Skocz do zawartości

Znowu temat GLONY ... ;(


garfieldgarfield
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam WSZYSTKICH :) i proszę o pomoc w walce z glonami (jak na zdjęciu).

 

post-24338-0-11002900-1475745507_thumb.jpg

 

Specyfikacja:

Akwarium: 260l, oświetlane 12h, 2x54W + 2ledy (łącznie 35W)

Nawożenie: Co2 w płynie BioLine: 4 wciśnięcia codziennie rano, Makro BioLine: 1-2 wciśnięcia codziennie rano, 2x w tygodniu Micro przygotowywane na bazie kalkulatora Zulix – 2x po 25ml

Roślin w akwarium dużo.

 

Przedsięwzięte środki:

  1. Wstrzymanie się z Mikro i Makro.
  2. Podmiany wody 2x w tygodniu po 2 wiaderka.
  3. Mocne natlenianie.
  4. Mniejsze i rzadsze karmienie ryb.
  5. Zwiększenie Co2 w płynie BioLine.
  6. Wstrzymanie: Co2 w płynie BioLine.
  7. Oświetlenie 8h.

Ogólnie od 3-4 tygodni mimo stosowanych naprzemiennie/łącznie działań efekt podobny. Glony są w podobnych ilościach.

Być może pojawiły się od wzburzenia podłoża … po tym „zabiegu” zauważyłem najprawdopodobniej atak.

Najszybciej usuwa się je szybkim ruchem wody tworząc go ręką, ale na drugi dzień glony są znowu…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że sinice. Na pewno doraźnie pomaga zaciemnienie akwarium na 2-3 doby (nakrycie np. kocem), potem wybranie zdechłej tkanki i podmiana wody. Niestety taki zabieg - przynajmniej u mnie - działał tylko na jakiś czas. Stanowczo lepiej zadziałało zmniejszenie światła na stałe i podniesienie Ph - mam wrażenie, że sinice lubią kwaśną wodę. Wiadomo jednak, że nie zawsze można sobie na to pozwolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że sinice. Na pewno doraźnie pomaga zaciemnienie akwarium na 2-3 doby (nakrycie np. kocem), potem wybranie zdechłej tkanki i podmiana wody. Niestety taki zabieg - przynajmniej u mnie - działał tylko na jakiś czas. Stanowczo lepiej zadziałało zmniejszenie światła na stałe i podniesienie Ph - mam wrażenie, że sinice lubią kwaśną wodę. Wiadomo jednak, że nie zawsze można sobie na to pozwolić.

"i podniesienie Ph - mam wrażenie, że sinice lubią kwaśną wodę" - to chyba obniżenie ph ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolego, zanim zaczniesz kurację borasolem to pierw upewnij się co to za glon, bo ja tam żadnych sinic (cyjanobakteri)  nie widzę, jeżeli już to Compsopogon i jeszcze jedno, unikaj takich cudownych porad jak kolega wyżej radzi.

 

 

Upewniłem się, że to sinica (także w zapachu).

"unikaj takich cudownych porad" - wiesz trudno laikowi w tych tematach odróżnić dobrą poradę od gorszej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaki masz poziom NO3?

Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale miałem kilka dni całkowicie zaciemnione akwarium.

No3 jest na poziomie 50.

Inne wartości: No2 = 0, GH>15d, KH = 15d, ph =8 (testy: JBL i Tetra)

---------------------------------

Przyznam, że całkowite zaciemnienie na 4 dni + wlanie 2x borasolu w dostępach 2 dniowych w ilości 250ml na 250l pomogło całkowicie. Po tym zabiegu bardzo ostrożnie zapodawałem roślinom coraz to większe dawki światła zbliżając się do wcześniejszych ilości. Rośliny mają się znacznie lepiej. Nie mają sinic. Uzupełniam też sukcesywnie nawozy. Wykazują jednak niedobór chyba potasu (?):

 

post-24338-0-50106400-1477383247_thumb.j

 

Do usłyszenia,

post-24338-0-50106400-1477383247_thumb.jpg

Edytowane przez garfieldgarfield
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zastosowanie tego (porada z innego forum) pomogło + podmiany wody na dzisiejszy dzień:

 

"1 dzień, dawka 400mg erytromycyny na 100l wody - Całkowite zaciemnienie zbiornika.

2 i 3 dzień dokładnie taka sama dawka, w dalszym ciągu ciemno.

4 dzien - właczam światełko. Podmiana 30% wody, sporo sinic powinno już leżeć martwych na żwirku. Reszte roślin otrzepać, dokładnie odmulić podłoże. Podać normalna dawke nawozu, taką jaką stosujemy przy podmianie wody. W miare możliwości i posiadania testów, sprawdzić poziom NH4, NO2, NO3 - w zależności od wyniku ....hmm odpowiednio zadziałać. Warto też rzucić okiem na fosforany. Po zgaszeniu światła na wieczór - początkowa dawka erytromycyny.

5 i 6 dzień. Zmniejszam Dawke erytromycyny do 300mg/100l wody. Podmieniam 30% wody usuwając resztki paskudztwa - jeśli jest. Nawóz jak przy pierwszej podmianie. Kontrola parametrów wody - korekta jeśli wymagana.

7-8 dzień, podobnie jak przy 5-6. Niektóre osoby twierdza, że kuracja powinna trwać conajmniej 10 dni, ale IMO stosując zaciemnienie w pierwszych dniach podawania leku, można z powodzeniem ten okres skrócić."

 

Koszt 1 opakowania leku: ~ 19zł - 16 tabletek.

Edytowane przez garfieldgarfield
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz daję BOYD CHEMICLEAN i też nie pomogło...

 

garfieldgarfield koleżko, jak chemiclean (nie widzę lepszego) nie pomógł to nie są to w takim razie sinice, co pisałem na samym  początku tego tematu. Jak nie słuchasz, to w takim razie błądź dalej  metodą prób i błędów. :mrgreen: 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

To nie sinice, miałem też to coś i mi pomogło zastosowanie wkładu do filtra na zbicie po4 + podmianki; dobrzy byłoby zrobić test po4, bo jak masz oznaki na roślinach niedoborów po4 to może być jeszcze coś innego.

 

ps. Borasol jest na różne glony dobry; ale zalewasz na ok tydzień potem podmianka 50% i potem jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...