Skocz do zawartości

domus12

Użytkownik
 • Zawartość

  63
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana domus12 w dniu 29 Czerwiec

Użytkownicy przyznają domus12 punkty reputacji!

Reputacja

2

O domus12

 • Tytuł
  Forumowicz

Ostatnie wizyty

64 wyświetleń profilu
 1. domus12

  Testy akwariowe

  Posiadam już całą serię testów, mianowicie pH, KH, NH4/NH3, dodatkowo teraz NO2, NO3, PO4 i od dziś jeszcze na krzemiany - SiO2. Zapraszam do kupna, ceny niskie, a zostało ich jeszcze dużo. Jeśli ktoś nie wierzy w ich dokładność, to proszę sprawdzić ich porównanie. Jeśli ktoś miałby możliwość porównania testów np. na azotany jbl i mój to testy wyślę za darmo.
 2. domus12

  Preparat na głony

  Najlepiej jest zająć się przyczyną glonów najpopularniej: dostęp światła słonecznego, złe oświetlenie, zbyt częste grzebanie w podłożu, złe podłoże, stosunek NO3 do PO4. Nie zawsze należy wiedzieć jaki to rodzaj glonu, ale tutaj na forum czy też na forum roślinyakwariowe jest to dość fajnie opisane. Korekta tych rzeczy pomoże w pozbyciu się większości glonów, ponad to polecam stosowanie carbo całkowicie wystarczy, jakby co to mam dużo do sprzedania. Osobiście też ni spotkałem się jeszcze z takim preparatem i wątpię w jego działanie, carbo i inne preparaty działają na dwóch zasadach: działanie niszczące białka (uszkadzanie struktury glonów) i rozkład na łatwo przyswajalny dwutlenek węgla który także powoduje spowalnianie glonów i przyśpieszenie wzrostu roślin (czyli rośliny zjadają pożywienie zabierając je glonom).
 3. Zauważyłem ostatnio dość ciekawe właściwości tiosiarczanu sodu, jest on oczywiście w połączeniu z Na2H2Edta, używany w uzdatniaczach już od dawna. Ale od nie dawna jest stosowany także w preparatach usuwających azot (całkowity: NH4, NO2 i NO3). Tworząc z jonami amonowymi mocny kompleks (NH4)2S2O3, umożliwiając ich duże pozbycie. Zastosowałem roztwór tiosiarczanu z edta, do akwarium 64l, w którym poziom NH4+/NH3 wynosił 0,5 mg/l i z akwarium wydzielał się nieprzyjemny zapach. Po około minucie wykonałem pomiar amoniaku, który był już nie wykrywalne przez mój test (oparcie o test nesslera), nieprzyjemny zapach wody zniknął. Następnie wykonałem jakościowe wykrywanie NH4+ (dodanie zasady amonowej, podgrzewanie). Wszystkie próby wyszły negatywnie, co wskazuje na brak jonów NH4+/NH3. Możliwe że wskazuje to także zneutralizowanie/kompleksowanie organicznych związków azotu (amin, aminokwasów). Dalsze próby poszły na NO2-, zauważyłem niewielkie zwiększenie jonów NO2- po zastosowaniu środka (delikatna zmiana odcienia). Wskazuje to jednak na redukcję jonów NO3-, których stężenie przed wynosiło ok. ok. 80 a po dodaniu wynosiło ok. 60 mg/l. Ciekawe co jest stosowane do redukcji jonów NO2- do gazowego azotu N2 i N2O. W innym akwarium stosowałem tiosiarczan z edta do pozbycia się chloru. Efekty były widoczne od razu, biała woda z kranu zmieniała się od razu w wodę przeźroczystą. Pozostałości po zaszłych reakcjach, czyli czterotioniany, chlorki i siarczany nie są aż tak szkodliwymi związki jak sam amoniak i chlor, szczególnie gdy woda zawiera jednego lub drugiego dużo (zależne od pH). Edta chelatuje pierwiastki w odpowiednim pH w zależności od chelatu (przeciętnie od ph 3-7) więc w przeciętnym akwarium metale ciężkie pozostają w ich postaci przez dłuższy czas (brak aktywności biochemicznej i chemicznej). Podsumowując użycie roztworu tiosiarczanu i edta (uzdatniacza ogólnego) usuwa amoniak i redukuje azotany, zwiększając jednak bardzo nieznacznie poziom azotynów (raczej nie wpływa to na wynik testu), co jest dość dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów akwarystycznych. W nagłych przypadkach (wpadnięcie pokarmu do wody itp.) w dużych dawkach, jak i w małych powtarzalnych (spowodują zbijanie azotanów, usuwanie chloru i metali ciężkich) jest dużo lepszym rozwiązaniem niż przerybienie. Środek ten wiadomo wody za nas nie podmieni, ale usunie część azotanów i pomoże prowadzić "kontrolowane przerybienie". Mogę wykonać taki preparat na zamówienie gdyby ktoś był chętny.
 4. domus12

  Testy akwariowe

  Nowe testy na fosforany - PO4 Polecam, na zdjęciach widać jak działają https://1drv.ms/f/s!AgXJH8rzamlajmlMB7l_xlj5-74a
 5. domus12

