Skocz do zawartości

domus12

Użytkownik
 • Zawartość

  75
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana domus12 w dniu 29 Czerwiec

Użytkownicy przyznają domus12 punkty reputacji!

Reputacja

2

O domus12

 • Tytuł
  Bywalec

Kontakt

 • Strona WWW
  akwarystykanowoczesna.blogspot.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

207 wyświetleń profilu
 1. Co najczęściej nabywacie do swoich akwariów ?
 2. domus12

  Obsada do akwarium-totalny świeżak

  Zobacz w profilu mam bloga i tam będą linki albo kontakt pw.
 3. domus12

  Obsada do akwarium-totalny świeżak

  Osobiście polecałbym swoje testy wszystkie oprócz NO2 są oparte o tą samą metodę co te zooleka. No2 mam taką metodę jak np. sera
 4. domus12

  Obsada do akwarium-totalny świeżak

  Możesz też kupić od razu test na gh, no3, no2
 5. domus12

  Obsada do akwarium-totalny świeżak

  Odsprzedaj testy komuś komu się przydadzą, one nie są złe, tylko po prostu nie odpowiednie do naszej dziedziny i XXI wieku. Czy test GH jest ci potrzebny, raczej chyba nie, zbadaj kranówkę kropelkowymi testami pH i KH, później obniż je szyszkami olchy i liśćmi dębu. W przypadku zbyt dużego pH, także GH będzie duże, tutaj nie ma jakiś dziwnych sytuacji, gdy pH będzie powyżej 7,5 to raczej przyda się filtr RO, ale to już od ciebie zależy, wtedy test na GH się przyda.
 6. domus12

  Obsada do akwarium-totalny świeżak

  Wydaje mi się, że obsada jest dobrze dobrana. Reszta wszystko okej, jakie światło ? Ten test wyrzuć, testy paskowe się do niczego nie nadają, sprzedaję na pH po 8 zł test kropelkowy. Ale na początek sprawdź wodę na stronie twoich wodociągów, w zależności od rejonu w Polsce pH wody jest różne. Później sprawdź pH w akwarium. Co do testów to kup jeszcze na NO3 i NO2. Poczytaj o cyklu azotowym, postaraj się więc o część wody z innego akwarium i wykręć gąbki z innego filtra w działającym akwarium lub zastosuj bakterie ze sklepu, szczególnie te działające jak np. AZOO czy Microbe-Lift.
 7. domus12

  Przetlenienie wody

  To 140l to i tak zdecydowanie za mało jak na skalary i grubowargi po co trzymać je w takich ilościach, jak jest dostępnych tyle pięknych mniejszych gatunków różnych ryb jak np. prętniki karłowate. Molinezje, neony i razbory to nie najlepsze połączenie, spróbuj oddać molinezje i np. możesz kupić harem prętnika. Akwarium będzie ładne, a rybom będzie się dobrze żyło. To jest roślina czerwona, wymaga naprawdę dużo światła, fosforu i CO2. U mnie bez CO2 marniała.
 8. domus12

  Przetlenienie wody

  Jak dla mnie jest tam za dużo tych bąbelków, wybijają one CO2 potrzebne dla roślin. Kup zaworek i troszkę zredukuj. Nie występuje coś takiego jak przetlenienie, wieksza ilość tlenu się po prostu nie rozpuści w wodzie w danej temperaturze. A po drugie to zrób coś z tą obsadą, skalary wymagają minimum 200l wody, a nie 70l i to w takiej zupie rybnej. Poczytaj o wymaganiach tych ryb na seriouslyfish lub innej stronie. Grubawargi syjamskie też wymagają minimum 200l wody, więc też je oddaj. Po trzecie nie pytaj jakiegoś pana, który chce zarobić sprzedając ci zestaw do napowietrzania, ja nigdy tego nie stosuję. Ryb jest za dużo i dlatego może być brak tlenu, pozbyj się tych dwóch gatunków i dosadź troszkę roślin. Ludwigia repens raczej tam zniszczeje więc spróbuj ją na coś zamienić. Ile to akwarium w ogóle już ma od założenia? Robisz podmiany wody ? Filtr płuczesz w wodzie zlewanej z akwarium ? W profilu mam bloga i tam w zakładce początkujący masz dużo informacji, które pomogą. Pytaj na forum, a nie kogoś kto chce zarobić.
 9. domus12

  60 - Gupik + Neon +?

  Z reguły nie łączymy tych dwóch gatunków gdyż gupiki lepiej czują się w lekko podniesionym pH (7,5), neony wolą kwaśną wodę z dodatkiem związków humusowych. Ja jednak zostawiłbym je z neonami i dodał np. 5 kirysków. Najlepiej też żeby podłoże nie było większe niż 3 mm (piasek)
 10. domus12

  Restart Akwarium/rybia ospa

  Z tego co wiem przydałaby się większa długość dla nich, ale to już kwestia tego że jeśli mają te kilka to troszkę szkoda oddawać. Może lepiej wypowie się ktoś, kto je dłużej je hodował.
 11. domus12

  Restart Akwarium/rybia ospa

  60l może być zbyt małym akwarium na mieczyki i molinezje. Lepiej zaopatrzyć się w coś powyżej 100l.
 12. domus12

