Skocz do zawartości

Akwarium dla Neon czerwony


kawka66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imię Paweł moje przygody z akwarystyka zaczęły się w latach dzieciństwa gdzie rodzicie kupili mi akwarium 70L była to totalna amatorka. Po prawie 10 latach chciałbym wrócić do akwarystki bardziej z profesjonalnym podejściem. Aktualnie chciałbym wykorzystać akwarium 70l które posiadam do hodowli neona czerwonego dodatkowo posiadam  filtr kaskadowy i pompkę napowietrzającą. Akwarium 70l będę użytkował około 1,5 max 2 lata później po remoncie mieszkania oraz stworzenie miejsca oraz szafy pod duże akwarium około 250l w którym nadal będzie neon czerwony. Wracając do akwarium 70l ile będzie można zakupić do takiego akwarium neonów i czy tylko będą neony czy jeszcze można coś dokupić do tego. Oraz jak wystartować z akwarium oraz przygotować biotop pod neon czerwony. Mieszkam na wsi wodę mamy nie chlorowaną czy muszę zalewać wodę do akwarium w celu odstania się czy można zrobić jej badania od razu czy się nadaje. Co do kosztów założenia nie mam ceny maksymalnej wolę wystartować z akwarium miesiąc lub dwa później i kupić wszytko odpowiednie. Pozdrawiam  i dziękuje za wszelakie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Musisz znać parametry wody: pH, GH, KH. W związku z tym kup koniecznie kropelkowe testy na te parametry. Dodatkowo przydadzą się testy na NO2 i NO3. Te testy to podstawa tak naprawdę. Unikaj testów paskowych, bo jak zaoszczędzisz to i tak powiemy, że są do wyrzucenia :) 

2. Jaka jest długość akwarium? Jeśli za małe no to zawsze pozostaje możliwość hodowli Neonów Innesa, które są równie piękne, a w mojej opinii nawet piękniejsze. Odpowiednio duża ławica zaprezentuje się świetnie nawet w 250 litrach.

3. Jaki dokładnie masz filtr? Napowietrzacz "brzęczek" jest zbędny, bo woda natlenia się poprzez ruch tafli wody. 

4. Co do warunków to oprócz odpowiednich parametrów wody powinieneś zadbać o: sporą ilość korzeni, dużo roślin mało wymagających, czarne tło, możliwie ciemne podłoże, woda powinna zawierać choć trochę garbników (nie każdy lubi mocną herbatę, ale chociaż delikatna jest tu wskazana), niezbyt mocne oświetlenie (0,3-0,4 W/litr), opcjonalnie woda przefiltrowana przez torf (ale nie jest to wymogiem, grunt żeby parametry były w porządku)

5. Towarzystwem dla Neonów mogą być mniejsze kiryski. Ile i jakie? To zależy od wymiarów zbiornika oraz parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wymiary akwarium to:

 

                        |  /

            40cm   | /30cm

____________|/

         60cm

 

Filtr Aquanel FZN-1    7,2W

 

Tło myślałem o strukuralnym np. http://allegro.pl/tlo-strukturalne-do-akwarium-plaskie-60x40-cm-i6355970164.html

 

Testy kropelkowe czy możecie jakiś zestaw polecić i jak mam to zmierzyć prawidłowo nalać do szklanki wody odstawić czy od razu do akwarium ? 

Co do podłoża jakieś gotowe podłoże można by było zakupić.? I czy rosliny obejdą się bez Co2 czy też muszę myśleć nad zestawem dla roslin ? 

Edytowane przez kawka66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do testów walizka JBL ta większa lub wersja 'składak' z najpotrzebniejszych - NO2, NO3, GH, KH, pH. Poza NO3 mogą być z zooleka. W testach jest instrukcja.

 

Podłoże piasek naturalny, może być np. ZEW do piaskownic. Po co Ci CO2? To już wchodzi w HT a do takich akwariów żadne 'neony' poza czarnymi nie pasują.

 

Tło starczy czarne przyklejone na tył akwarium.

 

No i długość zbiornika... pasuje bardziej pod Innesy lub simulanse, na czerwone, ryby rosnace do 5cm, za krótkie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki walizeczkę odszukałem na allegro http://allegro.pl/jbl-combi-set-test-plus-nh4-zestaw-5-testow-akw-i6156073698.html tylko tam nie ma jednego GH i muszę dokupić osobny test. 

