Skocz do zawartości

Nowe akwarium


Najger
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , po przeprowadzce przyszedł czas na założenie nowego akwarium. Więc tak wybór padł na akwarium 72l  o wymiarach 60X30X40. Akwarium będzie stało na specjalnie zakupionym pod nie stolikiem. Pisze bo chciałbym nie popełnić błędów na samym początku budowania akwarium, więc tak na dno myślę dać piasek kwarc biały. Chciałbym też zastosować filtr zewnętrzny i teraz pytanie jaki. Kupować akwarium z pokrywą ?? Jeśli tak to jakie oświetlenie zastosować, tak żeby roślinom było dobrze i żeby zastosować jakieś mało wymagające rośliny. O rybach na razie nie będę się rozpisywał bo jeszcze dokładnie nie wiem jakie będą parametry wody. 

Edytowane przez Miniu
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeżeli chcesz mieć jako podłoże piach to najtaniej wyjdzie jak się przejdziesz do marketu budowlanego po kreisela albo sobexa (ten drugi czasem nieco wpływa na parametry wody - zależy do partii).

2. Dość fajny jest aquael FZN3.

3. Akwarium jak najbardziej możesz kupić z pokrywą ale wtedy będzie potrzeba ją nieco wyciąć żeby kaskada weszła. Jeżeli nie chcesz tego robić wystarczy kupić samo szkło (akwarium) + zamówić u szklarza kawałek szyby na wymiar.

4. Mało wymagające rośliny sobie poradzą nawet jeśli będziesz świecił 18W świetlówką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lampa żeby uniknąć glonów w akwarium.

Jeżeli właśnie po to chcesz lampę no to nie potrzebnie ją chcesz kupić, jak nie zadbasz o odpowiednie parametry, filtracje, światło - jednym słowem nie zapewnisz akwarium równowagi to i tak będziesz miał glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Więc jaki polecacie filtr kubełkowy

Taki żebyś miał miejsce na dużo złóż filtracyjnych, patrząc na jego parametry techniczne to duża nadfiltracja, przepływ zostaw na drugim miejscu.

 

 

 

i jakie oświetlenie ?

Są również różne oświetlenia, jedni lubią LED inni T8, ktoś gu-10 a może jednak T5, więc oświetlenie ma być takie aby ryby czuły się jak w "domu", nie miały solary ale nie było za ciemno, żeby rośliny Ci nie padały.

 

 

 

jakie najważniejsze testy na początek PH, No2, No3 ?

Jeszcze do tego GH, KH, NH3/NH4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem troszkę w internecie i nie ukrywam że totalna burza mózgu :-) Myślę nad którymś z tych filtrów 

1)https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-cristalprofi-greenline-e401--energooszczedny-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-40-120l-p-5176.html
2)https://www.akwarystyczny24.pl/tetra-ex-600-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-60-120l-p-3511.html
3)http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-aqua-nova-ncf-600-akwarium-do150l-i6559552387.html 

I tu proszę o wypowiedzenie się bardziej doświadczonych w tej dziedzinie. Do akwarium planuje zamówić taką pokrywę :

 http://allegro.pl/pokrywa-aluminiowa-60x30-prosta-led-17-kolorow-i6577614402.html

 

Wiem że pokrywa droga, ale chce żeby to wszystko jakoś wyglądało i teraz kolejne pytanie jakie oświetlenie w niej bo jest do wyboru: 

Led 13W, Led 2x13W, T8 2x15W, t5 2X24W. 

 

Z góry dziękuje za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żeby nie zakładać nowego tematu pisze tutaj :-)

Akwarium wystartowało 21.11.2016, 27.11.2016 podmieniłem 15 litrów wody. Pierwszy tydzień świeciłem 5 godzin po tygodniu teraz świece 6 godzin dziennie, filtr 24h na dobre pracuje, temperatura wody 23 stopni. Dziś zrobiłem testy kropelkowe zoolek i oto następujące wyniki:

 

PH 7,5

No2 - 0

No3 - 0

GH - 6

Kh - 5

Nh3- 0

Nh4 - 0,05

 

Co sądzicie o tych wynikach ?? czy czas już myśleć nad obsadą jeśli tak to nad jaką ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad obsadą myśleć możesz ale z wpuszczaniem jakichkolwiek ryb wstrzymaj się zdecydowanie.

Jak NH4 i NO2 będzie na zero a pojawi się No3 to możesz wpuszczać rybki - gdzieś pewnie za jakieś 3 tygodnie.

 

Ale ja nie o tych chciałem.

Jak Ci się sprawdza ta pokrywa ? Podczas prac porządkowych trzeba ją zrzucać z baniaka czy można to jakoś sensownie podnieść do góry ? Też czasem myślę nad tą pokrywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa sprawdza się super, można otwierać z jednej i drugiej strony, ściągać pokrywy belkę oświetlenia można wtedy przesuwać co znacznie ułatwia pracę przy akwarium. A jaką obsadę można dobrać pod te parametry?. Następne testy za tydzień..

 

Wysłane z mojego Tab2A7-10F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Akwarium wystartowało 21.11.2016

Jeżeli tak to, któreś z tych:

 

 

No2 - 0

 Nh3- 0

Nh4 - 0,05

powinny być już powyżej zera.

 

 

 

27.11.2016 podmieniłem 15 litrów wody.

A to w jakim celu? Przedłużyłeś tym, tylko proces dojrzewania, ta podmiana  amoniaku i azotynów by nie zbiła do zera... Sprawdź Swoje testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy wszystko idzie w dobrym kierunku ??

Nadal coś mi "śmierdzi" z Twoimi testami.

Jeżeli nawet byśmy przyjeli, że faktycznie akwarium dojrzało (pomimo tej poprzedniej podmiany) i nawet jak byśmy przyjeli, że przed zrobieniem testów zrobiłeś podmianę, to w tak młodym akwarium poziom azotanów  jest stanowczo za mały.

Sprawdzałeś dokładność tych testów? Jeżeli nie i nie masz znajomego u którego mógł byś porównać, to przejdź się do zoologicznego ze swoją wodą z akwarium i niech Ci zrobią testy ale nie daj się naciągnąć na sprawdzanie testami paskowymi, tylko kropelkowymi.

 

 

 

Chciałbym mieć takie GH/KH przy tym pH :)

Ja mam jeszcze niższe parametry w kranie. Jak nie masz nic do dodania konkretnego w temacie to nie spamuj. Radzę zapoznać się z regulaminem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy są OK. Sprawdzane na innych zbiornikach i u mnie w okolicy w zoologicznych nie jest tak łatwo zbadać wodę, patrzą na człowieka jakby sie z choinki urwał a w jednym zoologicznym Pani mi powiedziała "co pan odpierdziela za cyrk z jakimiś testami", Pani w sklepie miała 3/4 sklepu ryb :-)

 

Dziś zrobiłem kolejne testy i zaszły zmiany:

 

PH 7,4

No2 1,5

No3 20

GH 7

KH 9

NH3 0

NH4 0,05

 

Czy to zmiany na dobre ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Testy wody destylowanej:

Ph 6,5

  GH 2

KH 2

pH destylowanej by było jeszcze ok, ale twardości powinny być zerowe.

 

Po tym czasie już powinno akwa być dojrzałe, nawet jak testy szwankują, chociaż po wynikach ciężko to powiedzieć, pokaż jak wygląda akwarium na dzień dzisiejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...