, z tego co się orientuję była to choroba gazowa. Z racji panującej teraz sytuacji i zamkniętych sklepów, na przyjście zamówionego filtra musiałam czekać kilka dni. Ale jest, nowy z deszczownica. Po wymianie kilka rybek mimo wszystko nie doszło do siebie, w ciągu ok 2 tygodni dwie rybki zdechły (ciągle pływały przy tafli wody).

Stąd moje pytanie, czy to kwestia powikłań po sytuacji z chorobą gazową, czy może napowietrzanie tylko deszczownicą jest niewystarczające? Bardzo będę wdzięczna za wszelką pomoc, pozdrawiam! 

Edytowane przez Monika96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe są trzy a wsumie cztery pytania

 

1. Przepustowość nominalna filtra oraz ilość ryb.

2. Wysokość zbiornika.

3. Ilość roślin.

4. Ilość podmiany wody w tym okresie?

 

A teraz fakty wymiana gazowa następująca poprzez falowanie tafli wody jest bardziej wydajna niż mechaniczne tłoczenie bąbli.

 

Fakt kolejny akwarium 60l powinny mieć filtrację około 350l/h ze względu na to producenci podają przepustowość bez oporu materiału filtracyjnego.

 

Deszczownice ustawiamy około 5mm nad taflą wody tak by woda wylotowa nie powodowała pralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość to ok 30cm, rybek w tym momencie jest ok 22, wg producenta przepustowość filtra jest opisana jako 600l/h. Roślin jest sporo, niektóre niedawno dosadzane więc małe, 3 już dosyć spore.

Widziałam na wielu forach żeby deszczownicę ustawiać nieco pod taflą wody, jak w takim razie jest lepiej?

Edytowane przez Monika96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...