  Testy akwariowe

  Jakieś sugestie?
 6. Witam, Jako iż interesuję się oprócz akwarystyki także chemią, postanowiłem postawić sobie za zadanie zrobienie kilku testów do akwariów. Najlepiej wyszyły mi testy na pH, KH i NH4. Na poniższych zdjęciach w linku przedstawiam jak wychodzą. Sprawdzałem na razie tylko testy na pH i KH w porównaniu z oryginalnymi, wyniki twardości węglanowej przy twardościach w moim rejonie (do 4 KH) wychodzą tak samo jak markowe. Planuję jeszcze zrobić testy na NO3, NO2 i GH by i one były dobrze funkcjonujące. Niestety nie udało mi się zrobić takich bardzo dobrze dopasowanych wzorców, jednakże gdyby może ktoś miałby taką możliwość, to proszę o kontakt. Wszystkim którzy chcieliby je testować mogę je wysłać za niewielką sumkę. Proszę też o wszelkie uwagi i opinie co by można było jeszcze zmienić i jakie inne testy byłyby dla was potrzebne. Na razie pracuję jeszcze nad testem na PO4 i Fe. https://1drv.ms/f/s!AgXJH8rzamlajmAjXSTbTqy5p-E5
 7. domus12

  Kiryśnik czarnoplamy

  Czy do akwarium 200 l ze 3 zbrojnikami i 4 kirysami, nadawały by się kiryśniki czarnoplame? Czy naprawdę jako duże będą przegrzebywać dno i niszczyć rośliny? Ile ich trzymać w tym akwarium?
 8. domus12

  Azotany i ich kontrola

  Nie muszę kupować, mogę oznaczyć to dość dużo dokładniej Z tym testem na CO2 to chyba lepiej mierzyć pH i alkaliczność (KH wody) i z tabeli odczytywać. W czym mógłby na pomóc test na DOC i DON ? Te pierwszy to chyba przy stosowaniu alternatywnych metod zastępowania węgla lub gdyby ktoś miał roślinne to mógłby sprawdzać stężenia przy stosowaniu węgla w różnych postaciach, gdyż możliwe że niektóre typy roślin wolą węgiel w formie organicznej, istnieje też teoria że mogą go wchłaniań bez pośrednio, zależnie od formy.
 9. domus12

  Azotany i ich kontrola

  Mam taki pomysł by zacząć analizować związki organiczne w akwariach, tak na pierwszy rzut oka można by było się chyba zająć DOC i DON czyli związkami węgla i azotu w akwarium. Czy może ktoś wie czy są już takie testy ? Ewentualnie co by można było jeszcze mierzyć ? A jeszcze jak już mam te neony to temp. na 25 stopni ustawić?
 10. domus12

  Azotany i ich kontrola

  Cz mógłby ktoś coś pomóc ? odpowiedzieć na któreś pytanie ?
 11. domus12

  Azotany i ich kontrola

  Dziękuję za odpowiedź, nie chciałem niczego omijać, nie taki był cel, tylko skąd wiemy że akurat 30%, obserwacje ? czy może jakieś badania w tym kierunku? Chciałbym po prostu z analizować podmiany, by się dowiedzieć czemu akurat 30% a nie np. 25% ? A tak po za tematem jakie można by było badać jeszcze związki z testów, które nie są dostępne ? Jeśli chodzi chodzi o związki organiczne to można by było sprawdzać zawartość różnych grup funkcyjnych, nawet kolorymetrycznie, tylko czy byłby tego sens ? Np. wykrywanie amin, zapewne występujących w akwarium ? A z tą temperaturą to w na takiej stronie (http://www.aqadvisor.com/) mi taką podało że będzie uśredniona dla wszystkich ryb, nie wiem może 25 stopni ? A co do parametrów to wszystko ok? Dać jeszcze liście dębu ?
 12. domus12

  Azotany i ich kontrola

  Ale tu właśnie mi chodziło o to czy gdy mogę podmieniać tylko gdy NO3- jest powyżej 10 czy nie? Tak ogólnie z chemicznego punktu widzenia to jakie są chemiczne założenia? rozcieńczamy stężenia jonów NO3- i jakich jeszcze ? Czy dałoby się oprzeć zwykłe podmiany na jakimś wzorze z punktu widzenia chemicznego? , a nie A z neonami to o co chodzi ? zbyt wysoka temperatura? A tak na marginesie, proponujecie nie przerybiać i dostosowywać warunki precyzyjnie do ryb, a w pytaniu o sprecyzowanie podmian to jakoś niestety nikt nie pomoże.
 13. domus12

  Azotany i ich kontrola

  A takie matematyczne pytanie jeśli X3=(X*X1)-(Y*X2)/X1 (Gdzie X3 to stężenie po podmianie) to jaki byłby wzór na X2 ? I też nie wiem czy ten wzór jest dobry, gdyż powinno być X3=(X*X1)+(Y*X2)/X1 dla X1-pozostała woda po podmianie (litraż-X2) X2-podmieniana woda X-stężenie przed podmianą Y-stężenie wody podmienianej Czy mógłbym liczyć na pomoc z tym wzorem na objętość tych podmian w litrach ?
 14. domus12

  Azotany i ich kontrola

  Nie, po prostu samemu mierzyć azotany i podmieniać wodę wiadrami ale nie zawsze 1/3 akwarium, co w moim przypadku byłoby dość optymalne. Należy zbijać NO3- do 10 ppm Zawsze, czy do ilu ? i jaki w takim razie jest wzór na ilość wody którą musimy podmienić, gdy woda po podmianie ma wynosić 10 ppm?
 15. domus12

  Azotany i ich kontrola

  Chodziło mi o to czy możemy podmieniać jedynie gdy NO3- jest wyższe od 10 ppm, a nie 1/3 akwarium? Ciekawy wzór ale w kranie zapewne NO3- nie jest równe 0, więc wzór musiałby być (X*X1)-(Y*X2)/X1.
×