Jump to content

Niedobór na kryptokorynie


fugeson
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich. 

Od jakiegoś czasu zauważyłem zmiany na liściach na kryptokorynie, starsze liscie zaczynają sie robic brązowe od środka, zmiany występują tylko na kryptokorynie.  Brak zahamowania wzrostu, Czego to moga być niedobory? Proszę o pomoc. 

Z góry dziękuję. 

 

_20190130_181404.JPG

_20190130_181209.JPG

_20190130_181306.JPG

Link to comment
Share on other sites

 Może to  być niedobór spowodowany nadmiarem jakiegoś pierwiastka, który blokuje wchłanianie innego. Może też to być jakiś grzyb atakujący roślinę. Może ta kryptokoryna jest po prostu już stara. Musiałbyś poszukać na forach roślinnych. Dajesz za mało informacji na temat oświetlenia, nawożenia itp.

Link to comment
Share on other sites

Oświetlenie: Led

Taśma 5630 6500k- 20w

Taśma 5730 6500k - 10w

Taśma dla roślin 12w

11gidzin 

Zbiornik 72l

No3 ok20

Po4 0,8

Co2 24na dobe

Ph 6,8/6,6 z 7,5 bez co2

Nawozy : tetra plantapro micro i macro raz w tydodniu przy podmiance 25% wd zaleceń producenta , potas i zelazo co drugi dzień jedno naciśnięcie z aqua art nie mam testów na potas i żelazo. 

Temp. 25,5

 

 

 

20190201_140115.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chm...to może faktycznie jakiś grzyb. Albo wsadź jakiś nawóz pod korzenie tej zwartki. W opisach piszą, że kryptokoryny pobierają składniki głównie z podłoża i nawożenie do wody nic nie przynosi. A Twoja jest dosyć spora, więc korzenie też pewnie ma duże. Albo po prostu się zestarzała - rośliny żyją długo, ale kiedyś i one osiągają kres. Ewentualnie poeksperymentuj z nawozami - przez parę dni nie podawaj tego osobnego potasu i obserwuj jej liście. Może wypowie się ktoś, kto już miał taki problem. Ja miałam co prawda problem z kryptokorynami - ale znałam przyczynę. 

Link to comment
Share on other sites

Jakieś 1,5miecha temu włożyłem kulki gliniano torfowe pod korzeń. A cha, zapomniałem wspomniec, ze 2tygodnie temu skończyłem walke z krasnalami za pomocą carbo, 6 krotne  przedawkowanie do słupa wody najbardziej zakrasnolone liscie wyciołem,  fakt że  prawie całego nażunca spaliłem w czasie tej kuracji zrobiłem podmiany co 3 dzień 50%.od tego czsu jest ok, 

Link to comment
Share on other sites

Więc może woda jakoś zmieniła swoje właściwości, co spowodowało pojawienie się krasnali i chorobę zwartki? Czy sądzisz, że to szyszki za bardzo zmieniły parametry wody i zaszkodziły zwartce? Obawiam się, że w tym momencie nie mogę Tobie dalej pomóc. 

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie widzę żadnej choroby u Twoich zwartek. Zmiana koloru może wynikać ze zmiany nawożenia np: podłożenia czegoś pod korzenie, zmiany oświetlenia czy zacienienia.

Bardzo ładna kryptokorynka.

Może czegoś nie widzę na zdjęciu, ale ubytków w liściu nie ma prawda? Chodzi tylko o zaciemnienie nerwu głównego liścia?

 

Link to comment
Share on other sites

Może masz rację, własnie chodzi mi o te zaciemnienie, zadnych zmian nie wprowadziłem jesli chodzi o baniak, ( nawożenie, swiatło itp) może tak ma być, innych objaw nie ma, przyrosty są i to duże, musze co tydzien sporą garść wyciąć mały baniak.Ale już niedługo zmiana na wieksze.

Wielkie dzieki za pomoc 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...