Skocz do zawartości

Magia Życia... 112 L LOW-TECH


Tomek007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

Po mojej długiej nieobecności na forum chciałem się ,,pochwalić'' :P swoim akwarium :) Sam nie wiem dlaczego,ale dopiero teraz po 15 latach swojej przygody z akwarystyką zakładam po raz pierwszy temat z opisem i zdjęciami jednego ze swoich akwariów których miałem już w swoim życiu kilka,ale które nie zostały zaprezentowane przeze mnie ,myślę też że powodem była obawa przed krytyką, a więc do rzeczy...

 

 

Akwarium :112L 80x35x40 h czyli standard

Oświetlenie : 2x18 W (ok 0,3 W\L)

Filtr : Aqua-El Fan 2

Grzałka z termostatem : Atman 100 W

Tło: Brystol A 1 Ciemno zielony

Termometr : standard akwariowy :)

 

Urządzenie akwarium : 

 

Podłoże: JBL Aquabasis Plus ok. 5 Kg ,piasek rzeczny bardzo drobny zmieszany z gruboziarnistym

Korzenie Mopani (2 sztuki) zarośnięte roślinami tak ,że ich prawie nie widać :)

Kamienie : otoczaki rzeczne ,małe i bardzo małe

 

Dodatkowo liść migdałecznika morskiego + szyszki olchy czarnej w celu uzyskania jak najbardziej naturalnego wyglądu akwarium

 

Flora :

 

Nurzaniec spiralny

Zwartka wędta odm. green

Zwartka wędta odm. brown

Zwartka Rubella

Zwartka Tropica

Moczarka Argentyńska

Rogatek sztywny

Wywłócznik kłosowy

Żabienica cętkowana - ozelot

Ponikło igłowate 

Gałęzatki kuliste

 

Fauna:

 

Hodowla gupików Pawie Oczko ok. 20 szt.

Kiryski Spiżowe x 6 

Zbrojnik Zwyczajny x 1

Krewetki Red Cherry ok 40 szt. (również hodowla)

 

Inne zwierzęta w akwarium:

 

Hodowla rozdętek zwyczajnych (ciężko stwierdzić ile ich jest) coś ok 30-40 nie stanowią u mnie plagi wbrew wszelkim opinią, w ogóle nie redukuję ich ilości

Zatoczki lśniące (kilkanaście osobników)

 

Nawożenie :

 

Mimo iż jest to akwarium Low tech stosuję niewielkie ilości Fe i K ponieważ Rogatek i Moczarka wraz z bardzo szybkim wzrostem pochłaniają duże ilości żelaza i potasu co wcześniej powodowało u mnie żółknięcie zwartek i przebarwienia na liściach, a od kąt zacząłem stosować Fe i K problem został rozwiązany.

 

Ogólne funkcjonowanie akwarium:

 

Zbiornik został założony ponad 9 miesięcy temu, docelowo miał być to typ MT czyli Media Tech i taki właśnie był,aczkolwiek po niedługim czasie nie miałem czasu już tak intensywnie prowadzić tego akwarium ,więc akwarium dosłownie samoistnie ,,Przeszło'' w tryb LT Low-tech i o dziwo zaniedbując akwarium prawie całkowicie nie zdestabilizowała się w nim równowaga biologiczna a nawet nie pojawiła się inwazja glonów nie licząc glonów pędzelkowatych które pojawiały się od czasu do czasu na szybie czy niektórych starych liściach roślin.

 

 

 

 

 

 

post-7816-0-99861100-1485533603_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się coś nie zgadzało :) Ale spójrz na nazwę załączonego pliku - na aktualne chyba trzeba poczekać :)

 

Ooo ile komentarzy ;P jestem mile zaskoczony ,dziękuję za nie ;) oczywiście dojdą nowe fotki ,właśnie wysyłam następną ,po prostu chcę powoli pokazać wam jak to wszystko się zaczynało :) coś w stylu od 0 do bohatera :D 

Tutaj jeszcze dopiero zaczął kształtować się tym Media Tech...