Piasek który podałeś znalazłem w supermarkecie proszę o sprawdzenie czy to ten http://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/podloza-nawozy/grys-keramzyt-piasek/piasek-do-piaskownicy-zew,p78183,l387.html

Wspomniałem do Co2 ponieważ napisano mi wyżej że potrzebuje dużo roślin do tego akwarium i czy rośliny można sadzić już w tym piasku czy jeszcze jakieś podłoże potrzeba. Tak jednak zostanę przy innesach ze względu na małe akwarium. A jak z tym moim filtrem czy będzie dobry i co wsadzić w jego wkłady koszyczkowe ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne, ja mówię o tej większej, opcja za 2.5 stówki. Jest tam dość parę testów, które można by uznać za zbędne przy akwariach nie prowadzonych jako HT, więc lepiej wyjdziesz kupując testy oddzielnie. Względnie ta tańsza + dokupić GH.

 

Piasek dokładnie ten, mam u siebie wszędzi i sprawdza się cacy.

 

Rośliny CO2 pobierają z wody nawet bez dodatkowego dozowania. Napisano Ci o roślinach mało wymagających - do warunków, jakich potrzebują neony nadają się żabienice amazońskie, pistie, sagittaria, mikrozorium. Żadne z nich nie wymagają dodatkowego nawożenia, więc obejdzie się bez gazowania. :) Do filtra wrzuć lawę lub ceramikę, na zasysie daj gąbkę jako prefiltr mechaniczny i styknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzisz o tej firmie i grzałce wezmę troszkę mocniejszą z zapasem mocy bo nie jest to duży koszt http://allegro.pl/grzalka-z-termostatem-aquat-75w-40-80l-akwarium-i5783453987.html

A termometr to kupić paskowy do naklejania na szybę czy tradycyjny szklany ? 

I co sądzisz o tej ceramice do filtra http://allegro.pl/bio-ceramika-kulki-wklad-do-filtra-500-g-promo-i5670976926.html ? mój filtr ma dwa koszyczki oddzielne czy do tych dwóch zasypać ceramikę czy do jednego ceramikę a do drugiego lawę ? 

Edytowane przez kawka66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie używałem Atmana i Aquaela - tej marki nie znam. Atman 25W albo Aquael Gold 25W starczy. Tu nawet nie trzeba zapasu mocy - preferuję 'niedobór', bo w pomieszczeniu nigdy nie robi się dostatecznie zimno, by zagrozić niewydajnością u ryb chłodnolubnych, a 50W w przypadku jakiejkolwiek awarii na przegrzanie potrzebowałoby niewiele czasu, by ugotować obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium już jest zniesione ze strychu wymyte z resztek kamienia na  szybach oraz wypolerowane  :razz: dodatkowo wczoraj w nocy bo aż 23:30 wpadło ciemne tło strukturalne przycięte na wymiar pod akwarium  :razz: oraz wyczyszczony filtr i już gotowy do zasypu wkładów. Co do filtra czy może on być na tej ścianie czy powinien być w drugą stronę ? I czy podłoże styropianowe o grubości 2cm wystarczy ? 

post-24111-0-21393300-1470047281_thumb.jpg

Edytowane przez kawka66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podepnę się pod temat bo też chcę zapytać o neonki czerwone.

 

Ile neonów czerwonych można trzymać w 200 litrach które są zarośnięte powiedzmy w 2/4 zbiornika ?

Akwarium 100x40x50.

Mam 24 neonki czerwone i 10 zwinników jarzeniec i zastanawiam się czy można jeszcze neonków lub zwinników dokupić ?

Skłaniam się raczej ku zwinników bo są śliczne z tym swoim pomarańczowym paskiem :)

Tyle, że wydaje mi się że już mają przyciasno... ale szczerze mówiąc wydaje mi się również, że akwarium poniżej 150cm długości w ogóle nie jest dla rybek :) Jak zdobędę więcej doświadczenia to właśnie taki baniak zakupię.

 

Więc jak to jest z tymi neonkami / zwinnikami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...