  Restart Akwarium/rybia ospa

  Na rybią ospę polecam kordon ich attack, jest naturalny i sobie poradzi, leki w przypadku tak prostej do wyleczenia choroby i pospolitej choroby nie mają na dzień dzisiejszy już sensu użycia. Przydałaby się korekta obsady o usunięcie mieczyków i molinezji, które w ogóle nie pasują do innych ryb. Podnoszenie temperatury,przy tej obsadzie jest bez sensu, narazi tylko ryby na stres, choć na upartego można próbować ostrożnego podnoszenia temperatury.
 13. domus12

  Testy akwariowe

  Posiadam już całą serię testów, mianowicie pH, KH, NH4/NH3, dodatkowo teraz NO2, NO3, PO4 i od dziś jeszcze na krzemiany - SiO2. Zapraszam do kupna, ceny niskie, a zostało ich jeszcze dużo. Jeśli ktoś nie wierzy w ich dokładność, to proszę sprawdzić ich porównanie. Jeśli ktoś miałby możliwość porównania testów np. na azotany jbl i mój to testy wyślę za darmo.
 14. domus12

  Preparat na głony

  Najlepiej jest zająć się przyczyną glonów najpopularniej: dostęp światła słonecznego, złe oświetlenie, zbyt częste grzebanie w podłożu, złe podłoże, stosunek NO3 do PO4. Nie zawsze należy wiedzieć jaki to rodzaj glonu, ale tutaj na forum czy też na forum roślinyakwariowe jest to dość fajnie opisane. Korekta tych rzeczy pomoże w pozbyciu się większości glonów, ponad to polecam stosowanie carbo całkowicie wystarczy, jakby co to mam dużo do sprzedania. Osobiście też ni spotkałem się jeszcze z takim preparatem i wątpię w jego działanie, carbo i inne preparaty działają na dwóch zasadach: działanie niszczące białka (uszkadzanie struktury glonów) i rozkład na łatwo przyswajalny dwutlenek węgla który także powoduje spowalnianie glonów i przyśpieszenie wzrostu roślin (czyli rośliny zjadają pożywienie zabierając je glonom).
 15. Zauważyłem ostatnio dość ciekawe właściwości tiosiarczanu sodu, jest on oczywiście w połączeniu z Na2H2Edta, używany w uzdatniaczach już od dawna. Ale od nie dawna jest stosowany także w preparatach usuwających azot (całkowity: NH4, NO2 i NO3). Tworząc z jonami amonowymi mocny kompleks (NH4)2S2O3, umożliwiając ich duże pozbycie. Zastosowałem roztwór tiosiarczanu z edta, do akwarium 64l, w którym poziom NH4+/NH3 wynosił 0,5 mg/l i z akwarium wydzielał się nieprzyjemny zapach. Po około minucie wykonałem pomiar amoniaku, który był już nie wykrywalne przez mój test (oparcie o test nesslera), nieprzyjemny zapach wody zniknął. Następnie wykonałem jakościowe wykrywanie NH4+ (dodanie zasady amonowej, podgrzewanie). Wszystkie próby wyszły negatywnie, co wskazuje na brak jonów NH4+/NH3. Możliwe że wskazuje to także zneutralizowanie/kompleksowanie organicznych związków azotu (amin, aminokwasów). Dalsze próby poszły na NO2-, zauważyłem niewielkie zwiększenie jonów NO2- po zastosowaniu środka (delikatna zmiana odcienia). Wskazuje to jednak na redukcję jonów NO3-, których stężenie przed wynosiło ok. ok. 80 a po dodaniu wynosiło ok. 60 mg/l. Ciekawe co jest stosowane do redukcji jonów NO2- do gazowego azotu N2 i N2O. W innym akwarium stosowałem tiosiarczan z edta do pozbycia się chloru. Efekty były widoczne od razu, biała woda z kranu zmieniała się od razu w wodę przeźroczystą. Pozostałości po zaszłych reakcjach, czyli czterotioniany, chlorki i siarczany nie są aż tak szkodliwymi związki jak sam amoniak i chlor, szczególnie gdy woda zawiera jednego lub drugiego dużo (zależne od pH). Edta chelatuje pierwiastki w odpowiednim pH w zależności od chelatu (przeciętnie od ph 3-7) więc w przeciętnym akwarium metale ciężkie pozostają w ich postaci przez dłuższy czas (brak aktywności biochemicznej i chemicznej). Podsumowując użycie roztworu tiosiarczanu i edta (uzdatniacza ogólnego) usuwa amoniak i redukuje azotany, zwiększając jednak bardzo nieznacznie poziom azotynów (raczej nie wpływa to na wynik testu), co jest dość dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów akwarystycznych. W nagłych przypadkach (wpadnięcie pokarmu do wody itp.) w dużych dawkach, jak i w małych powtarzalnych (spowodują zbijanie azotanów, usuwanie chloru i metali ciężkich) jest dużo lepszym rozwiązaniem niż przerybienie. Środek ten wiadomo wody za nas nie podmieni, ale usunie część azotanów i pomoże prowadzić "kontrolowane przerybienie". Mogę wykonać taki preparat na zamówienie gdyby ktoś był chętny.
×