Jump to content

Gupiki zaczęły pływać pod powierzchnią wody


jimmy
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem z gupikami w akwarium. Dzisiaj trochę robiłem w akwarium i rybki zaczęły się chować i pływać pod powierzchnią wody (w sumie nie pływają tylko w miejscu stoją pod powierzchnią wody). Jedynie 3 większe gupiki spłyną na dno, dziabną kawałek tabletki tetra dla krewetek i glonojadów i szybko uciekają do góry.

 

Akwarium 48 litrów

Rośliny to:

java moss

christmas moss

microsorium

pistia

 

Napowietrzanie: Filtr wewnętrzny z rurką do napowietrzania 24h/7 (300l/h)

 

Oświetlenie: 4x15W (świetlówki energooszczędne - 2xbiała+czerwona+niebieska)

Temperatura: Podniesiona z 23stopni do 25stopni (pleśniawka)

 

Obsada: 20xgupik młody (1-1,5cm) + 3 duże gupiki

20x krewetek rc+babaulti

ok 20-30 szt glonków tyle co się wylęgły.

 

Zauważyłem u jednej gupikowej pleśniawkę na ogonie i płetwach i nalałem dzisiaj FMC tropicala. Czy przez to te ryby mogą się tak zachowywać ?

Czy może mam za małe napowietrzanie bo jest na minimum (czytałem, że gupiki nie lubią mocnego nurtu) lekko wypływają małe bąbelki.

 

Na tą chwilę nie mam ofiar. Dopiero wczoraj ustawiłem temperaturę na większą i od dzisiaj zaczęły się tak zachowywać po dodaniu tego FMC.

Edited by jimmy
Link to comment
Share on other sites

Nie, dna nie ruszałem. Dzisiaj rano zbite w jedną kupę gupiki leżały na dnie. Zwiększyłem napowietrzanie to połowa zaczęła pływać po pokarm.

Wczoraj dodałem tylko kokosa z microsorium, podzieliłem christmas moss i wlałem FMC.

Link to comment
Share on other sites

Co tydzień  10 litrów. Dzisiaj robię podmianę.

Od dwóch dni mam dopiero krewetki. To możliwe, żeby zrzuciły już pancerz ? Czy po prostu 3 naraz mi padły ?

Krewetki i małe zbrojniki niebieskie zasuwają po szybach normalnie.

Edited by jimmy
Link to comment
Share on other sites

Co drugi dzień 10l dopóki obsada nie przestanie chorować. Poczytaj skąd bierze się pleśniawka. Zacznij sprawdzać parametry, to będziesz w stanie sobie pozwolić na zmniejszenie podmian przy takim przerybieniu.

Link to comment
Share on other sites

Pleśniawkę ma tylko jedna rybka, którą kupiłem w akwarystycznym. Wcześniejsze gupiki kupiłem u hodowcy i były całkowicie zdrowe. Wszystko było OK do wczoraj kiedy to zmniejszyłem prąd wody i dodałem FMC. Zrobię jak mówisz i zobaczymy.

Edited by jimmy
Link to comment
Share on other sites

Dałem płaską małą łyżeczkę soli do wody przy podmianie. I od rana ustawiłem napowietrzanie na max. Większość się ocknęła i pływa w ławicy koło wylotu z filtra. Zostało ze 3 szt, które się gdzieś chowają i nie pływają. Jeden samczyk się powiesił w mchu. W poniedziałek znów podmienię wody. Nie wiem tylko czy lać jeszcze FMC. W sumie pleśniawka u gupikowej trochę się zmniejszyła, zniknęła z płetw brzusznych i grzbietowej, ale jeszcze na ogonie trochę plamek jest.

Link to comment
Share on other sites

Dałem płaską małą łyżeczkę soli do wody przy podmianie. .

Soli sie nie rozrabia. Wsypuje sie do akwarium gdzie jest najmniejszy przeciąg aby delikatnie parowała. Sól pomaga przy No2 bo blokuje wchłanianie i chroni przed zatruciem tzw. brown blood disease. Wężykiem igielitowym ściągaj pokarm nie zjedzony i odchody

+ podmianki.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj wyciągnąłem drugą ofiarę. Cała reszta pływa w grupie ze zwiniętymi ogonkami pod powierzchnią wody. Czy ten duży nurt wody ich nie męczy jak one tak cały czas płyną jakby pod prąd ? Jeszcze przed zalaniem CMF pływały po całym akwarium a do bąbelków z filtra podpływały tylko się bawić.

Link to comment
Share on other sites

Rybki po trzeciej podmianie wody zaczynają dochodzić do siebie i pływają po całym akwarium.

Niestety zbieg okoliczności doprowadził do tej sytuacji.

Akwarium stało sobie z roślinkami miesiąc czasu, ale dopiero tydzień przed rybami włożyłem filtr i zacząłem je filtrować i napowietrzać. Nie dodawałem bakterii ani nie wrzucałem jedzenia aby się wytworzyły.

Mój błąd polegał prawdopodobnie na tym, że kupiłem nową gąbkę aby założyć do filtra ponieważ miał on koszyczek, a ja chciałem mieć krewetki w akwa i kupiłem właśnie zamiast tego koszyczka. Filtr nie dojrzał a ja wpuściłem ryby.

Początkowo przez tydzień kiedy wpuściłem pierwszą obsadę 20stu malutkich gupiczków (ok 1 cm) od hodowcy nic się nie działo, ale po tygodniu prawdopodobnie  po dodaniu kolejnej obsady 3 duże gupiki ( które bardzo dużo wydalały i jedna miała pleśniawkę), krewetki 20 szt oraz ok 30 szt tyle co urodzonych zbrojników niebieskich amoniak poszedł w górę a jeszcze zabiłem preparatem FMC wszystkie dobre bakterie(chciałem leczyć pleśniawkę)

Dodatkowo pewnie doszła do tego przyducha, bo zmniejszyłem napowietrzanie do minimum.

Dziwi mnie, że krewetki oraz małe glonojadki nie odczuły takich złych warunków.

Link to comment
Share on other sites

Na dzień dzisiejszy mimo podmian straciłem 4/5 obsady gupików. Glonojadków i krewetek nie rusza to, więc będzie to akwarium roślinne tylko dla nich jak się okaże, że wszystkie gupiki odejdą. Jedynymi objawami są nadal jakby sklejone ogonki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...