Skocz do zawartości

Gupiki zaczęły pływać pod powierzchnią wody


jimmy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z gupikami w akwarium. Dzisiaj trochę robiłem w akwarium i rybki zaczęły się chować i pływać pod powierzchnią wody (w sumie nie pływają tylko w miejscu stoją pod powierzchnią wody). Jedynie 3 większe gupiki spłyną na dno, dziabną kawałek tabletki tetra dla krewetek i glonojadów i szybko uciekają do góry.

 

Akwarium 48 litrów

Rośliny to:

java moss

christmas moss

microsorium

pistia

 

Napowietrzanie: Filtr wewnętrzny z rurką do napowietrzania 24h/7 (300l/h)

 

Oświetlenie: 4x15W (świetlówki energooszczędne - 2xbiała+czerwona+niebieska)

Temperatura: Podniesiona z 23stopni do 25stopni (pleśniawka)

 

Obsada: 20xgupik młody (1-1,5cm) + 3 duże gupiki

20x krewetek rc+babaulti

ok 20-30 szt glonków tyle co się wylęgły.

 

Zauważyłem u jednej gupikowej pleśniawkę na ogonie i płetwach i nalałem dzisiaj FMC tropicala. Czy przez to te ryby mogą się tak zachowywać ?

Czy może mam za małe napowietrzanie bo jest na minimum (czytałem, że gupiki nie lubią mocnego nurtu) lekko wypływają małe bąbelki.

 

Na tą chwilę nie mam ofiar. Dopiero wczoraj ustawiłem temperaturę na większą i od dzisiaj zaczęły się tak zachowywać po dodaniu tego FMC.

Edytowane przez jimmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tydzień  10 litrów. Dzisiaj robię podmianę.

Od dwóch dni mam dopiero krewetki. To możliwe, żeby zrzuciły już pancerz ? Czy po prostu 3 naraz mi padły ?

Krewetki i małe zbrojniki niebieskie zasuwają po szybach normalnie.

Edytowane przez jimmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśniawkę ma tylko jedna rybka, którą kupiłem w akwarystycznym. Wcześniejsze gupiki kupiłem u hodowcy i były całkowicie zdrowe. Wszystko było OK do wczoraj kiedy to zmniejszyłem prąd wody i dodałem FMC. Zrobię jak mówisz i zobaczymy.

Edytowane przez jimmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem płaską małą łyżeczkę soli do wody przy podmianie. I od rana ustawiłem napowietrzanie na max. Większość się ocknęła i pływa w ławicy koło wylotu z filtra. Zostało ze 3 szt, które się gdzieś chowają i nie pływają. Jeden samczyk się powiesił w mchu. W poniedziałek znów podmienię wody. Nie wiem tylko czy lać jeszcze FMC. W sumie pleśniawka u gupikowej trochę się zmniejszyła, zniknęła z płetw brzusznych i grzbietowej, ale jeszcze na ogonie trochę plamek jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem płaską małą łyżeczkę soli do wody przy podmianie. .

Soli sie nie rozrabia. Wsypuje sie do akwarium gdzie jest najmniejszy przeciąg aby delikatnie parowała. Sól pomaga przy No2 bo blokuje wchłanianie i chroni przed zatruciem tzw. brown blood disease. Wężykiem igielitowym ściągaj pokarm nie zjedzony i odchody

+ podmianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyciągnąłem drugą ofiarę. Cała reszta pływa w grupie ze zwiniętymi ogonkami pod powierzchnią wody. Czy ten duży nurt wody ich nie męczy jak one tak cały czas płyną jakby pod prąd ? Jeszcze przed zalaniem CMF pływały po całym akwarium a do bąbelków z filtra podpływały tylko się bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki po trzeciej podmianie wody zaczynają dochodzić do siebie i pływają po całym akwarium.

Niestety zbieg okoliczności doprowadził do tej sytuacji.

Akwarium stało sobie z roślinkami miesiąc czasu, ale dopiero tydzień przed rybami włożyłem filtr i zacząłem je filtrować i napowietrzać. Nie dodawałem bakterii ani nie wrzucałem jedzenia aby się wytworzyły.

Mój błąd polegał prawdopodobnie na tym, że kupiłem nową gąbkę aby założyć do filtra ponieważ miał on koszyczek, a ja chciałem mieć krewetki w akwa i kupiłem właśnie zamiast tego koszyczka. Filtr nie dojrzał a ja wpuściłem ryby.

Początkowo przez tydzień kiedy wpuściłem pierwszą obsadę 20stu malutkich gupiczków (ok 1 cm) od hodowcy nic się nie działo, ale po tygodniu prawdopodobnie  po dodaniu kolejnej obsady 3 duże gupiki ( które bardzo dużo wydalały i jedna miała pleśniawkę), krewetki 20 szt oraz ok 30 szt tyle co urodzonych zbrojników niebieskich amoniak poszedł w górę a jeszcze zabiłem preparatem FMC wszystkie dobre bakterie(chciałem leczyć pleśniawkę)

Dodatkowo pewnie doszła do tego przyducha, bo zmniejszyłem napowietrzanie do minimum.

Dziwi mnie, że krewetki oraz małe glonojadki nie odczuły takich złych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...