post-7816-0-13263000-1485542568_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już jakoś wygląda :) . Tylko dlaczego tak wody masz mało?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Po prostu się boję żeby nie powyskakiwały ryby bo jak widzę co jakiś czas się pluskają ,poza tym mam jakieś 4 cm od górnej krawędzi i przy pielęgnacji wewnątrz jest mi latwiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ można ;) no więc tak w skrócie.. zbiornik ma już ok 300 dni, niedawno usuwałem w nim trochę glonów pędzelkowatych przeważnie z szyb gdyż całe szczęście rzadko występują na roślinach,dekoracjach czy sprzęcie akwarystycznym,woda została podmieniona ale jak podmieniam to rzadko i w małych ilościach tzn. raz w mieś czy raz na dwa mieś. 10-15 % tak mniej więcej,parametrów oprócz Ph nie mierzę ,wynosi ono przeważnie 6,5 - 6,8. Filtr płuczę dość często bo szybko się zapycha czyli raz na 2 tyg. Załączam kolejne zdjęcie

post-7816-0-65529600-1485879891_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nieźle to wygląda, ale brakuje mi jakiegoś korzenia albo łupiny kokosa z jakimś fajnym mchem (peacock, china?).

 

Polecam jednak zmierzyć parametry wody i dobrać do nich obsadę. Pierwsze lepsze z brzegu gupiki wolą bardziej zasadową wodę.

W akwarium znajdują się dwa korzenie Mopani ,tylko mocno zarosły i własnie taki był tego zamysł

Wiem ,że gupiki lubią wodę bardziej zasadową ,ale takie Ph jakie posiadam jest też tam gdzie one występują

Mocno mnie zastanawia sterylność tego podłoża. ;)

Zgadza się ,ponieważ zdjęcie było robione zaraz po sprzątaniu tzn wymianie wody :) poza tym akwa wtedy było ,,młodziutkie'' miało ok dwóch mies.

Fajnie się prezentuje, tylko dlaczego 1 plan zaczyna się tam, gdzie zacząć powinien się plan 2, natomiast z przodu nie ma zupełnie niczego?  Jeśli nie rośliny to chociaż jakieś "śmieci"...No i ta sterylność zupełnie w tym nie pomaga.

Tak ma być :) zapomniałem wcześniej dodać ,ze ja już tak po prostu mam z tym rozmieszczeniem roślin i lubię ,,wypiętrzać'' te rośliny ku tyłowi,poza tym zobacz ,że mam w nim 6 kirysów spiżowych i chciałem zrobić im możliwie jak największa plażę ,bo widzę że uwielbiają na niej przebywać :) poza tym niedługo dojdzie jakiś większy samiec zbrojnika i chce mu także zostawić miejsce do żerowania.

 

A ta sterylność jak pisałem już wcześniej po czyszczeniu dna i fakcie ,że było to młodziutkie akwarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zarośnięte, i ogólnie fajnie to wygląda...tylko tak się zastanawiam, owszem mogę być w błędzie, biorąc pod uwagę "HT", ale czy ten fan-2 faktycznie tak filtruje wodę czy to zasługa roślin? Bo coś ta woda jest jakaś taka...hmmm...za bardzo przejrzysta.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zarośnięte, i ogólnie fajnie to wygląda...tylko tak się zastanawiam, owszem mogę być w błędzie, biorąc pod uwagę "HT", ale czy ten fan-2 faktycznie tak filtruje wodę czy to zasługa roślin? Bo coś ta woda jest jakaś taka...hmmm...za bardzo przejrzysta.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Właśnie nie wiem skąd wzięło się to przekonanie ,że te fany i inne wewnętrzne filtry to są słabe,beznadziejne itp. filtr ciągle chodzi na full i jest naprawdę mocny,poza tym posiadam piasek na dnie a podloże piaszczyste łatwiej utrzymać w czystości a niżeli żwir co sprawia że tylko gdzieniegdzie odkłada mi się detrytus ,który zbieram rurką raz na jakiś czas.

 

Wrzucam pierwsze zdjęcie akwa już w stylu Low-Tech,co ciekawe akwarium zaniedbałem,ograniczyłem oświetlenie,czyszczenie filtru i glonów z roślin i szyb,podłoże zanieczyszczone było już widocznie co widać na zdjęciu a wyszło mega naturalnie ,chociaż na zdjęciu tego jakoś nie widać.. podsumowując akwarium po ok 4 miesiącach samoistnie przeszło z Media Tech na Low Tech,co zrobiło na mnie naprawdę niezłe wrażenie :) Zdj po solidnej przycince.Wiek akwarium - 6 miesięcy

post-7816-0-48642000-1486040388_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę, że "fany" są złe, też miałem fan 1 w 30l i dawał radę, ale fan2 w 112l...(?) to mnie zastanawia. No nic, jak pisałem wcześniej akwa fajnie wygląda.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...